Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Εταιρια-Συστήματα Ασφαλείας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή Εταιρια-Συστήματα Ασφαλείας

    Καλημέρα στην ομάδα. Ενδιαφέρομαι να ανοίξω το δικό μου μαγαζί πώλησης και εγκατάστασης συστ. ασφαλείας. Ηθελα να ρωτησω , αν ξέρει κάποιος εδώ, τι διαδικασίες χρειάζονται. Οχι φορολογικά και λογιστικά. Απο αστυνομία π.χ αδεια και τέτοια. Κι επίσης αν δουλεύω τα παραντοξ πχ θα με "αφήσει" να πουλάω ο κύριος παραντοξ και σιγμα στον ίδιο χώρο? Δηλαδή υπάρχει καποιος αγραφος νόμος αν εχεις τον εναν να μην εχεις τον αλλον?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Έχω την αίσθηση ότι οι απαντήσεις δεν βρίσκονται εδώ μέσα... Πρέπει να μιλήσεις με τους ίδιους...
    Έχεις δουλέψει πάνω στο αντικείμενο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Δεν σε υποχρεώνει κανένας οτι θα πρέπει να δουλέψεις μονο μία μάρκα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    lefteris
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    anw liosia
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    καλημέρα georgegr77,
    δεν νομίζω η paradox να έχει κάποιο θέμα με το εάν εσυ θέλεις να πουλάς και άλλες μάρκες.
    από την αστυνομία θα πάς ν βγάλεις μια άδεια εγκαταστάτη .
    ότι άλλο θέλεις στείλε μου μήνυμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    φιλε Γιωργο ποτε μην βαλειs στο τρυπακι τον- τουs προμηθευτεs σου για το εαν μπορειs να δουλεψειs και αλλεs εταιρειεs.Φυσικα και μπορειs .
    Επισηs γνωμη μου ειναι να μεινειs μακρια απο PARADOX η αλληs τοσο γνωστηs εταιρειαs οπωs η παραπανω και ο λογοs ειναι οτι τα πουλανε και στο INTERNET αλλα ακομη και στα περιπτερα οποτε οι πελατεs θα σε συγκρινουν με τιs τιμεs του INTERNET και θα σε θεωρησουν ακριβο χωριs να υπολογιζουν το κοστοs εγαταστασηs και το λειτουργικο σου κoστοs σαν καταστημα.Yπαρχουν και τα τζιμανια δυστυχωs που δεν εχουν εδρα δηλαδη καποιο καταστημα,δουλευουν μαυρα σκοτωνουν τιs τιμεs και εαν τουs παρειs για τυχον προβλημα ουτε το τηλεφωνο δεν σηκωνουν.Το βλεπω καθημερινα στο καταστημα μου.Να γνωριζειs επισηs οτι υπαρχουν εταιρειεs που ειναι πολυ καλυτερεs απο την PARADOX η την GADEX χωριs να σου θετουν θεματα τιμων στο INTERNET διοτι το κερδοs ειναι το Α-Ω γιατην επιβιωση τηs επιχειρησηs σου ειδικα αυτουs τουs δυσκολουs καιρουs , αλλιωs μην το επιχειρισειs γιατι το μονο που θα σου αφησει σε 2 χρονια απο την εναρξη του θα ειναι χρεοs στα ενοικια στον ΕΦΚΑ στη ΔΕΗ και στουs προμηθευτεs σου.
    Για αυτο λοιπον σκεψου τα παραπανω που σου ανεφερα δηλαδη για τα προιοντα που θα βαλειs στο μαγαζι σου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crown : 03-12-17 στις 13:05

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown Εμφάνιση μηνυμάτων
    .............Επισηs γνωμη μου ειναι να μεινειs μακρια απο PARADOX η αλληs τοσο γνωστηs εταιρειαs οπωs η παραπανω και ο λογοs ειναι οτι τα πουλανε και στο INTERNET αλλα ακομη και στα περιπτερα οποτε οι πελατεs θα σε συγκρινουν με τιs τιμεs του INTERNET και θα σε θεωρησουν ακριβο χωριs να υπολογιζουν το κοστοs εγαταστασηs και το λειτουργικο σου κoστοs σαν καταστημα................


    Για να πετύχει το μαγαζί πώλησης και εγκατάστασης συστημάτων ασφαλείας που θέλεις, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου όλες τις παραμέτρους που θα το κάνουν να σταθεί στην αγορά.
    Ορισμένες από τις αυτές τις παραμέτρους είναι.

    1. Να έχεις γνώση του αντικειμένου με το οποίο θα ασχοληθείς, το οποίο πιστεύω το έχεις.
    2. Στις συναλλαγές σου με τους πελάτες να είσαι ειλικρινής και να μην τους αντιμετωπίζεις τυχοδιωκτικά. Συνήθως ο πελάτης ψάχνεται γιατί δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει και επισκέπτεται πολλά μαγαζιά ακούγοντας διάφορες γνώμες. Για να τον κατακτήσεις σαν πελάτη θα πρέπει να είσαι ειλικρινής μαζί του και να μην διαισθανθεί ότι πας να του πασάρεις το προϊόν που βολεύει εσένα για να τα οικονομήσεις. Θα πρέπει να μπορείς να του λύσης τις απορίες του και να τον κάνεις σαν πελάτη ικανό να ξεχωρίσει τις διαφορές στην ποιότητα μεταξύ αυτών που θα αποφασίσει να αγοράσει.
    3. Ένα μαγαζί για να σταθεί θα πρέπει να έχει προϊόντα για όλες τις τσέπες. Επομένως θα πρέπει να έχεις και γνωστά προιόντα όπως π.χ. αυτά που παραπάνω σου λένε να αποφύγεις. Θα πρέπει να δώσεις στον πελάτη σου να καταλάβει πώς η τιμή αγοράς του προϊόντος είναι μία σημαντική παράμετρος αλλά σημαντικότερη είναι η μετά την αγορά υποστήριξη του.

    Η καλύτερη διαφήμιση για το μαγαζί σου είναι να έχεις ευχαριστημένους πελάτες. Εάν κατακτήσεις την εμπιστοσύνη τους να είσαι σίγουρος ότι θα σε προτιμήσουν και ας είσαι ακριβότερος από έναν άλλο ανταγωνιστή σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    1. Στις συναλλαγές σου με τους πελάτες να είσαι ειλικρινής και να μην τους αντιμετωπίζεις τυχοδιωκτικά. Συνήθως ο πελάτης ψάχνεται γιατί δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει και επισκέπτεται πολλά μαγαζιά ακούγοντας διάφορες γνώμες. Για να τον κατακτήσεις σαν πελάτη θα πρέπει να είσαι ειλικρινής μαζί του και να μην διαισθανθεί ότι πας να του πασάρεις το προϊόν που βολεύει εσένα για να τα οικονομήσεις. Θα πρέπει να μπορείς να του λύσης τις απορίες του και να τον κάνεις σαν πελάτη ικανό να ξεχωρίσει τις διαφορές στην ποιότητα μεταξύ αυτών που θα αποφασίσει να αγοράσει.




    Oσον αφορα τα παραπανω μπορω να πω οτι στα 12 χρονια λειτουργιαs του καταστηματοs μου λειτουργω μονο με γνομωνα την αληθεια και αυτοs ειναι ο λογοs που εχω χασει και χανω πολλεs δουλειεs γιατι μολιs μιλησειs στον πελατη με ειλικρινια φευγει γιατι θελει να ακουει ψεματα πραμα που δεν μπορω να κανω.Ποτε δεν με πειραξε αυτο γιατι εχω το κεφαλι μου υσυχο και δεν φοβαμαι να σηκωνω το τηλεφωνο μου(24 ωρεs)κατι σαν γιατροs..δεν εχω ωραριο τηρω απολυτα τα ραντεβου μου το πιο σημαντικο

    Επισηs να ξερειs οτι οσο πιο πολλα κανειsστον πελατη τοσο πιο πολλα θα σου ζητα(ελα τωρα αφου μπορειs και περναs συναγερμουs συνδεσε μου και το φωτιστικο) βρηκαμε παπα να θαψουμε 5-6

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown Εμφάνιση μηνυμάτων

    ... στα 12 χρονια λειτουργιαs του καταστηματοs μου λειτουργω μονο με γνομωνα την αληθεια και αυτοs ειναι ο λογοs που εχω χασει και χανω πολλεs δουλειεs γιατι μολιs μιλησειs στον πελατη με ειλικρινια φευγει γιατι θελει να ακουει ψεματα πραμα που δεν μπορω να κανω.
    Κώστα (crown) στο κατάστημά σου είναι φυσικό να μπαίνει "κάθε καρυδιάς καρύδι" Είσαι τυχερός που χάνεις απο πελάτες αυτούς που θέλουν να ακούνε ψέματα. Αυτοί μόνο μπελάδες θα σου δημιουργήσουν και στο τέλος θα σε δυσφημίσουν.





    Επισηs να ξερειs οτι οσο πιο πολλα κανειsστον πελατη τοσο πιο πολλα θα σου ζητα(ελα τωρα αφου μπορειs και περναs συναγερμουs συνδεσε μου και το φωτιστικο) βρηκαμε παπα να θαψουμε 5-6
    Εξαρτάται από εσένα πόσο ακριβής είσαι στην περιγραφή της συμφωνίας που κάνεις γιατί και οι παπάδες έχουν τα όριά τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισηs γνωμη μου ειναι να μεινειs μακρια απο PARADOX η αλληs τοσο γνωστηs εταιρειαs οπωs η παραπανω και ο λογοs ειναι οτι τα πουλανε και στο INTERNET αλλα ακομη και στα περιπτερα οποτε οι πελατεs θα σε συγκρινουν με τιs τιμεs του INTERNET και θα σε θεωρησουν ακριβο χωριs να υπολογιζουν το κοστοs εγαταστασηs και το λειτουργικο σου κoστοs σαν καταστημα.
    Θα διαφωνήσω με αυτό!

    Ο νηματοθέτης λέει πως ενδιαφέρεται να ανοίξει μαγαζί πώλησης και εγκατάστασης συστημάτων ασφαλείας. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα και δεν είναι απαραίτητο πως πρέπει να πάνε πακέτο:

    • Πώλησης = δηλαδή μεταπώλησης, αγοράζει χονδρική πουλάει λιανική
    • Εγκατάστασης = παροχή υπηρεσιών εγκατάστασης συναγερμών


    Στον τομέα της πώλησης όπως σωστά είπες, θα πρέπει να ανταγωνιστεί τις τιμές λιανικής των συγκεκριμένων ειδών στην εγχώρια αγορά (πχ περίπτερα και skroutzομάγαζα) αλλά και τα ηλεκτρονικά καταστήματα του εξωτερικού.
    Ο πελάτης μπορεί να έχει αγοράσει συναγερμό από ένα οποιοδήποτε κατάστημα, αλλά να φωνάξει εσένα να τον εγκαταστήσεις. Γιατί να έχεις πρόβλημα να κάνεις μόνο αυτό; Απλά θα πρέπει να είσαι ξεκάθαρος μαζί του, να τον ενημερώσεις για το κόστος της εργασίας σου, για το τι επιπλέον εξαρτήματα χρειάζονται (από παγίδες και καλώδια έως και τις σιλικόνες για την στερέωσή τους) και να πληρωθείς για αυτά μαζί με τις υπηρεσίες σου. Επίσης θα είσαι ξεκάθαρος και θα τον ενημερώσεις πως για τυχόν βλάβη εξοπλισμού που σου έδωσε να εγκαταστήσεις, θα πρέπει ο ίδιος να αναλάβει την επικοινωνία για την εγγύηση με το κατάστημα από όπου έγινε η αγορά.

    Εκτός φυσικά αν θες μόνο να εγκαθιστάς τον εξοπλισμό που εσύ ο ίδιος πουλάς και άρα έχεις αποφασίσει να αρνείσαι οποιαδήποτε άλλη εργασία ή τροποποίηση σε υπάρχουσες εγκαταστάσεις σου ζητηθεί. Είναι εξίσου παράλογο με το να έχεις κατάστημα ως τεχνικός Η/Υ και να αναλαμβάνεις εργασίες (πχ format) μόνο σε υπολογιστές που έχεις πουλήσει εσύ ο ίδιος.

    Η προστιθέμενη αξία που δίνεις εσύ προσφέροντας ολοκληρωμένο πακέτο στον πελάτη, είναι πως έχεις επαφές με την αντιπροσωπεία και μπορείς να τον υποστηρίξεις ακόμα και σε περιπτώσεις εγγυήσεων. Αυτό πρέπει να το δηλώνεις στον πελάτη ώστε, αντί να αρχίσει να ψάχνει στα περίπτερα, να εμπιστευτεί εσένα.


    Το έχω ξανακούσει από εγκαταστάτη συναγερμών αυτό, να τιμολογεί πχ μέσα στην κάθε μαγνητική παγίδα και ραντάρ την εργασία εγκατάστασής τους και τα σχετικά αναλώσιμα. Δηλαδή το συνολικό κόστος που θα έκοβε και στην απόδειξη, φαινόταν ως το άθροισμα των υλικών (πχ 1 κέντρο, 4 ραντάρ, 5 μαγνητικές παγίδες) και καθόλου εργασία. Φυσικά ξέρουμε όλοι γιατί γινόταν αυτό, ας μην κοροϊδευόμαστε
    Κατά την άποψή μου είναι λάθος αντιμετώπιση και φυσικά δίνεις στον πελάτη πάτημα να σου πει πως έχεις ακριβές τιμές, να ψάξει να αγοράσει μόνος του υλικά και να καλέσει άτομο μόνο για εγκατάσταση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nightkeeper (05-12-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορά. Συστήματα ασφαλείας
    By mikemtb in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 00:12
  2. Εργασια σε εταιρια ΙΕΠΥΑ με μπλοκακι
    By skipper1 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 09:40
  3. ELDES Συστήματα ασφαλείας
    By dimpet in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-13, 10:32
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-12, 22:49
  5. Συστήματα Ασφαλείας
    By lefteris_gr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 00:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας