Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 41

Θέμα: Σταθμός φοριτσης κινητών απο τροφοδοτικου υπολογιστή.

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι σοβαρες συσκευες εχουν εσωτερικο ελεγκτη φορτισης. Οσους κοινους "φορτιστες" smartphone κι αν εχω ανοιξει δεν ηταν κανενας φορτιστης αλλα απλα παλμοτροφοδοτικα και μαλιστα τα περισσοτερα με χαμηλη ποιοτητα κατασκευης.
    Δεν είναι όλοι έτσι. Πχ ο δικός μου Κινέζος που έρχεται με το κινέζικο κινητό μου έχει αναγνώριση και όταν κουμπώσει άλλο κινητό δίνει μόνο 5 βολτ και μέχρι 1Α αλλά όταν κουμπώσω το δικό μου μπορεί να δώσει μέχρι 9 βολτ και 2Α. Το έχω ελέγξει με ενδιάμεσο ελεγκτή που μετράει βολτ αμπέρ κλπ κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #22
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όλοι έτσι. Πχ ο δικός μου Κινέζος που έρχεται με το κινέζικο κινητό μου έχει αναγνώριση και όταν κουμπώσει άλλο κινητό δίνει μόνο 5 βολτ και μέχρι 1Α αλλά όταν κουμπώσω το δικό μου μπορεί να δώσει μέχρι 9 βολτ και 2Α. Το έχω ελέγξει με ενδιάμεσο ελεγκτή που μετράει βολτ αμπέρ κλπ κλπ.
    Παρολαυτα ο ελεγχος της φορτισης γινεται εσωτερικα στη συσκευη σου.
    Πχ, αν βαλεις εναν απλο "φορτιστη", δε θα φορτισει το κινητο σου;

    Το μεγιστο ρευμα μπορει να ρυθμιζεται αλλα τα σταδια φορτισης απαιτουν εξιδεικευμα ολοκληρωμενα τα οποια δεν υπαρχουν μεσα στους κοινους φορτιστες. Και κατασκευαστικα δε θα ηταν σωστο να υπαρχουν τα ολοκληρωμενα αυτα σε μεγαλη αποσταση απο τη μπαταρια μιας και δε θα ελεγχουν σωστα την ακριβης ταση της (πτωση πανω στο καλωδιο κτλ).

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όλοι έτσι. Πχ ο δικός μου Κινέζος που έρχεται με το κινέζικο κινητό μου έχει αναγνώριση και όταν κουμπώσει άλλο κινητό δίνει μόνο 5 βολτ και μέχρι 1Α αλλά όταν κουμπώσω το δικό μου μπορεί να δώσει μέχρι 9 βολτ και 2Α. Το έχω ελέγξει με ενδιάμεσο ελεγκτή που μετράει βολτ αμπέρ κλπ κλπ.
    Αυτό είναι άλλο feature. Τα 9V δεν τα δίνει για να φορτίσει την μπαταρία, αλλά για να στείλει 18W στο κύκλωμα φόρτισης. Η διαδικασία περνάει απ' τον snapdragon και αυτός κάνει κουμάντο.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Nα ρωτήσω κάτι άσχετο που έχω σπάσει το κεφαλι μου. (sorry που το κολλάω σε αυτο το θέμα)

    έχω 2 μπαταρίες 18650 (3,7 volt) συνδεμένες σε σειρά 7,4 volt για να λειτουργήσω ένα κύκλωμα με arduino, υπάρχει κάποιο κύκλωμα υπόψη σας που μπορώ να τις φορτίζω απο usb 5 volt (είτε HY είτε φορτιστής τηλεφώνου)???

    εχω βρεί αυτο
    http://www.ebay.com/itm/3-7V-4-2V-Ch...19.m1438.l9372

    θα είμαι ΟΚ?

    Εχετε κάτι άλλο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο μένα.

    Η άποψη μου είναι.

    Το να φορτίζεις ανεξέλεκτα κινητα tablet και ότι άλλο δουλεύει με LITHIUM δεν είναι και η καλύτερη ιδέα. Οι φορτιστές τις αντιστάσεις και όλα τα άλλα που έχουν μέσα μονο για να μην σου κόβει το ρεύμα δεν είναι.
    Επίσης αυτές οι συσκευές είναι όλες με μπαταρίες Lithium και έχουν φτιαχτεί να φορτίζονται με συγκεκριμένο ρεύμα, εαν τώρα αρχίζεις και δίνεις ρεύματα για γρήγορες φορτίσεις απο τροφοδοτικό πάγκου, μάλλον θα τις πάρεις στα χέρια γρήγορα...

    Στο ενδιάμεσο λοιπόν βρές κάποιο board απο το ebay ώστε να έχει προστασία, σε ρεύμα, τάση και να κόβει την φόρτιση

    Καλή συνεχεια

    μα εντελως καμια σχεση,
    Ο φορτιστης αυτων των συσκευων ΔΕΝ ειναι τα 5volt τροφοδοτικα η τα usb του υπολογιστη που τα βαζουμε αλλα ειναι εσωτερικο κυκλωμα.
    Κι ενα τοροειδη 1000VA να βαλεις με ενα 7805 και καμια 10ρια 3772 στην εξοδο την ιδια ακριβως φορτιση θα κανει που θα κανε κι απο ενα usb3

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι άλλο feature. Τα 9V δεν τα δίνει για να φορτίσει την μπαταρία, αλλά για να στείλει 18W στο κύκλωμα φόρτισης. Η διαδικασία περνάει απ' τον snapdragon και αυτός κάνει κουμάντο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρολαυτα ο ελεγχος της φορτισης γινεται εσωτερικα στη συσκευη σου.
    Πχ, αν βαλεις εναν απλο "φορτιστη", δε θα φορτισει το κινητο σου;

    Το μεγιστο ρευμα μπορει να ρυθμιζεται αλλα τα σταδια φορτισης απαιτουν εξιδεικευμα ολοκληρωμενα τα οποια δεν υπαρχουν μεσα στους κοινους φορτιστες. Και κατασκευαστικα δε θα ηταν σωστο να υπαρχουν τα ολοκληρωμενα αυτα σε μεγαλη αποσταση απο τη μπαταρια μιας και δε θα ελεγχουν σωστα την ακριβης ταση της (πτωση πανω στο καλωδιο κτλ).
    φυσικά και ευνοείτε ότι εσωτερικά το κινητό έχει τα δικά του κυκλώματα φόρτισης και το ξέρω και καταλαβαίνω ότι η άνοδο τη τάσης του φορτιστή (άρα εσωτερικά το κινητό θα κάνει step down) είναι για την μεγαλύτερη μεταφορά ισχύος προς το κινητό που θα αδυνατούσε να το διαχειριστεί το βύσμα και το καλώδιο (σχεδόν 4Α αν ήταν στα 5 βολτ) αλλά το ανάφερα ότι τελικά υπάρχει αμφίδρομη συνεργασία φορτιστή κινητού σε κάποιες περιπτώσεις(το κινητό χοντρικά επιβεβαιώνει ότι είναι δικό του και ζητάει περισσότερη ισχύ και ο φορτιστής ανταποκρίνεται και ανεβάζει τη τάση). τα Αμπερ φυσικά θα τα καθορίσει το κινητό πόσα θα τραβήξει. ο φορτιστής απλά θα περιορίσει στο μέγιστο που μπορεί να δώσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο για την ένταση του ρεύματος στην φόρτιση του κινητού ακόμα και το καλώδιο, εμένα το μαμά καλώδιο του S4 ενώ φόρτιζε με 1,5Α περίπου έπεσε στο 0,6Α. Με αλλαγή καλωδίου (για μέχρι 2.4Α) και τον ίδιο φορτιστή ανέβηκε πάλι στο 1.5Α.
    Πάντως το τροφοδοτικό δεν το βλέπω ως καλή ιδέα για πολλούς λόγους, το σίγουρο είναι ότι θέλει φορτίο για να δώσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικά και ευνοείτε ότι εσωτερικά το κινητό έχει τα δικά του κυκλώματα φόρτισης και το ξέρω και καταλαβαίνω ότι η άνοδο τη τάσης του φορτιστή (άρα εσωτερικά το κινητό θα κάνει step down) είναι για την μεγαλύτερη μεταφορά ισχύος προς το κινητό που θα αδυνατούσε να το διαχειριστεί το βύσμα και το καλώδιο (σχεδόν 4Α αν ήταν στα 5 βολτ) αλλά το ανάφερα ότι τελικά υπάρχει αμφίδρομη συνεργασία φορτιστή κινητού σε κάποιες περιπτώσεις(το κινητό χοντρικά επιβεβαιώνει ότι είναι δικό του και ζητάει περισσότερη ισχύ και ο φορτιστής ανταποκρίνεται και ανεβάζει τη τάση). τα Αμπερ φυσικά θα τα καθορίσει το κινητό πόσα θα τραβήξει. ο φορτιστής απλά θα περιορίσει στο μέγιστο που μπορεί να δώσει.
    το οτι ο φορτιστης (το κυκλωμα που βρισκεται ΜΕΣΑ στο κινητο) εχει την εξυπναδα να καταλαβει πως να διαχειριστει οποια ταση του δωσεις στην εισοδο (γιατι αυτο ουσιαστικα κανει) δε το λες ακριβως αμφιδρομη σχεση


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο για την ένταση του ρεύματος στην φόρτιση του κινητού ακόμα και το καλώδιο, εμένα το μαμά καλώδιο του S4 ενώ φόρτιζε με 1,5Α περίπου έπεσε στο 0,6Α. Με αλλαγή καλωδίου (για μέχρι 2.4Α) και τον ίδιο φορτιστή ανέβηκε πάλι στο 1.5Α.
    Πάντως το τροφοδοτικό δεν το βλέπω ως καλή ιδέα για πολλούς λόγους, το σίγουρο είναι ότι θέλει φορτίο για να δώσει.
    βρε παιδια ειναι απλα τα πραγματα, το οτι στανταροποιηθηκε το usb σαν βυσμα ειναι ακριβως επειδη ολες πλεον σχεδον οι συσκευες (κινητα, ταμπλετ, ηλ. τσιγαρα, ακομα και καποιες ξυριστικες μηχανες! ) λειτουργουν με οποιαδηποτε 5volt ταση προερχομενη απο οποιοδηποτε υπολογιστη η απ οπουδηποτε.
    Απο κει και περα υπαρχουν στο εμποριο καλωδια απο εποχη usb2 που τα ρευματα ηταν χαμηλα (ποσο μαλλον αν ειναι και κακης ποιοτητας το καλωδιο με καμια τριχα 0.1 μεσα... ...ναι υπαρχουν και τετοια) και υπαρχουν και κανονικα καλωδια που δε μασανε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 04-10-17 στις 14:24

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι ο φορτιστης (το κυκλωμα που βρισκεται ΜΕΣΑ στο κινητο) εχει την εξυπναδα να καταλαβει πως να διαχειριστει οποια ταση του δωσεις στην εισοδο (γιατι αυτο ουσιαστικα κανει) δε το λες ακριβως αμφιδρομη σχεση
    Αυτό είναι το quick charge και ναι είναι αμφίδρομο. Ο φορτιστής δίνει 5V, βάζεις συσκευή, η συσκευή μιλάει με τον φορτιστή και εφόσον ολοκληρωθεί η επικοινωνία και υποστηρίζουν το ένα το άλλο συνεχίζουν ανάλογα με το standard του quick charge 2-3 και αλλάζουν οι τάσεις.

    Αν του κοπανίσεις 9V μόνος σου μάλλον θα χτυπήσουν όλες οι προστασίες, δεν νομίζω να φορτίσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    κοιτα δεν παιρνω ορκο οτι δεν ειναι ετσι, αλλα μια quick charge πλακετιτσα που πεσε στα χερια μου ειδα ειχε στο usb μονο τασεις και δεν ειχε πανω τιποτα που να θυμιζει τετοια επικοινωνια.
    Δε γνωριζω αν οι εργοστασιακοι λειτουργουν αλλιως (ουτε εχω ασχοληθει και προφανως δεν ανηκει στο αντικειμενο μου για να το χω ψαξει το θεμα βαθια)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ανταλλακτικών κινητών τηλεφώνων απο Κίνα
    By bobo1704 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 23:53
  2. Ερωτήσεις περί τροφοδοτικου υπολογιστή
    By BloodDonor89 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-15, 16:06
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 22:07
  4. Κατασκευη τροφοδοτικου απο τροφοδοτικο Η/Υ
    By xaris_sm in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-14, 19:58
  5. Μετατροπη τροφοδοτικου απο 5,6V σε 1,5
    By ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-11, 09:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας