Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Τροφοδοτικό ----> DPS5015 DC 50V 15A

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giwrgos 2
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό ----> DPS5015 DC 50V 15A

    Γεια χαρά παιδιά , θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό πάγκου που να είναι λίγο της προκοπής γιατί παλεύω με διάφορα από δω και από εκεί, σκέφτομαι να αγοράσω αυτό εδώ αλλά δεν ξέρω με τι να το τροφοδοτήσω. Να αγοράσω ένα switching ή να βάλω αυτόν DSC05202.jpg τον μετασχηματιστή που τον έχω από παλιά είναι 1KVA και 42 Volt στο δευτερεύον. Η αντίσταση στο δευτερεύον είναι 0.3 Ohm και αν διαιρέσω τα 42 Volt με τα 0,3 Ohm βγαίνει 14 Amp ! Αλλά δεν ξέρω αν όπως σκέφτομαι το υπολογίζω σωστά ;

    Αν επιλέξω την γραμμική λύση, η "κινεζιά" θέλει λέει ένα 10% παραπάνω από τη μέγιστη τάση που θα τροφοδοτώ τα φορτία μου. Δηλαδή τα 42Volt που βγάζει το δευτερεύον - 4,2(το 10%) - πτώση των διόδων (4 χ 0,8= 3,2Volt ) - το ripple ( 1,5 Volt ; ): - 4,2 -3,2 - 1,5 = - 8,9 Volt. Άρα 33,1 Volt διαθέσιμα;

    Τώρα για γέφυρα να χρησιμοποιήσω τις κλασικές διόδους για πλήρη ανόρθωση του ημιτονικού σήματος ή να οδηγηθώ σε κάτι ολοκληρωμένο όπως ας πούμε το NCL30001 ;

    Επίσης το inrush current του μετασχηματιστή κατά την εκκίνησή του μπορώ άραγε να το περιορίσω με ένα Θερμίστορ τύπου NTC πριν από τη γέφυρα ;

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Αν όντως γράφει 1kva τότε σίγουρα βγάζει γύρω στα 16-18 Amp! Άρα μάλλον κάνει!
    Η dc ταση μετά την ανόρθωση και εξομάλυνση ιδανικά είναι 42-(2*0,7) *1,4 γύρω στα 56-57 δηλαδή. Καθόλου άσχημα.
    Το ncl δεν το γνωρίζω.
    Αφού ήδη έχεις τον μ/σ εγώ θα έβαζα κλασικά εξαρτήματα.. Γέφυρα ανορθωσης σε ψυκτρουλα και πυκνωτές στα 63v η ακόμα καλύτερα στα 100ν (λίγο οριακά το 63). Το πρωτευων τι τάση γράφει ? 220ή230?
    Ίσως θέλει κάνα ανεμιστήρα, θα ζεσταίνεται ακόμα και χωρίς φορτίο

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 25-10-17 στις 23:39 Αιτία: Κλπ

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giwrgos 2 (25-10-17)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Στο ίδιο τροφοδοτικό έβαλα έναν μετ/τη 1000W στα 42V (ή 44V δεν είμαι σίγουρος) και μου δίνει τάση εξόδου μετά την γέφυρα και με 2 ηλεκτρολυτικούς των 12mF, στα 56 με 57 volts (τουλάχιστον αυτή βλέπω στην οθόνη του τροφοδοτικού). Σίγουρα η λύση με switching τροφοδοτικό στα 55 με 60 volts είναι καλύτερη λύση, γιατί γλιτώνεις τις απώλειες που έχει ο μετ/της, ο οποίος όταν δουλεύει συνεχώς για μερικές ώρες ακόμα και χωρίς φορτίο, πιάνει άνετα 40 βαθμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giwrgos 2 (25-10-17)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giwrgos 2
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως γράφει 1kva τότε σίγουρα βγάζει γύρω στα 16-18 Amp! Άρα μάλλον κάνει!
    Η dc ταση μετά την ανόρθωση και εξομάλυνση ιδανικά είναι 42-(2*0,7) *1,4 γύρω στα 56-57 δηλαδή. Καθόλου άσχημα.
    Το ncl δεν το γνωρίζω.
    Αφού ήδη έχεις τον μ/σ εγώ θα έβαζα κλασικά εξαρτήματα.. Γέφυρα ανορθωσης σε ψυκτρουλα και πυκνωτές στα 63v η ακόμα καλύτερα στα 100ν (λίγο οριακά το 63). Το πρωτευων τι τάση γράφει ? 220ή230?
    Ίσως θέλει κάνα ανεμιστήρα, θα ζεσταίνεται ακόμα και χωρίς φορτίο

    via Tapatalk

    Το πρωτεύον γράφει 220 Volt ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρωτεύον γράφει 220 Volt ...
    Άρα με τάση δικτύου 230 θα ζεσταίνεται λίγο παραπάνω και θα πιάσεις τάση μετά την ανόρθωση και εξομάλυνση γύρω στα 59Vdc. Δε ξέρω τι τάση αντέχει το κύκλωμα του τροφοδοτικού... (πρόσεξε ότι αν το δίκτυο πιάσει 240-καθόλου απίθανο, θα πας στα 62-63 volt)

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giwrgos 2 (25-10-17)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giwrgos 2
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Εδώ το επίσημο site τους :https://rdtech.aliexpress.com/store/923042

    και αναφέρει τα εξής : Note: Input voltage range is DC 6-60V and 60v is the limit voltage; please leave a room to use. Or else it will be burnt. The input must be DC power supply, not AC 220V, or else it will be burnt too. Though this module has reverse connection protection and output short circuit protection, you can muse be in strict accordance with connection description to connect. If you connect the supply power with output, the module will be burnt.

    Άραγε το <<
    please leave a room to use. >> αναφέρεται στο περιθώριο της τάσης ή στο να παίρνει αέρα το μηχάνημα για να ψύχεται ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Aπο ότι καταλαβαίνω εγώ μάλλον εννοεί ότι να μην χεις στο τσακ την τάση στην είσοδο του module 60V , να είναι πιο κάτω μην έχεις κάποιο ανέβασμα και το κάψεις. Επίσης ο πωλητής που είδα δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές δες το λίγο .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το καλό θα νικήσει ...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Sakan89 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giwrgos 2 (26-10-17)

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giwrgos 2
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Μόλις τώρα κάποιος ανέβασε στο instructables αυτό που θέλω, βάζοντας τροφοδοτικά laptop στην έξοδο σε σειρά αλλάζοντας τις αντιστάσεις ... βέβαια θα βγάλει 5Amp στα 50 Volt αλλά δεν ξέρω πόσο μπορούν να "κρατήσουν" σε συνθήκες έντασης τα συγκεκριμένα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σίγουρα το επόμενο τροφοδοτικό που θα φτιάξω θα είναι το 5020 αλλά από ότι είδα έχει και με USB για σύνδεση και ρύθμιση και από υπολογιστή.

    αν σκεφτείς ότι με τα λεφτά που ξόδεψα για το άλλο θα είχα φτιάξει τουλάχιστον 2 με 5020 αλλά χαλάλι γιατί έμαθα πολλά από την διαδικασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ το επίσημο site τους :https://rdtech.aliexpress.com/store/923042

    και αναφέρει τα εξής : [COLOR=#000000][FONT=&amp]Note: Input voltage range is DC 6-60V and 60v is the limit voltage; please leave a room to use. Or else it will be burnt.
    Αν τελικά αποφασίσει να χρησιμοποιηθει ο υπάρχον μετασχηματιστης, καλό θα ήταν να έβγαζε μερικές σειρές από το δευτερεύον ώστε να μην ξεπεράσει την ανωτέρω τάση...


    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giwrgos 2 (26-10-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό 80βολτ 15α DC ;
    By alexandrosh in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 17:51
  2. 2-30V 15A με 3xLM338K
    By selectronic in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-11, 01:30
  3. Τροφοδοτικό πάγκου 0-30v 2-15A
    By markisi13 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 13:20
  4. Τροφοδοτικό 0-100(110)ΒΟΛΤ / 15Α σταθεροποιημένο
    By tzitzikas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-09, 10:47
  5. switching τροφοδοτικό με έξοδο +- 50v
    By lunatic in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-09, 18:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας