Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: αλλάζω όλες τις λάμπες σε led

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    gu 10 δεν ειπες έβαλες;
    Άκυρο, συγγνώμη. Τώρα το διάβασα καλύτερα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. υπάρχει κανένας φορέας που να δέχεται τις παλιές λειτουργικές λάμπες κ να σε αποζημιώνει με κάποιο τρόπο γιαυτές τη στιγμή που ελαφρύνεις ενεργειακά τη χώρα;
    Ναι ξερω πως η εε εχει διαφθειρει τους αγροτες ωστε να μη παραγουν τιποτα αν δεν παρουν επιδοτησεις, αλλα στον αληθινο κοσμο ποση λογικη υπαρχει στο να σε πληρωσει καποιος για να παρεις κατι καινουργιο?
    Οταν πεταξες τη crt μπακατελα για να παρεις μια tft και να ξεκουρασεις τα ματια σου παραλληλα με την οικονομια σε καταναλωση σε πληρωσε κανεις?
    Οταν πεταξες το αρχαιο ψυγειο πουτ εμοιαζε με τη σπηλια του Νταβελη απ τους σταλακτιτες για να παρεις ενα no frost σε πληρωσε κανεις?
    Οταν πεταξες το παλιο atari για να παρεις playstation μηπως σε επιδοτησαν?
    Υπηρχε καμια λογικη στο να σε "επιδοτησει" οποιοσδηποτε επειδη εσυ θα εκσυγχρονιστεις? (και θα πληρωνεις και λιγοτερα στη ΔΕΗ)...
    Για να καταλαβεις τι ακριβως ζητας σκεψου οτι ουσιαστικα θες (η μαλλον αν το ξανασκεφτεις σιγουρα ΔΕΝ το θες) να υπαρχει καποιο ποσο στους φορους (που θα εισπρατεται προφανως κλασσικα μεσω ΔΕΗ ...μαζι με ολα τα υπολοιπα) που θα πηγαινει για καποιο "οργανισμο" ο οποιος θα "αποζημειωνει" οποιον πεταει μια λαμπα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 02-11-17 στις 17:14

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Προσοχή επειδή την έχω πατήσει , κρατάτε τις αποδείξεις αγοράς για επιστροφή. Αυτές που έχω αγοράσει για μένα και για συγγενείς, επώνυμες είναι, αλλά όχι του τύπου Philips, Osram κλπ.

    Μια φορά τον μήνα πηγαίνω στο κατάστημα και μου τις αλλάζουν. Μέχρι πλάκα τους κάνω, ότι και καλά θέλουν να με βλέπουν τακτικά.

    Σύνολο λειτουργίας τίς κάθε μία λάμπας περίπου 200-300 ώρες. Το πρόβλημα τους είναι ότι αρχίζουν και αναβοσβήνουν σαν φωτορυθμικό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Αυτό με την απόσυρση είναι εθνικό μας προνόμιο άραγε η γίνεται και σε άλλες χώρες;
    Αν και δεν περιμενα σε κατι οτιδηποτε να συμφωνισουμε, αυτο στο δινω και το συνυπογραφω.
    Δυστυχως εχει επικρατησει αυτη η λογικη οπου ο καθε ενας θεωρει δεδομενο και φυσιολογικο οτι πρεπει να τον πληρωνουν για να εκσυγχρονιστει...
    Παντως δεν ειναι 100% Ελληνικη πατεντα, συμβαινει και αλλου αλλα σε ειδικες περιπτωσεις (πχ οργανα με υδραργυρο)

    ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Εγώ αλλάζω τις πυρακτώσεως και τις ηλεκτρονικές φθορισμού με LED κάθε φορά που καίγεται κάποια. Αλλάζωντας μία μία και όχι όλες μαζί μπόρεσα να καταλήξω και σε μάρκα LED που δεν χαλάνε. Πλέον όσες αγοράζω είναι της Lumen. Τον Ιανουάριο συμπληρώνουν οι πρώτες 3 χρόνια ζωής και μέχρι τώρα έχει καεί μία ή καμία από αυτές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον όσες αγοράζω είναι της Lumen. Τον Ιανουάριο συμπληρώνουν οι πρώτες 3 χρόνια ζωής και μέχρι τώρα έχει καεί μία ή καμία από αυτές!
    Chip για πες και ποιο μοντέλο μην πάρουμε αυτό που καίγεται!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    το "κεράκι" ήταν (αν και με επιφύλαξη λέω ότι κάηκε μία...)... και δεν έχω παράπονο καμιά 10-15 ακόμα που έχω αγοράσει σε "κεράκι" δεν έχουν καεί....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panoss (02-11-17)

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Αυτό με την απόσυρση είναι εθνικό μας προνόμιο άραγε η γίνεται και σε άλλες χώρες;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως εχει επικρατησει αυτη η λογικη οπου ο καθε ενας θεωρει δεδομενο και φυσιολογικο οτι πρεπει να τον πληρωνουν για να εκσυγχρονιστει...
    Παντως δεν ειναι 100% Ελληνικη πατεντα, συμβαινει και αλλου αλλα σε ειδικες περιπτωσεις (πχ οργανα με υδραργυρο)...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ξερω πως η εε εχει διαφθειρει τους αγροτες ωστε να μη παραγουν τιποτα αν δεν παρουν επιδοτησεις, αλλα στον αληθινο κοσμο ποση λογικη υπαρχει στο να σε πληρωσει καποιος για να παρεις κατι καινουργιο?
    Οταν πεταξες τη crt μπακατελα για να παρεις μια tft και να ξεκουρασεις τα ματια σου παραλληλα με την οικονομια σε καταναλωση σε πληρωσε κανεις?
    Οταν πεταξες το αρχαιο ψυγειο πουτ εμοιαζε με τη σπηλια του Νταβελη απ τους σταλακτιτες για να παρεις ενα no frost σε πληρωσε κανεις?
    Οταν πεταξες το παλιο atari για να παρεις playstation μηπως σε επιδοτησαν?
    Υπηρχε καμια λογικη στο να σε "επιδοτησει" οποιοσδηποτε επειδη εσυ θα εκσυγχρονιστεις? (και θα πληρωνεις και λιγοτερα στη ΔΕΗ)...
    Για να καταλαβεις τι ακριβως ζητας σκεψου οτι ουσιαστικα θες (η μαλλον αν το ξανασκεφτεις σιγουρα ΔΕΝ το θες) να υπαρχει καποιο ποσο στους φορους (που θα εισπρατεται προφανως κλασσικα μεσω ΔΕΗ ...μαζι με ολα τα υπολοιπα) που θα πηγαινει για καποιο "οργανισμο" ο οποιος θα "αποζημειωνει" οποιον πεταει μια λαμπα!

    Παιδιά... γνωστός μου στην Αυστραλία μου λέει πως δώθηκε γραμμή από την κυβέρνηση να ενημερώσουνε τον επιστάτη/διαχειριστή το τι λάμπες χρησιμοποιούνε, ώστε να τις αλλάξουνε -με κυβερνητικό κόστος- προκειμένου να μειωθεί το ενεργειακό αποτύπωμα!" Το έκαναν κ έχουν μόνο led τώρα μέσα στο σπίτι κ σοτυς κοινόχρηστους χώρους... καλό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά... γνωστός μου στην Αυστραλία μου λέει πως δώθηκε γραμμή από την κυβέρνηση να ενημερώσουνε τον επιστάτη/διαχειριστή το τι λάμπες χρησιμοποιούνε, ώστε να τις αλλάξουνε -με κυβερνητικό κόστος- προκειμένου να μειωθεί το ενεργειακό αποτύπωμα!" Το έκαναν κ έχουν μόνο led τώρα μέσα στο σπίτι κ σοτυς κοινόχρηστους χώρους... καλό;
    Η Αυστραλια βρισκεται ακριβως στο αλλο ακρο εχοντας πολυ παραξενους νομους οπως πχ οτι αν σου καει μια λαμπα και την αλλαξεις μονος σου χωρις να φωναξεις ηλεκτρολογο εχεις προστιμο ! Δε ξερω κατα ποσο εν ετη 2017 ο συγκεκριμενος νομος εφαρμοζεται (παιζει να ναι κανας νεκρος νομος που μεινε απ την εποχη του Τεσλα) ομως το οτι εστω και για καποιο χρονο βγηκε κι εφαρμοστηκε δειχνει πως για καποιο λογο οτι αφορα το ηλεκτρικο ρευμα εκει αντιμετωπιζεται σαν κατι πιο εξειδικευμενο απο τα πραγματα που ασχολειται ο καθημερινος ανθρωπος, οποτε δεν αποκλειω ουσιαστικα να υπαρχει καποιος ειδικος φορος που να καλυπτει συγκεκριμενα τα εξοδα αυτης της κινησης. (Αν ξαναμιλησεις με το φιλο σου θα ηταν ενδιαφερον να τον ρωτησεις σχετικα με αυτο και να μας μεταφερεις το τι πραγματικα ισχυει, γιατι αυτο περι νομου το χα διαβασει στο focus το οποιο δεν αποκλειεται απλα να μετεφερε καποιο νομο που απλα υπαρχει και δεν εφαρμοζεται)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Για τις GEYER τι γνώμη έχετε? Τις χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα σε ένα περίεργο φωτιστικό σαλονιού με "μπάλες", χωρίς καμμία μέριμνα για ψύξη του λαμπτήρα (design-νίστικες μπούρδες, οι πυρακτώσεως καίγονταν μέσα σε 10-15μέρες) και μόλις πριν μερικές μέρες κάηκε η πρώτη. Δεν έχω κοιτάξει αν είναι ακόμα στην εγγύηση (ήταν 2 ή 3 χρόνια) οπότε αν τυχόν και δεν είναι έχω την δυνατότητα να πάρω κάτι άλλο.
    Σε σχέση λοιπόν με OSRAM ή κάτι άλλο, να συνεχίσω ε GEYER ή όχι, έχετε άποψη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Είναι κοινή η γή για όλες τις ζώνες?
    By darthtony in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-17, 22:32
  2. Φόρος σε όλες τις τραπεζικές συναλλαγές
    By toni31 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 20:20
  3. όλες τις κατασκευές του Ελεκτορ ?
    By achinic in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-14, 14:27
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 11:48
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-08, 09:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας