Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Σχέδια παλμοτροφοδοτικών - schematics psu Amiga.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή Σχέδια παλμοτροφοδοτικών - schematics psu Amiga.

    Φίλοι μου, έχει κανένας σχέδιο από παλμοτροφοδοτικό Amiga ή γνωρίζει κάποιο link; Υπάρχουν όλα τα σχέδια για μητρικές και για όλες τις εκδόσεις της Amiga αλλά πουθενά δεν έχω δει για τα τροφοδοτικά όσο και να έψαξα στο google. Είναι παλμοτροφοδοτικά με τρεις εξόδους: +5,+12,-12.

    Υπάρχουν διάφοροι τύποι ενδεικτικά παραθέτω.


    Type Part number +5V current +12V current -12V current Combined power rating
    A500 type 1* 312503-02 2.5A 1.0A 0.1A 25.7W
    A500 type 2** 312503-03 4.5A 1.0A 0.1A 35.7W
    A6000/A1200 391029-02 3.0A 0.5A 0.1A 22.2W
    A600/A1200 391029-03 3.0A 0.5A 0.1A 22.2W

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raitelis : 17-10-17 στις 00:43

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ
    Το έχω υπόψη μου, κι αυτό και άλλα που δίνουν σχηματικά για όλες τις Amiga αλλά τίποτα για τα PS. Δεν βρίσκω τίποτα
    τα έψαξα όλα.. Για να καταλάβεις τι ψάχνω δες ένα βιντεάκι :
    https://www.youtube.com/watch?v=hHMDFwgQnqk
    Φοβερός ο τύπος, και έχει "βγάλει" μόνος του το σχέδιο στο συγκεκριμένο μοντέλο. Φαίνεται μόνο το δευτερεύων κομμάτι στο βίντεο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raitelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω υπόψη μου, κι αυτό και άλλα που δίνουν σχηματικά για όλες τις Amiga αλλά τίποτα για τα PS. Δεν βρίσκω τίποτα
    τα έψαξα όλα.. Για να καταλάβεις τι ψάχνω δες ένα βιντεάκι :
    https://www.youtube.com/watch?v=hHMDFwgQnqk
    Φοβερός ο τύπος, και έχει "βγάλει" μόνος του το σχέδιο στο συγκεκριμένο μοντέλο. Φαίνεται μόνο το δευτερεύων κομμάτι στο βίντεο.
    Τι πρόβλημα εχει το τροφοδοτικο που εχεις στα χερια σου. Δεν δουλευει καθολου? Γιατι αν κρινω απο το δευτερευων που ειδα στο βιντεομαλλον προκειται για το απλουστερο τροφοδοτικο που μπορουσε να σου τύχει...Αν ειναι και flyback ακομα καλυτερα (πολυ πιθανο ειναι λιγα watt). Απο το ελαχιστο που το εδειξε απο την αναποδη ο δικός σου στο βιντεο (ντρεποταν...τι στο καλο ολο την κατω μερια εδειχνε) μαλλον ειναι flyback. Που ειναι σχετικα βατά στην επισκευή χωρις σχηματικο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 17-10-17 στις 16:30

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πρόβλημα εχει το τροφοδοτικο που εχεις στα χερια σου. Δεν δουλευει καθολου? Γιατι αν κρινω απο το δευτερευων που ειδα στο βιντεομαλλον προκειται για το απλουστερο τροφοδοτικο που μπορουσε να σου τύχει...Αν ειναι και flyback ακομα καλυτερα (πολυ πιθανο ειναι λιγα watt). Απο το ελαχιστο που το εδειξε απο την αναποδη ο δικός σου στο βιντεο (ντρεποταν...τι στο καλο ολο την κατω μερια εδειχνε) μαλλον ειναι flyback. Που ειναι σχετικα βατά στην επισκευή χωρις σχηματικο.
    Έχω πολλά φίλε μου και με διαφορετικά προβλήματα το καθένα, και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις ακόμα, τώρα άρχισα να καταλαβαίνω την λειτουργία τους , π.χ τι κάνουν οι zener δεν καταλαβαίνω, αλλά το παλεύω και μαθαίνω σιγά σιγά, μόνος και με βοήθεια το ίντερνετ πλέον. Η βασική τους λειτουργία είναι απλή και σχετικά το κύκλωμα είναι απλό, αλλά πρέπει να μάθω αρκετά ακόμα για να τα καταλάβω. Για αυτό τα θέλω τα σχέδια, γιατί ειναι κουραστικό να βρίσκεις ένα ενα τα μεγέθη απο τα υλικά και γιατί με το σχέδιο μαθαίνεις. Μόνος μου έχω μάθει πολλά. Θα το μάθω κι αυτό γιατί το γουστάρω. Πιστεύω και ο παλμογράφος θα βοηθήσει όταν τον αποκτήσω. Δυο από αυτά είχαν προβληματικούς πυκνωτές ανόρθωσης των 400V, και χαλασμένη γέφυρα, ένα άλλο καίει την ασφάλεια και το tranzistor στο πρωτεύον το bu508a δεν ξερω γιατί ακόμα.. άλλα βγάζουν λάθος τάσεις στο δευτερεύον, δεν έχω εύκολη πρόσβαση και σε καταστήματα με ανταλλακτικά και ο χρόνος περιορισμένος αλλά δεν το βάζω κάτω.

    Ενα σχέδιο που έχω βρει είναι το παρακάτω και τα περισσότερα τροφοδοτικά είναι παραλλαγές αυτού του σχεδίου για το
    PSU 391029-05 : http://members.iinet.net.au/~lantra9...chematic1.html

    Απ'όσο έχω καταλάβει μέχρι τώρα, μάλλον δεν υπάρχουν σχέδια για τροφοδοτικά Amiga και ότι υπάρχει είναι από μεμονωμένους χομπίστες. Ίσως κάποια στιγμή "βγάλω" και εγώ κάποια για την κοινότητα της Amiga.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Τρόπος λειτουργίας παλμοτροφοδοτικού θεωρία βίντεο σχέδια κτλ. Μάλλον εκεί είμαι, και πρέπει να "διαβάσω καλά" πριν αρχίσω να ξαναπαίζω. Το ότι "έφτιαξα" ένα δύο τροφοδοτικά αλλάζοντας φουσκωμένους πυκνωτές ή κάποια καμένα τρανζίστορ δεν μου φτάνει. Το να ξέρεις πως λειτουργεί και μετά πως να το τσεκάρεις είναι που μετράει... Και πώς ελέγχεις την λειτουργία του πρωτεύοντος τρανζίστορ που έχεις 300VDC ; Ξέρει κάποιος ένα καλό βιβλίο για παλμοτροφοδοτικά ή άλλες πηγές; Ευχαριστώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-14, 10:01
  2. Διάβασμα των schematics
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-14, 20:17
  3. schematics
    By ane.pagtzo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 01:45
  4. Αmiga 1200 video pin out
    By aeonios in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-06, 17:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας