Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: ARCADE MACHINE

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή ARCADE MACHINE

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ευχαριστώ πολυ για τα καλα λογια στις κατασκευές μου.

    Ολες οι κατασκευές που εχω παρουσιασει ειναι λαμπάτες.. Ε λοιπον, αυτή τη φορα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !

    Ειναι ενα ARCADE MACHINE. Το εφτιαξα απο νοσταλγία για την παλια εποχη. (Δεκαετια του 80 που τρωγαμε το χαρτζηλικι στα ουφαδικα) Το άλοθι ήταν –και καλα- οτι το έφτιαξα για δωρο στα παιδιά, γιατι θα έπεφτε πολυ παντόφλα.... Το αποτέλεσμα ειναι πολυ διασκεδαστικο !!!

    Η «ψυχή» της κατασκευής ειναι ενα RASPBERRY PI 3, το οποίο δουλεύει με λειτουργικό RETROPIE. Στην ουσια ειναι emulator και παιζει όλα τα παιχνιδια που παιζαμε τοτε.

    Μια οθονη απο pc , joystick , κουμπιά, κλπ.. Εχω βάλει και ενα ενισχυτακι 2χ10 με ηχεια αυτοκινητου για δυνατο ηχο, επισης η ταμπέλα εχει απο πισω λεντοταινια που ενεργοποιειται με τον ηχο σαν φωτορυθμικο

    Και το κερασάκι ειναι οτι δουλευει μόνο με δεκάρικα, για να ειναι πιο ρεαλιστικό.(Στο μοναστηράκι εχει παρα πολλα)

    Επιτέλους!! Ειναι σα να μπαινεις σε ενα ουφαδικο και να εχεις απειρα δεκαρικα..

    Και εκτος απο αυτο, ειναι επισης και υπολογιστης …του εχω φορτωσει και KODI


    Καλη συνεχεια σε ολους και καλες κατασκευές !!!
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20181110_131948_resize.jpg Εμφανίσεις:  647 Μέγεθος:  150,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20181110_131956_resize.jpg Εμφανίσεις:  584 Μέγεθος:  147,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20181110_132109_resize.jpg Εμφανίσεις:  513 Μέγεθος:  153,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20181223_174903_resize.jpg Εμφανίσεις:  641 Μέγεθος:  141,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20181125_095411_resize.jpg Εμφανίσεις:  554 Μέγεθος:  134,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20181223_174202_resize.jpg Εμφανίσεις:  592 Μέγεθος:  117,9 KB  


    30 Not allowed! Not allowed!

  2. 17 μέλη ευχαρίστησαν τον biker883 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (25-01-19), aktis (22-01-19), aris52 (26-01-19), diamadiss (24-02-19), dinos.liaskos (23-01-19), electron (03-02-19), Gaou (23-01-19), Hulk (25-01-19), ΜαστροΤζεπέτο (23-01-19), kioan (23-01-19), makisvl (20-02-19), Marc (28-01-19), michalism (12-02-19), mikemtb (22-01-19), moutoulos (23-01-19), nick1974 (22-01-19), vasilllis (27-01-19)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    πολυ καλο.ομορφο και λειτουργικο. βλεπω τον πιτσιρικα να χυνει μεταλλο!!! Μπραβο Πετρο

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    συγχαρητήρια.....! φοβερό μηχάνημα! πάρα πολύ καλή δουλειά!
    άτιμο κόλλημα αυτό το pac man ! και όχι μόνο!!!
    ευτυχώς που δεν έχω τέτοιο....! (αν και θα ήθελα) είναι ξεμυαλίστρα!
    καλή συνέχεια!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    Εχω παρει και εγω joysticks κουμπια αλλα δεν το εχω φτιαξει ακομα..
    Αντι rasp pi δεν του βαζεις κατι ποιο δυνατο κατι σε rockchip 3399 ?
    Εχει τετοια boards με ενα 80αρι.
    Επισης το 1 χειριστηριο μονο ειναι προβλημα πως θα παιζεις διπλο ποδοσφαιρακι street fighter / bubble κτλπ ?
    Οταν λες δεκαρικα εννοεις δραχμες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή καλησπερα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παρει και εγω joysticks κουμπια αλλα δεν το εχω φτιαξει ακομα..
    Αντι rasp pi δεν του βαζεις κατι ποιο δυνατο κατι σε rockchip 3399 ?
    Εχει τετοια boards με ενα 80αρι.
    Επισης το 1 χειριστηριο μονο ειναι προβλημα πως θα παιζεις διπλο ποδοσφαιρακι street fighter / bubble κτλπ ?
    Οταν λες δεκαρικα εννοεις δραχμες ?


    Καλησπερα,
    Να το φτιαξεις αμεσα !!! Εχει πλακα
    Εννοειται Δραχμές !!!
    Για διπλο δεν με ενδιεφερε, αλλα όντως γινεται αν καποιος το χρησιμοποιει.
    Αυτο που θα προσθεσω ομως αμεσα ειναι trackball για να παιζω και το missile command στο οποιο ημουνα πολυ καλος. (εχω παραγγείλει και περιμενω)
    Το rockchip δεν το ξερω τι ειναι. βλεπω οτι ειναι tvbox android. Υπαρχει τετοιου τυπου λειτουργικο γι αυτο? Αλλα πάλι για τη συγκεκριμενη δουλεια το ρασπ και πολυ του ειναι.
    ΚΑλη συνεχεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biker883 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το rockchip δεν το ξερω τι ειναι. βλεπω οτι ειναι tvbox android. Υπαρχει τετοιου τυπου λειτουργικο γι αυτο? Αλλα πάλι για τη συγκεκριμενη δουλεια το ρασπ και πολυ του ειναι.
    Κανονικο barebone computer οπως και το rasp ειναι με πολυ πιο ισχυρο επεξεργαστη (αν θυμαμαι καλα βγαζει κανα 7χιλιαροι στο passmark... μπορει να πεφτω και εξω αλλα σιγουρα εχει υψηλο νουμερακι bench ) και φυσικα μπορει να γινει android tvbox η android pc η οτιδηποτε θες με android, αλλα υπαρχει και port για "ευκολη" εγκατασταση κι αλλων διανομων linux (πχ ubuntu).
    Βεβαια οπως λες για MAME σε καμια περιπτωση δε χρειαζεται τετοια επεξεργαστικη ισχυ, αφου τα μηχανηματα τα οποια τρεχαν εκεινες τις rom ηταν απειρες φορες υποδεεστερα απο οποιοδηποτε συγχρονο barebone (+ τον emulator ο οποιος ολο και βελτιωνεται) οποτε ετσι κι αλλιως το raspberry pi (ακομα και το παλιο το πρωτο) ειναι ουτως η αλλιως overkill, οποτε ειτε εχουμε overkill X2 ειτε overkill Χ1000000 οι επιδοσεις ειναι 100% οι ιδιες (το μονο που ΙΣΩΣ διαφερει ειναι η ταχυτητα bootαρισματος και ο χρονος να μπει στον emulator, αλλα μιλαμε για λεπτομερεια ανευ σημασιας σε σχεση με το χρονο που θελει μεσα στον emulator να φορτωσει το game)

    btw προχθες ειχα παει Αθηνα για να κανω rma μια προβληματικη ραμ και ειχα κολλησει να χαζευω ενα arcade machine αλλα πριν καν πω οτιδηποτε η γυναικα μου μου εριξε ενα βλεμα δηλητηριο λεγοντας μου "και που θα το βαλεις? " (η αληθεια ειναι πως δεν πασχω απο ελειψη χωρου, αλλα απο ελειψη χωρου για κατι τετοιο αφου οι λαθος απαντησεις ειναι οτιδηποτε περιλαμβανει το υπολοιπο σπιτι εκτος απ το γραφειο μου που οντως το χω τιγκαρει )

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 25-01-19 στις 21:14

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    Παρα πολλα roms του mame δεν παιζουνε στη σωστη ταχυτητα ουτε με τον ποιο γρηγορο επεξεργαστη για pcs που κυκλοφορει σημερα. Το mame θελει παρα πολυ δυνατη cpu σε χρονισμο (πολλα ghz) για να εξομοιωσει διαφορες αρχιτεκτονικες επεξεργαστων/gpu

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρα πολλα roms του mame δεν παιζουνε στη σωστη ταχυτητα ουτε με τον ποιο γρηγορο επεξεργαστη για pcs που κυκλοφορει σημερα. Το mame θελει παρα πολυ δυνατη cpu σε χρονισμο (πολλα ghz) για να εξομοιωσει διαφορες αρχιτεκτονικες επεξεργαστων/gpu
    αλλο τα προβληματα του emulator κι αλλο η επεξεργαστικη ισχυς

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι προβλημα του emulator μια εξωτικη αρχιτεκτονικη για να την εξομοιωσεις σε x86 μπορει να θελει super cpu. Το mame δεν ειναι asic ουτε fpga software ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. CO2 LASER MACHINE
    By ds electronics in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-17, 09:11
  2. smt pickup machine
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-13, 03:11
  3. Επανεκιννησεις σε Pinball Machine
    By ppanos80 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 12:04
  4. MAME Arcade machine : Πληρης ανακύκλωση Η/Υ μερος 1
    By cloud_constructor in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 23:32
  5. Sony Dream Machine
    By Anritsu in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-10, 14:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας