Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Πολύ δυνατός θόρυβος από την τηλεόραση και σύγχρονη απώλεια εικόνας . Κινδυνεύω ;;;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Μεσσηνιακή Μάνη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Πολύ δυνατός θόρυβος από την τηλεόραση και σύγχρονη απώλεια εικόνας . Κινδυνεύω ;;;

    Συμβαίνει στιγμιαία , η εικόνα επανέρχεται , μέχρι να ξανασυμβεί . Ο θόρυβος είναι από δυνατός , έως πολύ δυνατός . Μέχρι προ ημερών που είχα στην γραμμή ενισχυτή σήματος(Mistral electronics Model Ps100) , δεν είχα πρόβλημα . Πρωτίστως με φοβίζει μήπως μαζί με τον θόρυβο , έχουμε και έκρηξη με ανεξέλεγκτες καταστάσεις . Με συμβουλή ηλ/γου αγόρασα μία κεραία Matel electronics , ANDIGITAL 5G-B , την οποία θα τοποθετήσω μόλις στρώσει ο καιρός . Σύμφωνα με την άποψή του δεν θα χρειασθώ τίποτα άλλο και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα . Περιμένω εναγωνίως απόψεις , ιδιαίτερα περί της ύπαρξης , ή μη κινδύνου . Ευχαριστώ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Οσο δεν επεμβαίνεις μέσα στην τηλεόραση δεν υπάρχει κίνδυνος. Συνήθως οι τηλεοράσεις καίγονται ολότελα και τελικά σβήνουν. Νομίζω ότι πρέπει να δει την τηλεόραση ένας τεχνικός διότι αν έχει σκάσει κάνας Μ/Σ Υ/Τ τότε αυτό δεν είναι καλό και χρειάζεται άμεση αντικατάσταση....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 01-10-17 στις 10:53

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Μεσσηνιακή Μάνη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο δεν επεμβαίνεις μέσα στην τηλεόραση δεν υπάρχει κίνδυνος. Συνήθως οι τηλεοράσεις καίγονται ολότελα και τελικά σβήνουν. Νομίζω ότι πρέπει να δει την τηλεόραση ένας τεχνικός διότι αν έχει σκάσει κάνας Μ/Σ Υ/Τ τότε αυτό δεν είναι καλό και χρειάζεται άμεση αντικατάσταση....
    Κατ'αρχάς ευχαριστώ . Η TV είναι 32" Philips , αγορασμένη προ 10ετίας , άρα ογκώδης και βαριά . Στον σύνδεσμο , στο τέλος του μηνύματος είναι μία ίδια από το διαδίκτυο . Ο Κωτσόβολος , που είναι η πλησιέστερη επιλογή μου , απέχει 100χλμ. απ'το σπίτι μου . Μπορώ να αποφύγω την...μετακόμιση ; Δεν ξέρω τι σημαίνουν τα Μ/Σ Υ/Τ . Τέλος έχεις άποψη για την κεραία Matel electronics , ANDIGITAL 5G-B ; http://www.adverts.ie/tv/philips-tv-32/7463620

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nyva Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχάς ευχαριστώ . Η TV είναι 32" Philips , αγορασμένη προ 10ετίας , άρα ογκώδης και βαριά . Στον σύνδεσμο , στο τέλος του μηνύματος είναι μία ίδια από το διαδίκτυο . Ο Κωτσόβολος , που είναι η πλησιέστερη επιλογή μου , απέχει 100χλμ. απ'το σπίτι μου . Μπορώ να αποφύγω την...μετακόμιση ; Δεν ξέρω τι σημαίνουν τα Μ/Σ Υ/Τ . Τέλος έχεις άποψη για την κεραία Matel electronics , ANDIGITAL 5G-B ; http://www.adverts.ie/tv/philips-tv-32/7463620
    Τώρα που είδα το μοντέλο της τηλεόρασης να σου πω ότι δεν έχει μέσα μετασχηματιστή υψηλής τάσης όπως έχουν οι CRT δηλαδή οι παλιές έγχρωμες οπότε μένει να ακούσουμε τον πολύ δυνατό θόρυβο γιατί έτσι είναι δύσκολο να καταλάβουμε κι εγώ κι ο οποιοσδήποτε θέλει να βοηθήσει. Ισως αν μπορούσες να ανεβάσεις ένα απόσπασμα από το πρόβλημα της τηλεόρασης στο You tube για να το ακούσουμε. Πιστεύεις ότι ο ήχος έρχεται από τα μεγάφωνα της τηλεόρασης ..?? ή από κάποιο άλλο σημείο μέσα...??Για την κεραία δεν έχω άποψη διότι δεν την έχω τοποθετήσει σε κάποιο πελάτη μου. Ισως αν ξέρει κάποιος συνάδελφος να σου πει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Μεσσηνιακή Μάνη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που είδα το μοντέλο της τηλεόρασης να σου πω ότι δεν έχει μέσα μετασχηματιστή υψηλής τάσης όπως έχουν οι CRT δηλαδή οι παλιές έγχρωμες οπότε μένει να ακούσουμε τον πολύ δυνατό θόρυβο γιατί έτσι είναι δύσκολο να καταλάβουμε κι εγώ κι ο οποιοσδήποτε θέλει να βοηθήσει. Ισως αν μπορούσες να ανεβάσεις ένα απόσπασμα από το πρόβλημα της τηλεόρασης στο You tube για να το ακούσουμε. Πιστεύεις ότι ο ήχος έρχεται από τα μεγάφωνα της τηλεόρασης ..?? ή από κάποιο άλλο σημείο μέσα...??Για την κεραία δεν έχω άποψη διότι δεν την έχω τοποθετήσει σε κάποιο πελάτη μου. Ισως αν ξέρει κάποιος συνάδελφος να σου πει.
    Η TV είναι συνδεδεμένη στο ρεύμα μέσω πολύμπριζου , το οποίο υποτίθεται ότι έχει αντικεραυνική προστασία . Από το ίδιο πολύμπριζο παίρνουν ρεύμα η TV , ο αποκωδικοποιητής , ένα DVD Player και ένα CD Player/radio . Είναι αδύνατον να ηχογραφήσω τον θόρυβο αφού τον κάνει όποτε θέλει , χωρίς προειδοποίηση . Νομίζω ότι ο θόρυβος προέρχεται από το "σώμα" της TV και από την πίσω πλευρά της . Επαναλαμβάνω , νομίζω.... Θα έλεγα ότι ο θόρυβος θυμίζει "μικρό" κεραυνό . Ξανα-θέτω την αρχική ερώτηση , υπάρχει κίνδυνος έκρηξης ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Έστω ότι κάποιος σου απαντάει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος έκρηξης.
    Εσύ θα το πάρεις ως δεδομένο ότι η τηλεόραση δεν θα εκραγεί;
    Επειδή στο είπανε σε ένα φόρουμ ηλεκτρονικών;
    Και το συμπεράνανε...με ποιο τρόπο; Με τηλεδιάγνωση;

    2 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστεύω πως είναι παλαιού τύπου. Και πιθανολογώ πως πρέπει να κάνει υπερπήδηση ο μετασχηματιστής υψηλής τάσης. Καλό είναι να φωνάξεις κάποιο ηλεκτρονικό να την δει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Μεσσηνιακή Μάνη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω πως είναι παλαιού τύπου. Και πιθανολογώ πως πρέπει να κάνει υπερπήδηση ο μετασχηματιστής υψηλής τάσης. Καλό είναι να φωνάξεις κάποιο ηλεκτρονικό να την δει.
    Η παλαιότητα είναι σχετική έννοια . Επαναλαμβάνω ότι αγοράσθηκε προ 10ετίας και είναι Philips 32" SLC4.EAA . Επαναλαμβάνω επίσης ότι "ο Κωτσόβολος , που είναι η πλησιέστερη επιλογή μου , απέχει 100χλμ. απ'το σπίτι μου" . Στην μείζονα περιοχή δεν υπάρχει τεχνικός και προσπαθώ να αποφύγω την μετακόμιση . Αν κάποιος μου απαντήσει ότι απλά δεν κινδυνεύω , δεν σημαίνει τίποτα . Αν όμως το αναλύσει θα μπορώ να κρίνω την ορθότητά του .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση το πρόβλημα της τηλεόρασης που κάνει κάπιο θόρυβο και χάνεται η εικόνα με τη κεραία που θα αλλάξεις

    αν έχει λάμπες cfl ίσως είναι κάποια εκκένωση ? δεν ξέρω

    ο κοστόβωλος στέλνει χωρίς έξτρα χρέωση από οτι ξέρω, τουλάχιστον στη τήνο στέλνει.
    Οπότε οταν βεβαιωθείς οτι φταίει η τηλεόραση δώσε 200ε και πάρε μια καινούρια.
    Για να σου φύγει και η ιδέα οτι δεν φταίει η κεραία, κάνει κατι απλό άστη να παίζει απο το dvd και βγάλε τη κεραία να δεις αν θα το κάνει.
    Επίσης έχεις ψηφιακό δέκτη, αφού η κεραία συνδέεται σε αυτόν τι σχέση έχει η κεραία τελικα???

    Ο ηλεκτρολόγος σου όλα τα λεφτά! και η κεραία που σου πρότεινε, κάνει μονο σε κοντινές αποστάσεις και αν εχεις καλή οπτική επαφή,
    τσάμπα τα λεφτά που έδωσες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 01-10-17 στις 20:41

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    η tv ειναι μια παλια lcd δεν βλεπω τι θα μπορουσε να εκραγει εκει μεσα αντε το πλου να σκασει ενας πυκνωτης ζημια στον ιδιο δεν μπορει να κανει ,τωρα αν δεν εχεις χρημα για αλλη την πας σε τεχνικο για επισκευη

    οσο για αυτα με την κεραια αληθεια δεν καταλαβαινω αν οφειλετε στην κεραια ο θορυβος η σε κατι αλλο εκτος και αν ο θορυβος προερχετε απο τον αποκωδικοποιητη οταν ξαναερχετε η εικονα και ο ηχος ,βαλε εναν αλλο αν εχεις η δανεισου να δεις τι γινεται

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταυτόχρονη τροφοδοσία από USB και τροφοδοτικό
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 01:47
  2. Δυνατός θόρυβος - βούισμα από λάμπα
    By Goustardi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-14, 14:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας