Σελίδα 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 163

Θέμα: Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο αγοραζοντας σκουπιδια ας πουμε ? και δεν εννοω το τηλεχειριστηριο ..... απ την αλλη εφοσον κανει την δουλεια που θελω .... ας την κανει και για δυο μηνες ...

    Εγώ αναφέρομαι στο ξεζούμισμα του Έλληνα καταναλωτή για ίδια αντικείμενα που πωλούνται στη διεθνή αγορά τύπου ebay aliexpress κτλ.Τραγικό παράδειγμα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα.Πρέπει να κάνεις την προσευχή σου πριν μπεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών. Aν θα τα βρεις καi πόσο γιατί δεν στοκάρει κανείς τίποτα επικαλούμενοι άπαντες της οικονομική κρίση αν ψάχνεις κάτι πιο εξειδικευμένο. Άσε που ορισμένα παραδοσιακά καταστήματα ηλεκτρονικών έχουν μετατραπεί σε supermarket ηλεκτρονικών συσκευών no name οπότε ο κινέζος είναι μονόδρομος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 08-11-17 στις 11:31
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αναφέρομαι στο ξεζούμισμα του Έλληνα καταναλωτή για ίδια αντικείμενα που πωλούνται στη διεθνή αγορά τύπου ebay aliexpress κτλ.Τραγικό παράδειγμα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα.Πρέπει να κάνεις την προσευχή σου πριν μπεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών αν θα τα βρεις και πόσο γιατί δεν στοκάρει κανείς τίποτα τις ημέρες της κρίσης αν ψάχνεις κάτι πιο εξειδικευμένο. Άσε που ορισμένα παραδοσιακά καταστήματα ηλεκτρονικών έχουν μετατραπεί σε supermarket ηλεκτρονικών συσκευών no name οπότε ο κινέζος είναι μονόδρομος.
    Αν ο Αιγύπτιος παραγωγός πατάτας έβαζε στο ebay 1Κg πατάτες 0,05 Ευρώ και είχε και τζάμπα μεταφορικά θα πίστευες ότι σε ξεζουμίζει και ο πατατάς που την πουλάει 30-80 έως και 1 ευρώ κάποιες φορές, αλλά με το κόστος του Αιγύπτιου ο Έλληνας παραγωγός δεν φτάνει να βάλει ούτε πετρέλαιο στο τρακτέρ. Υπάρχουν πολλοί λόγοι ακόμη εκτός από την ενέργεια, εφορία, μεροκάματα, ενοίκια κλπ που ανεβάζουν το κόστος πωλήσεων σε ένα Ελληνικό κατάστημα για τα ίδια πράγματα που βρίσκεις πολύ φτηνά στην Ασία.

    Επομένως δεν φταίει το κατάστημα που σε "γδέρνει" αλλά το ότι ζεις σε μια ευρωπαϊκή χώρα με όλα τα καλά της και όλα τα κακά της. Να είσαι ευχαριστημένος που έχεις πρόσβαση στην αγορά της Ασίας γιατί το κράτος μπορεί να την κόψει ανά πάσα στιγμή θελήσει.

    Σκέψου (αν υποθέσουμε ότι κάνεις επισκευές) να σου λένε οι πελάτες είσαι πολύ ακριβός εγώ το στέλνω στην Κίνα να επισκευαστεί και μου βγαίνει πιο φτηνά!! Το ίδιο συμβαίνει και με τα καταστήματα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #43
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Ραδιοερασιτεχνη για να εισαι δικαιος και πριν την διαπομπευση ημεδαπων εμπορων , θα επρεπε να κανεις μια μικρη ερευνα για το ποσο και αν ξεζουμιζεται και
    ο Ιταλος , Γαλλος , Γερμανος η καλυτερα ενας Πορτογαλλος καταναλωτης ψωνιζοντας απο παρομοια καταστηματα στη χωρα του , τα ιδια ειδη.
    Εφ' οσον τα αναζητας στην Ασια , αφορολογητα , με εστω ενα ρισκο τελωνειου , ενω απο Ευρωπη δεν υπαρχει , μαλλον εχεις απαντησει.
    Αρα οι Ευρωπαιοι εμποροι εν γενει Μας γδερνουν και οι ημεδαποι δεν αποτελουν εξαιρεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο Αιγύπτιος παραγωγός πατάτας έβαζε στο ebay 1Κg πατάτες 0,05 Ευρώ και είχε και τζάμπα μεταφορικά θα πίστευες ότι σε ξεζουμίζει και ο πατατάς που την πουλάει 30-80 έως και 1 ευρώ κάποιες φορές, αλλά με το κόστος του Αιγύπτιου ο Έλληνας παραγωγός δεν φτάνει να βάλει ούτε πετρέλαιο στο τρακτέρ. Υπάρχουν πολλοί λόγοι ακόμη εκτός από την ενέργεια, εφορία, μεροκάματα, ενοίκια κλπ που ανεβάζουν το κόστος πωλήσεων σε ένα Ελληνικό κατάστημα για τα ίδια πράγματα που βρίσκεις πολύ φτηνά στην Ασία.

    Επομένως δεν φταίει το κατάστημα που σε "γδέρνει" αλλά το ότι ζεις σε μια ευρωπαϊκή χώρα με όλα τα καλά της και όλα τα κακά της. Να είσαι ευχαριστημένος που έχεις πρόσβαση στην αγορά της Ασίας γιατί το κράτος μπορεί να την κόψει ανά πάσα στιγμή θελήσει.

    Σκέψου (αν υποθέσουμε ότι κάνεις επισκευές) να σου λένε οι πελάτες είσαι πολύ ακριβός εγώ το στέλνω στην Κίνα να επισκευαστεί και μου βγαίνει πιο φτηνά!! Το ίδιο συμβαίνει και με τα καταστήματα.
    Διαφωνώ στο έντονο - υπογραμμισμένο:
    Κάθε χρόνο η Κρήτη πλησιάζει 4 εκατοστά την Αφρική.
    Τυχαίο; Δε νομίζω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ναι φυσικα να στηριξω τον Ελληνα εμπορο, και ποσο μαλλον τα μικρα μαγαζια, αλλα να υπαρχει και η αντιστοιχη λογικη απο πισω.
    Δεν παω lidl, παω μονο σε ελληνικα sm (προμηθευτικη), να μενει κανενα φραγκο στην Ελλαδα!
    Δεν παω Jumbo, παω σε μικρα μαγαζια και ας πληρωσω 1-2€ παραπανω και χαιρομαι γι αυτο γιατι αν κλεισουν τα μαγαζακια θα γινουμε ολοι σκλαβοι του Βακακη για 150-200€.
    Αλλα οταν εψαξα για αυτο το οργανακι που κανει εξω 4.14€ μου ζητησε ο Ελληνας 33€ Και δεν ηταν ουτε καν παραγγελια για να χρεωθει και το κουριερ. Το ειχε εκει! Τιμη ετοιμοπαραδοτου ηταν! Το αγορασα εκεινη τη φορα γιατι το ειχα αναγκη. Τωρα φερνω 3 για να εχω και ανταλλακτικα.
    Καταλαβαινω οτι εχει, εφορια, τελωνειο, φπα και ενα σωρο εξοδα. Αλλα 800% αυξηση στην τιμη ειναι καπως εκτος πραγματικοτητας.
    Για ευνοητους λογους δεν αναφερω το μαγαζι αλλα ειναι στα δυτικα προαστεια....

    Διορθωση λινκ..:
    https://www.banggood.com/DC-4_5-30V-0-100A-Dual-LED-Digital-Ammeter-Voltmeter-Meter-p-911901.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλπινιστης : 08-11-17 στις 14:42

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.867

    Προεπιλογή

    Το λινκ δεν ανοίγει.
    Ναι, το 4,14 από το 33 απέχουν έτη φωτός!
    Τέτοιους, όχι να μην τους 'στηρίξουμε'.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Το θεμα ειναι Παναγιωτη οτι ολοι ειχαν το 10μπερο και ηταν ο μονος που ειχε το 100αρι.
    Προφανως ομως θεωρουσε οτι επρεπε να του πληρωσω και το ενοικιο μαζι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι Παναγιωτη οτι ολοι ειχαν το 10μπερο και ηταν ο μονος που ειχε το 100αρι.
    Προφανως ομως θεωρουσε οτι επρεπε να του πληρωσω και το ενοικιο μαζι!
    To πλήρωσες όμως τελικά.... (άσχετα με το λόγο)
    Ο συγκεκριμένος εξαργύρωσε ακριβώς ότι το είχε στοκάρει και σε περίμενε στημένος στη γωνία με το δίκαννο.

    Εγώ δεν είπα ότι δεν πρέπει να ψωνίζεται από Κίνα. Και εγώ ψωνίζω αλλά όταν πάω στο κατάστημα, που το έχω και αυτό ανάγκη για χίλιους δυό λόγους, δεν λέω τον μαγαζάτορα κλέφτη απατεώνα επειδή πουλάει πιο ακριβά.
    Πήγα σε γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης να πάρω ένα μικροελεγκτή όχι τίποτε σπάνιο 12F675 και δεν το είχε σε στοκ. Μου λέει να το παραγγείλω να έρθει. Τι να το κάνω, εγώ πήγα να το πάρω εις γνώση μου ότι θα το πληρώσω ακριβά, για να το πάρω άμεσα, αν ήταν να περιμένω το παρήγγελνα και μόνος μου που αυτό έκανα τελικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Το προϊόν είναι κινέζικο, η επιλογή είναι αν θα πληρώσουμε και έναν μεσάζοντα. Αυτό είναι όλο.
    Το μόνο που παρέχει ο μεσάζοντας είναι η άμεση διαθεσιμότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ο "δυτικών προαστίων" πωλητής θα είχε τον δικό του λόγο που το πουλούσε σε αυτή την τιμή, όπως και ο οποιοσδήποτε άλλος Κινέζος που το πουλάει στην διπλάσια.
    Το να έχει στοκάρει ένα εξάρτημα το κατάστημα φυσικά και δικαιολογεί την επιπλέον τιμή σε σχέση με τον Κινέζο που δουλεύει από το σπίτι. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
    Πάντως αν έψαχνες καλύτερα θα το έβρισκες και σε ποιο λογική τιμή στην γειτονιά σου: https://www.cableworks.gr/ilektronik...meter-ammeter/

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελικά οι επιλογές είναι δυσκόλες.
    By johny16 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 09:26
  2. θα μας τρελάνει ο κινέζος ?
    By billtsig in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 02:34
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 00:45
  4. Τελικά αυτό τι είναι ?
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 18:08
  5. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 13:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας