Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Συνδεση κουζινας Zanussi

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    οπότε έχουμε και λέμε.
    Α) δεν πρόσεξες ότι δεν χρειάζεται να βγει όλη η πίσω λαμαρίνα αλλά μόνο το μικρο καπάκι που έχει επάνω στην λαμαρίνα για να συνδεθεί η παροχή.(τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχω βρει να μην έχει καμία)
    Β) δεν το ήξερες αλλά ποτέ οι κουζίνες (όπως και οι εστίες όταν είναι αυτόνομες) δεν συνοδεύονται με καλώδιο ακριβός γιατί έχουν την δυνατότητα πολλών διαφορετικών συνδέσεων που μπορεί να είναι μονοφασική διφασική η τριφασική κλπ
    Γ) σου λείπουν βασικές γνώσεις για να μπεις στην διαδικασία να κάνεις μόνος σου την σύνδεση γιατί ανάλογα με την σύνδεση πρέπει να κάνεις και τα ανάλογα γεφυρώματα στις βίδες
    Δ) ευτυχώς που ρώτησες γιατί αν έβαζες φις και σε πρίζα θα μαγείρευες καλώδια.
    Ε) δεν λέω άλλα πιστεύω να σου φτάνουν αυτά

    οπότε όπως καταλαβαίνεις μερικά πράγματα που σε πολλούς είναι αυτονόητα (άσχετα αν είναι ηλεκτρολόγοι ή όχι) και φαίνονται απλά τελικά δεν είναι οπότε η απόσταση του να το κάνεις σωστά μέχρι την καταστροφή είναι πάρα πολύ μικρή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 18-10-17 στις 14:43
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (19-10-17)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Και ομως βγαινει ολη η λαμαρινα και δεν εχει καπακι.Για αυτο το λογο εχει η λαμαρινα μονο 2 βιδες.Ενταξει δεν ειμαι και γκαβος.
    Οπως ειπα και μονος μου γνωσεις σε συνδεσμολογιες ηλεκτρολογικων,δεν εχω,για αυτο και μπηκα και ρωτησα και δε πηρα να κανω οτι μου κατεβει οπως κανουν ουκ ολιγοι.Γεφυρωματα γνωριζω να κανω,επειδη δεν γνωριζα περι συνδεσμολογιας,δε σημαινει οτι δε ξερω να βαλω μια πριζα στο τοιχο.
    Για το φις ρωτησα,απλα γιατι για καποιο λογο ακριβως διπλα στη κουζινα εχουν βαλει πολυπριζο και μου εκανε και μενα εντυπωση και ρωτησα πιο πολυ εγκυκλοπαιδικα.
    Νομιζω πως η αρχη του φορουμ ειναι να ρωταμε για κατι που δε γνωριζουμε.
    Τωρα αν εδω μεσα πλεον θελετε να ασχολειστε μονο με τις πατεντες σας και τις ευρεσιτεχνιες,καλως,το πιασα το νοημα.
    Κριμα γιατι παρακολουθουσα κατα καιρους με ενδιαφερον,εδω και χρονια.
    Καλη σας συνεχεια και συγνωμη αν σας εθιξα και τη νοημοσυνη με τις χαζο ερωτησεις μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Cool

    Αν ειναι κλασική κουζίνα (μάτια + φούρνος) τότε είναι περί τα 8.000 - 10.000 Watt. Ουτέ λόγος για πολύμπριζο. Ιδανικά θες 230V σε 6+ καλώδιο σε 25 τουλ ασφάλεια, και πάλι δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα μάτια + φούρνο ταυτόχρωνα. Ιδανικά θες τριφασική παροχή (κανένα σχεδόν σπιτι δεν έχει στην κουζίνα, το έχουμε ξανασυζυτήσει)

    Αν είναι σκέτος φούρνος (έτσι φαινεται στην φωτο) με την πλάκα ματιών ξεχωρη, τοτε μπορεις να βάλεις φις (με 2.5 μμ καλώδιο) και πάλι οχι σε πολυμπριζο (κανενα σχεδον δεν ειναι με 2.5μμ). Αυτοι οι φούρνοι συνήθως έχουν το φις στη συσκευασία

    Πολυμπριζο διπλα στην κουζινα εχουν για 100 διαφορετικούς λογους. Καφετιερα, multi, μεχρι να φορτιζει η μαγειρισα το tablet των συνταγων

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπτης θερμοσιφωνα κουζινας
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-15, 23:31
  2. πριζα κουζινας
    By skaios in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-13, 11:14
  3. επαναφορτιζομενο σκουπακι κουζινας
    By savasga in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 10:50
  4. αεροθερμο κουζινας παπαλα
    By gponiris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 16:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας