Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ρεύμα από εσωτερικό πρίζας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή ρεύμα από εσωτερικό πρίζας

    Θέλω να τραβήξω καλώδιο από το εσωτερικό μίας πρίζας, το καλώδιο να βγει από το πλάι και να το συνδέσω σε ένα πολύμπριζο.
    Δεν τίθεται αισθητικό θέμα αφού είναι για εργαστήριο.
    Στην πρίζα είναι μόνιμα συνδεδεμένη άλλη συσκευή. Δεν βολεύει να μπει ταφ γιατί είναι πριζοδιακόπτης. Στο πολύμπριζο θα συνδέονται εργαλεία που μπορεί να τραβάνε αρκετό ρεύμα (αεροσυμπιεστής, φρέζα, σκούπα...)
    Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για κάτι τέτοιο;
    Αν ενώσω τα καλώδια του πολύμπριζου με αυτά που κατεβαίνουν από το κουτί στην πρίζα γίνονται αρκετά χοντρά και δεν βιδώνουν καλά στις επαφές τις πρίζας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    εφ όσον θα κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνει με προσχή και σύνεση και πάντα να έχεις στον νου σου την έννοια της ασφάλειας. Πάμε λοιπόν. Θα τραβήξεις καλώδια σε ένα εξωτερικό κουτί που θα βιθωδεί στη θέση της πρίζας και από εκεί με ασφαλειοδιακόπτη ή σκέτο διακόπτη πολλών Α (10-16Α) θα δώσεις ρεύμα για να πάει στο πολύμπριζο. Τα καλώδια να είναι τουλάχιστον 1.5 τετρ χιλιοστά ή καλύτεrα 2,5mm^2 . Να είναι όλα τακτοπιημένα και όμορφα και όχι προχειρότητες. ΔΕΝ παίζουμε με το 220AC Και είναι λάθος να λέμε....α η αισθητική δεν με νοιάζει γιατί είναι εργαστήριο κλπ....η ασφάλεια συναύει με την αισθητική

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Αυτό για την αισθητική το έγραψα γιατί δεν με πειράζει να φαίνονται τα καλώδια και μη μου πείτε να σκαλίσω τον τοίχο. Εννοείται πως θέλω να γίνει σωστά.

    Νομίζω ότι δεν κατάλαβα ακριβώς τι γράφεις. Η πρίζα πού θα μπει; Δεν θέλω να αφαιρεθεί. Θα τραβήξω άλλο καλώδιο για την πρίζα από το κουτί που θα βάλω στη θέση της και θα την αντικαταστήσω με εξωτερική; Τι θα γίνει με τον διακόπτη που υπάρχει στην πρίζα; (Η πρίζα δεν είναι σούκο και έχει ενσωματωμένο διακόπτη που ελέγχει το φως.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Πρώτα θα ελέγξης πάνω σε τι ασφάλεια είναι η πρίζα σου.
    Σε καμία περίπτωση τα καλώδια δεν θα βγούν από το πλάι της πρίζας. (καταλαβαίνεις το λόγο)
    Αν δεν είναι ήδη 2.5άρια τα καλώδια και 16Α η ασφάλειατης γραμμής αυτής ίσως να φορτώνεται και να τη ρίχνει.
    Αν είναι έτσι θα πρέπει να τραβήξεις καλώδια μέσα από κουτιά από το γενικό πίνακα.
    Αν τη βρίσκεις οκ τότε καλύτερα να ανοίξεις το κουτί διακλάδωσης που βρίσκεται επάνω από τη πρίζα ψηλά στον τοίχο και να τραβήξεις από κει καλώδια.
    Έτσι τοποθετείς το πολύπριζό σου δίπλα ακριβώς από τη πρίζα χωρίς να της κάνεις επέμβαση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Μάλλον θα τραβήξω απευθείας από το κουτί όπως μου πρότεινες και θα βάλω εξωτερική πρίζα σούκο. Βρήκα ένα καλό πολύμπριζο με διακόπτη και ασφάλεια, οπότε για να μη χαλάσω το καλώδιο του, θα το βάζω όποτε το χρειάζομαι στην πρίζα αντί να τραβάει μόνιμα ρεύμα από το κουτί όπως είχα σκεφτεί αρχικά.
    Σ' αυτή την περίπτωση ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος; Τυλίγουμε απλά τα καλώδια και βάζουμε καπελάκια ή να προτιμήσω κλέμες;

    Μιας που ανέφερα τις πρίζες με ενσωματωμένο διακόπτη θέλω να μου πείτε τι προτείνετε.
    Σε όλο το σπίτι υπάρχουν τέτοιες πρίζες που είναι απλές, όχι σούκο, και ο διακόπτης τους ελέγχει το φως του δωματίου.
    Θα ήθελα να αντικατασταθούν όλες με σούκο. Να προτιμήσω κάτι σαν αυτό της φωτό ή θα ήταν προτιμότερο να τρυπήσει ο τοίχος δίπλα ή κάτω από την πρίζα για να μπουν ξεχωριστές πρίζες και διακόπτες;
    Screen Shot 2017-11-06 at 20.43.46.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Καλή είναι αυτή μπορείς να τις αντικαταστήσεις όλες (ανεβαίνει το κόστος αλλά...) γλυτώνεις μερεμέτια.http://www.el-shop.gr/xwneuth-priza-...opths-a-r.html

    Όσο για τη διακλάδωση στρίψε τα και βάλε 2.5άρες κάψες.

    Γιώργο ..μαζί γράφαμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 06-11-17 στις 21:03
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    προτιμοτερο το τελευταιο που γραφεις .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....ή θα ήταν προτιμότερο να τρυπήσει ο τοίχος δίπλα ή κάτω από την πρίζα για να μπουν ξεχωριστές πρίζες και διακόπτες;
    Εγώ αυτό προτείνω.
    Στο εργαστήριο για παράδειγμα, εγώ θα αντικαθιστούσα τον πριζοδιακόπτη με απλό διακόπτη και θα έβαζα δπίπλα ή από κάτω όσες πρίζες χρειάζονται, ακόμη και εξωτερικές αν δεν ήθελα να σκάβω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Η αντικατάσταση του πριζοδιακόπτη με ξεχωριστή πρίζα και διακόπτη αφορά το σπίτι οπότε δεν θέλω εξωτερική πρίζα δίπλα από τον διακόπτη.
    Πώς μπορεί να μπει χωνευτή από δίπλα ή από κάτω; Πρέπει να σκαφτεί ο τοίχος ανάμεσα στην πρίζα και τον διακόπτη για να περάσει το καλώδιο ή υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος; (απ' ότι κατάλαβα δεν γλιτώνω το σοβάτισμα/βάψιμο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Καταρχην πρεπει να δεις τι καλωδια εχει ηδη ο υπαρχον πριζοδιακοπτης(εχει αναφερθει και πιο πανω) γιατι για να εχει νοημα το πολυμπριζο ή η εχτρα πριζα σουκο που θελεις να βαλεις τα καλωδια πρεπει να ειναι 2,5αρια με 16Α ασφαλεια στον πινακα(αν και πιστευω οτι ειναι 1,5αρια με 10αρα ασφαλεια)για να μπορεις να βαλεις πιο πολλα φορτια χωρις να πεφτει η ασφαλεια ευκολα λογω υπερφορτωσης γραμμης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 06-11-17 στις 22:19

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον george Mp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (06-11-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-16, 02:41
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 10:21
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-12, 14:47
  4. δημιουργία πρίζας από διακόπτη
    By cpapakon in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 19:11
  5. Ρεύμα από πηνίο (βηματικός)
    By kopla in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-08, 01:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας