Γεια σας.
Μένω στον 1ο όροφο 4όροφης πολυκατοικίας. Η κεραία για την τηλεόραση είναι μια και υπάρχει ενισχυτής και splitter στην ταράτσα που διακλαδώνει το σήμα στα διαμερίσματα. Εμένα στην πρίζα τηλεόρασης του σαλονιού το σήμα φτάνει μια χαρά. Το πρόβλημα υπάρχει στην πρίζα τηλεόρασης στην κρεβατοκάμαρα. Άνοιξα την πρίζα στο σαλόνι και είδα ότι υπάρχουν δύο καλώδια που συνδέονται: Ένα που έρχεται από το splitter της ταράτσας (γιατί δίνει και το καλό σήμα) κι ένα που μπαίνει μέσα στον τοίχο και φτάνει στην πρίζα της κρεβατοκάμαρας.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Η τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρα πιάνει κάποια κανάλια πολύ καλά, ενώ άλλα είτε καθόλου είτε με παράσιτα. Άν κουνήσω το καλώδιο που συνδέεται με την πρίζα τότε μπορεί να τα πιάνω όλα, αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξαναχάνω τα κανάλια. Άλλες φορές, χωρίς να έχω πειράξει το καλώδιο, χάνω παντελώς το σήμα στην κρεβατοκάμαρα.
Αυτά που έχω δοκιμάσει, χωρίς αποτέλεσμα είναι τα παρακάτω:
1) Αλλαγή πρίζας στην κρεβατοκάμαρα
2) Αλλαγή τηλεόρασης στην κρεβατοκάμαρα
3) Χρήση εξωτερικού καλωδίου σήματος, γύρω στα 3,5 μέτρα, από την πρίζα του σαλονιού στην τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρα, για να τεστάρω αν φταίει το εσωτερικό καλώδιο. Λοιπόν, ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΕΠΑΙΞΕ.

Τί γίνεται τελικά; Παίρνω έναν ηλεκτρολόγο τηλέφωνο και μου λέει είναι κάποιο βραχυκύκλωμα στο εσωτερικό καλώδιο και πρέπει να βάλουμε εξωτερική κεραία στο μπαλκόνι και να κάνουμε τρύπα στον τοίχο. Επειδή θέλω να αποφύγω τρύπες στον τοίχο και όσο να' ναι η καλωδίωση υπάρχει (έστω κι εσωτερική), μπορείτε να προτείνετε τίποτα άλλο;

Ευχαριστώ.