Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Κύκλωμα φωτισμού εξόδου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Κύκλωμα φωτισμού εξόδου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

    Καλησπέρα σε όλους. έχω μια απορεία σχετικά ε το ακόλουθο κύκλωμα. To βρήκα στο ιντερνετ και είναι για φώτα έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση διακοπής. Η ερώτηση μου ειναι η ακόλουθη.

    1. Σε περίπτωση μή διακοπής λόγο του ότι το transistor ειναι ενεργοποιημένο θα μου τρώει την μπαταρία? Άν κατάλαβα καλά ναι, αφου απο το θετικό θα πηγαίνει στην αντίσταση των 10Κ και εν συνεχεία στον αρνητικό.
    2. Άν η μπαταρία μου είναι Li-ion (px 18650) και της έχω μόνιμα ενσωματωμένο φορτιστή πάνω της την ώρα που θα είναι ενσωματωμένη στο κύκλωμα, θα έχω κάποιο πρόβλημα που λόγο της απειρίας μου δεν φαντάζομαι;
    3. Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει σύντομα το τρανζίστορ λόγο του ότι θα είναι ενεργοποιημένο σχεδόν συνέχεια? Μιλάμε για μία κατασκευή που θα δουλεύει ακατάπαυστα για χρόνια
    4. Μπαταρία Li-ion που σκέφτομαι να βάλω είναι καλή λύση για να μου κρατήσει το σύστημα όσο γίνεται παραπάνω; Ή έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο τύπο μπαταρίας;
    5. Μην πέσετε να με φάτε γιατί δεν αγοράζω ένα έτοιμο, το κάνω καθαρά για μαθησιακούς λόγους


    Ευχαριστώ!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 15.jpg (122,9 KB, 66 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Θα έβαζα και μια επιπλέον αντίσταση "pull-down" στη βάση του τρανζίστορ (πχ 68Κ) για να έχω πιο σίγουρη την αποκοπή του σε περίπτωση διακοπής.
    Ναι, θα σου τρώει την μπαταρία η 10Κ διαρκώς.

    Αφού θέλεις κάτι τόσο απλό (χωρίς καθυστερήσεις κτλ) μπορείς να βάλεις μόνο ένα ρελέ που θα παραμένει οπλισμένο μόνιμα όταν έχει ρεύμα κι όταν κοπεί το ρευμα να αφοπλίζει και να ανάβει το led (να χρησιμοποιήσεις την επαφή NC σαν διακόπτη του led και απλά να δώσεις στο τύλιγμα τάση από την είσοδο).

    Η μπαταρία θα ΠΡΕΠΕΙ να φορτίζεται από ειδικό module/φορτιστή που θα ελέγχει τον κύκλο φόρτισης/αποφόρτισης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluedr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. έχω μια απορεία σχετικά ε το ακόλουθο κύκλωμα. To βρήκα στο ιντερνετ και είναι για φώτα έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση διακοπής.
    Τα φώτα ασφαλείας ελέγχουν την ύπαρξη / έλλειψη τάσης δικτύου 230V. Αυτό το κύκλωμα δεν έχει καμία επαφή με 230V άρα είναι ελλειπές.

    Η κατανάλωση του κυκλώματος (+κάποιο ενδεικτικό led λειτουργίας) δεν σε απασχολεί γιατί λογικά γίνεται από τα 230V ταυτόχρονα με την φόρτιση και η μπαταρία συμμετέχει μόνο όταν δεν υπάρχει τάση δικτύου.

    Δες ένα παλιό σχέδιο του Ελέκτορ φωτα-ασφαλείας.jpg
    Μπορείς να αλλάξεις τις λάμπες με LED

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αυτο που ζητας φτιαχνεται η με ενα απλο ρελεδακι, η με ενα triac και μια πυλη not αν το θες solid state.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 30-09-17 στις 14:35

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φώτα ασφαλείας ελέγχουν την ύπαρξη / έλλειψη τάσης δικτύου 230V. Αυτό το κύκλωμα δεν έχει καμία επαφή με 230V άρα είναι ελλειπές.

    Η κατανάλωση του κυκλώματος (+κάποιο ενδεικτικό led λειτουργίας) δεν σε απασχολεί γιατί λογικά γίνεται από τα 230V ταυτόχρονα με την φόρτιση και η μπαταρία συμμετέχει μόνο όταν δεν υπάρχει τάση δικτύου.

    Δες ένα παλιό σχέδιο του Ελέκτορ φωτα-ασφαλείας.jpg
    Μπορείς να αλλάξεις τις λάμπες με LED
    Το v+ και - εννοείται πως υποτίθεται ότι έχω συνδεμένο κάποιο DC μετασχηματιστή. Είπαμε δεν έχω εμπειρία δεν είμαι και τόσο άσχετος 😋😋😋
    Έναν μετασχηματιστή από 230 σε 4,5 που έχει το κύκλωμα που ανέβασες πόσο κοστίζει περίπου αν πάω να τον πάρω από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluedr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το v+ και - εννοείται πως υποτίθεται ότι έχω συνδεμένο κάποιο DC μετασχηματιστή.

    αν ειναι να βαλεις ΚΑΙ μετασχηματιστες στο παιχνιδι γιατι απλα να μη βαλεις ενα ρελεδακι να τελειωνει?
    Υποτειθεται το κανεις solid state για να ναι μικρο η ελαφρυ κτλ (μπορεις να βρεις transformerless σχεδια για φορτιστη, και μπαταρια θα προτεινα την πανσιγνωστη 18650)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ειναι να βαλεις ΚΑΙ μετασχηματιστες στο παιχνιδι γιατι απλα να μη βαλεις ενα ρελεδακι να τελειωνει?
    Υποτειθεται το κανεις solid state για να ναι μικρο η ελαφρυ κτλ (μπορεις να βρεις transformerless σχεδια για φορτιστη, και μπαταρια θα προτεινα την πανσιγνωστη 18650)
    Καλά μην τρελένεσαι με την χρήση μετασχηματιστή, ένας 4,5V 200mA (1VA)που έχει το σχέδιο έχει 3 ευρώ , το ρελέ με πηνίο για 220V πόσο κάνει; δεν έχει 1,5-2 ευρώ;

    Αν ψάχνουμε την φτηνότερη λύση τότε και το ρελεδάκι ακριβό είναι. Έχει κινέζικα switching τροφοδοτικά 220/5V 500mA με 1,1Ευρώ. Αλλά το ζητούμενο από τον Άκη όπως δήλωσε στο αρχικό μήνυμα είναι να κάνει κάτι μόνος του και όχι να πάρει κάτι έτοιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μην τρελένεσαι με την χρήση μετασχηματιστή, ένας 4,5V 200mA (1VA)που έχει το σχέδιο έχει 3 ευρώ , το ρελέ με πηνίο για 220V πόσο κάνει; δεν έχει 1,5-2 ευρώ;

    Αν ψάχνουμε την φτηνότερη λύση τότε και το ρελεδάκι ακριβό είναι. Έχει κινέζικα switching τροφοδοτικά 220/5V 500mA με 1,1Ευρώ. Αλλά το ζητούμενο από τον Άκη όπως δήλωσε στο αρχικό μήνυμα είναι να κάνει κάτι μόνος του και όχι να πάρει κάτι έτοιμο.
    Αν ο μετασχηματιστής έχει μόνο 3,5€ είναι καλή λύση(και νομίζω μεγαλύτερης διάρκειας ζωής από ένα παλμοτροφοδοτικο), απλά εγώ υπολόγιζα ότι ξεφεύγει από το 10ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluedr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο μετασχηματιστής έχει μόνο 3,5€ είναι καλή λύση(και νομίζω μεγαλύτερης διάρκειας ζωής από ένα παλμοτροφοδοτικο), απλά εγώ υπολόγιζα ότι ξεφεύγει από το 10ευρω.
    βαλε ενα φορτιστη κινητου,μια χαρα θα ειναι,γιατι να αγοραζεις???

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 21:30
  2. Σειρήνα διακοπής ρεύματος
    By ΕΥΘΥΜΙΟΣ2105 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-14, 07:14
  3. Αυτοματισμός Διακοπής Ρεύματος....
    By hitech444 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-13, 19:20
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 18:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας