Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Κεντρική εγκατάσταση Κεραίας σε 3οροφο με οροφοδιαμερίσματα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Question Κεντρική εγκατάσταση Κεραίας σε 3οροφο με οροφοδιαμερίσματα

    Πως κάνουμε πέρα από το να στήσουμε την κεραία με πεδιόμετρο και να βρούμε σταθμούς;
    Τα βασικά τα είχα κάνει προ αμνημονεύτων ετών στη σχολή αλλα καλό θα ήταν να τα πάρουμε από την αρχή. Στο σπίτι μου θα γίνει η εγκατάσταση (είμαι ο μεσαίος όροφος), επομένως επειδή όλοι θέλουν να γλιτώσουν λεφτά θα το κάνω εγώ. Ο ηλεκτρολόγος έχει πριζες παντού (τις οποίες δεν εμπιστεύομαι). Πάνω στο κλιμακοστάσιο πάντως καταλήγουν μόνο 2 ομοαξωνικά, και από τα λίγα που ξέρω μάλλον δεν έχει γίνει όπως πρέπει η δουλειά.
    Πως να ξεκινήσω, τι να προσέξω, αν αρχισουν και τσιγκουνεύονται κεντρικούς ενισχυτές (επειδή κακά τα ψέματα είναι πανάκριβοι) και πουν ότι θέλουν μόνο μια πριζα να δουλεύει κι όχι τις υπόλοιπες τι επιλογές έχουμε. Εγώ δεν έχω θέμα να βάλει ο καθένας το δικό του καλώδιο με δικούς τους ενισχυτές,
    απλά επειδή η ταράτσα μου ανήκει δεν θέλω να την κάνω πάρκο κεραιών του Χορτιάτη .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    - Τα δύο μόνο ομοαξονικά που καταλήγουν στο κλιμακοστάσιο δεν είναι καλό πόσες πρίζες έχει κάθε διαμέρισμα? προφανώς κάθε στήλη θα είναι φορτωμένη με πολλές πρίζες, θέλεις μεγάλο ενισχυτή κεντρικής και πρίζες με διαβαθμισμένη κλιμακωτή απόσβεση και διέλευση πάντα σύμφωνα με το πόσες υπάρχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patridas595 (29-09-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Λοιπόν σήμερα πήγα κ ξήλωσα πρίζες να δω τι παίζει από πίσω. Τα δύο καλώδια στο κλιμακοστάσια δεν ισχύουν. Τελικά είναι μόνο ένα το άλλο ήταν ένα ρετάλι καλα κρυμμένο.

    Τελευταίος όροφος - Μια πρίζα διελευσης (έχει δυο θέσεις για ομοαξονικό) με ένα καλώδιο τοποθετημένο
    2 οροφος - Δυο πρίζες διελευσης έρχεται καλώδιο μπαίνει στη μια ψηλα στον τοίχο κ έχει μια ακόμη χαμηλα είναι και οι δύο σε σειρά
    1 όροφος - μόνο καλώδιο ΧΩΡΙΣ πριζα που εφευγε απο την πρίζα την χαμηλή του 2ου.

    Αυτές οι πρίζες που επισήμανα είναι οι συνεδεμένες. Υπάρχουν στα υπνοδωμάτια άλλα δεν εχουν καν καλώδιο, είναι για μοστρα!

    Όλες οι πρίζες έχουν τον ίδιο κωδικό, λογικά θα έχουν και την ίδια απόσβεση. Κάτι μου λέει πως ο ηλεκτρολόγος το έκανε το θαύμα του

    Επίσης ένα επιπλέον στην τοποθέτηση της κεραίας, υπάρχει κεραμοσκεπή κ μπορώ να βγώ μόνο από ενα φεγγίτη. Βάσεις πουλάει κάποιος σωστές γιατί μόνο μια βλακεία σαν κι αυτή βρήκα...

    20161007114023_jager_stirigma_keraias_diplo_keramoskepis_500mm_ba50.jpeg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Ενημέρωση, πήγα προχθές και ξήλωσα πρίζες να δω τι γίνεται με τα καλώδια. Έχει κάνει μια παπατζα ο ηλεκτρολόγος με ΜΑΤΙΣΗ παράλληλα κάπου σε κάποιο κουτί μέσα στον τοίχο, όταν πήρα τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο να τον ρωτήσω αν έχει βάλει σπλίττερ μου λέει "Όχι μωρέ με το χέρι και μονωτική το έκανα σιγά κι έτσι δε θα παίζει;" Τι να τους πεις τώρα... Με την κεραία το έλυσα το θέμα θα τοποθετηθεί πάνω σε ένα τοιχάκι που έχω πρόσβαση αναμεσα σε δύο κεραμοσκεπές. Με την υπόλοιπη εγκατάσταση τα καλώδια πάνε ως εξής: Υ= Υπνοδωμάτιο Σ1,2 Σαλόνι 1 κ 2 και ΙΣ το ισόγειο. Δε ξέρω πως να ξεκινήσω... Να βάλω ενισχυτή πάνω σε αυτό το πράγμα; Να ακυρώσω πρίζες; Τη μάτιση δε παίζει με την καμία να τη βρούμε γιατί έχουν σπατουλάρει τα κουτιά στους τοίχους και θα γίνουν ζημιές.

    antenna installation.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή


    Θυμοταν οτι εχει κανει ματιση μεσα σε σωληνα?αστερι ο τυπος.
    Ηλεκτρολογος ηταν η κανενας γνωστος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Το σχέδιο που έχεις βάλει αφορά ένα διαμέρισμα ή ολόκληρο το οίκημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θυμοταν οτι εχει κανει ματιση μεσα σε σωληνα?αστερι ο τυπος.
    Ηλεκτρολογος ηταν η κανενας γνωστος?
    Θα το θυμόταν γιατί θα είναι η πρακτική που ακολουθεί μάλλον. "Κάπου μέσα στον τοίχο". Η φυσικότητα που μου έλεγε ότι έκανε μάτιση παράλληλα μέσα σε κάποιο χαμένο κουτί στον τοίχο ήταν από άλλο σύμπαν. Τώρα οι ηλεκτρολόγοι οι περισσότεροι κάτι τέτοια κάνουν τα έχω δει και σε άλλα θέματα. Ελάχιστοι είναι που συνεργάζονται με ηλεκτρονικούς ή ξέρουν να κάνουν σωστή εγκατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Το σχέδιο που έχεις βάλει αφορά ένα διαμέρισμα ή ολόκληρο το οίκημα?

    Δυστυχώς αφορά ολόκληρο το οίκημα. Έβαλα μόνο τις πρίζες που έχουν καλώδια από πίσω. Γιατί υπάρχουν πριζες σχεδόν σε όλα τα δωμάτια απλά δεν έχουν τίποτα από πίσω για να συνδεθούν.

    Τι να κάνω ρε παίδες για δώστε μου τα φώτα σας, γιατί έχω ξανακάνει εγκατάσταση στο παρελθόν άλλα ήταν εξαιρετικά απλή με δύο πριζούλες μια διελευσης μία τερματική, εναν ενισχυτή γραμμής και μια κεραιούλα. Καλώδια καινούρια δε περνάω, είναι αυστηροί οι ένοικοι σε αυτό, και ούτε θέλω να ξεκινήσω οικοδομικές εργασίες. Ο τελευταίος οροφος φοιτητής είναι τη βγάζει προς το παρών με μια εσωτερική κεραία και δεν έχει πρόβλημα. Με τις υπόλοιπες τι γίνεται; Επίσης ΟΛΕΣ οι πρίζες έχουν τον ΙΔΙΟ κωδικό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Φιλε μου το μεγαλύτερο πρόβλημά σου δεν είναι ηλεκτρονικό, αλλά να συνεννοηθείς με τους υπόλοιπους. Με βάση τον ¨ηλεκτρολόγο" που περιέγραψες, εγώ θα άνοιγα όλα τα κουτια και τις πρίζες.


    Έπειτα θα ξήλωνα τα πάντα και θα τα έκανα από την αρχή. Ένα καλώδιο ανά όροφο για να μην εξαρτάται ο ένας από τον άλλο και splitter στην ταράτσα.Με labels να ξέρεις ποιο πάει που. Καινούριες πρίζες (οχι legrand!) - καινούρια καλώδια παντού ίδια με σχετικά καλή ποιότητα.


    Οι "ματίσεις" που μπορεί να μην υπάρχουν μόνο σε διακλαδώσεις αλλά και σε ευθείες γιατί του περίσσευαν ρετάλια καλώδια μπορεί απλά να σου ακυρώσουν κάποια κανάλια ή ολόκληρο το σήμα.


    Καθαρές δουλειές αλλιώς θα ασχολείσαι όλο το χρόνο. 3 όροφοι είσαστε. Αν οι άλλοι δεν θέλουν να πληρώσουν επαγγελματία ας βάλεις εσύ τους όρους.Αλλιώς καλώδια κρεμαστά στην πρόσοψη και ας συνδέσει ο καθένας ότι θέλει για κεραία ( ελατήρια, πηρούνια, κατσαρόλες...)

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη patridas595
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου το μεγαλύτερο πρόβλημά σου δεν είναι ηλεκτρονικό, αλλά να συνεννοηθείς με τους υπόλοιπους. Με βάση τον ¨ηλεκτρολόγο" που περιέγραψες, εγώ θα άνοιγα όλα τα κουτια και τις πρίζες.


    Έπειτα θα ξήλωνα τα πάντα και θα τα έκανα από την αρχή. Ένα καλώδιο ανά όροφο για να μην εξαρτάται ο ένας από τον άλλο και splitter στην ταράτσα.Με labels να ξέρεις ποιο πάει που.

    Καινούριες πρίζες (οχι legrand!) - καινούρια καλώδια παντού ίδια με σχετικά καλή ποιότητα.


    Οι "ματίσεις" που μπορεί να μην υπάρχουν μόνο σε διακλαδώσεις αλλά και σε ευθείες γιατί του περίσσευαν ρετάλια καλώδια μπορεί απλά να σου ακυρώσουν κάποια κανάλια ή ολόκληρο το σήμα.


    Καθαρές δουλειές αλλιώς θα ασχολείσαι όλο το χρόνο. 3 όροφοι είσαστε. Αν οι άλλοι δεν θέλουν να πληρώσουν επαγγελματία ας βάλεις εσύ τους όρους.Αλλιώς καλώδια κρεμαστά στην πρόσοψη και ας συνδέσει ο καθένας ότι θέλει για κεραία ( ελατήρια, πηρούνια, κατσαρόλες...)
    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Μάλλον εκεί θα πάει η δουλειά απ'οτι φαίνεται, εγώ να την πω την αμαρτία μου το περίμενα πριν βάλουμε για την αγορά αυτού του σπιτιού ότι θα είχαμε ιστορίες με αυτά. Ένας επαγγελματίας ή εσύ πόσο θα στοιχίσει να κάνει αυτά τα πράγματα from scratch? Το λέω γιατί προτιμώ να πληρώσω εγώ και τουλάχιστον να μη έχω προβλήματα. Τουλάχιστον να πάει σε άλλον η ευθύνη! Όταν τους είπα ότι ο ηλεκτρολόγος που έφεραν τους τα έκανε μπουρδ** μου απάντησαν "Ελα μωρε και σε άλλα σπίτια ετσι τα κάνουν οι άλλοι πως βλέπουν" Τι να τους πεις εκεί οταν εχεις να κανεις με σαλταδόρους επαγγελματίες. Δε μας ενδιαφέρουν ολες οι πρίζες, μόνο αυτές που θέλουμε να δουλέψουμε.

    Επίσης γιατί όχι Legrand? Kαλώδια έχω βρεi εξαιρετικής ποιότητας από Cablel. Άντε και το βλέπω στο τέλος να τα πληρώνω εγώ όλα που από τηλεόραση το μόνο που βλέπω είναι κανένα ντοκιμαντέρ από ΕΡΤ κ εκπομπές ιστορικού περιοχομένου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    - Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι πρίζες που δεν έχουν καλώδια πίσω με ένα καλό ενισχυτή κεντρικής υπάρχει περίπτωση να παίξουν οι τηλεοράσεις απαραίτιτησες προυπόθεση βέβαια να αλλαχθούν οι πρίζες και να μην υπάρχει βραχυκύκλωμα στο καλώδιο, η ψηφιακή μετάδοση βοηθάει πολύ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patridas595 (11-10-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση 4 δορυφορίκα κανάλια στην κεντρική κεραία
    By AndreasArg in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-15, 01:06
  2. Βοήθεια σε εγκατάσταση κεραίας.
    By basilhs26 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 22:40
  3. Προσθήκη dvd player σε κεντρική εγκατάσταση κεραίας.
    By Airwolf30 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-13, 16:08
  4. Πρόβλημα με εγκατάσταση κεραίας
    By pioneelf in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 01:54
  5. Εγκατάσταση κεραίας
    By SSJ5 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-06, 20:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας