Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΕΥΡΕΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΩΣ ;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
    Όνομα
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή ΕΥΡΕΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΩΣ ;

    Χαιρεται συναδελφοι μια συμαντικη ερωτηση για μενα το πως θα βρω τον hot berd το ξερω θα δω που κοιτανε οι ηλιακοι.... γελατε ; το πως θα βρω τον Ηellas sat το ξερω λιγο πιο αριστερα απο κει που κοιτανε οι ηλιακοι...γελατε ξανα ;
    το πως θα βρω ομως τον amos , τον astra , τον thor , τους αραβικους τους ρωσικους δεν το ξερω κατι μου ειπε ενας συναδελφος για γκρινουιτς αλλα δεν το καταλαβα ρε παιδια το ξερω οτι παιρνω το περιοδικο που τους εχει και μου λεει π.χ, 9 ανατολικα ναι αλλα με σταθερο σημειο αναφορας τον βορα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Επειδή παίζουμε με χιλιοστά για να κάνεις στόχευση θα χρειαστείς πεδιομετρο ή πυξίδα. Και η πυξίδα δεν ειναι πολύ εύκολη. Λίγα χιλιοστά να σου φύγει δεξια αριστερα ή πανω κάτω δεν θα έχεις σήμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρεται συναδελφοι μια συμαντικη ερωτηση για μενα το πως θα βρω τον hot berd το ξερω θα δω που κοιτανε οι ηλιακοι.... γελατε ; το πως θα βρω τον Ηellas sat το ξερω λιγο πιο αριστερα απο κει που κοιτανε οι ηλιακοι...γελατε ξανα ;
    το πως θα βρω ομως τον amos , τον astra , τον thor , τους αραβικους τους ρωσικους δεν το ξερω κατι μου ειπε ενας συναδελφος για γκρινουιτς αλλα δεν το καταλαβα ρε παιδια το ξερω οτι παιρνω το περιοδικο που τους εχει και μου λεει π.χ, 9 ανατολικα ναι αλλα με σταθερο σημειο αναφορας τον βορα ;
    για δοκιμασε http://www.dishpointer.com/
    μπορεις να βαλεις τις συντεταγμενες του σπιτιου σου και να ψαξεις..........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    - Θεόδωρε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? το να βρείς τους δορυφόρους είναι απο εύκολο για τους ισχυρούς δορυφόρους έως πολύ δύσκολο (απαιτεί εμπειρία) για τους αδύνατους γι΄ αυτό γίνε πιο συγκεκριμένος έχεις εξοπλισμό και τί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
    Όνομα
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Εχω πεδιομετρο και βρισκω αυτους που ζητουν συνηθως οι πελατες αυτο που ρωταω ειναι για τον intelsat 10-12 παραδειγμα ειναι στις 1,0ο W πως το ερμηνευω το ''στις μια μοιρα δυτικα '' δηλαδη βλεπω την πυξιδα δυτικα στις 1 μοιρες ως προς τι ομως ; απο την δυση μετρω προς νοτιοδυτικα η βοριοδυτικα κατι μου ειπε συναδελφος για το γκρινουιτς , μπορει να μοιαζει αστεια ερωτηση ωστοσο με προβληματιζει και δεν εχω λαβει σαφη απαντηση για το πως γινεται αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    ---------------------

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 28-09-17 στις 23:08
    ...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Δεν είναι έτσι.
    Οι δορυφόροι είναι σε συγκεκριμένη θέση (νοητό ομόκεντρο δαχτυλίδι).
    Το νοητό δαχτυλίδι πάνω από το Γκρίνουϊτς είναι το 0. Οι προς την Ελλάδα...Ασία είναι East.
    Οι προς την Ισπανία...Ατλαντικό West.
    Το πού θα τον δεις με την πυξίδα σου εξαρτάται από την περιοχή.
    Π.χ τον Astra 19° η Αλεξανδρούπολη τον βλέπει με την πυξίδα στις 185° εγώ στις 181° και η Κέρκυρα στις 177° νούμερα που δεν έχουν καμία σχέση με το 19.
    Στο λίνκ που σου έδωσαν, μπορείς να βρεις σε ποιες μοίρες θα βλέπεις με την πυξίδα σου τον καθένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    diegrapsa ta prohgoymena post giati nomizo oti to thema einai trolia

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 28-09-17 στις 23:10
    ...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Ενας δορυφορος στις 0 είναι στον μεσημβρινο του Grenwich. Δηλ ένας Λονδρεζος θα τον βρει ακριβως νοτια στις 180 τις πυξιδας του. Ο hotbird είναι στις 13Ε, δηλ ο Λονδρεζος φίλος θα τον βρει 13μοιρες ανατολικά του στις 180 - 13 = 167 της πυξίδας. Ο Ισπανος 30W αντιστοιχα θα είναι 30 μοιρες δυτικά του Λονδινου δηλ 180+30 = 210 πυξίδα.
    Πάμε τωρα σε εμας, πχ Αθήνα. Η Αθηνα βρίσκεται 23 μοιρες ανατολικα του Λονδινου. Οπότε αν στοχεύσουμε ευθεια Νοτο θα βρούμε τον 23Ε Astra 3B. Για του υπόλοιπους αφαιρούμε 23 μοίρες από τη θέση τους για να βρούμε το αζιμούθιο σε σχεση με το γεωγραφικό μας μήκος. πχ για τον Hotbird 13E είναι 23 - 13 = 10 μοίρες δυτικά του Νότου μας, δηλ 190 μοιρες στη πυξιδα. Hellassat 39Ε 23 - 39 = -16 δηλ 16 μοιρες ανατολικα του νοτου μας, 164 στην πυξιδα.

    Πριν από πολλά χρόνια είχα πετύχει σε πάρκο κεραιών τότε συνάδελφο να ψάχνει Αστρα2 στα Βορειοανατολικα!! Όταν τον ρώτησα τι ψάχνει εκει στον Βορρα μου απάντησε ατάραχα τον Αστρα στις 28!!! Τον ρώτησα αν έχει βρει και άλλους βορειοτερα της ανατολής

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    pstratos, η γεωμετρία όμως μας λέει ότι δεν τόσο απλά τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτελους! Το δικο μου ρολοι με Nixie IN-4
    By bchris in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-12, 11:40
  2. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Ο καναπές!!!
    By SRF in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-11, 01:31
  3. Ευρεση καλοδιωσης.
    By j kalai in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 00:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας