Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: έλεγχος ανεμιστήρος ψύξης πάνω σε εξωτερικό σκληρό seagate

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή έλεγχος ανεμιστήρος ψύξης πάνω σε εξωτερικό σκληρό seagate

    καλησπέρα .
    Έχω εγκαταστήσει ανεμιστηράκι σε εξωτερικό σκληρο seagate, για να μου κατεβάζει και να μου ψύχει τον σκληρό.
    Την τροφοδοσία του την παρέχω από το τροφοδοτικό του σκληρού (12 βόλτ) συνδεοντάς τον από τη λήψη του σκληρού πάνω στη κάρτα .
    Η ερωτησή μου είναι επειδή ο ανεμιστήρας δουλευει συνέχεια μόλις συνδέσω τα 12 βόλτ και όχι όταν δουλέυει ο σκληρός ,ο οποίος αν δεν τον θες σταματά και βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής (δεν γυρίζει)...,
    αν μπορώ να συνδέσω κάπου πάνω στη κάρτα που βρίσκεται κάτω από το κουτί του σκληρού και πέρνει τα 12 βόλτ , τα οποία τα οδηγεί μετα στο σκληρό και πέρνει ανάδραση και δείχνει και το ποσοστο επι της % του γεμίσματος του δίσκου. Έτσι δεν θα λειτουργει συνέχεια ο ανεμιστήρας.
    Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρεί το hardware ώστε να βρώ κάποια λύση. Αν ξέρει κάποιος .....αναμένω
    ΕυχαριστώIMG_20170923_193301913[1].jpgIMG_20171023_202947856[1].jpgIMG_20171023_202957580[1].jpgIMG_20171023_203006585[1].jpgIMG_20171023_203024622[1].jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή


    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    ε,

    όχι...

    εκτός και αν το βιδώσει πάνω σε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι αλουμίνιο με arctic silver...

    Όπως θα ανεβαίνει σιγα σιγά με την θερμοκρασία η ταση της πύλης, το κανάλι του fet θα έχει τέτοια αντίσταση που το ρεύμα που θα περνάει από το μοτερ θα το κάνει να φτάσει σε μεγάλη θερμοκρασία.

    Πάντως επί του ερωτήματος κάπου στην ανάδραση το έχασα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 24-10-17 στις 04:19
    現御神

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Επειδή είναι δεύτερος δίσκος και "κοιμάται" τακτικά αν δεν επικοινωνείς μαζί του συχνά, πρακτικά νομίζω δεν χρειάζεται ψύξη. Μιας και υπάρχει όμως ο ανεμιστήρας μπορείς να βάλεις ένα κύκλωμα ελεγχόμενο από θερμοκρασία όπως πρότεινε και ο Γιάννης. Εγώ προτείνω ένα κύκλωμα όχι με έλεγχο της ταχύτητας που ουσιαστικά πάλι δουλεύει συνεχώς σε χαμηλότερες στροφές αλλά με ρελέ ώστε να ανοίγει ο ανεμιστήρας όταν ξεπεραστεί μια θερμοκρασία που θα επιλεχτεί. Έτσι ο ανεμιστήρας δεν θα λειτουργεί καθόλου αν δεν χρειάζεται και αν πάρει μπρος θα κλείσει αυτόματα μόλις ψύξει το δίσκο. Το Θερμίστορ μπορεί να κολληθεί με αυτοκόλλητο πάνω στο δίσκο.
    nZIbQ.gif

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (24-10-17)

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε,

    όχι...

    εκτός και αν το βιδώσει πάνω σε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι αλουμίνιο με arctic silver...

    Όπως θα ανεβαίνει σιγα σιγά με την θερμοκρασία η ταση της πύλης, το κανάλι του fet θα έχει τέτοια αντίσταση που το ρεύμα που θα περνάει από το μοτερ θα το κάνει να φτάσει σε μεγάλη θερμοκρασία.

    Πάντως επί του ερωτήματος κάπου στην ανάδραση το έχασα...
    πόσο να τραβάει αυτό το ανεμιστηράκι. 50mA ? τη θερμοκρασία να αναπτύξει το μοσφετ? μισό βατ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ όλους ,έχω ήδη σκεφτεί τις προτάσεις σας αλλά λόγου όγκου των κατασκευών δεν προτιμούνται.Γι΄ αυτό σκέφτηκα να πάρω σαν είσοδο σκανδαλισμού κάποια επαφή πάνω από την κάρτα και να την οδηγήσω σε ένα μινιόν ρελε 5-12 βόλτ που χωρά μέσα στη κάτω θήκη και να ενεργοποιέι το ανεμιστηράκι.Επιπλέον δεν φαντάζεστε πόση θερμοκρασία σηκώνει ο σκληρός ( -45 C).Eνώ με το ανεμιστηράκι έχω θερμοκρασία δωματίου και ο σκληρός μου... χαμογελα..
    και το βασικό δεν θέλω να δουλευει ο ανεμιστήρας συνέχεια... .Μόνο όταν ενεργοποιείται ο σκληρός να δουλευει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    κανενα τσεκαρισμα ποση ζωη του χει μεινει εχεις κανει?

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Νομίζω ο θερμοκρασιακός έλεγχος θα είναι πιο καλός, θα λειτουργεί και αφού σταματήσει ο δίσκος μέχρι να κρυώσει και θα είναι τελείως απομονωμένος από τον υπολογιστή (εκτός από τα 12V).

    Αν έχεις κάποιο ενδεικτικό LED λειτουργίας στο κουτί του δίσκου μπορείς να πάρεις από εκεί και με κάποιο τρανζίστορ να οδηγήσεις ρελέ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ο θερμοκρασιακός έλεγχος θα είναι πιο καλός, θα λειτουργεί και αφού σταματήσει ο δίσκος μέχρι να κρυώσει και θα είναι τελείως απομονωμένος από τον υπολογιστή (εκτός από τα 12V).

    Αν έχεις κάποιο ενδεικτικό LED λειτουργίας στο κουτί του δίσκου μπορείς να πάρεις από εκεί και με κάποιο τρανζίστορ να οδηγήσεις ρελέ.

    Αν έχεις κάποιο ενδεικτικό LED λειτουργίας στο κουτί του δίσκου μπορείς να πάρεις από εκεί και με κάποιο τρανζίστορ να οδηγήσεις ρελέ.

    Αυτό σκέφτομαι να κάνω αγαπητέ μου ,για αυτό κοιτάω να βρώ το hardware της κάρτας να δώ πώς ενεργοποιείται -απενεργοποιείται σε κατασταση αναμονής ο σκληρός και οδηγει το led operation και τις ενδείξεις ποσοστού γεμίσματος επι της % του σκληρού

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανενα τσεκαρισμα ποση ζωη του χει μεινει εχεις κανει?
    ανεξαρτήτος ζωής σκληρού ή εκ νέου εγκατασταση νέου σκληρου ..... στη κάρτα της θήκης του εξωτερικού από την οποία τροφοδοτειται έχει εφαρμοστεί το ανεμιστηράκι....οπότε ...δεν μας ενδιαφερει η κατασταση του κάθε σκληρού.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 01:22
  2. φορμάτ σε εξωτερικό σκληρό
    By thomasg24 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 17:12
  3. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό
    By Ulysses in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-10, 19:49
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-10, 21:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας