Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Πρόβλημα με σήμα digea

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεκος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    κυκλαδες
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Πρόβλημα με σήμα digea

    Παιδιά καλησπέρα έχω το εξής περίεργο πρόβλημα στην λήψη όλων τον καναλιών εκτός τις ερτ που τα πιάνει όλα τέλεια.. Πριν πω το πρόβλημα ακριβώς να προσθέσω ότι άλλαξα όλα τα καλώδια καθώς και την κεραία.. Η νέα κεραία είναι τριπλή με απολαβή 15 dp επίσης έχω σετ ενισχυτή ιστού πάνω στην ταράτσα και ενισχυτή που μπαίνει στην πρίζα στο σαλόνι.. Από όπου από τον ενισχυτή αυτόν φεύγει 1 καλώδιο για κάθε τηλεόραση.. Η μία τηλεόραση παίζει πάντα καλά.. Η δεύτερη στην κρεατομαρα μου κάνει συνεχώς σπασίματα τα γνωστά πράσινα μπλε τετραγωνακια.. Όταν όμως παίζουν και οι 2 τηλεοράσεις ταυτόχρονα δεν έχω καθόλου σπασίματα σε καμία τηλεόραση . Όταν παίζει μόνη της του υπνοδωμάτιου και είναι κλειστη του σαλονιού έχω σπασίματα στο υπνοδωμάτιο.. Όταν πάω στον ενισχυτή του ιστού να χαμηλώσω λίγο την ενίσχυση χάνω όλα τα κανάλια εντελώς.. Έχω βγάλει ξανά βάλει τα f τις συνδέσεις όλες δεν υπάρχει κάπου βραχυκύκλωμα.. Που στο καλό είναι το πρόβλημα? Να αλλάξω ενυσχητες? Τι άλλο μπορεί να φταίει?
    Σας ευχαριστώ πολύ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Για να σε βοηθησουν οι επαγγελματιες ανεβασε φωτο την κεραια και τους ενισχυτες .
    Μερικες ιδεες για δοκιμες απο καταναλωτη - ερασιτεχνη στις ληψεις.1) Μια - μια η καθε τιβι κατευθειαν με την κεραια .
    2).Με τον ενισχυτη ιστου στο ον αλλα οφφ ο γραμμης , δοκιμασε παλι μια- μια
    και μετα με απλο διακλαδωτηρα και τις 2.Αν εχεις τοσο τοσο πολυ χαμηλο σημα - ληψη , τοτε
    ολα πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας και ιδιαιτερα οι ενισχυτες σηματος και γραμμης.
    Αν τροφοδοτεις "μονο" 2 τιβι , ισως ενας καλος ενισχυτης ιστου πολυ χαμηλου θορυβου με
    2 εξοδους , λυσει το προβλημα με το μειονεκτημα να κατεβαζεις 2 ξεχωριστα ομοαξονικα καλωδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεκος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    κυκλαδες
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σε βοηθησουν οι επαγγελματιες ανεβασε φωτο την κεραια και τους ενισχυτες .
    Μερικες ιδεες για δοκιμες απο καταναλωτη - ερασιτεχνη στις ληψεις.1) Μια - μια η καθε τιβι κατευθειαν με την κεραια .
    2).Με τον ενισχυτη ιστου στο ον αλλα οφφ ο γραμμης , δοκιμασε παλι μια- μια
    και μετα με απλο διακλαδωτηρα και τις 2.Αν εχεις τοσο τοσο πολυ χαμηλο σημα - ληψη , τοτε
    ολα πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας και ιδιαιτερα οι ενισχυτες σηματος και γραμμης.
    Αν τροφοδοτεις "μονο" 2 τιβι , ισως ενας καλος ενισχυτης ιστου πολυ χαμηλου θορυβου με
    2 εξοδους , λυσει το προβλημα με το μειονεκτημα να κατεβαζεις 2 ξεχωριστα ομοαξονικα καλωδια.
    Επειδή γράφω από κινητό και ψάχνω πως στο καλό θα ανεβάσω φωτο αλλά δεν βρίσκω! Θα γράψω τους τύπους του κάθε εξαρτήματος..
    Κεραία είναι η :Telco UHF-366, ενυσχητης ιστού είναι ο emme esse 8511 free lte με 2uhf και το τροφοδοτικό είναι το emme esse 83961..με 2 εξόδους για tv


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεκος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    κυκλαδες
    Μηνύματα
    14


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεκος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    κυκλαδες
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    καταφερα απο το λαπτοπ και τα ανεβασα φωτο και συνδεσμο απο την κεραια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Ερασιτεχνης : Μπερδευτηκα με τον ενισχυτη ιστου . Δεν εχεις ενισχυτη γραμμης , ο ιστου ειναι σε 2 τεμαχια ενα πανω στον
    ιστο και ενα τροφοδοτικο μεσα στι σπιτι , που στελνει ρευμα στην ταρατσα . Οποτε ακυρο οι δοκιμες που εγραψα πιο πανω .
    Θα σου ελεγα τα εξης : Για τα προιοντα Telco δεν εχω και την καλυτερη ιδεα διαχρονικα , η κεραια σου για ασθενη σηματα
    ειναι νομιζω ανεπαρκης . Θα προτεινα κατι τετοιο αν και σε τσουχτερη τιμη .

    https://www.skroutz.gr/s/12303601/Ik...=antenna+ikusi

    Επισης ο ενισχυτης σου ειναι νομιζω παλιο μοντελο
    (με καθε επιφυλαξη ) . Ισως με την πολυ καλη κεραια να μην χρειαστει ενισχυτης , διοτι απο εκει ξεκινανε ολα , αν η ληψη ειναι
    αδυναμη , ο ενισχυτης τι σημα θα παρει για να ενισχυσει;
    Δεησου για να σου απαντησει καποιος επαγγελματιας κεραιας .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nepomuk : 24-11-20 στις 18:37

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεκος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    κυκλαδες
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά μου κάνουν εντύπωση 2 πράγματα.. Α) ότι διπλανά σπίτια με παλιές σπασμένες κεραίες δεν έχουν πρόβλημα στην λήψη και το βασικότερο αυτό που είπα και πριν ότι όταν παίζουν και οι 2 τηλεόρασεις μου δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα που σημαίνει ότι δεν έχω θέμα κακής λήψης...? Απλά δεν ξέρω πως να βγάλω άκρη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Ο ενισχυτης το τροφοδοτικό του να είμαστε πιο ακριβείς βγάζει δύο εξόδους αποσύνδεσε τη μια και δοκίμασε να δεις αν παίζει καλά με τη μια συνδέοντας η τη μια ή την άλλη τηλεόραση, αν ναι βάλε διακλαδωτηρα και σύνδεσε και της δύο το πρόβλημα μου μοιάζει σαν πρόβλημα προσαρμογής. Στη φωτό μου φαίνεται ότι σε μια σύνδεση το μπλενταζ ακουμπάει στην επαφή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεκος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    κυκλαδες
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ενισχυτης το τροφοδοτικό του να σε είμαστε πιο ακριβείς βγάζει δύο εξόδους αποσύνδεσε τη μια και δοκίμασε να δεις αν παίζει καλά με τη μια συνδέοντας η τη μια ή την άλλη τηλεόραση, αν ναι βάλε διακλαδωτηρα και σύνδεσε και της δύο το πρόβλημα μου μοιάζει σαν πρόβλημα προσαρμογής. Στη φωτό μου φαίνεται ότι σε μια σύνδεση το μπλενταζ ακουμπάει στην επαφή.
    Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα ξανά επανέλθω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Αν και είναι θαμπή η εικόνα πράγματι το ομοαξωνικό καλώδιο της κεραίας το αριστερό στη φωτογραφία φαίνεται η μόνωση αλουμινίου να βραχυκυκλώνει με το κεντρικό.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. transponder digea
    By zarkinos in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-19, 18:24
  2. Πρόβλημα με Digea (Καλλιθέα)
    By SakisL in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-14, 12:10
  3. digea χανεται ο ηχος !!!!
    By xlife in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-13, 12:40
  4. αποκωδικοποιητης digea
    By αντωνης147 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 10:47
  5. DIGEA ;;
    By giannis - IKARIA in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-11, 01:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας