Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πρόβλημα με AEG inverter

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Πρόβλημα με AEG inverter

    Καλημέρα,

    Έχω ένα inverter της AEG το protect pv 10. Το οποίο έχει σταματήσει να λειτουργεί.. βασικά αρχικά έβγαζε ένα μήνυμα στην οθόνη πριν κάνα χρόνο το οποίο έγγραφε "SD Card access error" προφανώς είχε γεμίσει η μνήμη του και δεν κρατούσε αρχείο καταγραφής αλλά δούλευε.. τώρα τελευταίε μέρες (πριν 10 μέρες περίπου) άρχισε να αποσυνδέεται απ το δίκτυο να ξανα συνδέεται να δουλεύει για 5-10 λεπτά και ξανά το ίδιο.. και τώρα τέλος δεν το κάνει ούτε αυτό, βγάζει ένα μήνυμα σφάλματος "Err Isolution".

    Μήπως ξέρει κανείς απ αυτά τα Inverter η είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;; Και ηλεκτρολόγο έφερα να το δει αλλά δεν ξέρει να το λύσει και ηλεκτρονικό ..το ανοίξαμε η πλακέτες του φαίνονται εντάξει δεν φαίνεται να έχει κάποιο κάψιμο (κάποιο μαύρισμα πάνω τίποτα). Και γενικός με όποιον προσπάθησα να ρωτήσω αν μπορούν να το φτιάξουν όλοι λέμε πρέπει να μιλήσεις με την εταιρία του κατασκευαστή. Έχω στείλει και σ'αυτούς μήνυμα αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα.

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από an0nymouS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Έχω ένα inverter της AEG το protect pv 10. Το οποίο έχει σταματήσει να λειτουργεί.. βασικά αρχικά έβγαζε ένα μήνυμα στην οθόνη πριν κάνα χρόνο το οποίο έγγραφε "SD Card access error" προφανώς είχε γεμίσει η μνήμη του και δεν κρατούσε αρχείο καταγραφής αλλά δούλευε.. τώρα τελευταίε μέρες (πριν 10 μέρες περίπου) άρχισε να αποσυνδέεται απ το δίκτυο να ξανα συνδέεται να δουλεύει για 5-10 λεπτά και ξανά το ίδιο.. και τώρα τέλος δεν το κάνει ούτε αυτό, βγάζει ένα μήνυμα σφάλματος "Err Isolution".

    Μήπως ξέρει κανείς απ αυτά τα Inverter η είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;; Και ηλεκτρολόγο έφερα να το δει αλλά δεν ξέρει να το λύσει και ηλεκτρονικό ..το ανοίξαμε η πλακέτες του φαίνονται εντάξει δεν φαίνεται να έχει κάποιο κάψιμο (κάποιο μαύρισμα πάνω τίποτα). Και γενικός με όποιον προσπάθησα να ρωτήσω αν μπορούν να το φτιάξουν όλοι λέμε πρέπει να μιλήσεις με την εταιρία του κατασκευαστή. Έχω στείλει και σ'αυτούς μήνυμα αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα.

    Ευχαριστώ!
    να σου πω οτι εψαξα για service manual σε electrotanya και eserviceinfo και οπως συμβαινει κλασσικα για ινβερτερ ανεξαρτητως κατασκευαστη και με λιγες εξαιρεσεις, το σχηματικο μετα που το εφτιαξε ο σχεδιαστης του το εκαψαν για να μην το βρει ποτε κανεις

    Αν ειναι στο αναλογικο κομματι, στο κομματι ισχυος ή στον τομεα του regulation-feedback-protection η ζημια ισως να φτιαχνεται και βασικα με την εμπειρια μου αν δεν εχει βραχυκυκλωμενο μετασχηματιστη, σιγουρα επισκευαζεται και οχι ακριβα. Αν ειναι ομως στο ψηφιακο κομματι δυσκολο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σου πω οτι εψαξα για service manual σε electrotanya και eserviceinfo και οπως συμβαινει κλασσικα για ινβερτερ ανεξαρτητως κατασκευαστη και με λιγες εξαιρεσεις, το σχηματικο μετα που το εφτιαξε ο σχεδιαστης του το εκαψαν για να μην το βρει ποτε κανεις

    Αν ειναι στο αναλογικο κομματι, στο κομματι ισχυος ή στον τομεα του regulation-feedback-protection η ζημια ισως να φτιαχνεται και βασικα με την εμπειρια μου αν δεν εχει βραχυκυκλωμενο μετασχηματιστη, σιγουρα επισκευαζεται και οχι ακριβα. Αν ειναι ομως στο ψηφιακο κομματι δυσκολο.
    επειδή έψαξα για manual αν και απ το δικό μου συγκεκριμένα δεν βρήκα αλλά βρήκα απο άλλα της εταιρίας και απ ότι κατάλαβα τα σφάλματα στην οθόνη σε όλα πρέπει να είναι ίδια.. το Error Isolution που βγάζει σημαίνει "earth fault of the pv-panels or failure of surge voltage protection" ..όπως το καταλαβαίνω δηλαδή η έχει πρόβλημα με την γείωση των πάνελ ή πρόβλημα με κάποιο κύκλωμα (που έχει μέσα) απο προστασία υπερτάσεων;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Γενικά μιλώντας, αν αποκλείσουμε κάποιο πρόβλημα στα φωτοβολταϊκά, τα ευαίσθητα σημεία αυτών των inverter είναι οι πυκνωτές και οι ρελέδες.
    Εφόσον έχει 2 MPPT εισόδους έχεις 2 συστοιχίες φωτοβολταϊκών.
    Αποσύνδεσε κάθε ομάδα ξεχωριστά για να δεις αν σταματάει το πρόβλημα.
    Αποσύνδεσε το δίκτυο ΠΡΙΝ από κάθε αλλαγή.
    Αν το πρόβλημα παραμένει με όλα τα Φ/Β απο-συνδεδεμένα είναι προφανές ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο μηχάνημα.
    Εννοείται ότι θα δεις / μετρήσεις την παροχή από το δίκτυο, την γείωση, κλπ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά μιλώντας, αν αποκλείσουμε κάποιο πρόβλημα στα φωτοβολταϊκά, τα ευαίσθητα σημεία αυτών των inverter είναι οι πυκνωτές και οι ρελέδες.
    Εφόσον έχει 2 MPPT εισόδους έχεις 2 συστοιχίες φωτοβολταϊκών.
    Αποσύνδεσε κάθε ομάδα ξεχωριστά για να δεις αν σταματάει το πρόβλημα.
    Αποσύνδεσε το δίκτυο ΠΡΙΝ από κάθε αλλαγή.
    Αν το πρόβλημα παραμένει με όλα τα Φ/Β απο-συνδεδεμένα είναι προφανές ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο μηχάνημα.
    Εννοείται ότι θα δεις / μετρήσεις την παροχή από το δίκτυο, την γείωση, κλπ.
    Λοιπόν φίλε μου μόλις δοκίμασα αυτό που είπες..

    το Inverter εχει 3 συστοιχίες.. κατεβαίνουν 3 δυάδες καλώδια.. κάθε γραμμή κατεβάζεις περίπου 470volt η μία κατεβάζει 420 (έχει μερικά πάνελ λιγότερα λογικό). Όταν τα αποσυνδέω όλα τότε ο Inverter σβήνει τελείως μιας και δεν έχει ρεύμα.

    Πάμε λοιπόν.. συνδέω την πρώτη γραμμή μου βγάζει το "error isolation" την αποσυνδέω.. συνδέω την δεύτερη γραμμή μόνη της.. κάνει "grid connected" συνδέεται κανονικά δουλεύει για λίγο βγάζει μετά "error dc sensor" και μετά "error grid" ..την αποσύνδεσα σύνδεσα και την 3η γραμμή μόνη έβγαλε το ίδιο σφάλμα με την δεύτερη. Και μετά σύνδεσα και την δεύτερη και την τρίτη μαζί μου έβγαλε το "error grid".

    Έτσι όπως το καταλαβαίνω λοιπόν.. η δεύτερη και η τρίτη γραμμή μάλλον δουλεύουν σωστά.. απλά μάλλον δεν μπορούν να δουλέψουν ξεχωριστά κάθε γραμμή γι αυτό και πετάει μετά απο λίγο τα error dc sensor και error grid.

    άρα το πρόβλημα με το error isolation είναι μόνο στην πρώτη γραμμή.. να υποθέσω τώρα ότι ή φταίνε τα καλώδια (κάπου μπορεί να φαγώθηκε/κόπηκε) ή έπαθε ζημιά η πρώτη γραμμή μέσα στο inverter κάπου.

    Τι λες;;

    Εδώ η σημασία των error όπως τα γράφει στο manual (οχι συγκεκριμένα απ το δικό μου αλλά απο άλλο της ίδια εταιρίας, σε όσα είδα απ την aeg η σημασία σε όλα είναι ίδια).

    ERR DC SENSOR: The DC output sensor isabnormal
    ERR GRID: Grid measured data is beyondthe specification (voltage &frequency)
    ERR ISOLATION: Earth fault of the PV-panels orfailure of surge voltage protection

    Εδώ το manual

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Το μοντέλο PV 10 (datasheet) φαίνεται ότι έχει 2 MPPT εισόδους.
    Εσύ έχεις 3 συστοιχίες Φ/Β. Πως συνδέονται στο μηχάνημα? Είναι παράλληλα στην ίδια είσοδο οι 2 από αυτές?
    Το manual που δείχνεις είναι για μικρότερο μονοφασικό μοντέλο. Ελπίζω ότι είναι κοινά τα error codes.

    Από τις παρατηρήσεις σου είναι πιθανόν να έχεις περισσότερες από μία βλάβες.
    Έχει σίγουρα πρόβλημα στην 1η συστοιχία Φ/Β γιατί βγάζει πρόβλημα αμέσως.
    Τα υπόλοιπα προβλήματα δεν είναι σίγουρο αν έχουν να κάνουν με τα Φ/Β ή με τον inverter.

    Προτείνω να ασχοληθείς με τα Φ/Β της 1ης συστοιχίας που είναι σίγουρο ότι έχουν πρόβλημα.
    Έλεγξε καλώδια, βύσματα, κουτάκια πίσω από τα Φ/Β, τα ίδια τα Φ/Β για σπασίματα ή υγρασίες και πράξε ανάλογα με τα ευρήματα.
    Όταν θα είσαι σίγουρος ότι η συστοιχία λειτουργεί κανονικά δοκίμασε με αυτήν και τις 2 εισόδους του inverter για να δεις αν επιμένουν τα υπόλοιπα errors.

    Επειδή έχω δει ανεκδιήγητες εγκαταστάσεις υποθέτω ότι τα βασικά είναι ΟΚ και ότι τα έχεις ελέγξει ήδη.

    ΠΡΟΣΕΧΕ με την υψηλή συνεχή τάση των Φ/Β. ΔΕΝ αστειεύεται!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σχηματικο μετα που το εφτιαξε ο σχεδιαστης του το εκαψαν για να μην το βρει ποτε κανεις
    ασχετο και offtopic αλλα ...αυτο που περιγραφεις εχει συμβει (τουλαχιστο μια φορα στην ιστορια της ανθρωποτητας) κυριολεκτικα!!! (καμια 40ρια σελιδες σχεδια+21 σελιδες προγραμμα... οκ, αυτο ηταν τουλαχιστο προσβασιμο)
    σορρυ για το off topic αλλα μου θυμισες μια "τραγικη" ιστορια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοντέλο PV 10 (datasheet) φαίνεται ότι έχει 2 MPPT εισόδους.
    Εσύ έχεις 3 συστοιχίες Φ/Β. Πως συνδέονται στο μηχάνημα? Είναι παράλληλα στην ίδια είσοδο οι 2 από αυτές?
    Το manual που δείχνεις είναι για μικρότερο μονοφασικό μοντέλο. Ελπίζω ότι είναι κοινά τα error codes.

    Από τις παρατηρήσεις σου είναι πιθανόν να έχεις περισσότερες από μία βλάβες.
    Έχει σίγουρα πρόβλημα στην 1η συστοιχία Φ/Β γιατί βγάζει πρόβλημα αμέσως.
    Τα υπόλοιπα προβλήματα δεν είναι σίγουρο αν έχουν να κάνουν με τα Φ/Β ή με τον inverter.

    Προτείνω να ασχοληθείς με τα Φ/Β της 1ης συστοιχίας που είναι σίγουρο ότι έχουν πρόβλημα.
    Έλεγξε καλώδια, βύσματα, κουτάκια πίσω από τα Φ/Β, τα ίδια τα Φ/Β για σπασίματα ή υγρασίες και πράξε ανάλογα με τα ευρήματα.
    Όταν θα είσαι σίγουρος ότι η συστοιχία λειτουργεί κανονικά δοκίμασε με αυτήν και τις 2 εισόδους του inverter για να δεις αν επιμένουν τα υπόλοιπα errors.

    Επειδή έχω δει ανεκδιήγητες εγκαταστάσεις υποθέτω ότι τα βασικά είναι ΟΚ και ότι τα έχεις ελέγξει ήδη.

    ΠΡΟΣΕΧΕ με την υψηλή συνεχή τάση των Φ/Β. ΔΕΝ αστειεύεται!!!
    Εκείνο είναι μάλλον πιο καινούριο μοντέλο.. εγώ αυτό το pv 10 έχω

    14814-3789579.jpg

    Edit: επειδή δεν είμαι ειδικός σ'αυτό απλά τεχνικός υπολογιστών είμαι.. έριξα μια ματιά στα καλώδια της πρώτης συστοιχίας μήπως υπάρχει κάποιο κόψιμο κάπου κτλ. μου φάνηκαν εντάξει τα καλώδια, τώρα να πειράξω τα κουτάκια που είναι στα φ/β πάνελ απο κάτω να τα ανοίξω για κανέναν λόγο.. 470v είναι αυτά καλύτερα να τα δει κάποιος ειδικός. Μίλησα τώρα και με έναν που ασχολείται με αυτά είπε θα περάσει να το δει απο βδομάδα.

    Θα ήθελα να δοκιμάσω για να βεβαιωθώ βέβαια αν έχει πρόβλημα το Inverter η τα καλώδια ..να σύνδεα τα καλώδια της πρώτης συστοιχίας στην δεύτερη είσοδο του Inverter (εκεί που μπαίνει η δεύτερη συστοιχία δλδ) για να δω αν δουλεύει σε εκείνη την γραμμή σωστά.. σε περίπτωση που βγάλει το ίδιο error λογικά δεν θα φταίει το inverter..αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το κάνω. Γιατί και ο μάστορας που μίλησα στο τηλ με ρώτησε αν τα έχω κουμπώσει όλα εκεί που ήταν κουμπωμένα.

    Α και κάτι τελευταίο.. επειδή λες για σπασίματα στο πανελ κτλ.. τι παίζει να βγάλει τέτοιο error για κάποιο ράγισμα στα πάνελ ξερω γω;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη an0nymouS : 13-10-17 στις 18:05

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από an0nymouS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...470v είναι αυτά καλύτερα να τα δει κάποιος ειδικός...
    Σοφή επιλογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από an0nymouS Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή λες για σπασίματα στο πανελ κτλ.. τι παίζει να βγάλει τέτοιο error για κάποιο ράγισμα στα πάνελ ξερω γω;;;
    Ναι, αν έχει πάρει υγρασία από το ράγισμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    λέω να δοκιμάσω αύριο να συνδέσω την πρώτη συστοιχία που βγάζει το error isolation στη θέση της δεύτερης συστοιχίας (στο inverter) για να δω αν βγάλει πάλι το ίδιο.. Αν βγάλει πάλι το ίδιο λογικά κάτι θα παίζει με τα καλώδια ή τα πάνελ πάνω. Τουλάχιστον να αποκλείσω ότι φταίει το inverter. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα να το δοκιμάσω ε;

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με AC/DC TIG Inverter
    By toneless in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-15, 20:20
  2. Πρόβλημα με inverter
    By tigiakou in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 12:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας