Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 163

Θέμα: Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...

    Εδώ και χρόνια το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης μου (philips 42") από τα πολλά πεσίματα τα έπαιξε και έπερνε παρατάσεις με καθαρίσματα κόλλημα LED και λοιπά γιατροσόφια. Τελευταία δεν δούλευε καθόλου και αναγκαστήκαμε να ανοιγοκλείνουμε την τηλεόραση από το κουμπάκι που έχει επάνω της. Λόγω δορυφορικού δέκτη με δικό του τηλεχειριστήριο αυτό της τηλεόρασης το είχαμε μόνο για να την ανοίγουμε να την κλείνουμε και να πειράζουμε την ένταση.
    Παρήγγειλα λοιπόν ένα universal remote control σε μέγεθος mprelock από κίνα. Μπορώ να πω με κρύα καρδιά γιατί δεν περίμενα ούτε καν να δουλέψει. Τελικά ήρθε, όλως παραδόξως πολύ γρήγορα, με ολικό κόστος 0,67Ευρώ στην πόρτα μου. Ο προγραμματισμός του πανεύκολος (πατάς το mute μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη το αντίστοιχο σήμα και είσαι έτοιμος) μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα και λειτούργησαν κατευθείαν όλες του οι λειτουργίες ον-οφ, ένταση και αλλαγή καναλιών.

    Μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση που λειτούργησε και μου έλυσε το πρόβλημα με μόνο 67λεπτά του ευρώ και γιαυτό μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου. Προσπάθησα να σκεφτώ τι λεφτά μοιράστηκαν ο παραγωγός, ο trade,r το ebay, το paypal και το ταχυδρομείο.....
    Προσπάθησα να σκεφτώ και πόσο θα κόστιζε αν το παρήγαμε στην Ελλάδα. Σίγουρα τα κόστη είναι διαφορετικά αλλά το τελικό κόστος του προϊόντος δεν θα απήχε και πολύ από αυτό του κινέζου. Η τιμή πώλησης ομως θα απήχε σίγουρα πολύ. Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...

    remote_control.jpg

    10 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (07-11-17), Sigal (01-12-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΣάββας
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Μάρκο.
    Πές μου λίνγκ να παραγκείλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Προσπάθησα να σκεφτώ και πόσο θα κόστιζε αν το παρήγαμε στην Ελλάδα. Σίγουρα τα κόστη είναι διαφορετικά αλλά το τελικό κόστος του προϊόντος δεν θα απήχε και πολύ από αυτό του κινέζου. Η τιμή πώλησης ομως θα απήχε σίγουρα πολύ. Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...
    Φίλε μου, το κόστος του ταχυδρομείου μόνο, π.χ από Θεσσαλονίκη για Χανιά που είμαι εγώ, θα ήταν πολλαπλάσιο από την τιμή που το πήρες. Σε αυτό το θέμα, δεν έχουμε ελπίδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Κατι παρομοια εχει κ το τζαμπο 1-1μιση ευρω για οποιον ενδιαφερεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xifis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (01-12-18)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΣάββας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Μάρκο.
    Πές μου λίνγκ να παραγκείλω.
    Το πήρα από εδώ:
    https://www.ebay.com/itm/Mini-Key-Ri...72.m2749.l2649

    xifis
    σίγουρα το δίνει σε καλή τιμή και το τζαμπο αλλά πρέπει να πας και μέχρι εκεί .... για όποιον βιάζεται είναι πολύ καλά..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Όντως είναι και άπαικτοι και ασυναγώνιστοι.
    Μόνη μας ελπίδα, να ξεφύγει, κατα λάθος, φυσικά , κάνα πυρηνικό πυραυλάκι του ψυχάκια του βορειοκορεάτη του Κιμ προς Πεκίνο...
    Ή του άλλου του περουκάκια του Τραμπ...
    Προσευχηθείτε...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Μου θύμησες πέρσι που παρήγγειλα από περιέργεια και μόνο, από Κίνα, ένα MP3 FM radio transmitter για το αυτοκίνητο που μπαίνει στην υποδοχή των 12V και συνοδευόταν και από τηλεκοντρόλ.
    Τιμή; 2.5 ευρώ!!

    Με μια γρήγορη σκέψη στην τιμή αυτή περιλαμβάνονται τα εξής:
    - Hardware: αντάπτορας 12V, οθόνη LCD, τηλεκοντρόλ, μπουτόν χειρισμού, αναγνώστης κάρτας SD, αναγνώστης USB, πομπός FM, δέκτης IR, μικροελεγκτής και άλλα ηλεκτρονικά.
    - Software: Πλοήγηση MP3, χειρισμός player, ρύθμιση συνχότητας εκπομπής FM κλπ.
    - Έξοδα αποστολής
    - Εμπορικό κέρδος
    - ...και ό,τι άλλο ξέχασα.

    Ο τίτλος του θέματος επιβεβαιώνεται!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Μάρκο , ξεχασες και την δωρεάν ... μπαταρία CR2032 που έχει μέσα το μπρελόκ ! που κανει ως 1 - 2 ευρω σε φυσικά καταστήματα εδω .
    Παντως , ειδικά για τα "δωρεάν " μεταφορικά , πρέπει να τα πριμοδοτει η κυβέρνηση τους . Αμα έπαιρνες το ιδιο με κινεζικο κουριερ θα ηταν +15 με 25 ευρω

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    αν θέλετε να κοντράρετε τον κινεζο αρχίστε από τα απλά, όπως να δουλεύετε για το ίδιο μεροκάματο.



    μετα,, ρίξτε λίγο την τιμη του ημερομισθίου σας και βουαλα= ο Κινέζος θα αγοράζει απο εσάς και οχι εσείς από τον κινεζο.



    ή επιλέξτε την λύση Νο2 - αλαξτε επάγγελμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο , ξεχασες και την δωρεάν ... μπαταρία CR2032 που έχει μέσα το μπρελόκ ! που κανει ως 1 - 2 ευρω σε φυσικά καταστήματα εδω .
    Παντως , ειδικά για τα "δωρεάν " μεταφορικά , πρέπει να τα πριμοδοτει η κυβέρνηση τους . Αμα έπαιρνες το ιδιο με κινεζικο κουριερ θα ηταν +15 με 25 ευρω
    Πολύ σωστά, και μάλιστα είχε και σελοφάν για να μην καταναλώνεται άσκοπα μέχρι να αρχίσει να χρησιμοποιείται. Ακόμη και χρηματοδοτούμενη πάλι από κινέζο προέρχεται.

    Και εμείς εδώ κάποτε επιδοτούσαμε τις εξαγωγές (αφού μας έφερναν συνάλλαγμα και το κράτος έπερνε πίσω την επιδότηση από την φορολογία εισοδηματων εργαζομένων και επιχειρήσεων) είμασταν αχτύπητοι στην κλωστο-υφαντουργεία, μόλις η ΕΕ απαγόρευσε τις επιδοτήσεις ο κλάδος κατέρευσε. Και να πεις οτι κάτι κέρδισε η ΕΕ, τίποτα δεν κέρδισε, η δουλειά δεν μοιράστηκε στα κράτη της έφυγε εκτός ΕΕ.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελικά οι επιλογές είναι δυσκόλες.
    By johny16 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 10:26
  2. θα μας τρελάνει ο κινέζος ?
    By billtsig in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 03:34
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 01:45
  4. Τελικά αυτό τι είναι ?
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 19:08
  5. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 14:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας