Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Ardouino αρχαριος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Ardouino αρχαριος

    καλησπερα, θελω την βοηθεια σας αν μπορειτε, ειμαι ηλεκτρολογος απο οαεδ, εχω δουλεψει σε οικοδομες στην δεη ως εναεριτης και τωρα ασχολουμε με επισκευες συσκευων. επειδη ξερω οτι το πτυχιο μου δεν ειναι τοσο (καλο) αποφασισα να παω νυχτερινο λυκειο φετος εδωσα πανελλήνιες και περασα στο τει ηλεκτρολογος μηχανικος.(αυτα τα αναφερω για να καταλαβετε τι γνωσεις εχω στο περιπου) μου αρεσουν πολυ οι αυτοματισμοι και δεν ξερω αγγλικα,μονο τα βασικα. Εχω παρει ενα κιτ για αρχαριους ardouino uno και προσπαθω να το προγραμματισω εχω κανει κατι λεντ να αναβουν αλλα μονο με την βοηθεια του youtube.... υπαρχει καποιο βιβλιο στα ελληνικα η καποιος να μπορει να μου πει τα βασικα??? ευχαριστω!

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.944

    Προεπιλογή

    users.sch.gr/manpoul/docs/arduino/ProgrammingArduino.pdf

    Δες αυτό για αρχή είναι σύγγραμμα που απευθύνεται σε μαθητές απλά γραμμένο και σχετικά συνοπτικό που δεν θα σε κουράσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (02-11-17), chip (02-11-17), Gaou (02-11-17)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βελτιώσεις και τα αγγλικά σου, αν δεν μπορείς να διαβάσεις datasheet (φύλλα δεδομένων) πάντα θα είσαι περιορισμένος στο τι έχουν κάνει οι άλλοι. Δεν χρειάζεσαι να μάθεις να γράφεις, απλώς να διαβάζεις για να μπορείς να επεκταθείς σε όποιο κομμάτι σου αρέσει χωρίς να σε περιορίζει η γλώσσα. Τα υπόλοιπα μετά με διάβασμα και εξάσκηση έρχονται. Και όπου έχεις απορία ρωτάς.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    προσπαθω οπως μπορω φιλε μου με τα αγγλικα αλλα εχω πολλα στο κεφαλι μου ιδιος τωρα με το τει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskavala Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπαθω οπως μπορω φιλε μου με τα αγγλικα αλλα εχω πολλα στο κεφαλι μου ιδιος τωρα με το τει.
    Το καλό είναι ότι στο ΤΕΙ θα μάθεις κι αγγλικά, εμείς τουλάχιστον είχαμε Αγγλικά Ι, ΙΙ, και ΙΙΙ που ήταν η ορολογία του επαγγέλματος. Με λίγη προσπάθεια θα τα μάθεις, τουλάχιστον τα βασικά.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Δες και σε αυτό το site. http://www.arduinogr.com

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Από εμένα ένα τεράστιο μπράβο που δεν ησυχάζεις και ψάχνεσαι! Το θαυμάζω στους ανθρώπους αυτό το στοιχείο!! Τώρα έχεις αρκετή δουλίτσα στο ΤΕΙ, να παρακολουθείς όσο γίνεται και να ασχοληθείς! Με τους καθηγητές από κοντά χωρίς να γίνεσαι κουραστικός βέβαια...

    Για το arduino εγώ πήρα αυτό το βιβλίο όταν είπα να ασχοληθώ αλλά ήξερα κάποιες γλώσσες προγραμματισμού από τη σχολή. Αν θυμάσαι την ανάπτυξη εφαρμογών από το λύκειο θα τα πας μια χαρά. Είτε με αυτό το βιβλίο είτε με κάτι απο αυτά που σου πρότειναν παραπάνω. Να έχεις κάτι τυπωμένο στο οποίο θα ανατρέχεις κάθε φορά που δεν θυμάσαι κάτι.


    Και κάτι τελευταίο που ήθελα να πω επειδή αναφέρθηκαν τα Αγγλικά. Ούτε κι εγώ είμαι καλός στα Αγγλικά. Κουτσά στραβά τα βγάζω γιατί δεν τα χρησιμοποίησα από τότε που πήρα το χαρτί. Αλλά ρε παιδιά, ας γράφουμε σωστά τα ρημάδια τα Ελληνικά πρώτα... Το οφείλουμε και είμαστε τυχεροί που τα μιλάμε. Το πάω λίγο μακριά κ είναι μεγάλη κουβέντα... αλλά είμαστε πρώτα άνθρωποι και μετά επαγγελματίες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Κώστα προσπαθησε να μελετήσεις κώδικες προσπαθωντας στο περιπου να υποθεσεις ποια λειτουργια επιτελουν απλα βλεποντας τις εντολες που τρεχουν και οταν λεω τρέχουν εννοω το με ποιο τροπο διαδεχεται η μια εντολή την αλλη, τι ισχυει καθε φορα που μια εντολή τρεχει βασει του τι εχει τρεξει πριν απο αυτη χρονικα, και ετσι θα κατανοησεις πολλα περισσοτερα.
    Ολοι μας ξεκινήσαμε απο το λεντ που αναβοσβήνει. Στη συνεχεια τη θεση του λεντ πήρε ένα τρανζιστορ που ως διακοπτης μπορει με το πολυ μικρο σημα που πριν αναβοσβηνε το λεντ να λειτουργησει μεγαλυτερα φορτία οπως ενα μοτέρ που τραβαει 1Α ή ενα μεγαλυτερο λεντ πχ 10W.

    Σου προτεινω μιας και εισαι αρχαριος να παρεις ενα αρντουινο που το atmega328 ειναι με socket και αφαιρουμενος απο την πλακετα αρντουινο.

    Δεν ξερω αν το pdf που θα παραθεσω εχει πνευματικα δικαιωματα αλλα εφόσον το βλεπω ελευθερα διαθεσιμο στο ιντερνετ το ποσταρω σαν λινκ και οχι ως συννημενο για να ειμαστε και σωστοι. Καλό διάβασμα. Ειναι αρκετα προχωρημενο σε πολλά σημεια και δεν ξεκιναει απο το 0 αλλα πιστευω θα σου φανει χρησιμο. Οι κωδικες για το καθε προγραμμα βρισκονται μαζεμενοι στο τελος του pdf και περιεχουν πολυτιμες για σενα επεξεγηματικες αναφορες των βασικοτερων εντολων βασει του τι επιτελουν στο εκαστοτε προγραμμα.
    http://users.sch.gr/manpoul/docs/ard...ingArduino.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 02-11-17 στις 12:09

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.944

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν το pdf που θα παραθεσω εχει πνευματικα δικαιωματα αλλα εφόσον το βλεπω ελευθερα διαθεσιμο στο ιντερνετ το ποσταρω σαν λινκ και οχι ως συννημενο για να ειμαστε και σωστοι. Καλό διάβασμα. Ειναι αρκετα προχωρημενο σε πολλά σημεια και δεν ξεκιναει απο το 0 αλλα πιστευω θα σου φανει χρησιμο. Οι κωδικες για το καθε προγραμμα βρισκονται μαζεμενοι στο τελος του pdf και περιεχουν πολυτιμες για σενα επεξεγηματικες αναφορες των βασικοτερων εντολων βασει του τι επιτελουν στο εκαστοτε προγραμμα.
    http://users.sch.gr/manpoul/docs/ard...ingArduino.pdf
    Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως.... (#2)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αρχαριος..
    By kostaskavala in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-13, 16:48
  2. Αρχαριος
    By Δεν εχω ονομα in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 19:25
  3. Aρχαριος με 18f4550
    By chrisliaros in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-11, 00:42
  4. ερωτηση αρχαριου
    By vellamos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 21:08
  5. Αρχαριος σε tv πομπους
    By _ab in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-05, 16:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας