Κύριοι γεια σας
Πρώτο μου Ποστ στο,ειλικρινά, εξαιρετικό Φόρουμ σας. Να σας παρουσιαστώ με δύο λόγια:

Χομπίστας αναπαραγωγής μουσικής εδώ και πάρα πολλά χρόνια,έχω καταφέρει να έχω ένα αρκετά καλό σύστημα. Πάντα είχα την επιθυμία να μπω στις διαδικασίες μετρήσεων,δίσταζα όμως γιατί οι γνώσεις μου περί του αντικειμένου ήταν/είναι ~0. Είπα όμως να ξεκινήσω και άρχισα πριν ένα περίπου χρόνο με ένα Παλμογράφο Rigol 1054ZΜε βοήθησε να εξοικειώνομαι σιγά-σιγά και με μεγάλη προσπάθεια και χρόνο που ευτυχώς έχω πλέον.
Ακολούθησε ένα Audio Analyser:το Audio Precision Portable One Dual Domain. Απίθανο μηχάνημα ακριβείας αλλά και ευκολίας. Συνδυάζοντας Γεννήτρια και Αναλυτή, με βοήθησε να καλιμπράρω με ακρίβεια το Studer A80 μαγνητόφωνο που έχω αλλά και τα Πικ-Απ μου. Στη συνέχεια βρήκα σε τιμή καλή τη Κάρτα Ήχου EMU 0404 που βοηθάει με το ARTA σαν Spectrum analyser. Τελευταία άφιξη,που στάθηκε και η ευκαιρία να σας βρω, ένας Αναλογικός Παλμογράφος TEKΤΡΟΝΙΧ 2465B DMM. Είδα πως μερικά μέλη έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχάνημα και θα παρακαλούσα για κάποια πιθανή βοήθεια.
Σας χαιρετώ με μερικές Φωτογραφίες_DSC0587.jpg_DSC0589.jpg_DSC0590.jpg