Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Update Προσφορας ηλεκτρολογικης εγκαταστασης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή Update Προσφορας ηλεκτρολογικης εγκαταστασης

    Καλησπερα σε ολους!
    Ενα αλλο θεμα που με απασχολει αυτο το διαστημα και δεν ειναι της βιασυνης ειναι καποια προσφορα για μια διοροφη κατοικια και μια ισογεια του ιδιου ιδιοκτητη στο ιδιο οικοπεδο.
    Την παρακατω προσφορα μου την εδωσε ο ιδιοκτητης (δεν γνωριζω αν εκανε καποια αλλαγη-εκεινος λεει πως οχι) την οποια ειχε παρει προ κρισης απ τον ηλεκτρολογο ο οποιος δεν φανηκε εως τωρα παρολο που επικοινωνησε μαζι του.
    Αυτο που θελει ειναι να του δωσω μια προσφορα με τα ιδια σημεια οπως τα αναφερει ο προηγουμενος αλλα με πιο καλες τιμες κοστους εργασιων και υλικων.
    Αυτο που θελω ειναι αν ριξετε μια ματια οποιος εχει τη διαθεση και να πει ποια θα ηταν καλη καλες τιμες για την προσφορα αυτη.
    Οι κατοικιες βρισκονται σε τουριστικο νησι στα Δωδεκανησα και δεν θα υπολογισω μεταφορικα μια και βρισκομαι πολυ κοντα.
    Ευχαριστω
    ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ.doc

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    μολις μασησα δυο φυλλα δαφνης μισο να αναψω την θρακα.και εξηγουμε:
    το σπίτι ειναι στα τουβλα;η σοβατισμενο;
    η σε τι κατασταση βρισκεται;
    θεμελιακη ριξανε; κατι περιεργο δεν ειδα με μια πολυ γρηγορη ματια που εριξα,περα απο το ειδικο κουτi tv μεσα στο σαλονι και το 3*1,5 για το πιεστικο.τετραγωνικα το σπιτι;
    η τιμη παντως ειναι πολυ καλη .αν και το νησι προβληματιζει λιγο,λογω των αρκετων επισκεψεων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις μασησα δυο φυλλα δαφνης μισο να αναψω την θρακα.και εξηγουμε:
    το σπίτι ειναι στα τουβλα;η σοβατισμενο;
    η σε τι κατασταση βρισκεται;
    θεμελιακη ριξανε; κατι περιεργο δεν ειδα με μια πολυ γρηγορη ματια που εριξα,περα απο το ειδικο κουτi tv μεσα στο σαλονι και το 3*1,5 για το πιεστικο.τετραγωνικα το σπιτι;
    η τιμη παντως ειναι πολυ καλη .αν και το νησι προβληματιζει λιγο,λογω των αρκετων επισκεψεων.
    χαχα ωραια τα λες
    ναι παραλειψη οι θεμαλιακες εχουν γινει(πληρωμενες) και οι δυο οικιες βρισκονται στα τουβλα τελειωμενα και περασμενοι οδηγοι σοβα σχεδον παντου.
    Για τετραγωνικα η πρωτη εχει 180 τ.μ. περιπου (υπογειο ισογειο και οροφο) και η δευτερη 120 τ.μ. ισογειο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    αν και δεν εχω πολυ σχεση με οικοδομες,μπορω με βεβαιοτητα να σου πω οτι οι τιμες μπορουν να φτασουν και -50% κατω.Εξαρταται σημαντικα απο τον χρονο κατασκευης (διανυκτερευσεις),τον χρονο παραδοσης κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (26-09-17)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και δεν εχω πολυ σχεση με οικοδομες,μπορω με βεβαιοτητα να σου πω οτι οι τιμες μπορουν να φτασουν και -50% κατω.Εξαρταται σημαντικα απο τον χρονο κατασκευης (διανυκτερευσεις),τον χρονο παραδοσης κλπ.
    Αν ειναι τοσο χαμηλα οσο λες αν αναφερεσαι και στο 50% μειωσης ακομα και στις παροχες προς τους μετρητες/μετρο τοτε σιγουρα θα χαρει ο ιδιοκτητης μιας και ειναι εφοριακος
    Θα δω τις τρεχουσες τιμες αγορας καλωδιων και εχοντας υπολογισει περιπου στις μερες αποπερατωσης, να δω μηπως ειναι απο τη μια δελεαστικη μια προσφορα αρκετα μειωμενη σε σχεση με την προ κρισης αναφερομενες τιμες και απο την αλλη μια καλη "μπαζα" σε σχεση με ολες τις παροχες προς τους μετρητες μια και ειναι ανεξαρτητες της προσφορας που φαινεται απο την αλλη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    50% είναι μεγάλη μείωση. εγώ θα σου έλεγα κόψε αν σε παίρνει 2Κ περίπου από κάθε προσφορά. η προσφορά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα μιας και αναφέρει τα σημεία αλλά ελάχιστα από τον αριθμό γραμμών. δηλαδή τα ίδια σημεία αν τα βάλεις σε 3 γραμμές ή 5 έχει και αυτό ακόμα την σημασία του. επίσης για τις κουζίνες είναι λίγες 2 πρίζες ενισχυμένες (που από ότι κατάλαβα είναι σε μια 16άρα ασφάλεια) αλλά και αυτό σχετικό. έχε υπόψιν ότι σπάνια υπάρχουν πελάτες που μπορούν να αντιληφθούν τον χώρο πριν ολοκληρωθεί, στην πορεία θα ζητήσει και άλλα σημεία και ενδεχομένως ζητώντας τα ένα ένα (πχ την στιγμή που σκάβεις να σου λέει βγάλε μου και μια πρίζα εδώ. ένα φως εκεί) τα οποία θα σε καθυστερούν. τέλος να είσαι ξεκάθαρος για το που τελειώνουν οι εργασίες γιατί παρότι δεν το αναφέρει αλλά και δεν το ξεκαθαρίζει μπορεί να σου ζητήσει να τοποθετήσεις και όλα τα φωτιστικά και ενδεχομένως και όλες τις ηλεκτρικές συσκευές. το πρόβλημα σε αυτό δεν είναι ότι έχει πολύ χρόνο δουλείας (άντε να φας 1-2 μεροκάματα ακόμα) αλλά ότι στα φέρνουν λίγα λίγα και εκεί που θα μπορούσε αν τελειώσεις σε δύο μέρες να φας 10 φορές πήγαινε έλα.

    χόρια ότι δεν έχει εγκατάσταση συναγερμού κάμερες κλπ και αν υποθέσουμε ότι έχει και κήπο (προφανώς για να έχει παροχές με φρεάτια κλπ) να βρεθείς αν βγάζεις αντί για 2 άλλα 10 φώτα.

    σε γενικές γραμμές πρόσεξε καλά και συμπλήρωσε ότι δεν είναι ξεκάθαρο για να μην σου αρχίσουν μετά τα μα και μου.

    αυτά τα ολίγα για αρχή γιατί όσο την ψάχνω μπορεί να βρω και άλλα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (26-09-17), vasilllis (26-09-17)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Lepouras σευχαριστω για τις συμβουλες
    Συναγερμους, φωτοβολταικα, γεννητριες δεν θελει, ισως καποια χειροκινητη η αυτοματη γκαραζοπορτα και καποιο χειρισμο εξ. φωτων στη διαδρομη εως τις οικιες. Χρεωση εξτρα φυσικα.
    Aυτο που τον εξοργισε ηταν τα υπερογκα γι αυτον ποσα της προσφορας. Σα να μου λεει...κανονισε μισα κατω και αν........

    Ενα αλλο που σιγουρα μου εγραψε πως θελει(μεσω mail) ειναι το εξης
    Στην οικια Νο1 εχει μια υπογεια δεξαμενη και θελει ενα πιεστικο που να παιρνει και απο την Νο2 που δεν εχει δεξαμενη
    Θελει οποιος ανοιγει το ρευμα στο πιεστικο 1ος αυτος και να χρεωνεται τη λειτουργια του και ταυτοχρονα να αποκλειει στο να παρει ρευμα απο τον αλλον.
    Συγγενεις θα μενουν αλλωστε 2 οικογενειες ας πουμε.
    Θελει και το γεμισμα της να γινεται τυχαια ας πουμε σε οποιον τυχει εκεινη τη στιγμη να δινει ενα φλοτερακι εντολη να γεμιζει δινοντας σε αυτο προτεραιοτητα.
    Θα επανελθω με καποιο σχεδιακι να μου πειτε τη γνωμη σας.
    Οποιαδηποτε σκεψη καλοδεχουμενη φυσικα

    Νατο καπως ετσι, με το τα φλοτερ ομως πως μπορει να γινει?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomastropo : 26-09-17 στις 15:57

  10. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    λίγο κουλό μου ακούγετε αυτό που ζητάνε αλλά ας είναι.
    το όλο εγχείρημα με τις δύο παροχές καλό θα είναι να πάνε εκεί που θα μπει η αντλία και να μπουν σε ένα πινακάκι με μεγάλη επισήμανση από έξω ότι τροφοδοτείτε από δύο ανεξάρτητα ρολόγια ώστε μην πάει κανένας και κατεβάσει το ρεύμα από το σπίτι 1 και νομίζει ότι δεν έχει ρεύμα και σκοτωθεί.
    φυσικά θα υπάρχουν και τοπικές ασφάλειες L+N
    θα πρέπει εκτός από την μανδάλωση να μπουν και διακόπτες ροής στις δύο παροχές νερού που φεύγουν για τα δύο σπίτια ώστε να καταλαβαίνει ο αυτοματισμός ποιο σπίτι άνοιξε βρύση και να γυρνάει το ρεύμα εκεί.

    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...w=1920&bih=916


    τέλος θα πρέπει να μπει και μια διπολική ασφάλεια ή έστω διπολικός διακόπτης στην έξοδο του αυτοματισμού πριν την αντλία ώστε να μπορεί να απομονωθεί πλήρως σε περίπτωση που θα πρέπει να γίνει κάποιο σέρβις.

    για τα φλοτερ θα πρέπει να βάλεις ένα τέτοιο. κάθε φορά που θα πέφτει η στάθμη θα εναλλάσσει την παροχή που θα παίρνει νερό μέχρι να γεμίσει. την επόμενη που θα ξανά πέσει θα πάρει από τον άλλον. εσύ θα χρησιμοποιήσεις μόνο την Ρ1 σαν εντολή εισόδου και φυσικά αντί για αντλίες στην έξοδο θα δώσεις στις δύο ηλεκτροβάνες.

    http://www.pelc.gr/el/special/19-pt418.html
    https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...tGO_sUy9oFCICQ

    το μόνο πρόβλημα που θα πρέπει να λύσεις μαζί του είναι από ποιον θα παίρνει ρεύμα ο αυτοματισμός αλλά είναι τόσο ελάχιστη η κατανάλωση που θα έχει, που θα είναι υπερβολικό να θέλει να παίρνει και από τους δυο.


    Υ.Γ φυσικά όλα αυτά είναι εξτρά και δεν πληρώνονται μόνο με ένα μεροκάματο που θα φας να φτιαχτούν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 26-09-17 στις 22:30
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (26-09-17)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε γενικές γραμμές πρόσεξε καλά και συμπλήρωσε ότι δεν είναι ξεκάθαρο για να μην σου αρχίσουν μετά τα μα και μου.
    το σημαντικοτερο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    πολλα μαζεμενα.
    Καταρχην συμφωνω με τον Γιαννη για το 50% ,ειναι υπερβολικα μεγαλη εκπτωση.
    Επισης διαφωνω μαζι σου που πιανεσαι απο το ποστ καποιου Βασιλη για να δωσεις τιμη(αμα μπεις μεσα ελα ζητα μου τα ρεστα).Εγω απλα αναφερα οτι μπορει να δωθει και αυτη η τιμη(τωρα αν δεν θα βγαινει η τιμη θα ριξει μια γραμμη γειωση για να γλυτωσει κουλουρες και ενα ουδετερο και δεν ξερω τι αλλο)
    Αμα δωσεις 50% κατω στα παροχικα,οχι μονο θα τα τραβηξεις τσαμπα,αλλα θα γινεις και χορηγος του εφοριακου.
    επισης συμφωνω μετον Γιαννη οτι αναγραφει τα μισα για 180τμ σπιτι ,3χ1,5 δεν παει σε πιεστικο και αλλα που ειδαμε μια προχειρη ματια.
    Γιατι του φαινεται υπερογκο το ποσο?υπερογκος πες του ειναι ο μισθος που παιρνει να μην κανει τιποτα(καλα μην πας να του το πεις κιολας.Αναλογισου λιγο μεταφορικα,ναυλα,μεροκαματα και το ποσο ξαφνικα θα γινει κανονικο.Μην συζηταμε τωρα για 200τμ σπιτι και ψαχνει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι.
    Για το πιεστικο διαφωνω με την σκεψη του Γιαννη.Τα flow switch δεν θα μπορεσουν να δουλεψουν εκτος αν καθε σπιτι εχει το δικο του δοχειο διαστολης.πινακακια με ρελε προτεραιοτητας κλπ κοστιζουν και θα εχουν αμφιβολα αποτελεσματα.Προτεινω απο την δεξαμενη να δινει σε δυο πιεστικα ωστε το καθενα να εχει το δικο του.σχεδον τα ιδια θα κοστισει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αγγελια προσφορας εργασιας.
    By vasilllis in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 22:46
  2. Crow PW εγχειριδιο εγκαταστασης?
    By esg in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-13, 19:13
  3. Μελετη εγκαταστασης
    By zeke13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 18:18
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-09, 15:26
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-09, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας