Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Βοήθεια για κατασκευή κρυσταλλικού ραδιοφώνου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή Βοήθεια για κατασκευή κρυσταλλικού ραδιοφώνου

    Γεια σε όλους τους φίλους.Εχω σκοπό να κατασκευάσω ένα κρυσταλλικό ραδιόφωνο.Προς το παρόν έφτιαξα το πηνίο της φωτογραφίας που αποτελείται από 120 σπείρες σύρματος από απομαγνητιστη παλιάς τηλεόρασης.Το σύρμα είναι τυλιγμένο σε χαρτόνι από χαρτί υγείας.Θα ήθελα την βοήθεια των φίλων για να καθαρισω το μωνοτικο υλικο των ενδιάμεσων λήψεων.Αυτο γινεται με καποιο διαλυτικο η οχι?Μια άλλη ερώτηση που έχω είναι αν τα κρύσταλλικα μπαζερ απο παλιό ψηφιακό τηλέφωνο είναι κατάλληλα να ακούω σήμα?Αν όχι έχω ενισχυτή.Οσο περνούν οι μέρες θα παρουσιάσω τα στάδια κατασκευής ευχαριστώ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nupogodi : 23-10-17 στις 20:12
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Καθάρισμα σύρματος με ξύσιμο με μικρό ψαλιδάκι ή γυαλόχαρτο ή λίμες νυχιών χάρτινες από την γυναίκα σου!!!!!!!!!!να χρησιμεύσουν κάτι και οι προμήθειες των γυναικών μας (ή με αναπτήρα κάψιμο μόνωσης,που δεν μου αρέσει γιατί «μαλακώνει» το σύρμα). Βάλε το κύκλωμα σου και φωτό από τα υλικά από το παλιό τηλέφωνο.Τα κρύσταλλικα μπαζερ προϋποθέτουν την ύπαρξη τρανσίστορ στο κύκλωμα γιατί δουλεύουν με τάσεις λίγα βόλτ.Το κρυσταλλικό ακουστικό τρυγικού καλιονατρίου δουλεύει σε ελάχιστα μιλιβόλτ άρα κάνει και σε κύκλωμα χωρίς να έχει μπαταρία. Επίσης σε κυκλ. χωρίς μπαταρία κάνουν και πολύ παλιά ακουστικά με υψηλή αντίσταση (4ΚΩ τα δικά μου)Γενικώς βάζε φωτογραφία για να καταλαβαίνουμε τι είναι το κάθε υλικό.Εύχομαι Καλή επιτυχία.Στο πηνίο ίσως αργότερα να δοκιμάσεις με πυρήνα φερρίτη, που έχει καλύτερη συμπεριφορά, ειδικά αν δεν έχεις μεγάλη κεραία.Κρυσταλλικό ακουστικό=Συνημμένο Αρχείο 71070

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 23-10-17 στις 21:22

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nupogodi (24-10-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Θα ήθελα να σε ρωτήσω τα ακουστικά από τα ψηφιακά τηλέφωνα έχουν υψηλή εμπέδηση?Α και κάτι άλλο θα ήθελα να σε ρωτήσω.Ποσα μέτρα σύρμα χρειάζομαι για κεραία 30 μέτρα είναι καλά? Τέλος η γείωση του ηλεκτρικού δικτύου κάνει δουλειά?
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Λοιπον εχω νεα για το θεμα.Βρηκα ενα κοντρα πλακε απο πλαστικο πανω στο οποιο θα μονταριστει η κατασκευη.Εχω ηδη μονταρει το πηνιο του δεκτη βιδωνοντας το.Επισης εχω μια πλακετα γενικων κατασκευων για τις συνδεσεις εχω τον μεταβλητο πυκνωτη την διοδο γερμανιου και ω του θαυματος βρηκα κατι ξεχασμενα κρυσταλλικα ακουστικα που τα ειχα απο πολυ παλια.Επισυναπτω φωτο του πρωτου σταδιου της κατασκευης με το πηνιο μονταρισμενο και με τα αλλα υλικα να φαινονται στη φωτο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nupogodi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω τα ακουστικά από τα ψηφιακά τηλέφωνα έχουν υψηλή εμπέδηση?
    Έχουν υψηλή εμπέδηση αλλά θέλουν και κάποια τάση διέγερσης κάποια βόλτ που εσύ μάλλον δεν θα έχεις αν δεν κάνεις κύκλωμα με τρανσίστορ και μπαταρία.Η γείωση δικτύου συνήθως έχει πολύ θόρυβο για την δική σου κατασκευή, και όχι μόνο θόρυβο αλλά και εναλλασσόμενες τάσεις σκέτη φασαρία για κρυσταλλικά ακουστικά.Δέκα μέτρα κεραία σε καμιά ταράτσα είναι τέλεια(δεν χρειάζεται να είναι σε ευθεία) δες και στο διαδίκτυο
    http://www.mds975.co.uk/Content/crystalsets2.html
    http://www.crystalradio.us/1adradios/1ad-2008-1.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    να πω οτι με ξενιζει να δω κρυσταλικο δεκτη ΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑ?
    παιζει να μη το χει κανει και κανεις αλλος
    Βαλτα χυμα βρε σε ενα ωραιο κοντρα πλακε να φτιαξεις ενα ωραιοτατο design. https://gr.pinterest.com/zoransusic5...-foxhole-radio


    εδω εχει κι ενα σωρω διαφορετικους τυπους κρυσταλικου δεκτη http://makearadio.com/crystal/index.php

    Το πηνιο στο κολοχαρτο παντως μου αρεσει γιατι μου θυμισε αλλες εποχες

    Η γειωση του δικτυου ισως κανει ισως οχι, απλα δοκιμαζεις και βλεπεις.
    Αν εισαι τυχερος κι εχεις ουδετερογειωση εισαι μια χαρα.
    Αν τωρα εισαι σε πολυκατοικια με καμια σαπια γειωση για 100 διαμερισματα.... αστο καλυτερα.
    Τωρα για κεραια, εγω οταν ειχα φτιαξει κρυσταλικο ειχα χρησιμοποιησει την κεραια εκπομπης μου στα μεσαια που ηταν καμια 40ρια μετρα κι ειχα και μπουκωματα απ το τοτε δευτερο προγραμμα. Απλα δοκιμαζεις και βλεπεις.

    a780824ab91c6f278ba16882bacbf96c--radio-amateur-radio-vintage.jpg loosecoupler1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 24-10-17 στις 23:30

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Λοιπον εχω νεα για το θεμα.Αντι για πλακετα γενικων κατασκευων θα χρησιμοποιησω κλεμες καθως δεν ειμαι εξοικιωμενος με κολλησεις σε τετοιες πλακετες.Σημερα το βραδυ θα ασχοληθω με την κατασκευη και αυριο θα ασχοληθω με το τεσταρισμα.Οποτε μια και καλη θα ανοιξω νημα στο φορουμ παρουσιαση ολοκληρωμενων κατασκευων.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    καλη επιτυχια.
    και απλα χυμα εξαρτηματα σε κοσσες η στηριγματα ιδιοκατασκευης ειναι ακομα καλυτερα και πιο vintage

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Λοιπον η κατασκευη ολοκληρωθηκε.Σημερα θα κανω το τεσταρισμα.Θα παρουσιασω την κατασκευη το συντομοτερο δυνατο στο φορουμ "παρουσιαση ολοκληρωμενων κατασκευων."

    2 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  11. #10
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    αν δεν υπάρχει κανας σταθμός στα μεσαία εκεί κοντά δεν νομίζω να δουλέψει.

    ευκαιρία να φτιάξεις crystal-radio στα FM ...

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για κατασκευή κυκλώματος
    By gioujazz3902 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-15, 11:08
  2. Βοήθεια για κατασκευή πομπού
    By panagiwths in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-12, 21:36
  3. Βοήθεια για κατασκευή
    By petrokol in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-09, 22:00
  4. βοήθεια για μια κατασκευή
    By MAGOS_MERLIN in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-09, 14:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας