Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Κατασκευη mini drill (δραπανο)

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    ÌçΓ*Üò
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή Κατασκευη mini drill (δραπανο)

    Καλησπερα, θελω να φτιαξω ενα mini drill.

    Τι dc motor μου προτεινεται; Και να εχει καποιο λινκ απο κανενα μαγαζι! (απο ελλαδα κυριως)

    Να μην ειναι και πολυ αδυναμο ομως.

    Υ.Γ. Ξερω πως μπορω να βρω πολλα mini drill στο ebay, αλλα θελω να το φτιαξω μονος μου. Για τη χαρα της δημιουργίας.

    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Μηνά.
    Πρόταση: πάρε ένα ηλεκτρικό πολυεργαλείο (δες εδώ) που να συνδέεται στα 230V (ώστε να μην χρειαστείς τροφοδοτικό), κόστος γύρω στα 20 ευρώ ή και λιγότερο, και φτιάξε πρέσα για τρυπανάκι (mini drill), δες εδώ να πάρεις ιδέες.

    Αν θες σώνει και καλά να φτιάξεις δικό σου τρυπανάκι, δες στο ebay.
    Αυτό έχει και τσοκ, έχει και βάση ώστε εύκολα να το βάλεις σε πρέσσα, τι άλλο θες;
    Αν θες και ρυθμιστή ταχύτητας, θα ψάξεις στο ebay 'dc motor speed controller', π.χ. αυτό (ας επιβεβαιώσει κάποιος οτι κάνει μιας και δεν είμαι σίγουρος).
    Και θα χρειαστείς και τροφοδοτικό.
    Σου βγαίνει πολύ ακριβότερο και δεν κερδίζεις και τίποτα (το τελικό αποτέλεσμα δεν θα έχει κάποιο επιπλέον 'προσόν').

    Και από Ελλάδα ένα πολύστροφο μοτεράκι.
    Κι ένα μικρότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 12-10-17 στις 14:32
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης για παρόμοια κατασκευή παρότι έχω ένα πολύ καλό που καλύπτει τις ανάγκες μου, παραθέτω φωτογραφία. Μην ρωτήσετε από που το πήρα πέρασαν περί τα 25-30 χρόνια από τότε που το πήρα και το μαγαζί έχει κλείσει. Αναζήτησα παρόμοιο χωρίς αποτέλεσμα.

    IMG_2455.jpg

    Το συγκεκριμένο είναι σχετικά αργό για τα πολύ λεπτά τρυπανάκια, έχει δύσκολες αλλαγές πρέπει να το βγάζω από την βάση να αλλάζω την μήτρα μαζί με το τρυπανάκι και έχει και κάποιο τζόγο. Ο λόγος που θέλω να κάνω νέο (super duper) είναι για να παίρνει τρυπανάκια καρβιδίου που τρυπάνε βουτηράτα να έχει αυτόματο κατέβασμα ανέβασμα και οπτική ένδειξη laser που θα τρυπήσει και εννοείται να μην έχει τζόγο.
    Τα αναφέρω αυτά όχι για περιαυτολογήσω αλλά για να δώσω ιδέες.

    Αν πρόκειται να κάνεις κάτι σαν κάποιες κατασκευές που βλέπω στο δίκτυο με μεντεσέδες από συρτάρια ή με γλυσιέρες με άπειρο τζόγο καλύτερα να προτιμήσεις κάτι έτοιμο. Η κατασκευή απαιτεί κυρίως ακρίβεια για να μην τρυπάς όπου νάναι και να μην σπας τα τρυπανάκια το ένα πίσω από το άλλο.
    Για μοτέρ εγώ σκοπεύω να χρησιμοποιήσω brussless motor από RC αυτοκινητάκι μαζί με το δικό του speed control (υποχρεωτικά) οπότε θα έχει ρύθμιση στροφών και απίστευτη δύναμη.
    Για την κίνηση πάνω κάτω σκοπεύω να χρησιμοποιήσω servos πάλι από RC και για τον σκελετό 2 εκδοχές ή να τον κάνω μόνος μου μεταλλικό (έχω πρόσβαση σε μηχανήματα κατεργασίας στη δουλειά) ή να βάλω εξαρτήματα από CNC.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    ÌçΓ*Üò
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή

    Όπως αναφέρω και στο πρωτο ποστ το κάνω πιο πολύ για την χαρά της δημιουργίας και για ελαφριά χρηση σε PCB κτλ. Τροφοδοτικό εχω δεν θα χρειαστεί να αλλάξω (τοσα λάπτοπ έχουν περάσει απο τα χέρια μου). Εχω σωλήνα PVC για το ντυσιμο. Το μονο που θα χρειαστεί 100% να αγοράσω είναι ενα τσοκ και αν δεν βρω μοτέρ να αγοράσω και ενα μοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΙΝΙ ΤΡΥΠΑΝΙ ΠΑΓΚΟΥ - MINI DRILL PRESS
    By sakisr in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 11:03
  2. ΒΑΣΗ ΓΙΑ MINI DRILL
    By thomasdriver in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-14, 20:55
  3. δραπανο
    By denis13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 21:33
  4. Βοήθεια στο Eagle. (αρχεία Gerber - Drill)
    By k_sotiris in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-13, 10:40
  5. κρουστικο δραπανο
    By peris1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 20:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας