Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Δημιουργία Πλακετών

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Καλημερα παλι , δεν ειναι δυσκολο να σταθεροποιησω την πλακετα που θα τρυπησω/χαραξω πανω στον εκτυπωτη εφοσον ηδη υπαρχει το hotbed που ειναι επιπεδη επιφανεια μπορω απο πανω να βαλω ενα λεπτο (30 mm ) κομματι ξυλο για να κανει και τις τρυπες στην πλακετα για τα εξαρτηματα με την πλακετα στερεωμενη πανω του με καποιο εκτυπωμενο εξαρτημα που μπορω να σχεδιασω για να ταιριαζει στις αναγκες μου και να βιδωνει η να εφαρμοζει πανω στο κομματι ξυλου ωστε να μενει η πλακετα κεντρισμενη και κατα την διαρκεια του χαραγματος αλλα και κατα την διαρκεια του τρυπηματος... επισης ευχαριστω τον @chip γιατι δεν ειχα σκεφτει την μασκα για την σκονη που θα δημιουργει το τρυπημα (μασκα απο φαρμακειο για γιατρους πχ κανει ? )

    Επισης οσο για τον κωδικα δεν ειναι κατι. Εφοσον και ο εκτυπωτης και τα CNC μηχανηματα λειτουργουν με εντολες Gcode στις οποιες μπορω στην αρχη και στο τελος να προσθετω κωδικα για κεντραρισμα και για να σταματαει ωστε να αλλαζω το χαρακτικο με τρυπανακι για τις τρυπες.

    Ειναι λογικο σαν λυση εφοσον εχω τα εργαλεια η λετε να βολευει ακομα η χημικη μεθοδος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Η χημική μέθοδος (είτε με φωτοευαισθητη πλακέτα + διαφάνεια είτε με τη μέθοδο του σιδερώματος) είναι αυτή που θα σε βολέψει τελικά.
    Ακόμα και να καταφέρεις να χαράξεις πλακέτα με το CNC θα καταλάβεις ότι 'δεν λέει', οπότε τελικά θα καταλήξεις στη χημική μέθοδο.

    Επειδή όμως ο άνθρωπος έχει την τάση να μαθαίνει από τα δικά του λάθη και όχι των άλλων, ό,τι και να πούμε εμείς, είμαι σίγουρος ότι εσύ πρώτα θα φτιάξεις πλακέτα με χάραξη και μετά από πολύ κόπο, φυσικά, θα καταλήξεις στη χημική μέθοδο .

    (το CNC ΄λέει΄ για το τρύπημα της πλακέτας όμως)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Μετά από σκέψη και ψάξιμο για τον εκτυπωτή που έχω εγώ ισχύει ότι δεν θα μπορέσει να χαράξει πλακέτα. Το πλαίσιο του είναι ακριλικο και δεν θα αντέξει εύκολα τις επιταχύνσεις μαζί με το βάρος του dremel.
    Άρα θα παρακαλούσα να με συγχωρέσετε για το πείσμα μου και να μου πείτε την πιο απλή μέθοδο και τα υλικά που θα χρειαστώ (και από που να τα ψωνίσω γιατί από χημεία όπως είπα και πριν δεν ξέρω τίποτα)
    Ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Η πιο απλή είναι του 'σιδερώματος':
    1. σε εκτυπωτή λέιζερ, σε χαρτί από διαφημιστικό του Λιντλ ή φύλο βινυλίου (σε επιγραφοποιό θα βρεις, με αυτό φτιάχνουν τα γράμματα στις επιγραφές), εκτυπώνεις το σχέδιο. Για αρχή δοκίμασε με χαρτί από διαφημιστικό του Λιντλ που το βρίσκεις πανεύκολα.
    2. Καθαρίζεις την πλακέτα με ασετόν (η πλακέτα είναι απλή πλακέτα, όχι φωτοευαίσθητη. Το ασετόν το παίρνεις από χρωματοπωλείο, 4 ευρώ το λίτρο) και αφήνεις να στεγνώσει.
    3. τοποθετείς το τυπωμένο χαρτί πάνω στην πλακέτα ώστε το τόνερ που είναι στο χαρτί να ακουμπάει στον χαλκό της πλακέτας.
    4. σιδερώνεις με το σίδερο που σιδερώνουμε τα ρούχα (ή με πλαστικοποιητή ακόμα καλύτερα)
    5. το βάζεις στο νερό και αφαιρείς σιγά σιγά και προσεκτικά το χαρτί προσέχοντας να μην αφαιρέσεις τόνερ. Στο τέλος (πρέπει να) μένει το τόνερ πάνω στο χαλκό.
    6. αποχάλκωση.

    Δες εδώ.

    (υπάρχει και η ψυχρή μεταφορά, δηλαδή χωρίς σίδερο ή κάποια άλλη πηγή θέρμανσης, αλλά αυτό άστο για αργότερα, αφού μάθεις πρώτα τον 'κανονικό' τρόπο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 30-09-17 στις 15:11
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες... υπαρχει περιπτωση να κανω την εκτυπωση απο βιβλιοπωλειο με laser εκτυπωτη εφοσον δεν εχω στην κατοχη μου ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Ναι, ρώτα αν μπορούν να στο τυπώσουν σε ένα χαρτί από διαφημιστικό του Λιντλ που θα τους πας.
    Αν δεν μπορούν (επειδή αυτό το χαρτί είναι πολύ λεπτό) μια ιδέα είναι να κολλήσεις ένα κομμάτι χαρτί απο διαφημιστικό του
    Λιντλ σε μια κανονική Α4 με κόλλα και να τους πεις να τυπώσουν σε αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο απλή είναι του 'σιδερώματος':
    (υπάρχει και η ψυχρή μεταφορά, δηλαδή χωρίς σίδερο ή κάποια άλλη πηγή θέρμανσης, αλλά αυτό άστο για αργότερα, αφού μάθεις πρώτα τον 'κανονικό' τρόπο)
    Πανο το χεις πετυχει ποτε?
    σε κανα δυο δοκιμες που εκανα, ναι μεν μεταφερεται το σχεδιο, αλλα γινεται εντελως λυωμενο λες και το σχεδιασε ο Νταλι! (μιλαω για τα tutorials που κυκλοφορουν με το ασετον και το οινοπνευμα, δεν ξερω αν εννωεις καποιον αλλο τροπο ή αν παιζει καποιο "μυστικο επιτυχιας" που δε το καταλαβα και το κανα λαθος)

    Επισεις σε πιο προχω φαση υπαρχει η εκτυπωση απ ευθειας στην πλακετα και τελος.
    Αυτο γινεται με πειραγμα της πισω πλευρας του printer. Να πω οτι ακομα δεν το χω κανει προσωπικα (αν και το χω πει απειρες φορες).
    Δε ξερω ποσο θα μπορουσε να δουλεψει σε 2 οψεις (μαλλον δυσκολο) γενικα βεβαια εχω χρονια να τα ψαξω ιδιεταιρα αυτα αφου το 90% των πλακετων τις φτιαχνω σε μαγαζι και οσες φτιαχνω εγω καμια φορα τις κανω συνηθως φωτογραφικα (και αν καμια αποτυχει την κραταω για μεταφορα τονερ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 30-09-17 στις 16:11

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Απαντώντας στο ερώτημά σου προς τον Πάνο, πρόσφατα ασχολήθηκα με τον τρόπο της ψυχρής μεταφοράς ακολουθώντας της οδηγίες από το βιντεο



    Το αποτέλεσμα (όχι 100% επιτυχία) είναι αυτό που φαίνεται στις παρακάτω εικόνες

    210717_01.jpg210717_02.jpg210717_03.jpg

    3 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gep58 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (30-09-17)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντώντας στο ερώτημά σου προς τον Πάνο, πρόσφατα ασχολήθηκα με τον τρόπο της ψυχρής μεταφοράς ακολουθώντας της οδηγίες από το βιντεο



    Το αποτέλεσμα (όχι 100% επιτυχία) είναι αυτό που φαίνεται στις παρακάτω εικόνες

    210717_01.jpg210717_02.jpg210717_03.jpg
    Καλό!!! και χρήσιμο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανο το χεις πετυχει ποτε?
    Όχι Νίκο, απέτυχα. Μια φορά το δοκίμασα.
    Αλλά, υπέθεσα ότι είναι θέμα δοκιμών και το άφησα για άλλη φορά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εκτυπωτής Πλακετών
    By tgi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 16:23
  2. Θάλαμος εμφάνισης πλακετών UV
    By Radiometer in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 13:45
  3. Αξιοποίηση παλιών πλακετών
    By mtzag in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 14:32
  4. Μόνωση πλακετών;
    By nikolasr200 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 17:29
  5. Πράσινη Μάσκα πλακετών
    By joke in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 10:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας