Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: CROW FORANER Ελεγχος μεσω smartphone

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μαγνησια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή CROW FORANER Ελεγχος μεσω smartphone

    Καλησπερα παιδια

    Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με απομακρυσμενο ελεγχο συναγερμου crow runner 8/16.

    Λογω αναγκης για απομακρυσμενο ελεγχο εψαξα και βρηκα το module foraner το οποιο προμηθευτηκα, καταφερα να το εγκαταστησω και ετσι εχω τον ελεγχο του συναγερμου μεσω smartphone.
    Αναμεσα στις επιλογες που εχει το foraner ειναι και η διαχειριση 8 εξοδων, τις οποιες ομως ενω τις ανοιγοκλεινω δεν ξερω πως να τις αντιστοιχισω - χρησιμοποιησω απο την κεντρικη μοναδα προκειμενου να οδηγησω καποιο ρελε.

    Εκεινο που θα ηθελα ειναι, αν μπορει καποιος να μου πει, πως μπορω να χρησιμοποιησω εστω και μια, προκειμενου να ανοιγοκλεινω μια επαφη μεσω μιας εξοδου, για χειρισμο μιας τριτης συσκευης.
    Επισης υπαρχει και ενα ρελε στην πλακετα της κυριας μοναδας το οποιο μαλλον κι αυτο ειναι βοηθητικο για χειρισμο μιας εξωτερικης συσκευης.

    Να διευκρυνισω οτι δεν ειμαι ειδικος στους συναγερμους και η τεχνικη υποστηριξη απο τον τεχνικο εγκαταστατη, που τον εβαλε πριν μερικα χρονια ειναι αδυνατη για τεχνικους λογους.

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    οι εξοδοι που θα χρησιμοποιησεις ειναι αυτοι στην πλακετα του συναγερμου σου.Βρες το manual και θα δεις σε ποια κλεμα αντιστοιχη η εξοδος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μαγνησια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Kατ' αρχην σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

    Θα πρεπει να πω οτι οι εξοδοι στο foraner ειναι 8. Απο 1 εως και 3 χρησιμοποιουνται γιατι στο foraner φαινεται η 3 ειναι ενεργοποιημενη σε οπλισμενη κατασταση και οταν χτυπαει η σειρηνα ενεργοποιουνται η 1 και η 2 (προφανως η μια για σειρηνα και η αλλη για τηλεφωνικη κληση χωρις να ειμαι σιγουρος).
    Τωρα στην κυρια πλακετα η περιγραφη των επαφων απο τον κατασκευαστη ειναι:
    1) 4 κλεμες εισοδος-εξοδος τλ. γραμμης
    2) υποδοχη RJ 11 εξοδος τηλ. γραμμης
    3) 3 κλεμες παροχη ρευματος απο μετ/τη
    4) ειδικη υποδοχη για φισσα καρτας επεκτασης η συνδεση υπολογιστη μεσω D-LINK
    5) 3 κλεμες επαφες ρελε NO/NC και COM
    6) ενας βραχυκυκλωτηρας για τις επαφες του ρελε (τον τοποθετουμε αναλογα πως θελουμε να χρησιμοποιησουμε το ρελε)

    και τελος κατω η μεγαλη κλεμοσειρα αποτελειται απο:

    7) 2 κλεμες για τροφοδ. 12 v
    4 κλεμες που τις χαρακτηριζει εξοδους
    9) παλι 2 κλεμες για τροφοδ. 12 v
    10) 12 κλεμες για εξοδους ζωνων απο 1 εως 16 ειναι συνδεδεμενες απο τον εγκαταστατη (εχουν δηλ. αντιστασεις)
    και
    11) 3 κλεμες για εισοδο Tamper και εξοδο τροφοδοσιας

    Αυτο που εκανα ηταν να ανοιγοκλεισω τις εξοδους απο το προγραμμα του smartphone απο 4 εως 8 και μετρουσα με ενα ψηφιακο πολυμετρο αν αλλαζε η ταση σε καθε κλεμα απο τις 4 κλεμες που τις περιγραφει σαν εξοδους, σε καθε κλεμα απο τις 12 κλεμες που τις περιγραφει εξοδοι ζωνων απο 1 εως 16
    και με ωμομετρο τσεκαρισα τις 2 επαφες (χωρις ταση) του ρελε αν αλλαζει κατασταση, αλλα δεν ειδα καμμια διαφοροποιηση ενω η κατασταση των εξοδων φαινοταν να αλλαζει στην εφαρμογη του κινητου.
    Να πω ακομη οτι χρησιμοποιουνται μονο οι 10 ζωνες στην Α περιοχη.

    Θα ηθελα να ρωτησω μηπως ειναι θεμα προγραμματισμου προκειμενου να ενεργοποιηθουν οι εξοδοι η το ρελε η ισως ακομη και μια ζωνη που δεν χρησιμοποιηται (δεν ξερω πως λειτουργει) και αν ναι τι μπορω να κανω για να ενεργοποιησω εστω και μια, μεσα απο την εφαρμογη foraner.

    Συγνωμη αν κουρασα αλλα ηθελα να ειμαι ακριβης ως προς το τι υπαρχει και τι εχω κανει.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και θα εκτιμουσα οποιαδηποτε πληροφορια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Δευτερα και κατι δεν δουλευει στο μυαλο μου,μου φαινονται δυσνόητα αυτά που λες.
    Τσεκαρες με το πολυμετρο αν φερνει ταση η εξοδος(φανταζομαι στο dc με το ένα ακρο στο +,αν θυμαμαι καλα, και το άλλο στην εξοδο)
    Αντιστοιχα από ότι θυμαμαι στο ρελε εχει δυνατοτητα να δινει ταση η απλα να μεταγει μια ψυχρη επαφη,αν και στις δυο περιπτώσεις θα επρεπε ωμικα να το μετρας.
    Αν εχεις manual στειλε το μια να ριξω μια ματια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Έχει 4 εξόδους, στην έξοδο 4 έχει το ρελέ με τις 3 επαφές στην κλέμμα.
    COM , NO, NC.

    crow.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μαγνησια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια

    Κωστα ετσι ακριβως ειναι η πλακετα του συναγερμου.

    Βασιλη εβαζα τους ακροδεκτες του πολυμετρου (στο dc volt) στο μειον της μπαταριας και σε μια μια απο τις κλεμες των εξοδων και ανοιγοκλεινα τις εξοδους μεσα απο την εφαρμογη του κινητου αλλα δεν ειδα διαφοροποιηση, οπως επισης δεν ειδα να αλλαζουν κατασταση οι επαφες του ρελε.
    Το ρελε οπως φαινεται στο σχεδιακι της πλακετας εχει τρεις επαφες, η μια ειναι κοινη η οποια ειναι μεταγωγικη αναμεσα στις δυο αλλες (δηλ. η θα κλεινει με τη μια επαφη και θα ανοιγει με την αλλη, η το αντιθετο) ενω ο βραχυκυκλωτηρας νομιζω δινει τα 12v στην μεταγωγικη επαφη αν δεν κανω λαθος η αν θελει καποιος μπορει να τον αφαιρεσει τελειως για να χρησιμοποιει τις επαφες χωρις ταση, η να δωσει το μειον στην μεταγωγικη επαφη.
    Βασιλη αν θελεις πες μου πως μπορω να σου στειλω ολο το instalation manual με π.μ. η να το ανεβασω

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη εβαζα τους ακροδεκτες του πολυμετρου (στο dc volt) στο μειον της μπαταριας και σε μια μια απο τις κλεμες των εξοδων και ανοιγοκλεινα τις εξοδους μεσα απο την εφαρμογη του κινητου αλλα δεν ειδα διαφοροποιηση, οπως επισης δεν ειδα να αλλαζουν κατασταση οι επαφες του ρελε.
    Βάλε στο +12v και στο output. Οι επαφές δίνουν ground

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρελε οπως φαινεται στο σχεδιακι της πλακετας εχει τρεις επαφες, η μια ειναι κοινη η οποια ειναι μεταγωγικη αναμεσα στις δυο αλλες (δηλ. η θα κλεινει με τη μια επαφη και θα ανοιγει με την αλλη, η το αντιθετο) ενω ο βραχυκυκλωτηρας νομιζω δινει τα 12v στην μεταγωγικη επαφη αν δεν κανω λαθος η αν θελει καποιος μπορει να τον αφαιρεσει τελειως για να χρησιμοποιει τις επαφες χωρις ταση, η να δωσει το μειον στην μεταγωγικη επαφη.
    Στην μια θέση δίνει στο common +12, στην άλλη 0 και ανοιχτό τελείως δεν δίνει τίποτα.
    Συνδέεις δηλαδή εσύ στο com ότι θέλεις. λειτουργεί σαν απλός διακόπτης.
    Τα output 1,2 δίνουν μέχρι 0,75Α τα 3,4 0,5Α. Το 4 μπορείς να το δουλέψεις και από ο ρελέ του οποίου η επαφή αντέχει μέχρι 2Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μαγνησια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    OK. Κωστα σε ευχαριστω πολυ.

    Θες να πεις οτι το ρελε αλλαζει τελικα κατασταση ανοιγοκλεινοντας την εξοδο 4 απο την οποια μπορω παραλληλα να οδηγησω και ενα (ας πουμε) εξωτερικο ρελε με ρευμα πηνιου εως 0,5Α.

    Θα το δοκιμασω το ερχομενο Παρασκευοσαβ/κο και θα αναφερω αποτελεσματα γιατι τωρα βρισκομαι εκτος πολης λογω δουλειας.

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dear Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK. Κωστα σε ευχαριστω πολυ.

    Θες να πεις οτι το ρελε αλλαζει τελικα κατασταση ανοιγοκλεινοντας την εξοδο 4 απο την οποια μπορω παραλληλα να οδηγησω και ενα (ας πουμε) εξωτερικο ρελε με ρευμα πηνιου εως 0,5Α.

    Θα το δοκιμασω το ερχομενο Παρασκευοσαβ/κο και θα αναφερω αποτελεσματα γιατι τωρα βρισκομαι εκτος πολης λογω δουλειας.

    Ευχαριστω
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε την επαφή μέχρι 0.5Α είτε το ρελέ μέχρι 2Α.
    Το έχω κάνει στο δικό μου από το ρελέ παίρνουν εντολή και ανάβουν φώτα κήπου μερικά KW

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μαγνησια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Εσυ χρησιμοποιεις την εφαρμογη foraner στο κινητο σου και ανοιγοκλεινεις τα φωτα του κηπου και αν ναι σε ποια απο τις 8 εξοδους της εφαρμογης αντιστοιχει η εξοδος 4 της μοναδας συναγερμου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση σε καταγραφικο μεσω smartphone
    By pas2007 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 20:09
  2. ΕΛΕΓΧΟ ΡΕΛΕ ΜΕΣΩ ETHERNET
    By takhs764 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 20:49
  3. ελεγχος παραλληλης θυρας μεσω C++
    By nio-4- in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-10, 00:33
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-09, 17:40
  5. Ελεγχος atmega8 μεσω IR
    By lucky13 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-09, 14:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας