Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 86

Θέμα: Παλιό Fiat Punto με χοντρή ζημιά κινητήρα...Τι επιλογές έχω???

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    1200 μου ζήτησε μαζί με ιμάντα χρονισμού κτλ γιατί μου είπε οτι αν το λύσει καλό θα ήταν να αλλαχτούν..
    Φλάτζα κεφαλής είχα αλλάξει στις 175.000 km.Ουσιαστικά με έβγαλε 100.000 km απο τότε που την άλλαξα.

    Εκεί που οδηγούσα βλέπω ανάβει η θερμοκρασία,ανοίγω το καπώ και βλέπω λίγους καπνούς και το ψυγείο να αδειάζει τα υγρά σαν βρύση.Ίσως το χειροτέρεψα γιατί βαριόμουν να φωνάξω οδική που θα κανει 2 ώρες και έβαλα μπρος και το κίνησα για 2 km μέχρι το συνεργείο στη φάση που ήταν...
    Ο τεχνικός όταν τον ρώτησα τι διάγνωση έκανε μου είπε πως ο κορμός στράβωσε,μέσα "βρήκε κομμάτια" (δε θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε) και τέλος πάντων θα το πάει σε μάστορα που συνεργάζεται για ρεκτιφιέ.Επίσης μου οτι ο λόγος που έχασε νερά ήταν τα στεγανά της αντλίας νερού καθώς και μία μεταλλική τάπα (στον κινητήρα;δε θυμάμαι) η οποία είχε σαπίσει και έχανε νερά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    να σε ρωτησω μηπως εμεινε απο λαδι ο κινητηρας εντελώς? Γιατι η περιγραφη που λες τωρα απο τον τεχνικο μου κανει οτι πετσικαρε τελειως το μεταλλο στραβωσε απο τις θερμοκρασιες. Οποτε τωρα θελει ρεκτιφιε οχι απλα στην περιοχη της φλατζας αλλα και εσωτερικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    σε τετοιες περιπτωσεις ζηταμε παντα και μια δευτερη γνωμη.
    πηγαινε να δεις αν θα σου πουνε τα ιδια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Όπως και έχει τα λεφτά που ζήτησε ήταν λίγο υπερβολικά , τώρα οι πιο πολλοί σε αυτά κοπανανε γιατί βαριουνται και είναι μεγάλη δουλειά .
    Αν ήσουν Αθήνα είχα να σε στείλω .

    Σαν έναν φίλο που είχε ένα vr6 και όλοι του ζητάγανε 1000€ να αλλάξουν καδένα επειδή ήταν vr6.
    Ε πήρε το Κιτ από ebay με 200€.
    Πήγε σε ένα παππού που έκανε μόνο τέτοιες δουλειές , του πήγε και ένα χαρτί με το χρονισμό και του.εδωσε αλλά 200 και τελείωσε .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ulysses Εμφάνιση μηνυμάτων
    1200 μου ζήτησε μαζί με ιμάντα χρονισμού κτλ γιατί μου είπε οτι αν το λύσει καλό θα ήταν να αλλαχτούν..
    Φλάτζα κεφαλής είχα αλλάξει στις 175.000 km.Ουσιαστικά με έβγαλε 100.000 km απο τότε που την άλλαξα.

    Εκεί που οδηγούσα βλέπω ανάβει η θερμοκρασία,ανοίγω το καπώ και βλέπω λίγους καπνούς και το ψυγείο να αδειάζει τα υγρά σαν βρύση.Ίσως το χειροτέρεψα γιατί βαριόμουν να φωνάξω οδική που θα κανει 2 ώρες και έβαλα μπρος και το κίνησα για 2 km μέχρι το συνεργείο στη φάση που ήταν...
    Ο τεχνικός όταν τον ρώτησα τι διάγνωση έκανε μου είπε πως ο κορμός στράβωσε,μέσα "βρήκε κομμάτια" (δε θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε) και τέλος πάντων θα το πάει σε μάστορα που συνεργάζεται για ρεκτιφιέ.Επίσης μου οτι ο λόγος που έχασε νερά ήταν τα στεγανά της αντλίας νερού καθώς και μία μεταλλική τάπα (στον κινητήρα;δε θυμάμαι) η οποία είχε σαπίσει και έχανε νερά...
    1ον τεραστια μλκια που το πηγες 2χμ???? χωρις νερα.η σωστη κινηση θα ηταν να μη σβησεις τον κινητηρα επειδη σταματαει η αντλια νερου και λογο αδρανειας ανεβαινει κι αλλο η θερμοκρασια,βαζεις τερμα το καλοριφερ στο ζεστο με φουλ αερα και συμπληρωνεις αμεσως νερα στο δοχειο ωστε να κατεβει η θερμοκρασια στο μπλοκ,επειτα να το σβησεις και να το φορτωσεις.αφου εγινε χοντρη ζημια πλεον,απ οτι καταλαβα βρηκε κομματια απο τα o-ring των εμβολων,αρα εχει αρπαξει και το χιτωνιο.η ταπα π σου ειπε οτι εχανε νερα ειναι η ταπα παγετου,ανοιγει οταν παγωσουν τα νερα λογο μη χρησης αντιψυκτικου.γνωμη μου,μην ασχοληθεις καν με αυτο το μοτερ,οταν η ζημια εχει ξεφυγει απο το καπακι,δεν αξιζει.θα δωσεις ενα καρο λεφτα και θα μπλεξεις,κατα πασα πιθανοτητα το ρεκτιφιε θα αποτυχει επειδη κανενα μηχανημα δε μπορει να ποιασει τις ανοχες του εργοστασιου και εδω μιλαμε για ακριβεια δεκατων χιλιοστου,θα σου καιει λαδια και δε θα τραβαει.βρες ενα μεταχειρισμενο,φτηνα ειναι,μετρηστε του τη συμπιεση,ξερουν στα συνεργεια και βαλτο κ οσο παει.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Το οτι θελεις δευτερη φορα φλατζα πρεπει να σκεφτεις πρωτα και οχι τα 1200 που ειναι νορμαλ τιμη υπο προυποθεσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον τεραστια μλκια που το πηγες 2χμ???? χωρις νερα.η σωστη κινηση θα ηταν να μη σβησεις τον κινητηρα επειδη σταματαει η αντλια νερου και λογο αδρανειας ανεβαινει κι αλλο η θερμοκρασια,βαζεις τερμα το καλοριφερ στο ζεστο με φουλ αερα και συμπληρωνεις αμεσως νερα στο δοχειο ωστε να κατεβει η θερμοκρασια στο μπλοκ,επειτα να το σβησεις και να το φορτωσεις.αφου εγινε χοντρη ζημια πλεον,απ οτι καταλαβα βρηκε κομματια απο τα o-ring των εμβολων,αρα εχει αρπαξει και το χιτωνιο.η ταπα π σου ειπε οτι εχανε νερα ειναι η ταπα παγετου,ανοιγει οταν παγωσουν τα νερα λογο μη χρησης αντιψυκτικου.γνωμη μου,μην ασχοληθεις καν με αυτο το μοτερ,οταν η ζημια εχει ξεφυγει απο το καπακι,δεν αξιζει.θα δωσεις ενα καρο λεφτα και θα μπλεξεις,κατα πασα πιθανοτητα το ρεκτιφιε θα αποτυχει επειδη κανενα μηχανημα δε μπορει να ποιασει τις ανοχες του εργοστασιου και εδω μιλαμε για ακριβεια δεκατων χιλιοστου,θα σου καιει λαδια και δε θα τραβαει.βρες ενα μεταχειρισμενο,φτηνα ειναι,μετρηστε του τη συμπιεση,ξερουν στα συνεργεια και βαλτο κ οσο παει.
    Καπως ετσι.τωρα τα εγκαυματα που θα κανει θα μπορεσει να τα αποφυγει στο τριτο θεμα που θα ανοιξει 'καηκε τριτη φορα η φλατζα'.
    Δεν λέγονται αυτα τα πραγματα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι θελεις δευτερη φορα φλατζα πρεπει να σκεφτεις πρωτα και οχι τα 1200 που ειναι νορμαλ τιμη υπο προυποθεσεις.
    Φυσιολογικο ειναι να θελει ενα αυτοκινητο δευτερη φορα φλατζα.
    Αντλια εχανε και δεν το προσεξε κανεις.σε καποια χλμ τις αλλαζουν προληπτικα , έχει κάνει λεει 100.000 χλμ δεν ειναι λιγα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Οτι και να εχει το αμαξι αν το βλεπεις οτι ανεβαζει θερμοκρασια συνεχεια τοτε ναι ειναι φυσιολογικο αν το κυκλοφορεις να φλατζαρει.
    Με φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι απαραδεκτο, απο καπου αλλου προηλθε η ζημια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Πρωπικα συμφωνω με αυτο που ειπε κσι ioannis83

    Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Αφου δεν ειχε νερα το καλοριφερ δε θα εκανε τιποτα. Επισης αλλο 2 χιλιομετρα με ανεβασμενη θερμοκρασια αλλο 2 χιλιομετρα με τη βελονα να εχει φυγει πανω απο τα κοκκινα. Και νερο να βαλεις (που ειναι απο επικινδυνο εως απαγορευεται σε καυτο μοτερ) αμα εχανε δε θα εκανες τιποτα.
    Αφηστε που τη ζημια κατα 90% την ειχε παθει.

    Τωρα οσον αφορα το αρχικο ποστ και την μη επιθυμια του για μεταχειρισμενο και μιας και το θεμα μεταχειρισμενο με απασχολουσε πολλα χρονια και ειδα πανω απο 50 αυτοκινητα για να καταληξω θα σου πω οτι και να φτιαξεις το αμαξι οπως πρεπει που στην ουσια θα εχεις ενα μοτερ σε πολυ καλη λειτουργικη κατασταση με τα χιλιομετρα που ηδη εχει απλα ειναι τελειωμενο. Eνα μεταχειρο με τα μισα χιλιομετρα δε σου λεω με 50 και 60 χιλιαδες σιγουρα ειναι αντικειμενικα πολυ πιο αξιοπιστη και σωστη λυση.

    Εγω δε θα το εφτιαχνα, παρ ολο που ξαναλεω οτι αν γινει σωστη δουλεια το μοτερ θα ειναι αριστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mακρια απο αγορα FIAT PUNTO
    By -nikos- in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-18, 08:50
  2. Fiat Punto εργοστασιακό CD Player
    By VirusX2 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 19:15
  3. Fiat Punto (Μοτέρ-τιμόνι)
    By ellinaras007 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-14, 16:54
  4. Fiat Punto 2001
    By pit1 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-12, 12:40
  5. Διαβασμα θερμοκρασίας απο fiat Punto
    By picdev in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 03:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας