Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 86

Θέμα: Παλιό Fiat Punto με χοντρή ζημιά κινητήρα...Τι επιλογές έχω???

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ulysses Εμφάνιση μηνυμάτων
    1200 μου ζήτησε μαζί με ιμάντα χρονισμού κτλ γιατί μου είπε οτι αν το λύσει καλό θα ήταν να αλλαχτούν..
    Φλάτζα κεφαλής είχα αλλάξει στις 175.000 km.Ουσιαστικά με έβγαλε 100.000 km απο τότε που την άλλαξα.

    Tο ποσό είναι σχετικά μεγάλο καλλίτερα μια μεταχειρισμένη μηχανή που κι' αυτή θα χρειαστεί τα σχετικά της ιμάντες κ.λ.π. το ποσό λίγο πιο μικρό θα είναι αλλά θα έχεις καλλίτερο αποτέλεσμα.
    Εκεί που οδηγούσα βλέπω ανάβει η θερμοκρασία,ανοίγω το καπώ και βλέπω λίγους καπνούς και το ψυγείο να αδειάζει τα υγρά σαν βρύση.Ίσως το χειροτέρεψα γιατί βαριόμουν να φωνάξω οδική που θα κανει 2 ώρες και έβαλα μπρος και το κίνησα για 2 km μέχρι το συνεργείο στη φάση που ήταν...
    Ο τεχνικός όταν τον ρώτησα τι διάγνωση έκανε μου είπε πως ο κορμός στράβωσε,μέσα "βρήκε κομμάτια" (δε θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε) και τέλος πάντων θα το πάει σε μάστορα που συνεργάζεται για ρεκτιφιέ.Επίσης μου οτι ο λόγος που έχασε νερά ήταν τα στεγανά της αντλίας νερού καθώς και μία μεταλλική τάπα (στον κινητήρα;δε θυμάμαι) η οποία είχε σαπίσει και έχανε νερά...
    Η θερμοκρασία είναι ο καθρέφτης της μηχανής μήπως ανέβαινε και δεν το είχες παρατηρήσει?

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Μάλλον δεν θα το επισκευασω με κάνενα απο τα 2 σενάρια γιατί δεν ξέρω τι θα μου βγάλει.
    Θα το δώσω σε μαντρά και θα μαζέψω για να πάρω σε 5 έτη.
    Πρόσφατα είχε χαλάσει ο εγκέφαλος ABS και ένας καλός ηλεκτρολόγος που έχω μου έλεγε δεν έβρισκε μεταχειρισμένο κτλ κτλ και γενικά όλο χαλάνε τελευταία.

    Θα πρέπει να βγάλω το σύστημα του αερίου που πριν 2 έτη τοποθέτησα πριν πεταχτεί...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ωπα ειχες αεριο; Παω στοιχημα οτι ειχες πολυ υψηλες θερμοκρασιες εξαγωγης και επαιξε το ρολο του στα φλατζαρισματα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Όταν αλλάζεις ιμάντα αλλάζεις και αντλία 70€ έχει όλο το σετ .
    Άντε χωρίς αντλία να πληρώσεις 50 το ανταλλακτικό

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    1ον (καμένη φλάντζα)= θερμοκρασία άνω των 120c δηλαδή στους 90-95c έπρεπε να ανάψει το βεντιλατερ (ο ανεμιστήρας πίσω από το ψυγείο νερού) και δεν το έκανε αιτία και έλεγχος (βαλβίδα θερμοκρασίας- θερμοστάτης-καμένο βεντιλατέρ)
    2ον απο την πολύ θερμοκρασία το καπάκι(κεφαλή) πετσικάρει 0.1mm έως 1mm, άρα το μόνο που χρειάζεται πλάνισμα το καπάκι για τη σωστή εφαρμογή του στον κορμό(κάτω μέρος από το καπάκι (κύλινδρος))
    3ον (ρεκτιφιέ)=τρίψιμο καθάρισμα και γυάλισμα στους κυλίνδρους αλλαγή φλάντζες ελατήρια στα πιστόνια και πιστόνια αν είναι μεγάλη η φθορά τους λόγο έλλειψης λαδιών στον κινητήρα φθορά στα ελατήρια και στα πιστόνια και στους κυλίνδρους!!
    άρα η τιμή φτάνει αν θέλει ρεκτιφιέ αλλά το πρόβλημα είναι το 1!!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adreas221 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον (καμένη φλάντζα)= θερμοκρασία άνω των 120c δηλαδή στους 90-95c έπρεπε να ανάψει το βεντιλατερ (ο ανεμιστήρας πίσω από το ψυγείο νερού) και δεν το έκανε αιτία και έλεγχος (βαλβίδα θερμοκρασίας- θερμοστάτης-καμένο βεντιλατέρ)
    2ον απο την πολύ θερμοκρασία το καπάκι(κεφαλή) πετσικάρει 0.1mm έως 1mm, άρα το μόνο που χρειάζεται πλάνισμα το καπάκι για τη σωστή εφαρμογή του στον κορμό(κάτω μέρος από το καπάκι (κύλινδρος))
    3ον (ρεκτιφιέ)=τρίψιμο καθάρισμα και γυάλισμα στους κυλίνδρους αλλαγή φλάντζες ελατήρια στα πιστόνια και πιστόνια αν είναι μεγάλη η φθορά τους λόγο έλλειψης λαδιών στον κινητήρα φθορά στα ελατήρια και στα πιστόνια και στους κυλίνδρους!!
    άρα η τιμή φτάνει αν θέλει ρεκτιφιέ αλλά το πρόβλημα είναι το 1!!!!
    απο την υψηλη θερμοκρασια κολαει και ο κινητηρας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Εντάξει όλα τα θεωρητικά σωστά που γράφτηκαν αλλά παίζει και η ειδική περίπτωση κάθε μηχανής. Έχω punto 17χρόνια και είναι γνωστό το θέμα με τις φλάντζες, ειδικά στα 1200.
    Ούτε θερμοκρασία ούτε τίποτα δεν χρειάζεται να ανέβει απλά μια μέρα καίγεται. Φταίει η κεφαλή. Μετά αλλάζεις φλάντζα πλάνισμα κτλ αλλά ή λεπτομέρεια είναι ότι έχει αρπάξει και το μπλοκ και κανονικά θέλει και αυτό κατέβασμα και πλάνισμα για να μην καεί η επόμενη φλάντζα γρήγορα.

    Το ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έκανε άλλες 100.000χλμ μετά την πρώτη καμμένη φλάντζα είναι άθλος. Λύσεις 2. Ή το παρατάς όπως είπες, ή αλλάζεις μηχανή ρωτώντας σε 2-3-4 μηχανικούς και βλέπεις αν είσαι τυχερός με αυτή που θα σου τύχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    και οτι ο μηχανικος που θα βαλει την φλατζα πρεπει να ακολουθησει τις οδηγιες 100 τις 100 του κατασκευαση σφιξιμο στις βιδες ομοιομορφα με ροπωκλιδο σταυρομα κλπ .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οτι ο μηχανικος που θα βαλει την φλατζα πρεπει να ακολουθησει τις οδηγιες 100 τις 100 του κατασκευαση σφιξιμο στις βιδες ομοιομορφα με ροπωκλιδο σταυρομα κλπ .....

    Αυτο ισχυει για ολες τις βιδες στο αμαξι, αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα φλατζαρει επειδη δεν εσφιξες με τη σωστη σειρα η εβαλες λιγο παραπανω δυναμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Τελικά έβαλα μεταχειρισμένο κινητήρα (απο stilo-ταίριαζε) είχε 100.000 km και ήταν σε καλή κατάσταση (όπως το είδε ο τεχνικός) και έδωσα 900€ + 30 στον αεριτζή να μου ρυθμίσει το αέριο.
    Ο παλιός κινητήρας είχε πάθει τόσο γερή ζημιά που δεν άξιζε να το σκαλίσει ο ρεκτιφιάς.
    Αλλά να σας πω κάτι?Και 3η φορά να χαλάσει κινητήρας πάλι θα τον άλλαζα,γιατί έδωσα χιλιάρικο και έχω αμάξι.
    Γιατί να πάρω καινούριο και να κληθώ να δώσω 10-15χιλ€???Για να είναι καινούριο 1-2 χρόνια και μετά να σαραβαλιάζει???Προτιμώ να έχω τα λεφτά στο χέρι και μεταχειρισμένο παρά απένταρος και καινούριο αμάξι.
    Χίλιες φορές να επισκευάζω το παλιό!Επειτα,δεν νομίζω να βγάλει άλλη "χοντρή" βλάβη.
    Επίσης βρήκα σε μάντρα τρακαρισμένων κοντά στο σπίτι μου,με ακριβώς ίδιο με το δικό μου ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ με τρακαρισμένο κινητήρα οπότε θα έχω ανταλλακτικά σε άριστη κατάσταση αν χρειαστώ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mακρια απο αγορα FIAT PUNTO
    By -nikos- in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-18, 08:50
  2. Fiat Punto εργοστασιακό CD Player
    By VirusX2 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 19:15
  3. Fiat Punto (Μοτέρ-τιμόνι)
    By ellinaras007 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-14, 16:54
  4. Fiat Punto 2001
    By pit1 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-12, 12:40
  5. Διαβασμα θερμοκρασίας απο fiat Punto
    By picdev in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 03:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας