Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Μια βοηθεια παρακαλω για ενα ρυθμιστη στροφων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή Μια βοηθεια παρακαλω για ενα ρυθμιστη στροφων

    Χαιρετε παιδια. Ανοιξα καινουργιο post για να ρωτησω κατι που αφορα ενα ρυθμιστη στροφων σε μοτερ. Εχω παρει ενα ρυθμιστη απλο με προρυθμιση στροφων και ρυθμιστη. Το βαζω σ ενα μηχανημα τριβειο γυαλοχαρτου μονοφασικο οπως ειχα πει σ ενα αλλο ποστ εχει 3000 στροφες ειναι 2.5 καβεα. Ολα καλα αλλα οταν παει να ξεκινησει το μοτερ καει την ασφαλεια που εχει μεσα ο ρυθμιστης η οποια ειναι 12 αμπερ. Ειναι γυαλυνη. Την πρωτη φορα δουλεψε λιγο και την εκαψε σε κανα μισο λεπτο. Ο ηλεκτρολογος που μου το εβαλε παρ ολο που του ειπα να ρυθμισει απο τον προρυθμιστη ωστε να εχει τις μεγιστες στροφες οταν ξεκιναει δοκιμασε αλλη μια φορα γιατι σεν ειχε ασφαλεια ιδια ενωνοντας συρματακια αλλα αυτη την φορα με το που ξεκινησε κατευθειαν σταματησε. Μου λεει οτι επειδη στην εκινηση το μοτερ θελει ποιο πολλα αμπερ γι αυτο καει την ασφαλεια. Τι μπορουμε να κανουμε εδω?? Μπορει να γινει κατι ωστε να μπει μεγαλυτερη ασφαλεια πανω στον ρυθμιστη? Δυστηχως ποιο μεγαλο σε αμπερ δεν βρηκα σ αυτη την κατηγορια που μπορω οικονομικα. Να σημειωσω οτι το μηχανημα το συγκεκριμενο κατα την εκκινηση μου εριχνε και την ασφαλεια στο εργαστηριο στον πινακα η οποια ηταν 10 αμπερ και την αλλαξα με ποιο μεγαλη γιατι γενικα ηταν.μικρη και με λιγο φορτο επεφτε. Τι προτεινεται αν.μπορει να γινει γτ θα παει αχρηστος ο ρυθμιστης. Βαζω μια φωτο απο τον ρυθμιστη απ το σαιτ

    Το μοτερ ειναι ασυγχρονο μονοφασικο και αναγκαστηκα εχει μια ταχυτητα που δινει 3000 στροφες κατι που ειναι πολυ δυνατο

    Τα φωτα σας παρακαλω

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ο συγκεκριμενος ρυθμιστης δεν ξερω αν ειναι οκ για το μοτερακι σου γιατι ειναι εντελως οριακος.
    Απο κει και περα μπορεις να το ξεκινας σε χαμηλες στροφες και ΙΣΩΣ το ντεμαραζ να ναι μικροτερο.
    Στα μοτερ συνηθως βαζουμε θερμικα κι οχι γυαλινες ασφαλειες, ισως θα ταν καλο να την αντικαταστησεις με μια βραδειας τηξης, μην ανεβεις ομως σε αμπερ

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PIPERIAS (25-10-17)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο συγκεκριμενος ρυθμιστης δεν ξερω αν ειναι οκ για το μοτερακι σου γιατι ειναι εντελως οριακος.
    Απο κει και περα μπορεις να το ξεκινας σε χαμηλες στροφες και ΙΣΩΣ το ντεμαραζ να ναι μικροτερο.
    Στα μοτερ συνηθως βαζουμε θερμικα κι οχι γυαλινες ασφαλειες, ισως θα ταν καλο να την αντικαταστησεις με μια βραδειας τηξης, μην ανεβεις ομως σε αμπερ
    Καλημερα φιλε μου. Ναι ειναι οριακο πιστευω. Το ντεμαραζ τι εννοεις. Τον προρυθμιστη? Αυτες οι ασφαλειες που λες βραδειας ειναι λευκες?

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Αν βαλω λες ασφαλεια βραδειας λες δεν θα την καει και θα μπορεσει να λειτουργησει?

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PIPERIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βαλω λες ασφαλεια βραδειας λες δεν θα την καει και θα μπορεσει να λειτουργησει?

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις. Τωρα για το αν θα δουλεψει η οχι απλα δοκιμαζεις.
    Ο ρυθμιστης ειναι τοσο οριακος που δε μπορω να σου πω με βεβαιοτητα.
    Αν εβλεπα το εαωτερικο του θα σου ελεγα αν σηκωνει μεγαλυτερη ασφαλεια

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Ναι μεν είναι οριακό , αλλά οριακό κιόλας ως προς την λειτουργία πιθανόν του μοτέρ χωρίς φορτίο. Με φορτίο τα αμπέρ θα είναι πολύ περισσότερα από πλευράς μοτέρ. Θα έπρεπε προτού την εφαρμογή να γίνει μια αμπερομέτρηση?
    Να σημειωσω οτι το μηχανημα το συγκεκριμενο κατα την εκκινηση μου εριχνε και την ασφαλεια στο εργαστηριο στον πινακα η οποια ηταν 10 αμπερ και την αλλαξα με ποιο μεγαλη γιατι γενικα ηταν.μικρη και με λιγο φορτο επεφτε.
    Κάθε ασφάλεια προστατεύει συγκεκριμένη διάμετρο καλώδια (για 10Α 1,5 άρι / για 16Α 2.5 άρι για 20Α 4άρι ). Με την μεγαλύτερη ασφάλεια πρέπει να αντικατασταθεί και η γραμμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παιδια καλημερα σας. Ξεθαβω το θεμα παλι. Οπως ειχα γραψει παραπανω ο ρυθμιστης αυτος δεν μ εκανε για το μοτερ καθως ηταν 2500kw οριακο οσο και το μοτερ σε ισχυ αλλα και στην εκκινηση εκαιγε την ασφαλεια μεσα στο ρυθμιστη που ηταν 12αμπερ. Τελικα τον αφησα στην ακρη. Εδω ελλαδα δεν υπαρχει κατι σε παρομοιο ντιμερ.με ποιο πολλα βατ οποτε παμε σε ινβερτερ κατι που δεν με συμφερει. Μερες τωρα κοιταζω στο ebay και εχω βρει δυο ντιμερ φτηνα μεν αλλα με χαρακτηριστικα 4000watt. Τα εχετε δει καθολου? Σκεφτομαι να παρω ενα απ τα δυο μοντελα που βλεπω αλλα γι αυτο το ποσταρα εδω να μου πειτε την γνωμη σας σαν ειδικοι. Αν ειναι να κανω την δουλεια μου να κανω.μια τελευταια προσπαθεια να το παρω αλλα οχι ομως για να μεινει αχρηστο.. Σας παρακαλω να το ριξετε μια ματια κι αν μου κανει για το μοτερ που εχω να προχωρησω...

    Υπενθιμιζω το μοτερ ειναι απο ξυλουργικο μηχανημα 2500kw 3000 στροφες μονοφασικο στα 50hz

    Βαζω φωτο του μοτερ και τα λινκ απ το ebay για τους ρυθμιστες

    Ο ενας αυτος

    https://m.ebay.com/itm/220V-25A-4000...AAAOSwZJBX~00y

    Ο αλλος αυτος
    https://m.ebay.com/itm/122399991926

    Βεβαια στην επιλογη του δευτερου θα πρεπει να γινει μετατροπη στα φις για να ταιριαζουν τα δικα μας και επισης ο δευτερος δεν γραφει αμπερ. Ρωτησα τον πωλητη αλλα μου λεει δεν γνωριζει..

    Τι λετε?? Οι απαντησεις σας περισσοτερο απο αναγκαιες!

    Σας ευχαριστω

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    ??? Κανεις??

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Εγώ είχα εμπειρία με ένα σαν το πρώτο από τα 2 που αναφέρεις, (το δικό μου ήταν 2000w) το οποίο χρησιμοποιούσα για ένα preheater πλακετών των 1000w (δηλαδή απλά θερμαντικό στοιχείο) και μου κάηκε στις 3 μέρες. Νομίζω ότι οι κινέζοι τα φουσκώνουν τα watts και το μοτέρ σου στην εκκίνηση σίγουρα θα τραβάει αρκετά...

    Αφού το θέλεις για τριβείο, λογικά θα το δουλεύεις για ώρα. Τα dimmer τι ψύξη έχουν; Τις τρυπούλες και ένα κομμάτι αλουμίνιο στο SCR;

    Το 2ο φαίνεται καλύτερο αλλά θα έλεγα να επιλέξεις ακόμη περισσότερο από τα 4000w.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Εχει και 6000 watt και 10000 watt. Ποιο λες για καλυτερο? Το θεμα ειναι να ειναι οκ. Το δευτερο μ αρεσε ποιο πολυ επειδη δεν χρειαζετε κουτι λιγω οτι ειναι ετοιμο

    Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ρυθμιστη στροφων ανεμιστηρα
    By fuzz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-14, 23:10
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-12, 16:45
  3. Ολοκληρωμενα ΙC 4069 και TL081...Μια βοηθεια παρακαλω!!!
    By stathis_ver in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 22:31
  4. μια μικρη βοηθεια με ενα κύκλωμα
    By christos21 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 22:51
  5. ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρα
    By FMTRIKALA in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-06, 12:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας