Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: RF δεκτες

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή RF δεκτες

    Γεια σας! Προσφατα (πριν απο 5 μηνες) εμαθα επιτελους κατι που με εκανε να χαρω παρα πολυ! Επιτελους βρηκα το πως ειναι η διαταξη ενος ταλαντωτη ενος τρανζιστορ. Ενταξει το δικαιολογω δεν ειναι και κανενα σπουδαιο επιτευγμα, μα για μενα ειναι κατι σαν θαυμα! Στο σχολειο οπου μαθαινω (1ο ΕΠΑΛ Δραμας) προσεξα καλα ολους τους απλους 1ου βαθμου RF πομπους για ακουστηκες συχνοτητες οι οποιες ειναι σε ιδανικο βαθμο απο 20Ηz - 20KHz, και προσεξα οτι ολα ειχαν κατι κοινο, εναν ταλαντωτη, και ενισχυση! Επειτα εμαθα, οτι η ακουστικη συχνοτητα δεν μπορει να μεταφερθει σε μακρινες αποστασεις, και ετσι χρειαζεται να "φορτωθει" σε μια μεγαλυτερη συχνοτητα πχ 1ος μεγακυκλου (1ΜΗz) προκειμενου να ταξιδεψει μακρια! Η διαταξη που ειναι υπευθηνη για αυτη την εργασια, λεγεται στα ηλεκτρονικα κυκλωμα ταλαντωσης και νομιζω κυκλωμα διαμορφωσης. Ως εδω ολα τα καταλαβα τελεια! Ομως ειναι το αλλο προβλημα που με τρωει! Πως ειναι ενα απλο κυκλωμα δεκτη? Σε κατι βιβλια του ΤΕΕ, διαβασα οτι για να μπορει ο παραληπτης να λαβει την πληροφορια (ακουστικη συχνοτητα) πρεπει πρωτα να "ξεφορτωσει" την ακουστικη συχνοτητα απο την μεγαλη συχνοτητα που στο παραδειγμα μας ειναι ο 1 μεγακυκλος! Σε αυτα τα βιβλια ελεγε οτι για να επιτευχθει αυτο, πρεπει το εισερχομενο σημα να προενισχυθει λιγο στο πρωτο σταδιο, υστερα να απο-διαμορφωθει με καποιο κυκλωμα αποδιαμορφωσης (το οποιο ακριβως και ψαχνω), υστερα να ενισχυθει αρκετα, ετσι ωστε ο παραληπτης να λαβει καθαρα την πληροφορια! Ως εδω κατανοητο. Το μονο που μου λειπει τωρα ειναι το κυκλωμα απο-διαμορφωσης. Πως μοιαζει ενα τετοιο κυκλωμα (χονδρικα)? Σχεδιαζω να φτιαξω εναν πομπο και εναν δεκτη οι οποιοι να λειτουργουν στην συχνοτητα των 27,7ΜΗz. Εχω υπολογησει πως για το LC ταλαντωτη χρειαζομαι πυκνωτη κεραμικο ή τριμμερ (εγω επιθημω να εκπεμπσει σε σταθερη συχνοτητα) 33pF και πηνιο 1μΗ. Ο δεκτης? Πως θα ειναι ο δεκτης?

    Μια απορρια σχετικα με το πηνιο που προανεφερα. Θα εχει καμια διαφορα στη λειτουργεια του πομπου, εαν βαλω πηνιο αερος που εγω εχω τυλιξει με τιμη αυτεπαγωγης 1μΗ, ή με πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ? Ειμαι σε δηλιμμα! Να βαλω πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ, ή πηνιο αερος μονου στρωματος που ειναι επισης 1μΗ. Ή δεν εχει διαφορα?

    Καθε απαντηση εκτιμαται σε μεγιστο βαθμο (συμπεριλαμβανεται και το χιουμορ!)

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Άρχισε να γκουγκλάρεις κάθε ερώτησή σου, γιατί είναι και πολλές οι άτιμες και αν ξέρεις και αγγλικά θα γίνεις ξεφτέρι σε ms φυσικά και σε ελληνικά υπάρχουν αρκετές ιστοσελίδες.Για αγγλικά ξεκίνα από
    http://www.talkingelectronics.com/te...ive_index.html
    Πχ για την ερώτηση σου:«Μια απορρια σχετικα με το πηνιο που προανεφερα. Θα εχει καμια διαφορα στη λειτουργεια του πομπου, εαν βαλω πηνιο αερος που εγω εχω τυλιξει με τιμη αυτεπαγωγης 1μΗ, ή με πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ? Ειμαι σε δηλιμμα! Να βαλω πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ, ή πηνιο αερος μονου στρωματος που ειναι επισης 1μΗ. Ή δεν εχει διαφορα?»Ναι έχει διαφορά, πρέπει είναι να είναι από χοντρό σύρμα μονού στρώματος και όχι αντίσταση.Θα βρείς έτοιμα κυκλώματα γιατί με δικούς σου υπολογισμούς ίσως απογοητευτείς

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Ρίξε μια ματιά εδώ https://physicsgg.me/2011/03/10/%CF%...D%CF%81%CE%B3/

    Ο απλούστερος δέκτης που μπορεί να γίνει και λειτουργεί χωρίς ενέργεια (πέρα από το ραδιοφονικό σήμα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ξερω αγγλικα, ευχαριστω . Τοτε μαλλον πρεπει να καθησω στην καρεκλα και να τυληξω ενα πηνιο, που ουτε ξερω ποσες σπειρες εχει, ουτε το διαστημα μεταξυ των σπειρων, ουτε καν τη διαμετρο του πηνιου! Εχω βρει το Coil32 που μου υπολογιζει τον αριθμο σπειρων και ολα τα σχετικα, αλλα δεν ξερω, δεν εμπιστευομαι πολυ τις ιστοσελιδες αυτες. Εχω βρει τυπους για πηνια, αλλα δεν ξερω καν ποιο ειναι στην συγκεκριμενη περιπτωση μου. Εψαξα λιγο παραπανω και βρηκα εναν τυπο που δεν θυμαμαι καλα, αλλα ειχε μεσα κατι σαν και αυτο

    (18d+40l)

    αλλα πολοι εβαζαν περισσοτερες τιμες οπως πχ

    (210d+180l)! Δεν ειναι σταθερος ο τυπος.

    Δεν ξερω θα ψαξω περισσοτερο. Θα παω στο σχολειο οπου παω, και θα ζητησω ενα βιβλιο που αναφερει για αυτο το προβλημα, μηπως και το εχουν! Δεν γνωριζω. Θα προσπαθησω.

    Παντως ευχαριστω πολυ για την απαντηση

    Υ.Γ Γεια σας κυριε Μαρκο. Ευχαριστω πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Κατεβασε και την βοήθεια του... κοινού! Ειδικα το RFSIM99 !!!
    http://www.microwavers.org/index.htm?sw.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #6
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Στη διεύθυνση που έδωσε ο φίλος electronio λέει 40 σπείρες για το πηνίο. Αλλά αν ψάξεις crystal radio στο inτernet θα βρεις πάρα πολλές λεπτομέρειες px
    https://www.midnightscience.net/
    https://steampunk.wonderhowto.com/ho...-work-0141117/
    http://makearadio.com/crystal/index.php
    κλπ. Καλές κατασκευές

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο που μου λειπει τωρα ειναι το κυκλωμα απο-διαμορφωσης. Πως μοιαζει ενα τετοιο κυκλωμα (χονδρικα)? Σχεδιαζω να φτιαξω εναν πομπο και εναν δεκτη οι οποιοι να λειτουργουν στην συχνοτητα των 27,7ΜΗz. Εχω υπολογησει πως για το LC ταλαντωτη χρειαζομαι πυκνωτη κεραμικο ή τριμμερ (εγω επιθημω να εκπεμπσει σε σταθερη συχνοτητα) 33pF και πηνιο 1μΗ. Ο δεκτης? Πως θα ειναι ο δεκτης?

    Μια απορρια σχετικα με το πηνιο που προανεφερα. Θα εχει καμια διαφορα στη λειτουργεια του πομπου, εαν βαλω πηνιο αερος που εγω εχω τυλιξει με τιμη αυτεπαγωγης 1μΗ, ή με πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ? Ειμαι σε δηλιμμα! Να βαλω πηνιο σε μορφη αντιστασης 1μΗ, ή πηνιο αερος μονου στρωματος που ειναι επισης 1μΗ. Ή δεν εχει διαφορα?

    Καθε απαντηση εκτιμαται σε μεγιστο βαθμο (συμπεριλαμβανεται και το χιουμορ!)
    Το κύκλωμα αποδιαμόρφωσης εξαρτάται από τον τύπο διαμόρφωσης που εφαρμόζεται στον πομπό. Η απλούστερη διάταξη για αποδιαμόρφωση (φώραση) ΑΜ είναι μια δίοδος.

    Ο δέκτης θα μοιάζει πολύ με τον πομπό.

    Σε πομπούς και δέκτες συνήθως χρησιμοποιούμε πηνία αέρος ή τυλιγμένα σε κατάλληλους για την συχνότητα πυρήνες.

    Μια σχετικά εύκολη κατασκευή είναι αυτή. Έχει και το πλεονέκτημα ότι αν δεν κάνεις κάποιο λάθος θα ακούσεις αρκετούς σταθμούς στα βραχέα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    τη στιγμη που θες μια συγκεκριμενη συχνοτητα φτιαξτα με κρυσταλο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ Ακριτα. Πραγματι το κυκλωμα ειναι ευκολο, μα θα προτιμουσα περισσοτερο να κανω στην αρχη κυκλωματα με τρανζιστορς, και μετα με ολοκληρωμενα, οχι οτι δεν ξερω το LM 386, αλλα θα ηθελα να μαθω στην αρχη πως αυτο εδω δουλευει:

    http://talkingelectronics.com/projec...ges/1TrBug.gif

    Εγω μολις μετα βιας το βρηκα αυτο το κυκλωμα, και χαρηκα τοσο πολυ που επιτελους εμαθα γιατι χρησιμευει αυτο! Να ρωτησω κατι. Αυτο εδω ειναι κυκλωμα αποδιαμορφωσης?:

    https://4.bp.blogspot.com/-p6Mhr1u31...io+circuit.png

    ή περιεχει εστω ενα στοιχειο της διαταξης αποδιαμορφωσης? Το στοιχειο που μου ειπες για τη διοδο πως ειναι το πιο απλο στοιχειο αποδιαμορφωσης, ειναι πολυ βοηθητικο, αλλα ειναι για ΑΜ. Ή ειναι και για τα FM? Πωωωωωωω πολλες ερωτησεις ρωταω! Πραγματικα θελω ολα να τα μαθω, και τα ρωταω ολα με τη μια. Ενταξει ας συγκεντροθω. Χρειαζομαι ενα δεκτη FΜ ο οποιος να αποτελειται μονο απο τρανζιστορς, δηλαδη χωρις ολολκηρωμενα για αρχη, και να περιεχει κυκλωμα αποδιαμορφωσης. Υπαρχει κυκλωμα αποδιαμορφωσης ενος τρανζιστορ? Εγω βρηκα κυκλωμα ταλαντωτη ενος τρανζιστορ, το οποιο και αναφερω παραπανω, o οποιος περιεχει κυκλωμα LC. Μολις μπαινει χαμηλη (ΑF) σηχνοτητα στη βαση του τρανζιστορ, αναμηγνιεται με την υψηλη συχνοτητα που παραγεται στο κυκλωμα LC, και ετσι μεσω μιας κεραιας, παει στο παραληπτη. Ο παραληπτης τωρα δεν εχει μια τετοια παρομοια διαταξη, ετσι ωστε οταν η αναμηγμενη συχνοτητα εισελθει στη βαση του τρανζιστορ, να αποδιαμορφωθει, να ενισχυθει, και ετσι να σταλθει στον παραληπτη?

    Αυτο ακριβως εννοουσα! Συγνωμη που δεν το ειπα νωριτερα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... μα θα προτιμουσα περισσοτερο να κανω στην αρχη κυκλωματα με τρανζιστορς...
    Το 386 χρησιμεύει μόνο ως ενισχυτής της ακουστικής συχνότητας. Μπορείς να το παραλείψεις και να συνδέσεις τον δέκτη σε ηχεία υπολογιστή, για παράδειγμα.

    Το πρώτο κύκλωμα που δίνεις είναι μικροπομπός FM.

    Το δεύτερο κύκλωμα που δίνεις είναι απλός δέκτης ΑΜ. Η αποδιαμόρφωση γίνεται στο ίδιο τρανζίστορ.

    Η αποδιαμόρφωση στα FM είναι κάπως πιο περίπλοκη. Ένας απλός δέκτης είναι αυτός. Για το 386 ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη Jtag Για δεκτες
    By Voks in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-11, 22:31
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-10, 13:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας