Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ BOSCH CC408 ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΛΗΨΗΣ ΣΗΜΑΤΩΝ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ BOSCH CC408 ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΛΗΨΗΣ ΣΗΜΑΤΩΝ

    Χαιρετώ το forum.

    'Ενας νέος πελŽάτης με συναγερμο BOSCH μου ζήτησε να τον συνδέσω με κεντρο λήψης συνεργάτη. Παρεπιπτοντως πρώτη φορά πέφτει στα χέρια μου ο συγκεκριμένος συναγερμος.
    'Ετσι, πήρα το manual και έκανα τις παρακάτω ρυθμίσεις:
    Πρώτα έδωσα την εντολή 965 για αρχική ρύθμιση σε τηλεφωνικό δικτυο. Επειτα πέρασα:
    Θέση 000 έως 015 -> πρώτο τηλεφωνο Κ.Λ.Σ. σε μορφή 210-1234567
    Θέση 016 έως 031 -> δεύτερο τηλεφωνο Κ.Λ.Σ. σε μορφή 210-1234567
    Θέση 033-> 1 πρωτοκολλο contact id
    Θέση 034 έως 039 123400 κωδικός πελατη Κ.Λ.Σ
    Ωστόσο δεν καταφερα να στειλω κανενα σήμα στο Κ.Λ.Σ. Θα ήθελα την βοηθεια σας για το τι μπορει να κάνω λάθος ή τι μπορει να μου διαφευγει. Μήπως τα τηλέφωνα πρεπει να τα ορισω στις θέσεις 466 εως 513 αφου έχω ορισει ρυθμίσεις για τηλεφωνικό δικτυο;

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Προγραμματίζεις το κάθε ψηφίο και μετά πατάς * και #. Δηλαδή 2*#1*#3*# κλπ. Επίσης στο τηλέφωνο όπου 0 βάζεις 10 δηλαδή 2*#1*#10*#1*#2*# κλπ. Τον κωδικό πελάτη στην θέση 34 Καντον 001234. Τέλος στην θέση 366 βάλε 1 για να στέλνει 24ωρο τεστ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    di_tia σε ευχαριστω πολύ. Μόνο κάποιες μικρές διευκρινήσεις.
    Ποιος είναι ο λόγος που βάζεις στο τηλέφωνο 10 αντί για 0. Ιδιαιτερότητα του BOSCH;
    Τέλος, στη θέση 750 & 751 μήπως πρέπει να ορίσω καποιο κωδικό χώρας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Ακριβώς. Ιδιαιτερότητα του bosch και μόνο στη θέση για τα τηλέφωνα. Με το μηδέν δηλώνεις ότι τελείωσε η κλήση. για τις άλλες θέσεις πρέπει να δω το manual αλλά μάλλον δεν αλλάζεις τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Τελικά τα έκανα λίγο αχταρμά. Ο πίνακας είναι ο CC488P και όχι ο CC408. Αφού βρήκα το αντίστοιχο manual, ανακάλυψα πάλι ότι στον συγκεκριμένος πίνακα δεν αντιστοιχεί το manual του CC488 αλλά επειδή είναι του 2008 και έκδοσης 2.03 το αντίστοιχο manual του έχει την ονομασία BOSCH solution 880 ultima. Το παραδοξο είναι ότι σε διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου μοντέλου, στις ίδιες διευθύνσεις δεν αντιστοιχούν οι ίδιες λειτουργίες ( συνήθως οι εταιρείες έχουν τις ίδιες λειτουργίες και για επιπλέον λειτουργίες έχουν επιπλέον διευθύνσεις). Οπότε άλλαξα λειτουργίες που δεν ήθελα.
    Τελικά το επανέφερα στην προγενέστερη κατασταση αλλα έχω δυσκολευτει με την έξοδο ρελέ ( που ενργοποιεί την σειρήνα). Η παραμετροποίηση βρίσκεται στις διευθύνσεις 398 εώς 403. Την ενεργοποιώ και χτυπά αλλά όταν αφοπλίζεις δεν σταματά αλλά συνεχίζει να χτυπά για όση ώρα την έχεις ρυθμίσει να χτυπά.
    Συνοψίζοντας, θελω να ενεργοποιώ την σειρήνα για 4 λεπτά όταν έχω συναγερμό και έπειτα να σταματά αλλά να σταματά επίσης όταν το αφοπλίζεις στο διαστημα των 4 λεπτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Για την έξοδο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. πάνω από το ρελέ έχει τρεις ακίδες όπου γράφει 12v com gnd. Βάζεις ένα τζαμπερ ανάλογα αν θες gnd ή 12v και συνδέεις τον παλμό της σειρήνας στο nc ή στο no ανάλογα αν θες να δίνεις ή να κόβεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μεγαρα Αττικης
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ναι, έτσι ήταν εξ’ αρχής. Δίνει από το -€“ του πίνακα στο com και έπειτα από το ΝΟ στην σειρήνα (αρνητικη ενεργοποίηση της σειρήνας). Ωστόσο και αυτή η έξοδος είναι προγραμματιζόμενη και εγώ έχω αλλάξει κατά λάθος τις ρυθμίσεις της. Εκεί θέλω να αντιληφθώ την λειτουργία των ρυθμίσεων. Προγραμματιζεις στην έξοδο του ρελέ τον τύπο, την πολικότητα, την βάση χρόνου και τον πολλαπλασιαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Οπως τα λες, στις πρωτες δυο θεσεις δηλωνεις ποτε θες να ενεργοποιητε η εξοδος η πολικοτητα ρυθμιζετε με το τζαμπερ , αυτη την επιλογη την χρησιμοποιεις για out1 και out2 δηλωνεις πως θα ειναι το output αν ειναι no η nc και αν θα ειναι θετικο η αρνητικο. Στην βαση χρονου επιλεγεις για τον πολλαπλασιαστη αν ειναι λεπτα η ωρες η δευτερολεπτα και τελος ποαλαπλασιαζεις. Αν θες την εξοδο για πεντε λεπτα δηλωνεις στη βαση λεπτα και στον πολλαπλασιαστη 1 *5. Για την πολικοτητα θα χρειαστει να παιξεις με το πολυμετρο για να καταλαβεις πως δουλευει. Default το out1 ειναι για strobe , οταν ενεργοποιηθει βγαζει μειον, ενω η out2 ειναι για fire, ειναι μονιμα μειον και τα κοβει σε on off για reset των πυρανιχνευτων. Επισης μονο για το ρελε οταν ειναι προγραμματισμενο για σειρηνα προγραμματιζεις τον χρονο της σε αλλη θεση που το αναφερει ως siren run timeαν δεν κανω λαθος ( δεν θυμαμαι θεση θα ψαξω). Ελπιζω να βοηθησα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη di_tia : 10-11-17 στις 23:53

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΗΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΛΗΨΗΣ ΣΗΜΑΤΩΝ
    By BASILHSSAM in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 19:16
  2. Software προγραμματισμου για CC408 BOSCH
    By skipper1 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 20:47
  3. Μια μικρή μεγάλη βοήθεια για Bosch cc408
    By spiros_p_gr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 19:05
  4. Προγραμματισμος Συναγερμου Bosch ICP‑CC408
    By haf in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-12, 22:50
  5. bosch cc408
    By SPOLITEKNOS in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-11, 08:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας