Γεια σας! Προσφατα (πριν απο 5 μηνες) εμαθα επιτελους κατι που με εκανε να χαρω παρα πολυ! Επιτελους βρηκα το πως ειναι η διαταξη ενος ταλαντωτη ενος τρανζιστορ. Ενταξει το δικαιολογω δεν ειναι και κανενα σπουδαιο επιτευγμα, μα για μενα ειναι κατι σαν θαυμα! Στο σχολειο οπου μαθαινω (1ο ΕΠΑΛ Δραμας) προσεξα καλα ολους τους απλους 1ου βαθμου RF πομπους για ακουστηκες συχνοτητες οι οποιες ειναι σε ιδανικο βαθμο απο 20Ηz - 20KHz, και προσεξα οτι ολα ειχαν κατι κοινο, εναν ταλαντωτη, και ενισχυση! Επειτα εμαθα, οτι η ακουστικη συχνοτητα δεν μπορει να μεταφερθει σε μακρινες αποστασεις, και ετσι χρειαζεται να "φορτωθει" σε μια μεγαλυτερη συχνοτητα πχ 1ος μεγακυκλου (1ΜΗz) προκειμενου να ταξιδεψει μακρια! Η διαταξη που ειναι υπευθηνη για αυτη την εργασια, λεγεται στα ηλεκτρονικα κυκλωμα ταλαντωσης και νομιζω κυκλωμα διαμορφωσης. Ως εδω ολα τα καταλαβα τελεια! Ομως ειναι το αλλο προβλημα που με τρωει! Πως ειναι ενα απλο κυκλωμα δεκτη? Σε κατι βιβλια του ΤΕΕ, διαβασα οτι για να μπορει ο παραληπτης να λαβει την πληροφορια (ακουστικη συχνοτητα) πρεπει πρωτα να "ξεφορτωσει" την ακουστικη συχνοτητα απο την μεγαλη συχνοτητα που στο παραδειγμα μας ειναι ο 1 μεγακυκλος! Σε αυτα τα βιβλια ελεγε οτι για να επιτευχθει αυτο, πρεπει το εισερχομενο σημα να προενισχυθει λιγο στο πρωτο σταδιο, υστερα να απο-διαμορφωθει με καποιο κυκλωμα αποδιαμορφωσης (το οποιο ακριβως και ψαχνω), υστερα να ενισχυθει αρκετα, ετσι ωστε ο παραληπτης να λαβει καθαρα την πληροφορια! Ως εδω κατανοητο. Το μονο που μου λειπει τωρα ειναι το κυκλωμα απο-διαμορφωσης. Πως μοιαζει ενα τετοιο κυκλωμα (χονδρικα)? Σχεδιαζω να φτιαξω εναν πομπο και εναν δεκτη οι οποιοι να λειτουργουν στην συχνοτητα των 27,7ΜΗz. Εχω υπολογησει πως για το LC ταλαντωτη χρειαζομαι πυκνωτη κεραμικο ή τριμμερ (εγω επιθημω να εκπεμπσει σε σταθερη συχνοτητα) 33pF και πηνιο 1μΗ. Ο δεκτης? Πως θα ειναι ο δεκτης?

Μια απορρια σχετικα με το πηνιο που προανεφερα. Θα εχει καμια διαφορα στη λειτουργεια του πομπου, εαν βαλω πηνιο αερος που εγω εχω τυλιξει με τιμη αυτεπαγωγης 1μΗ, ή με πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ? Ειμαι σε δηλιμμα! Να βαλω πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ, ή πηνιο αερος μονου στρωματος που ειναι επισης 1μΗ. Ή δεν εχει διαφορα?

Καθε απαντηση εκτιμαται σε μεγιστο βαθμο (συμπεριλαμβανεται και το χιουμορ!)