Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Πως θα κανω το δραπανοκατσαβιδο μπαταριας να δουλεψει μονο με ρευμα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Με τροφοδοτικο τυπου πακ δεν θα κανεις δουλεια. Τραβαει πολλα Amper στην εκκινηση τα οποια μονο απο μπαταρια μπορεις να τα παρεις.
    Η λυση να το βαλεις σε τροφοδοτικο υπολογιστη δεν την βρισκω τοσο πρακτικη, οπως γραγει και ο Ιωαννης πιο πανω μονο φορητο δεν θα ειναι.

    Εχεις τις παρακατω επιλογες

    1) Το πετας και περνεις ενα απο τα praktiker με 19,99 18V με 2μπαταριες Ni-Cd ( βασικα οι μπαταριες που εχει μεσα κοστιζουν παραπανω) https://www.praktiker.gr/p/drapanoka...kasetina-68174
    2) Περνεις αυτο απο το praktiker του βγαζεις τα στοιχεια και τα βαζεις στο δικο σου ( μπελας)
    3) Περνεις του praktiker και χρησιμοποιεις την μπαταρια του με δυο καλωδια ( οταν δουλευεις την εχεις σε ενα τσαντακι μεσης)
    4) Βαζεις 4 μπαταριες λιθιου μαζι με ενα 4S protection ~15€ ( + καποιος με ηλεκτροποντα να σου κολλησει τα στοιχεια)
    5) Ιδιο με την επιλογη 4 αλλα ξηλωνεις τις μπαταριες απο μπαταρια laptop +PCM ~1-2€ ( + καποιος με ηλεκτροποντα να σου κολλησει τα στοιχεια)
    6) Αγοραζεις μια μπαταρια μολυβδου 12V 1.3Ah και τραβας δυο καλωδια. Η μπαταρια ειναι μικρη και σχετικα ελαφρια.
    https://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE...D/38231/List/0

    Εγω εχω κανει το 5 αλλα επειδη ειναι ενα einhel της πλακας με την πρωτη ευκαιρια θα παρω ενα καλυτερο σχετικα οικονομικο ( BULLE, Β&D, Bosch ..)

    Δημητρης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiViDi : 10-10-17 στις 22:50

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δοκιμή, δοκίμασε με την έξοδο των 12V ενός τροφοδοτικού από υπολογιστή.
    Το λέω επειδή, πολύ συχνά, εμείς (ή κάποιος φίλος μας) έχουμε κάπου παραπεταμένο ένα τέτοιο τροφοδοτικό.
    Και αυτά τα τροφοδοτικά μπορούν να δώσουν αρκετά αμπέρ από την έξοδο των 12V (π.χ. ένα που έχω εγώ δίνει 8Α).

    Για να δουλέψει ένα τέτοιο τροφοδοτικό:
    1. βραχυκυκλώνεις το πράσινο καλώδιό του με ένα μαύρο (οποιοδήποτε μαύρο).
    2. Βάζεις μια αντίσταση 10ΩΜ 10W μεταξύ ενός κόκκινου (οποιουδήποτε κόκκινου) κι ενός μαύρου (οποιουδήποτε μαύρου).
    3. Τα 12V τα παίρνεις από ένα κίτρινο (οποιοδήποτε κίτρινο) καλώδιο (και τα 0V, το αρνητικό ας πούμε) από ένα μαύρο (οποιοδήποτε μαύρο).
    4. Το καλύτερο (αν μπορείς) θα ήταν να ενώσεις όλα τα κίτρινα μεταξύ τους και όλα τα μαύρα μεταξύ τους ώστε να πάρεις όσο πιο πολύ ρεύμα γίνεται.

    Συνημμένο Αρχείο 70950

    Την αντίσταση, αν δεν έχεις, μπορείς να την πάρεις από μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα. π.χ. Φανός (Σολωμού 39, δίπλα στο Πολυτεχνείο (Στουρνάρη)).
    (ή κάποιο κοντινότερό σου, δες σε αυτό το θέμα και άλλα παρόμοια)
    Την καλημέρα μου! Η Αντίσταση στα 5V τι ρόλο παίζει?? Το τροφοδοτικό δεν ξεκινάει απλά με γεφύρωση μαύρου πράσινου??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.531

    Προεπιλογή

    4) Βαζεις 4 μπαταριες λιθιου μαζι με ενα 4S protection ~15€ ( + καποιος με ηλεκτροποντα να σου κολλησει τα στοιχεια)
    [/QUOTE]

    Καλημέρα..είχα κάνει και εγώ ένα με λιθίου και είχα βάλει αυτό https://m.aliexpress.com/s/item/3280...6fa61b06IPA4AI
    Τώρα θέλω να κάνω και απο ένα άλλο επαναφορτιζόμενο.Εσύ πιο protection έχεις βάλει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eximnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καλημέρα μου! Η Αντίσταση στα 5V τι ρόλο παίζει?? Το τροφοδοτικό δεν ξεκινάει απλά με γεφύρωση μαύρου πράσινου??
    Μερικά τροφοδοτικά δεν δουλεύουν σωστά χωρίς κάποιο φορτίο στην έξοδο τους.
    (Some new power supply's don't work properly without some load)
    Επίσης, αλλού θα βρεις ότι αν είναι μικρό το φορτίο στην έξοδο των 5V, δεν δίνει αρκετό ρεύμα στις άλλες εξόδους.
    Γι αυτό συνιστάται μικρή τιμή της αντίστασης (10Ωμ) και όχι μεγάλη (π.χ. 1000Ωμ).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    4) Βαζεις 4 μπαταριες λιθιου μαζι με ενα 4S protection ~15€ ( + καποιος με ηλεκτροποντα να σου κολλησει τα στοιχεια)
    Καλημέρα..είχα κάνει και εγώ ένα με λιθίου και είχα βάλει αυτό https://m.aliexpress.com/s/item/3280...6fa61b06IPA4AI
    Τώρα θέλω να κάνω και απο ένα άλλο επαναφορτιζόμενο.Εσύ πιο protection έχεις βάλει?[/QUOTE]

    Βασικα τοτε που το ειχα φτιαξει δεν ειχα βαλει αλλα αυτο που πααθετεις ειναι μια χαρα.
    Παντως με τα PCM ειχα αντιμετωπισει προβλημα στο παρελθον οταν ειχα φτιαξει μπαταριες για εναν φακο. Δεν μου εδινε ταση
    στην εξοδο του PCM και για να ξεμπλοκαρει επρεπε να δωσω εγω ταση απο τροφοδοτικο.

    Φορτιστες ειχα δοκιμασει δυο imax B6. Εναν γνησιο και εναν κλωνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.531

    Προεπιλογή

    Βασικα τοτε που το ειχα φτιαξει δεν ειχα βαλει αλλα αυτο που πααθετεις ειναι μια χαρα.
    Παντως με τα PCM ειχα αντιμετωπισει προβλημα στο παρελθον οταν ειχα φτιαξει μπαταριες για εναν φακο. Δεν μου εδινε ταση
    στην εξοδο του PCM και για να ξεμπλοκαρει επρεπε να δωσω εγω ταση απο τροφοδοτικο.

    Φορτιστες ειχα δοκιμασει δυο imax B6. Εναν γνησιο και εναν κλωνο.[/QUOTE]

    Είχα βάλει 4 τέτοιες μπαταρίες https://www.gearbest.com/batteries/pp_242228.html και τα είχα συνδέσει με το 4s bms το θέμα είναι ότι όταν πέφτει στα 8V τότε σταματάει.
    Γιατί το κάνει αυτό;;
    Τροφοδοτικό είχα ένα απο λάπτοπ 19V 2.1A και το σύνδεσα με ένα LM2596 το ρύθμισα στα 17V - 1A.
    Στο LM2596 δεν έχω καταλάβει τι κάνει το μεσαίο τριμεράκι.
    http://www.ebay.com/itm/Batery-Charg...item1eca99d889

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Τελικά Νίκο (vagvagvag) τι έκανες;
    Το δοκίμασες με κανένα τροφοδοτικό από pc;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα τοτε που το ειχα φτιαξει δεν ειχα βαλει αλλα αυτο που πααθετεις ειναι μια χαρα.
    Παντως με τα PCM ειχα αντιμετωπισει προβλημα στο παρελθον οταν ειχα φτιαξει μπαταριες για εναν φακο. Δεν μου εδινε ταση
    στην εξοδο του PCM και για να ξεμπλοκαρει επρεπε να δωσω εγω ταση απο τροφοδοτικο.

    Φορτιστες ειχα δοκιμασει δυο imax B6. Εναν γνησιο και εναν κλωνο.
    Είχα βάλει 4 τέτοιες μπαταρίες https://www.gearbest.com/batteries/pp_242228.html και τα είχα συνδέσει με το 4s bms το θέμα είναι ότι όταν πέφτει στα 8V τότε σταματάει.
    Γιατί το κάνει αυτό;;
    Τροφοδοτικό είχα ένα απο λάπτοπ 19V 2.1A και το σύνδεσα με ένα LM2596 το ρύθμισα στα 17V - 1A.
    Στο LM2596 δεν έχω καταλάβει τι κάνει το μεσαίο τριμεράκι.
    http://www.ebay.com/itm/Batery-Charg...item1eca99d889[/QUOTE]
    λοιπον,οι hg2 ειναι απο τις τοπ μπαταριες inr,πολυ σωστα τις διαλεξες.το bms αν σταματαει στα 8ν οπως λες αργει.χονδρικα,επρεπε σε 4s να σταματαει πανω απο τα 10ν.2,5ν ανα cell ειναι ηδη λιγο.παρε αυτο το bms,http://www.ebay.com/itm/4S-30A-14-8V...lndZL7YI,κανει και balance,δοκιμασμενο.το 1α που διαλεξες ειναι καλα,σε παιρνει ανετα μεχρι 1.5Α.τελος το μεσαιο τριμερακι στο 2596 ρυθμιζει το κατωφλι εντασης,στην οποια θα σβηνει το κοκκινο charge led.μετρα με το αμπερομετρο και ρυθμισε το περιπου να σβηνει το charge στα 50ma,που σημαινει οτι εχει ολοκληρωθει η φορτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.531

    Προεπιλογή

    λοιπον,οι hg2 ειναι απο τις τοπ μπαταριες inr,πολυ σωστα τις διαλεξες.το bms αν σταματαει στα 8ν οπως λες αργει.χονδρικα,επρεπε σε 4s να σταματαει πανω απο τα 10ν.2,5ν ανα cell ειναι ηδη λιγο.παρε αυτο το bms,http://www.ebay.com/itm/4S-30A-14-8V...lndZL7YI,κανει και balance,δοκιμασμενο.το 1α που διαλεξες ειναι καλα,σε παιρνει ανετα μεχρι 1.5Α.τελος το μεσαιο τριμερακι στο 2596 ρυθμιζει το κατωφλι εντασης,στην οποια θα σβηνει το κοκκινο charge led.μετρα με το αμπερομετρο και ρυθμισε το περιπου να σβηνει το charge στα 50ma,που σημαινει οτι εχει ολοκληρωθει η φορτιση.[/QUOTE]

    Αν θυμάσαι είχαμε μιλήσει πριν κάτι μήνες για ένα επαναφορτιζόμενο bosch και μου είχες πει πως να το φτιάξω.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι απο τα 14,8V πέφτει σχετικά γρήγορα στα 8..για παράδειγμα αν το ζορίσω με το ζόρι βγάζει 2 ώρες..
    Αυτό το bms που πήρα δεν είναι καλό;;
    Απο ότι θυμάμαι είχες κάνει και εσύ....πόση ώρα κρατάνε τα δικά σου;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Ε οκ,2ωρες αν τρύπας κ βιδωνεις λογικό είναι να πέσει.απλα με προβληματίζει το ότι πέφτει απότομα π λες και φτάνει στα 8.ειναι γνήσιες οι μπαταρίες?γιατί παίζει πολύ μουφα...και όπως σ είπα,το bms έπρεπε να τις κόβει πιο νωρίς.επισης,γιατι14.8ν??16.8 πρέπει να ναι σε πλήρη φόρτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioannis_83 : 12-10-17 στις 08:58

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ WORD ΣΤΟ PC.
    By leutpana in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 10:26
  2. πως να κανω ηλεκτροκινητο το ποδηλατο μου
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 23:51
  3. πως θα κανω περιστροφη αξονα με μοτερ ?
    By dalai in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 15:06
  4. ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΠΥΚΝΩΤΗ
    By zarkinos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-11, 14:25
  5. Πως θα βρω το ρευμα συλλεκτη και το ρευμα βασης?
    By johny16 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 14:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας