Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Κύκλωμα φόρτισης εκκινητή μπαταρίας αυτοκινήτου...

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Εδωσα στην έξοδο της πλακέτας από ρυθμιζόμενο αναλογικό τροφοδοτικό αντί για την μπαταρία 12,90V
    και άρχισα να κατεβάζω μέχρι 11,80V και δεν ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι. Παραμένει το πράσινο αναμμένο.
    Μήπως πρέπει να πειράξω το τρίμερ με αργές κινήσεις μέχρι να ανάψει το πορτοκαλί λαμπάκι;
    Εχω φτιάξει το κύκλωμα σε breadboard δοκιμαστικά και όταν πειράζω το τρίμερ έχω εναλλαγές στα λαμπάκια.
    Σε κούρασα φίλε μου ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου, αλλά έχω υπομονή και θέλω να το φτιάξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.331

    Προεπιλογή

    Χμμμμ, 11,8 θα έπρεπε να φορτίζει ήδη! Βάλε με τελιτσα με μαρκαδόρο στο τριμερ, και παιξτο όσο θες!
    Τώρα αν σε καμία θέση δεν ξεκινήσει φόρτιση, μάλλον κάποιο εξάρτημα τα έχει παίξει...

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Το τρίμερ είναι 10Κ και σε καμία θέση δεν ξεκινά η φόρτιση.
    Μένει μόνιμα αναμμένο το πράσινο λαμπάκι όσο και να μειώσω μέχρι 11V περίπου
    από το ρυθμιζόμενο αναλογικό τροφοδοτικό στην έξοδο της πλακέτας.
    Υπάρχει περίπτωση να τα έχει παίξει το ρελέ ή κάποιο από τα τρανζίστορ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.331

    Προεπιλογή

    ναι μπορει να φταινε και αυτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη γειά σου,
    Αν παρατηρήσεις από το σχέδιο που σού έστειλα για να ανάβει το πράσινο λαμπάκι
    είναι η επαφή του ρελέ ΝΟ κλειστή και δεν φορτίζει η μπαταρία, ενώ στην επαφή NC του ρελέ
    πρέπει να ανάψει το πορτοκαλί λαμπάκι και η μπαταρία να φορτίζει μέσω της διόδου D18.
    Αρα το TR S9013 δεν άγει επειδή δεν έχω τάση στο 1 πόδι του κάτω IC LM358P διότι για να έχω
    τάση High πρέπει το 3 πόδι του IC να είναι θετικότερο του 2 που έχει 5,6V σταθερή τάση λόγω της zener D22.
    Εχω ελέγξει τις γύρω R και τη zener γύρω από το IC και είναι ΟΚ. Οπότε θα αλλάξω το IC (έχω βάλει βάση), τον πυκνωτή C1 και
    μήπως τα 23,6V από το πακάκι χαλάνε το πηνίο του ρελέ των 12V DC και δεν λειτουργεί. Ποια είναι η γνώμη σου; Αν λέω και καμιά
    βλακία είναι η απειρία του αρχάριου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.331

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalchr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Μιχάλη γειά σου,
    Αν παρατηρήσεις από το σχέδιο που σού έστειλα για να ανάβει το πράσινο λαμπάκι
    είναι η επαφή του ρελέ ΝΟ κλειστή και δεν φορτίζει η μπαταρία, ενώ στην επαφή NC του ρελέ
    πρέπει να ανάψει το πορτοκαλί λαμπάκι και η μπαταρία να φορτίζει μέσω της διόδου D18.
    Αρα το TR S9013 δεν άγει επειδή δεν έχω τάση στο 1 πόδι του κάτω IC LM358P διότι για να έχω
    τάση High πρέπει το 3 πόδι του IC να είναι θετικότερο του 2 που έχει 5,6V σταθερή τάση λόγω της zener D22.
    Ολόσωστα τα λες!! αρα το μονο που χρειαζεται σε αυτην τη φαση, ειναι να μετρας το ποδι 3 περστρεφοντας το τριμερ! αν η ταση ξεπερασει τα 5,6 περιπου, πρεπει να βγαλει εξοδο στο 1 , να αγει το τρανζιστορ και να οπλισει το ρελε, σταματωντας την φορτιση!
    Δευτερη απορια: αφου οπως λες το τρανσιστορ δεν αγει, το ρελε δεν ειναι οπλισμενο, ΑΡΑ στην NC επαφη θα επρεπε να εχεις ταση(πορτοκαλι λεντ) και ΟΧΙ στη N.O. (πρασινο λεντ)
    για δες το ξανα
    Υ.Γ. εαν εχει χαλασει το πηνιο του ρελε, θα επρεπε να φορτιζει μονιμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Όταν οπλίζει το ρελέ (NC επαφή πορτοκαλί λαμπάκι) ξεκινώντας τη φόρτιση θες να πεις,
    όχι σταματώντας τη φόρτιση. Τώρα είναι αναμμένο μόνιμα το πράσινο λαμπάκι, ρελέ δεν είναι οπλισμένο (ΝΟ επαφή)
    και δεν φορτίζει η μπαταρία. Θα μετρήσω το 3 πόδι περιστρέφοντας το τρίμερ για να δω αν η τάση
    ξεπεράσει τα 5,6V και έξοδο High στο 1 πόδι και TR S9013 άγει και ρελές οπλίσει και τα ξαναλέμε!
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.331

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalchr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν οπλίζει το ρελέ (NC επαφή πορτοκαλί λαμπάκι) ξεκινώντας τη φόρτιση θες να πεις,
    όχι σταματώντας τη φόρτιση. Τώρα είναι αναμμένο μόνιμα το πράσινο λαμπάκι, ρελέ δεν είναι οπλισμένο (ΝΟ επαφή)
    και δεν φορτίζει η μπαταρία. Θα μετρήσω το 3 πόδι περιστρέφοντας το τρίμερ για να δω αν η τάση
    ξεπεράσει τα 5,6V και έξοδο High στο 1 πόδι και TR S9013 άγει και ρελές οπλίσει και τα ξαναλέμε!
    Ευχαριστώ.
    Ρε συ, NO επαφή σημαινει normal open- Ανοιχτή επαφη μετρώντας φυσικά Χωρίς καμμιά τάση! `ΑΑΑρα για να σου ανάβει το πράσινο Χωρίς να είναι οπλισμένο το ρελε,είναι συνδεμενο στην κλειστή επαφή NC. Αν είναι έτσι , τότε διόρθωσε λίγο το αρχικό σχέδιο να μη μας μπερδεύει

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    Τώρα που το ξαναβλέπω, η ταση που θα έχεις στο πόδι 3 θα είναι μόνιμα πολύ πάνω από τα 5,6 διότι η R8 παιρνει την τάση του πακ (23βολτ) και όχι της μπαταρίας, Εκεί πιστεύω είναι τελικά το λάθος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 01-12-17 στις 00:38

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Το ρελέ μόλις συνδέσω και δώσω τάση από το πακ κάνει κλικ και πάει στη θέση ΝΟ (Normal Open) ανοιχτή επαφή όπως λες
    και ανάβει το πράσινο λαμπάκι γιατί βλέπει τη μπαταρία φορτισμένη 12,90V.
    Η R8 νομίζω ότι έχει σχέση και με τη R7 και το τρίμερ ούτως ώστε να μην πηγαίνει όλη η τάση (23 βολτ) στο 3 πόδι;
    Θα μετρήσω περιστρέφοντας το τρίμερ για να δω αν αλλάζει η τάση στο 3 πόδι και όταν
    ξεπεράσει τα 5,6V που έχει το 2, θα δω αν έχω έξοδο High στο 1 πόδι και TR S9013 άγει και πάει το ρελέ στο NC (κλειστή επαφή)
    και έτσι ανάψει το πορτοκαλί λαμπάκι της φόρτισης και τα ξαναλέμε!
    Σε κούρασα ρε φίλε, αλλά η καψούρα να το φτιάξω!!!
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.331

    Προεπιλογή

    Ε, αφού σου κάνει κλικ το ρελε, άγει το τρανζίστορ,έχεις τάση στο 1 και πάνω από 5,6 στο 3, απλά πράγματα. Μια χαρά είναι το αρχικο σχέδιο σου. Και να μετρήσεις, αυτά θα βρεις.
    Επισεις θα ξαναπώ αυτό που σου είπα στο προηγούμενο ποστ: στηνR8 αντί να έχεις τα 12,9 της μπαταρίας έχεις τα 23 από το πακακι, ότι και να περιστρεψεις με το τριμερ δεν πρόκειται να ξεοπλιζει το ρελε
    Υ.Γ. Τι κάνεις 2 μέρες για μια μέτρηση ? ΛοΛ

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί εκκινητή μπαταρίας αυτοκινήτου....
    By Τρελος Επιστημονας... in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-21, 00:05
  2. κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας από πάνελ
    By Mike_Lag in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 11:26
  3. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας από ηλιακό πάνελ
    By Mike_Lag in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 07:39
  4. Κύκλωμα Φορτιστή Μπαταρίας Αυτοκινήτου
    By dirfys in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 21:46
  5. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας μολύβδου
    By st3v3n in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 15:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας