Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 163 από 163

Θέμα: Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...

  1. #161
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, εγώ υποστηρίζω ότι και ο άνεργος έχει το δικαίωμα να πει 'εγώ δεν δουλεύω για τόσα'.
    Δικαίωμά του να μείνει άνεργος.
    Εκεί διαφωνούμε.
    Κάποιοι από αυτούς τους άνεργους ήταν κάποτε εργαζόμενοι με "προοπτικές " και υπήρχε κίνητρο / σταθερότητα / προγραμματισμός στα προ κρίσης χρόνια (π.χ. πήραν δάνεια κτλ ) τώρα το σύστημα τους πέταξε από έξω , και όχι μόνο αυτό, αλλά η χειρότερη ζημιά είναι η ψυχολογική στο να ξαναπροσπαθήσει να δημιουργήσει από το μηδέν και πάλι , οπότε αρκείται στα λιγοστά για να μην τον ξαναχουφτώσουν ποτέ ξανά .
    Τουλάχιστον αυτό το βλέπω προσωπικά και σε απλά καταστήματα που κατάφεραν ακόμη να επιβιώσουν , αλλά το βλέπω κιόλας πάνω τους ότι δεν έχουν το ίδιο σθένος στο να εργαστούν όπως στα προ κρίσης χρόνια . Πολύ απλά το σύστημα τους έμαθε να δίνουν μεγαλύτερη σιγουριά στα αντικίνητρα παρά στα κίνητρα για κάτι καλύτερο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #162
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, εγώ υποστηρίζω ότι και ο άνεργος έχει το δικαίωμα να πει 'εγώ δεν δουλεύω για τόσα'.
    Δικαίωμά του να μείνει άνεργος.
    Εκεί διαφωνούμε.
    Εννοείται πως ο καπιταλισμός δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να μείνει άνεργος, να εργαστεί για όσα συμφωνήσει ή να επιδιώξει καλύτερες αποδοχές.
    Αν δεν μου διέφυγε κάτι, δεν ειπώθηκε πως κάποιος δεν έχει δικαίωμα να μείνει άνεργος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #163
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Κίνα σχεδόν πάντα ήταν η μεγαλύτερη οικονομία στον κόσμο, οπότε είναι φυσικό να διεκδικεί ξανά την πρωτιά.


    Που από το 2014 την ξαναπήρε:


    Η απορία μου είναι γιατί οι Αμερικάνοι δεν κάνανε τίποτα τόσα χρόνια (από το 1979 (που 'άνοιξε' η Κίνα) και μετά).
    Η μόνη δεκτή εξήγηση που έχω ακούσει είναι πως πολλές αμερικανικές εταιρείες είχαν κέρδος από την άνοδο της Κίνας και επηρέασαν προς αυτή την κατεύθυνση τις αμερικανικές κυβερνήσεις πριν τον Τραμπ.
    Αδιαφορώντας φυσικά για την επίπτωση αυτού, το πέρασμα δηλαδή της Αμερικής στη β' θέση.

    Α, μην ξεχάσω, ΠΡΟΣΟΧΗ: 'ΜΗ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΙΝΕΖΟΙ'...
    Οι ΗΠΑ ήρθαν κοντά στην Κίνα με επακόλουθο τις επενδήσεις και την μεταφορά τεχνογνωσίας γιατί ήθελαν να απομακρύνουν την Κίνα από την ΕΣΣΔ (μέχρι εκείνη την εποχή (70s) η Κίνα έπερνε τεχνογνωσία από την ΕΣΣΔ) γιατί θεωρούσαν επικίνδυνο να έχουν πολύ κοντά τους οι Σοβιετικοί την κίνα. Ο σκοπός από μία άποψη επετεύχθει αλλά από την άλλη δημιουργήθηκε ένας οικονομικός-βιομηχανικός γίγαντας με ότι κινδύνους/συνέπειες έχει αυτό! Φυσικά η Κίνα έχει ισχυροποιηθεί πάρα πολύ πλέον στρατιωτικά αν και φυσικά υπολείπεται πάρα πολύ των ΗΠΑ αφού οι ΗΠΑ δαπανούν 600δις δολάριο το χρόνο για τον στρατό τους ενώ η Κίνα αν θυμάμαι καλά 200δις (ίσως και 50) (βέβαια των ΗΠΑ σημαντικό μέρος δαπανάται σε στρατιωτικές αποστολές (Αυγανιστάν κλπ)).
    Από την άλλη η αποβιομηχανοποίηση των ΗΠΑ δημιουργεί κινδύνους και για την αμυντική βιομηχανία της.... (και στην κατάκτηση τεχνογνωσίας αλλά και στην έλλειψη εργοστασίων με πιστοποίηση εμπιστευτικότητας στις δουλειές που παίρνουν από το υπουργείο αμύνης...)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελικά οι επιλογές είναι δυσκόλες.
    By johny16 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 09:26
  2. θα μας τρελάνει ο κινέζος ?
    By billtsig in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 02:34
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 00:45
  4. Τελικά αυτό τι είναι ?
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 18:08
  5. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 13:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας