Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Δημιουργία Πλακετών

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αφου πετυχε εστω κι ενας σημαινει πως γινεται και ειναι θεμα δοκιμων.
    Προσωπικα απετυχα παταγωδως ακολουθοντας ενα παρεμφερες tutorial και δε ξανασχοληθηκα γιατι θεωρησα πως ειναι απλα απ τις μουφες που κυκλοφορουν στο youtube (που οπως ξερουμε ολοι δεν ειναι και λιγες), αλλα αφου ο φιλος gep58 πετυχε τετοιο αποτελεσμα (εννωειται θα γινεται και καλυτερο) σημαινει πως η μεθοδος δουλευει.
    Θα δοκιμασω αν ειναι (ισως και αυριο μια και εχω κατι στα σκαρια που θα χρειαστω κατι πλακετουλες που δε με νοιαζει ιδιεταιρα η απολυτη ομορφια τους, κι απ την αλ΄λη εχω μερικες που απετυχαν να τυπωθουν φωτογραφικα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Η πλακέτα στην φωτο είναι η 2η κατά σειρά φτιαγμένη με αυτή την μέθοδο. Η πρώτη ήταν μια απλή με συμβατικά εξαρτήματα και χοντρά tracks & pads η οποία αποτυπώθηκε πολύ καλά και ήδη την έχω παραδόσει οπότε δεν έχω φωτο.
    Αυτά που χρησιμοποίησα -αν ενδιαφέρει- είναι

    β€’ Laser εκτυπωτής μονόχρωμος Samsung ML-1865W
    β€’ Χαρτί glossy για laser εκτυπωτή από το πλαίσιο
    β€’ Οινόπνευμα (φωτιστικό πράσινο) και ασετόν σε αναλογία 4:1,5 ml
    β€’ Ρύθμιση τόνερ "Βέλτιστη"


    Σε γενικές γραμμές για 1-2 πλακέτες θεωρώ ότι είναι μια γρήγορη και σχετικά αξιόπιστη μέθοδος που βολεύει περισσότερο από την φωτογράφιση με φιλμ ή την θερμική μεταφορά.

    2 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gep58 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panoss (01-10-17)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Εκτός από τα χαρτιά των περιοδικών υπάρχει και η λύση των "ειδικών χαρτιών" από την κίνα. Κανα 10λεπτο το ένα δεν είναι φοβερό κόστος.
    Το χαρτί ξεκολλάει αρκετά πιο εύκολα από το απλό, παραθέτω και μια φώτο από τη διαδικασία.

    IMG_2448.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τα χαρτιά των περιοδικών υπάρχει και η λύση των "ειδικών χαρτιών" από την κίνα. Κανα 10λεπτο το ένα δεν είναι φοβερό κόστος.
    Το χαρτί ξεκολλάει αρκετά πιο εύκολα από το απλό, παραθέτω και μια φώτο από τη διαδικασία.

    IMG_2448.JPG
    Σου είναι εύκολο να βάλεις ένα λινκ?
    tnx.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Βρήκα στο ebay μερικά, δεν ξέρω αν εννοει κάποιο από αυτά ο Μάρκος.

    Αυτός εδώ χρησιμοποιεί λαδόκολλα, που απ' ότι λέει, ξεκολλάει μετά το σιδέρωμα χωρίς να χρειαστεί βρέξιμο.
    Απ' ότι λέει πάλι, μερικές μάρκες λαδόκολλας χρειάζονται ψέκασμα με ισοπροπυλική αλκοόλη για να κολλήσει πάνω τους το τόνερ.

    Ενώ αυτός χρησιμοποιεί 'Sticky paper' (αυτοκόλλητο χαρτί; κάτι τέτοιο ίσως).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 01-10-17 στις 13:40
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    λαδοκολα εχω χρησιμοποιησει και δεν προτεινω.
    ΟΤΑΝ δουλεψει αποτυπωνει ΘΑΥΜΑΣΙΑ και στο χαρτι δε μενει ουτε ιχνος τονερ ΑΛΛΑ παρα πολυ ευκολα τσαλακωνεται μεσα στον εκτυπωτη και ειναι ανεξελεκτα μαλακη.
    Τα κιτρινα χαρτια εκτυπωσης που βρισκεις ebay, alliexpress κτλ ειναι πολυ καλυτερα και παμφθηνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    β€’ Οινόπνευμα (φωτιστικό πράσινο) και ασετόν σε αναλογία 4:1,5 ml

    οπς, εδω ειναι η διαφορα μας, εγω ειχα βαλει 2:1 (κανονικο οινοπνευμα απ τα χημικα και κανονικο ασετον) οποτε μαλλον το πολυ ασετον μου ελυωνε τα τοννερ

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είναι εύκολο να βάλεις ένα λινκ?
    tnx.
    http://www.ebay.com/itm/10PCS-A4-She...UAAOSw7FRWWYVe

    10 λεπτά το φύλλο. Τυπώνω στην άκρη επάνω 1-3 πλακέτες το κόβω και μετά τυπώνω στο άλλο μισό (Α5) μερικές ακόμη (ταυτόχρονα). Έτσι το κόστος ανα πλακέτα βγαίνει 2 με 3 λεπτά.
    Η μέθοδος θέλει καλό σιδέρωμα με πίεση και υπομονή. Επίσης θέλει υπομονή στο βγάλσιμο του χαρτιού. Έχω την εντύπωση οτι αν το αφήσεις πολύ ώρα φουσκώνει και φεύγει μόνο του, αλλά δεν είχα τόση υπομονή. Το ξεκινάω από κάποια γωνία και το σπρώχνω ελαφρά με το δάχτυλο ενω ταυτόχρονα το βρέχω. Αν αποτύχει κάποια γραμμή την συμπληρώνω με μαρκαδόρο λεπτό. Μετά την αποχάλκωση κάνω τεστ με το μπιπερ του πολύμετρου γιατί μπορεί να έχει κάθετα σπασίματα στη γραμμή που δεν φαίνονται.

    Προσωπικά προτιμώ και χρησιμοποιώ την μέθοδο με την φωτοευαίσθητη πλακέτα για καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μερικές φορές όταν υπάρχει περισσότερη βαρεμάρα, ή και για άλλους λόγους, χρησιμοποιώ το χαρτί με σίδερο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Kernel Panic (01-10-17)

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    21950683_487590141605483_6963875153005034201_o.jpgΑυτή η πλακέτα είναι το πρώτο δοκίμιο το οποίο απέτυχε και στην συνέχεια είναι το τελειωμένο και λειτουργικό κύκλωμα.





    20171001_191214.jpgΑυτή είναι η τελευταία δουλειά μου με κίτρινο χαρτί από Κίνα. Εχω κατασκευάσει πρέσα από επαγγελματική τοστιέρα. Χρόνος πρεσαρίσματος 3 λεπτά στους 170 βαθμούς και το χαρτί όταν τελειώσει το πρεσάρισμα βγαίνει από επάνω από την πλακέτα χωρίς ίχνος προσπάθειας.Επιτυχία περίπου από 95% μέχρι και 100%. Οταν χρειαστεί ρετουσάρουμε με ένα μαρκαδοράκι κάποια γραμούλα με πρόβλημα.Φυσικά με την ίδια μέθοδο βάζουμε στην επάνω όψη το τοπογραφικό.

    14479595_324435077920991_8564405149829153667_n.jpgΠερσινή δουλειά με την ίδια μέθοδο πάντα .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 01-10-17 στις 22:51

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Kernel Panic (01-10-17)

  13. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.ebay.com/itm/10PCS-A4-She...UAAOSw7FRWWYVe

    10 λεπτά το φύλλο. Τυπώνω στην άκρη επάνω 1-3 πλακέτες το κόβω και μετά τυπώνω στο άλλο μισό (Α5) μερικές ακόμη (ταυτόχρονα). Έτσι το κόστος ανα πλακέτα βγαίνει 2 με 3 λεπτά.
    Η μέθοδος θέλει καλό σιδέρωμα με πίεση και υπομονή. Επίσης θέλει υπομονή στο βγάλσιμο του χαρτιού. Έχω την εντύπωση οτι αν το αφήσεις πολύ ώρα φουσκώνει και φεύγει μόνο του, αλλά δεν είχα τόση υπομονή. Το ξεκινάω από κάποια γωνία και το σπρώχνω ελαφρά με το δάχτυλο ενω ταυτόχρονα το βρέχω. Αν αποτύχει κάποια γραμμή την συμπληρώνω με μαρκαδόρο λεπτό. Μετά την αποχάλκωση κάνω τεστ με το μπιπερ του πολύμετρου γιατί μπορεί να έχει κάθετα σπασίματα στη γραμμή που δεν φαίνονται.

    Προσωπικά προτιμώ και χρησιμοποιώ την μέθοδο με την φωτοευαίσθητη πλακέτα για καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μερικές φορές όταν υπάρχει περισσότερη βαρεμάρα, ή και για άλλους λόγους, χρησιμοποιώ το χαρτί με σίδερο.
    Μια απο τα ίδια, με φωτοευαίσθητη κάνω τα PCB, αλλά κάποια δεν πετυχαίνουν, άλλα έχουν λήξει κ.λ.π. και χρησιμοποιώ την μέθοδο του σιδερώματος σε διαφημιστικά χαρτιά αλλά δεν είμαι και πολύ happy απο το αποτέλεσμα. Αυτό που είδα απο σάς μου κάνει καλλίτερα, οπότε θα το δοκιμάσω.
    Thanks.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εκτυπωτής Πλακετών
    By tgi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 17:23
  2. Θάλαμος εμφάνισης πλακετών UV
    By Radiometer in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 14:45
  3. Αξιοποίηση παλιών πλακετών
    By mtzag in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 15:32
  4. Μόνωση πλακετών;
    By nikolasr200 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 18:29
  5. Πράσινη Μάσκα πλακετών
    By joke in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 11:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας