Σελίδα 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 126

Θέμα: Wsjtx και FT8 mode UP

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη το "παραδοσιακό" CW πνέει τα λοίσθια, ματαιώθηκε και το contest του Greek Telegraphy Club. Αυτός που υπογράφει την ανακοίνωση είναι αυτός που έστησε το robot του FT8.
    Και να σκεφτείς ότι το CW θα είναι το μέλλον , και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη το "παραδοσιακό" CW πνέει τα λοίσθια, ματαιώθηκε και το contest του Greek Telegraphy Club.
    https://www.cqww.com/stats.htm Μία (αξιόπιστη) ένδειξη είναι οι συμμετοχές σε ένα μεγάλο contest. Παρόλο που το σημείο του ηλιακού κύκλου που βρισκόμαστε δεν βοηθά, οι συμμετοχές έχουν ανοδική τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Δεν αξιολογείς σωστά τα δεδομένα γιατί αφήνεις το κοντινό παρελθόν να σκιάζει το μέλλον. Μπορεί προς στιγμην να βλέπεις μια αύξηση, αυτή όμως είναι αποτέλεσμα δημογραφικών παραγόντων. Πολλοί συνταξιούχοι (55+) με πολύ ελεύθερο χρόνο, και αρκετοί από αυτούς με πολλά χρήματα για να στήνουν contest stations.

    Στην IARU όμως έχουν εντοπίσει το μεγάλο πρόβλημα της τελευταίας εικοσαετίας, ότι δεν υπάρχουν πια νέοι σε ηλικία ραδιοερασιτέχνες. Oi 55+ που φτιαχνουν το χθεσινό peak σε λίγα χρόνια θα είναι στο γηροκομείο ή στο νεκροταφείο, ή στην καλύτερη σε διαμέρισμα που δεν θα έχουν κεραίες. Οι νεότεροι δεν ασχολούνται για μια σειρά από λόγους. Έλλειψη χρόνου, μακροχρόνιες σπουδές, χειρότερες συνθήκες εργασίας (10ωρο), καθημερινές μετακινήσεις 2-4 ώρες, καθυστέρηση επαγγελματικής αποκατάστασης, αστικοποίηση του πληθυσμού (κεραίες), έλλειψη χρημάτων. Για τους πολύ νέους πληθώρα εναλλακτικών μεθόδων επικοινωνίας, συνεχής ενασχόληση με το facebook, το smartphone και τα on-line games.

    Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά γιατί στην δεκαετία 2000-2010 με τον εξορθολογισμό της αδειοδότησης (άδειες SW) είχαμε ένα peak σε νέους αδειούχους. Αυτό οφείλεται στο ότι πολλοί ενδιαφερόμενοι προ 2001 έμεναν εκτός του χώρου λόγω δυσκολίας ή φοβίας με την εξέταση στο μορσικό κώδικα. Αποκτήσαμε πολλούς αδειούχους ξαφνικά, αν και μεγάλο ποσοστό είναι τυχάρπαστοι και πειρατές (Freebanders) και απλώς πήραν την άδεια για προκάλυμμα. Τώρα όμως που η δεξαμενή των ενδιαφερομένων στέρεψε, το πρόβλημα έκανε την εμφάνιση του και σε εμάς.

    Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα στο CW, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν πια οι δεξαμενές επαγγελματιών που τροφοδοτούσαν το χόμπι με καλούς χειριστές. Οι δεξαμενές ήταν πρώην στρατιωτικοί και ραδιοτηλεγραφητές ΕΝ. Στην Ελλάδα κυρίως οι δεύτεροι, ποτέ δεν είχαμε καλή εισροή από πρώην στρατιωτικούς. Σιγά σιγά οι παλιοί εκλείπουν, μας άφησε χρόνους και ο SV1KU, και σε λίγο δεν θα υπάρχει η κρίσιμη μάζα για να διατηρηθεί η δραστηριότητα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 07-10-17 στις 11:28


  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimnaf (07-10-17)

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Και να πούμε ότι το CW έχει εξελιχθεί σε ψηφιακό κατά κάποιο τρόπο Μοντ. Με ένα ιντερφέις και ένα προγραμματάκι κάνεις επαφές. Ποιος θα κάτσει πια να μάθει ματσακονι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αξιολογείς σωστά τα δεδομένα γιατί αφήνεις το κοντινό παρελθόν να σκιάζει το μέλλον. Μπορεί προς στιγμην να βλέπεις μια αύξηση, αυτή όμως είναι αποτέλεσμα δημογραφικών παραγόντων. Πολλοί συνταξιούχοι (55+) με πολύ ελεύθερο χρόνο, και αρκετοί από αυτούς με πολλά χρήματα για να στήνουν contest stations.
    Το link με τα στατιστικά του CQWW δεν δείχνει πως η αύξηση αφορά μόνο το κοντινό παρελθόν. Από την αρχή εγώ βλέπω μία αύξηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά γιατί στην δεκαετία 2000-2010 με τον εξορθολογισμό της αδειοδότησης (άδειες SW) είχαμε ένα peak σε νέους αδειούχους. Αυτό οφείλεται στο ότι πολλοί ενδιαφερόμενοι προ 2001 έμεναν εκτός του χώρου λόγω δυσκολίας ή φοβίας με την εξέταση στο μορσικό κώδικα. Αποκτήσαμε πολλούς αδειούχους ξαφνικά, αν και μεγάλο ποσοστό είναι τυχάρπαστοι και πειρατές (Freebanders) και απλώς πήραν την άδεια για προκάλυμμα. Τώρα όμως που η δεξαμενή των ενδιαφερομένων στέρεψε, το πρόβλημα έκανε την εμφάνιση του και σε εμάς.
    Ο "εξορθολογισμός της αδειοδότησης" τελικά έφερε στον χώρο αμέτρητους άσχετους (όπως συμπεραίνεις και εσύ) και ελάχιστους σοβαρούς και συνεπείς.
    Ο μόνος κερδισμένος είναι το ταμείο του κράτους που πούλησε παράβολα.
    Άρα δεν βοήθησε τον ραδιοερασιτεχνισμό ο "εξορθολογισμός".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα στο CW, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν πια οι δεξαμενές επαγγελματιών που τροφοδοτούσαν το χόμπι με καλούς χειριστές. Οι δεξαμενές ήταν πρώην στρατιωτικοί και ραδιοτηλεγραφητές ΕΝ. Στην Ελλάδα κυρίως οι δεύτεροι, ποτέ δεν είχαμε καλή εισροή από πρώην στρατιωτικούς. Σιγά σιγά οι παλιοί εκλείπουν, μας άφησε χρόνους και ο SV1KU, και σε λίγο δεν θα υπάρχει η κρίσιμη μάζα για να διατηρηθεί η δραστηριότητα.
    Ο πιο πρόσφατος πρώην τηλεγραφητής που γνωρίζω πρέπει να αδειοδοτήθηκε κάπου στο '95, βάσει διακριτικού.
    Επίσης οι στρατιωτικοί που είναι στο χόμπυ είναι ελάχιστοι και όσοι γνωρίζω (πλην ενός, ίσως και ενός δεύτερου) δεν είχαν σχέση με το αντικείμενο.

    Στα contests που μπορούν να βγουν συμπεράσματα, παίρνουν μέρος περισσότεροι από το παρελθόν.
    Στο παραπάνω contest το '16 βλέπω 33 συμμετοχές (συν ένας αλλοδαπός που δεν τον μετρώ) από DXCC entity SV.
    https://www.cqww.com/results/2016_cq...ine_scores.pdf
    To '06 βλέπω 9-1 συμμετοχές
    https://www.cqww.com/results/2006_cq...cw_results.pdf
    και το '96 οι συμμετοχές ήταν 3 (!)
    https://www.cqww.com/results/1996_cqwwdx_cw.pdf

    Αυτά ισχύουν στην Ελλάδα. Σε κράτη που έχουν τεχνική εκπαίδευση, η εικόνα είναι πολύ καλύτερη.

    Συμφωνώ πως η νέα γενιά δεν έχει λόγο να ασχοληθεί, αφού (α) η τεχνολογία έχει ξεφύγει, (β) υπάρχουν τα social media
    αλλά για την ώρα ακόμα δεν φαίνεται η κάμψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι σου εξήγησα γιατί βλέπεις πολλές συμμετοχές στο CQ WW. Και αυτό που γράφει ο john_b (digital CW decoder, skimmer, cluster και εκπομπή με πληκτρολόγιο) ισχύει για ένα ποσοστό από αυτούς, επομένως δεν είναι όλοι τους χειριστές CW. Όταν όμως οι νεότεροι σε ηλικία (όχι ημερομηνία άδειας) στο CW είναι ο SV5DKL και η SV2KBS, τότε που το βλέπεις το μέλλον ?

    0 Not allowed! Not allowed!


  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Dx cluster και εκπομπή με πληκτρολόγιο χρησιμοποιούν όλοι όταν τρέχουν ένα contest,
    δεν γίνεται διαφορετικά άλλωστε αν έχεις σκοπό να κάνεις 1000 ή 2000 qso σε 48h,
    δεν νομίζω πως αυτό τους κάνει λιγότερο καλούς χειριστές.

    Κάποιοι από αυτούς που φαίνονται να πήραν μέρος στο CQWW του '16
    έχουν τελείως νέα διακριτικά κλήσης, sv2j#, sv1q#, sv1r#, sv1p#.
    Ούτε τους ξέρω προσωπικά, ούτε θέλω να συζητήσουμε λεπτομέρειες
    γιατί δεν θέλω να συζητώ δημόσια για λογαριασμό τους χωρίς την άδεια τους
    αλλά δεν πρέπει να είναι μεγάλοι σε ηλικία.

    Δεν λέω πως οι μετά τους #e έχουν παροπλίσει τους παλαιότερους,
    αλλά αν λάβουμε υπόψη πως μετά από εκείνη την περίοδο
    δεν γίνεται να κοπεί κάποιος που δίνει εξετάσεις για να γίνει ραδιοερασιτέχνης
    (ή αναβαθμίστηκε νύχτα στην κατηγορία που μπορεί να εκπέμψει σε όλες τις μπάντες)
    και πως όποιος έμαθε CW, το έκανε επειδή ήθελε να κάνει DX,
    πάλι καλά! Αν το δεις έτσι, δεν είναι τραγικά τα πράγματα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Αντώνη και εγώ ξεκινώ με P αλλά είμαι 49. Βέβαια όταν δίναμε εξετάσεις ήταν και ενας 12χρονος μαζί. Αλλά στατιστικά πόσοι είναι μικροι;
    Όσο για το CW , και γω πήρα μέρος στον διαγωνισμό (Και έχω και 150 χώρες lotw) αλλά τα μόνα που ξέρω είναι το διακριτικό μου, το 599, το TU, το UP, και το 73. Να τα ακούω μόνο και όχι να τα χτυπάω. Παρα πολλοί συνάδελφοι που γνωρίζω προσωπικά είναι στα ίδια πλαίσια.
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το CW, ενώ ήταν ετοιμοθάνατο, διασώθηκε λόγο της ψηφιακής ευκολίας και για κανέναν άλλο λόγο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 08-10-17 στις 08:37

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Πριν από λίγο έκανα CQ στα 17m (18,100) RTTY και αφού είχαν κατακλύσει
    την μπάντα με FT8 βγήκε κάποιος πάνω μου σε RTTY και μου είπε

    1) QSY QSY QSY και 2) έκανα QRM.

    Είχα μια αντιπάθεια , αλλά τώρα σιχάθηκα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από λίγο έκανα CQ στα 17m (18,100) RTTY και αφού είχαν κατακλύσει
    την μπάντα με FT8 βγήκε κάποιος πάνω μου σε RTTY και μου είπε

    1) QSY QSY QSY και 2) έκανα QRM.

    Είχα μια αντιπάθεια , αλλά τώρα σιχάθηκα .
    χαχαχχαααααα.....καλό....ένα μικροφωνο ακόμα συνάδερφοι και περνάω σε digi Mode FT8...έλα..!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MIKRO TIK 2hn και CLIENT MODE
    By picdev in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-15, 18:17
  2. 555 IC σε astable mode και ενίσχυση ήχου
    By netpumber in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 11:09
  3. Client mode VS Wireless point to point Bridge Mode
    By picdev in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-13, 11:19
  4. High bias mode- Low bias Mode TLC271
    By Prithan in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-12, 20:23
  5. XP mode στα Windows 7
    By Πετρος Πετριδης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-11, 13:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας