Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ερωτηση για υδραυλικο σχιστικο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Τρικαλα
    Μηνύματα
    5

    Question Ερωτηση για υδραυλικο σχιστικο

    Καλησπερα σας!Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουσε καποιος να μου εξηγησει πως θα μπορεσω να επιλεξω την καταλληλη αντλια,λιτρα δοχειου..κτλ...Σκοπευω να φτιαξω ενα ιδιοχειρο σχιστικο με συνδεση σε pto.Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Η εύκολη μέθοδος είναι να πας σε ένα κατάστημα που τα πουλάει και να δεις από κοντά μια σε έτοιμο μηχάνημα και να βάλεις μια παρόμοια. Η μέθοδος με υπολογισμούς είναι η δύσκολη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    θα συμφωνησω με τον electronio διοτι απο τις ερωτησεις που κανεις δεν ξερεις ουτε τα βασικα.Για να παρεις μια εικονα ομως:
    1.εφοσον υπαρχει το pto ξερουμε στρ./ισχυ
    2.με αυτα επιλεγουμε την αντλια να ειναι απο αυτη την ισχυ(-10% περίπου) και κατω.
    3.κατοπιν βρισκουμε το υδραυλικο που θα χρησιμοποιησουμε.http://www.mlaoscar.gr/el/component/...d/30---gr.html
    αν ειναι μονής/διπλης ενεργειας ,διαμετρο εμβολου κλπ.
    αν δεις εχει αναφορες και για τις πιεσεις οπότε η αντλια θα πρεπει να λειτουργει σε αυτες.τον ογκο που παιρνει το υδραυλικο θα τον υπολογισεις ετσι θα ξερεις η παροχη της αντλιας που εχεις σε ποσο χρονο θα το γεμιζει.οι περιορισμοι που εχουμε ειναι οτι μεγαλη παροχη μεγαλη ισχυς αντλιας,μικρη παροχη μικρη ισχυ περισσοτερο χρονος.
    4.ασφαλιστικα για την προστασια των μηχανηματων και των χειριστων.
    αποριες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Τρικαλα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!Αν και δεν εχω και πολυ σχεση με το αντικειμενο,επειδη πιανουν τα χερια μου πιστευω οτι δεν ειναι κατι το δυσκολο μιας και εχω τα απαραιτητα εργαλεια..τ τρακτερ ειναι 55 αλογα αρα ποσο πρεπει να ειναι η αντλια?Θα ηθελα να μου πειτε πως βρω την καταλληλη μπουκαλα,αντλια και ποσοτητα δοχειου ωστε να ειναι αρκετα γρηγορη αλλα να μην μειωνεται η ισχυς..και τ τρακτερ να δουλευει στ ρελαντι(540 στρ).τ ανταλλακτικα θα τ παρω απο γνωστο που ασχολειται με αποσυρσεις οποτε γι αυτο πιστευω αξιζει να τ φτιαξω μονος μ

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για γνωση Arduino για πειραγμα κωδικα
    By diskjohn in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 17:18
  2. Drill για PCB ερωτηση για κεφαλες..
    By IXHEM in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 11:28
  3. Ερωτηση για ballast για T5 UV λαμπες
    By bchris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-11, 13:25
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-11, 01:50
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας