Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Αγορά Soldering Station & Hot Air για ερασιτέχνη

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2kgl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτιμούσα να'ναι ξεχωριστές οι συσκευές ώστε άμα πάθει κάτι η μία να'χω την άλλη. Επίσης πλέον οι αγορές από ebay σε αυτά τα ποσά εμπεριέχουν τον κίνδυνο του τελωνείου και στο τέλος θα μου βγει ακριβότερο απ'ότι από Ελλάδα.
    H τιμή είναι τόσο χαμηλή σαν να αγοράζεις ένα κινέζικο σταθμό κόλλησης από Ελλάδα και παίρνεις δώρο τον θερμό αέρα. Το λινκ που έδωσα είναι από ΕU (Γερμανία) οπότε δεν τίθεται θέμα τελωνείου και είχε και δωρεάν αποστολή με κούριερ. Εννοείται οτι εσύ αποθασίζεις που και πως θα ξοδέψεις τα λεφτά σου. Εμείς προτάσεις κάνουμε ....

    ΒΟΒΙΡΑΣ
    Το δικό σου είναι ίδιο με αυτό που έβαλα; βάλε μια φωτο αν είναι εύκολο να δούμε πιο είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    H τιμή είναι τόσο χαμηλή σαν να αγοράζεις ένα κινέζικο σταθμό κόλλησης από Ελλάδα και παίρνεις δώρο τον θερμό αέρα. Το λινκ που έδωσα είναι από ΕU (Γερμανία) οπότε δεν τίθεται θέμα τελωνείου και είχε και δωρεάν αποστολή με κούριερ. Εννοείται οτι εσύ αποθασίζεις που και πως θα ξοδέψεις τα λεφτά σου. Εμείς προτάσεις κάνουμε ....
    Εχω δει πολλά διαφορετικά 852D+ καθώς και 852D++. Πρόσεξα όντως ότι είναι από ευρώπη ο συγκεκριμένος πωλητής που μου έδωσες. Εσύ πήρες ακριβώς αυτό απ'αυτόν τον πωλητή; Τα άλλα δεν αξίζουν που βρίσκω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Και εγώ έχω πάρει απ' τον ίδιο ίδιο (80€), και βίδες τον έκανα, και τα τριμεράκια στις θερμοκρασίες πείραξα και πόσες ώρες τον ξέχασα ανοιχτό τον αέρα, κανένα πρόβλημα. Τα Χριστούγεννα κλείνει 2 χρόνια.
    Εσωτερικά όλα μαζεμένα με ταιραπς, κόλλες στους κοννέκτορες. Δεν μ' αρέσει που ζεσταίνεται αρκετά ο μ/σ,"ταλαντώνεται" λίγο η θερμοκρασία στον αέρα και το στέλεχος δεν αντέχει πολύ ώρα υψηλές θερμοκρασίες αλλά το 1ο-2ο δεν νομίζω να ενδιαφέρει κάποιον χομπίστα που θα το δουλέψει 20 λεπτά και το 2ο απλώς το αλλάζεις με ένα καλύτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Με πείσατε. Θα το πάρω απ'αυτόν τον πωλητή. Μύτες/ανταλλακτικά παίζουν γενικά; Τίποτα άλλο που θα έπρεπε να ξέρω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΒΟΒΙΡΑΣ
    Το δικό σου είναι ίδιο με αυτό που έβαλα; βάλε μια φωτο αν είναι εύκολο να δούμε πιο είναι.
    ειχα την εντυπωσει οτι ηταν ιδια, ειχα να το βγαλω απο το ραφι 4 χρονια
    714838520_917.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράγγειλα αυτό που προτείνατε παιδιά. Τώρα αναμονή να έρθει.

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ZD915 θεωρείται αρκετά καλό...βεβαια το να δώσει κάποιος 100 για χομπιστική χρήση το θεωρώ σπατάλη όταν μπορέις να φτιάξεις ένα με αντλία κενού (τιμές ebay ~15 ευρώ) + το πιστόλι που χρησιμοποιεί ο ZD και πωλείται ανεξάρτητα στο εμπόριο γύρω στα 25 ευρώ (και πολλά λέω) + κύκλωμα ελέγχου (είτε DIY είτε από Ebay)με λιγότερα από 50 ευρώ εχεις έτοιμο απορροφητικό.
    Φίλε Άγη δώσε τα φώτα σου πως θα το κάνουμε αυτό...
    Αντλια κενού 15
    Πιστόλι 25
    Κυκλωμα ? ? ?
    Κεφαλές ? ? ?
    ---------------------

    Που τα βρίσκουμε πως με τι ονομασία; Κάποιο σχέδιο κάποια φωτογραφία οτιδήποτε;
    Τελικα η διαφορά θα είναι κανα 30αρι αν βαλεις και τα μεταφορικά και τελικά αξίζει ?
    Μπορεί να το κάνεις καλύτερο ? Εχετε υπόψιν κάτι ? Μηπως γίνεται και καλύτερο απο το 915 ?

    Επίσης κυκλοφορεί και το zd-985 το οποίο εδω στο Ελλάντα δεν το ξέρουν οι μαγαζάτορες ενω πωλείται απο τα
    120 ευρώ, στο εξωτερικό μόνο. Εχει 7 pin πιστόλι διαφορετικό απο το 915 και εχει sleep mode και καποια μοντελα και ESD.
    Το έχει κανείς ; Είναι πιό ήσυχο ? Αξίζει το 20άρικο ?

    Αντε να δούμε ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raitelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Άγη δώσε τα φώτα σου πως θα το κάνουμε αυτό...
    Αντλια κενού 15
    Πιστόλι 25
    Κυκλωμα ? ? ?
    Κεφαλές ? ? ?
    ---------------------

    Που τα βρίσκουμε πως με τι ονομασία; Κάποιο σχέδιο κάποια φωτογραφία οτιδήποτε;
    Τελικα η διαφορά θα είναι κανα 30αρι αν βαλεις και τα μεταφορικά και τελικά αξίζει ?
    Μπορεί να το κάνεις καλύτερο ? Εχετε υπόψιν κάτι ? Μηπως γίνεται και καλύτερο απο το 915 ?

    Επίσης κυκλοφορεί και το zd-985 το οποίο εδω στο Ελλάντα δεν το ξέρουν οι μαγαζάτορες ενω πωλείται απο τα
    120 ευρώ, στο εξωτερικό μόνο. Εχει 7 pin πιστόλι διαφορετικό απο το 915 και εχει sleep mode και καποια μοντελα και ESD.
    Το έχει κανείς ; Είναι πιό ήσυχο ? Αξίζει το 20άρικο ?

    Αντε να δούμε ...
    Και το 915 βγαινει και με 6pin αλλα και με 7 pin.
    Εγώ εχω με τα 7pin σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος απλά θέλει συχνό καθάρισμα γιατί μπουκωνει γρηγορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι για αξιολόγηση μετά από χρήση σε 2 επισκευές. Εξαιρετικός σταθμός, ειδικά γι'αυτή την τιμή! Λίγο θορυβώδης (δεν έχω όμως πείρα από άλλους), ειδικά αν δεν πατάει σε βαρή/σταθερό έπιπλο (μεταφέρει πολλούς κραδασμούς). Πιάνει θερμοκρασία πάρα πολύ γρήγορα. Μετά την απενεργοποίηση (του αέρα), το σύστημα συνεχίζει να βγάζει αέρα για λίγα δευτερόλεπτα για ψύξη του Air Gun (αυτονόητο για ακριβότερα μοντέλα αλλά ίσως όχι για μοντέλα αυτής της οικονομικής σειράς).

    Ευχαριστώ για την πρόταση αγοράς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Αρχισα να ψήνομαι κι εγώ για το σταθμό αυτό.

    @sv2kgl: Με γεια και καλές κολλήσεις κι αποκολλήσεις. Από που σου ήρθε; Τσεχία ή Γερμανία;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εντυπωσεις απο QUICK 861DW hot air station
    By JOUN in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 14:39
  2. Hot air rework station
    By shoco in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-13, 00:26
  3. Αγορα φθηνού hot air station!
    By dreamer1984 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 19:36
  4. Hot Air Station
    By Aiosforos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 15:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας