Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Κύκλωμα φόρτισης εκκινητή μπαταρίας αυτοκινήτου...

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Από την αρχή για να μη σε μπερδεύω. Είχες δίκιο στη R8 είχα τα 23 βολτ από το πακ. Όταν δώσω στη R8 από το αναλογικό τροφοδοτικό 11V αντί 23 από το πακ
    τότε έχω στο 3 πόδι 3,7V δηλ. λιγότερη τάση από το 2 που έχει 5,6V και περιστρέφοντας αργά το τρίμερ άναψε το πορτοκαλί λαμπάκι.
    Εβαλα ένα λαμπάκι φορτίο στην μπαταρία και το παρακολουθώ να τη ρίξει στα 11V (από τα 12,90V) και να τη συνδέσω μετά στην πλακέτα
    για να δω θα ανάψει το πορτοκαλί LED που αρχίζει η φόρτιση και να ρυθμίσω από το τρίμερ. ΟΚ τα λέμε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη γειά σου,
    Δεν αργώ να μετρήσω αλλά έχω κι άλλες δουλειές. Δύσκολη βλάβη!
    Δίνω από το αναλ. τροφοδοτικό 18,5V στο κάτω κόκκινο σημείο (εκεί που πάει το πακ).
    Ανάβει το πράσινο LED και έχω στη R8 το ίδιο αλλά στο άλλο άκρο έχω 5,90V (3 πόδι του IC).
    Στο 2 πόδι σταθερά 5,6V. Αρα στο 1 πόδι out του IC 18V και μετά από την R9 0,710V στη βάση του TR Q19.
    Όμως στο C του τρανζίστορ που πάει στο πηνίο (2) του ρελέ δεν έχω καθόλου βολτ. Στο COM (5, 6) του ρελέ έχω 18V
    και ως φαίνεται είναι η επαφή ΝΟ του ρελέ ΟΝ και μέσω της R2 ανάβει το πράσινο LED που σημαίνει ότι βλέπει
    την μπαταρία φορτισμένη ενώ μετρώντας τη έχει 11,70V. Λιγοστεύοντας τα βολτ από το τροφοδοτικό στα 17V
    έχω στο 3 πόδι 5,40V δηλ. λιγότερη τάση από το 2 πόδι, καθόλου έξοδο στο 1 πόδι του IC, 17 βολτ στο C του Q19 (θα τρελαθώ),
    το ίδιο και στο πηνίο (2) του ρελέ και επαφή NC κλειστή και μέσω της R10 ανάβει το πορτοκαλί LED της φόρτισης μέσω της D18
    αλλά η μπαταρία μένει σταθερά στα 11,70V και δεν φορτίζει άλλο. Βοήθειααα φίλε... Σε τρέλανα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Arrow

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalchr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνω από το αναλ. τροφοδοτικό 18,5V στο κάτω κόκκινο σημείο (εκεί που πάει το πακ).
    Ανάβει το πράσινο LED και έχω στη R8 το ίδιο αλλά στο άλλο άκρο έχω 5,90V (3 πόδι του IC).
    Στο 2 πόδι σταθερά 5,6V. Αρα στο 1 πόδι out του IC 18V και μετά από την R9 0,710V στη βάση του TR Q19.
    Όμως στο C του τρανζίστορ που πάει στο πηνίο (2) του ρελέ δεν έχω καθόλου βολτ. Στο COM (5, 6) του ρελέ έχω 18V
    και ως φαίνεται είναι η επαφή ΝΟ του ρελέ ΟΝ και μέσω της R2 ανάβει το πράσινο LED που σημαίνει ότι βλέπει
    την μπαταρία φορτισμένη ενώ μετρώντας τη έχει 11,70V. Λιγοστεύοντας τα βολτ από το τροφοδοτικό στα 17V
    έχω στο 3 πόδι 5,40V δηλ. λιγότερη τάση από το 2 πόδι, καθόλου έξοδο στο 1 πόδι του IC, 17 βολτ στο C του Q19 (θα τρελαθώ),
    το ίδιο και στο πηνίο (2) του ρελέ και επαφή NC κλειστή και μέσω της R10 ανάβει το πορτοκαλί LED της φόρτισης
    παρα πολυ καλα τα εχεις γραψει, σωστα λειτουργει το κυκλωμα!!! (οκ, λιγο ρυθμιση στην ταση αποκοπης, αλλα οχι τωρα)
    Μετρα με ολα συνδεμενα και με το πορτοκαλι να αναβει, την ταση στα 2 ακρα της Q18 (D18 την λες εσυ-σωστα) σε σχεση με το μειων.
    αφου λες οτι βρισκεις τα 17 βολτ στο NC του ρελε και οχι στην μπαταρια, μονο η D18 υπαρχει αναμεσα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Από ό,τι φαίνεται το κύκλωμα λειτουργεί σωστά! Το πακάκι δίνει 14,5V, ανάβει το πορτοκαλί LED και
    στην Ανοδο της D18 μετρώ τα 14,5V και στην Κάθοδο 13,5V σε σχέση με το μείον και η μπαταρία
    δείχνει στο βολτόμετρο ότι φορτίζει (έχει φτάσει τα 13,30V από 11V που ξεκίνησε.
    Δεν ξέρω στα πόσα βολτ 14V περίπου θα κόψει και αν θα ανάψει το πράσινο LED από μόνο του
    ή θα πρέπει να το ρυθμίσω εγώ από το τρίμερ. Η φόρτιση έχει πάρει 15 ώρες, οφείλεται στο πακάκι των 12V 500mA;
    Το παρακολουθώ με το βολτόμετρο συνδεμένο στα βολτ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έλεγα υπομονή, λίγο έχει μείνει... Μόλις φτάσει στα 14 όπως λες η ακόμα και 14.4 max ρύθμισε το τριμερ για να κόψει την φόρτιση. (σίγουρα θα χρειαστεί μετά από τόσες δοκιμές!)

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalchr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φόρτιση έχει πάρει 15 ώρες, οφείλεται στο πακάκι των 12V 500mA;
    Το παρακολουθώ με το βολτόμετρο συνδεμένο στα βολτ.
    χρηστο αυτο το πακ δεν ειναι κατάλληλο για φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου,
    φορτιστές μπαταρίας αυτοκινητου εχουν μετασχηματιστή για 5Α ή περισσότερα.
    χοντρικά το ρευμα φορτισης να ειναι 1/10 της ικανότητας της μπαταρίας όπως 5Α για μπαταρία 50Ah

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη σε παραδέχομαι.
    Το φτιάξαμε και μόλις βάλω το πακ ανάβει για λίγο το πορτοκαλί λαμπάκι και μόλις διαβάσει τα 14,30V της μπαταρίας
    ρύθμισα με το τρίμερ την τάση αποκοπής, τη βλέπει φορτισμένη και αμέσως ανάβει το πράσινο μόνο του αυτόματα.
    Θα πάρω άλλο πακ προφανώς με το 1/10 της μπαταρίας όπως λες πιο πολλά Ampere για να φορτίζει πιο γρήγορα.
    Ευχαριστώ πάντως πολύ!!! Τα λέμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια! Χαίρομαι που λειτουργεί σωστά.
    Επισεις αν η μπαταρία του μηχανήματος είναι 7,2 Αh τότε μια χαρά είναι το πακ υπολογισμένο, έτσι και αλλιώς το βάζεις το απόγευμα το πρωί είναι φορτισμένο. Και αν δεν το δουλεύεις καθόλου, μια φορά στο μήνα φορτιζέ το, ποτέ δε ξέρεις πότε θα χρειαστεί!!

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία γράφει 18Ah και όταν αγόρασα το Jumber start μού είπαν να το φορτίζω κάθε 90 μέρες
    επί 15 ώρες με αυτό το πακ. Τότε δεν ήξερα τίποτα από ηλεκτρονικά. Τώρα κάτι ξέρω. Τι έχεις να προτείνεις για νέο πακ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Ααααα,18Αh.... Άμα αδειάσει αυτή θα θέλει μιάμιση μέρα να φορτίσει με αυτό το πακακι! Κοίτα το ιδανικό είναι όπως τα είπε πιο πάνω ο σπυρος, θέλει 1,5-2 αμπερ πακακι. Το κύκλωμα όμως έτσι όπως είναι φτιαγμένο, δεν αντέχει πάνω από max 1 αμπερ πακακι, μην πάρεις κάτι μεγαλύτερο, δεν βλέπω τον λόγο. Εκτός, και αν είναι η δουλειά σου τέτοια, ώστε να χρησιμοποιείς καθημερινά το Jumpstart, και τότε θα σου προτείνω κάτι διαφορετικό.

    via Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί εκκινητή μπαταρίας αυτοκινήτου....
    By Τρελος Επιστημονας... in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-21, 01:05
  2. κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας από πάνελ
    By Mike_Lag in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 12:26
  3. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας από ηλιακό πάνελ
    By Mike_Lag in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 08:39
  4. Κύκλωμα Φορτιστή Μπαταρίας Αυτοκινήτου
    By dirfys in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 22:46
  5. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας μολύβδου
    By st3v3n in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 16:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας