Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Στήριξη αντλίας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έγραψα τυχαία για την πιο οικονομική λύση εκτός της παραπάνω υποστήριξης της ή των αντλιών από το "βαρέλι" σου.
    Αν αυτό δεν είναι χτισμένο ψηλά, (ταράτσα ή αλλού ψηλότερα απ το σπίτι) τότε μπορείς να τοποθετήσεις μια πολυεστερική δεξαμενή στην ταράτσα σου (αν έχεις και υπάρχει χώρος) ώστε να πάρεις νερό σε μια διακοπή με την "υδροστατική πίεση " από αυτό λόγω ύψους του σε σχέση με τις καταναλώσεις της ύδρευσης του σπιτιού. Παίρνεις πρόσθετη αναρρόφηση απ τη δεξαμενή αυτή που θα σου υποστηρίζει με νερά την άλλη του βαρελιού κάτω και με κάποια βάνα θα παίρνεις το νερό που χρειάζεσαι ή με μια αντεπίστροφη βαλβίδα προς την αναρρόφηση απ τη δεξαμενή ώστε όταν έχεις διακοπή από ΔΕΗ να έρχεται μόνο του το νερό στην κατανάλωση.

    Το έχω σε εφαρμογή στο δικό μου σπίτι εδώ και πολλά χρόνια λόγω έλλειψης ρεύματος από ΔΕΗ (συχνές διακοπές) αλλά και διακοπές νερού.
    Με τι νερό θα γεμίζει η επάνω δεξαμενή είναι δική σου επιλογή.
    Μαλλον για ομβρια είναι Αντωνη γεμιζει ένα βοθρακι που εχει και το αδειαζει κάθε 3 και λιγο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα η λυση σου ειναι μια γεννητρια με μιζα και μια πατεντα εναλακτη ? , κοστος το ανωτατο 400 , προχθες ειδα κατι βενζινοκινητες 1,8kva με ενσωματωμενο τον εναλλακτη στα 400 σε καταστημα !

    οσο για το ups apc.... μαλλον μπαταριες ειναι το θεμα και λογικο μετα απο 5 (!) χρονια , οχι πως δεν επισκευαζεται , το 95% ειναι επισκευασιμο
    Θα ηταν καλη αυτή η λυση ,αλλα μιλαει για λιγα δευτ μονο λειτουργιας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβα θες αυτο http://www.tool-mania.gr/store/Produ...o.aspx?id=4778
    σωστος!!! Αρκει να ταιριαζουν στις απαιτησεις μανομετρικα και τετοια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα σωστά, το πρόβλημα δεν είναι η ύδρευση με πόσιμο νερό από χαμηλό σημείο, αλλά η αποχέτευση για τα όμβρια ύδατα. Γι αυτό και έχει δύο αντλίες, η μία βυθισμένη και ενδεχομένως ακαθάρτων αν είναι στον πάτο του βαρελιού.
    Σαν διάταξη δουλεύει σωστά, άρα δεν αλλάζει τίποτα. Η τροφοδοσία πρέπει να γίνει με μία από τις προτεινόμενες λύσεις για inverter φορτιστή με επάρκεια ανάλογη με τις χρονικές ανάγκες. Δεν είναι φτηνή λύση, αλλά είναι αναγκαία για να μη γίνει ζημιά από πλημμύρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Απ οτι βλεπω του προτείνετε αντλία max 1500 gal per hour 12βολτη ( 5.67 μ3 την ώρα ) για ομβρια υδατα ενω αυτος σας λεει οτι έχει αντλία 220V 800 watt , περίπου 14 m3 την ώρα
    Αμα η αυτονομία ειναι μονο 20 λεπτά (14/3 = 4.66 μ3 ) ίσως πρέπει μετα να τριπλασιάσει την δεξαμενή ...
    ή να την μεγαλώσει περισσότερο οπότε μπορει και να μην χρειάζεται καθόλου UPS , και να την αδειάσει οταν ερθει το ρευμα ( αν και εγώ στον Χολαργό
    δεν ειχα ποτε πρόβλημα με διακοπή ρευματος σε βροχή ... συνήθως εχω διακοπές με τον καύσωνα ή τα χιόνια )

    Δεν μας είπε και τί πρόβλημα έχει το UPS και ποσο ζήτησαν για την πλακέτα , αν η βλάβη είναι στα ηλεκτρονικά ισχύος , οπως είπε και ο street , επισκευάζεται .
    Ισως η καλύτερη λύση θα ηταν να απευθυνθει σε ανεξάρτητο εξειδικευμένο εργαστηριο για επισκευές UPS , ας στειλει pm να του προτείνω αν θέλει

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμμένος δηλαδή inverter με φορτιστη ενσωματομενο και αυτοματη μεταγωγη μετά μπαταρία (ποιά) μετά υποβρύχια αντλία στα πόσα volt? Εγώ έχω δύο αντλιες στα 220 v αυτές αχρηστεύονται? Θα σε παρακαλούσα να μου περιγράψεις το όλο σχήμα. Σε ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Αν έχεις κάποιον που μπορεί να επισκευάσει του ups APC SMART 5KVA γιατι η αντιπροσωπεία μου είπε οτι τα νέα μοντέλα δεν χρησιμοποιούν τις ιδιες μπαταρίες όποτε καταλαβαίνεις ποσο πάει το νεο μοντέλο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Αλλαξα τις μπαταρίες τελος του 2016

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikpsic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμμένος δηλαδή inverter με φορτιστη ενσωματομενο και αυτοματη μεταγωγη μετά μπαταρία (ποιά) μετά υποβρύχια αντλία στα πόσα volt? Εγώ έχω δύο αντλιες στα 220 v αυτές αχρηστεύονται? Θα σε παρακαλούσα να μου περιγράψεις το όλο σχήμα. Σε ευχαριστώ
    μισο γιατι τα μπλεξαμε.Η μια λυση ειναι ο inverter.me ton fortisth κλπ παρελκομενα και μια μπαταρια.Τυπο μπαταριας εξαρταται απο το budget.Επειδη θα δουλευει αραια και που οποια και να παρεις δεν θα σε προβληματισει.σε μια διαταξη 24v για μια ωρα συνεχη λειτουργια της αντλιας θες χοντρικα 40AH.οποτε με 2*100ΑΗ θα μπορεις να δουλεψει 1,5 ωρα με 50-60% εκφορτιση.
    Η αλλη λυση ειναι να παρεις τις μπαταριες που λεμε +φορτιστη και μια αντλια 12v.Aν σε καλυπτουν μανομετρικα παροχες κλπ τοτε μπορει να γινει και αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Επειδή άλλαξες πολύ πρόσφατα μπαταρίες και κοστίζουν ακριβά, και επειδή inverters chargers απαιτούν και άλλες μπαταρίες μήπως να ξαναέβλεπες το θέμα επισκευής όπως προείπαν και μερικοί;

    Στο παρελθόν είχα επισκευάσει 2 UPS της APC των 2KVA και το ένα είχε πρόβλημα στα MOV εισόδου και το άλλο βραχυκυκλωμένο IGBT. Κόστος κάτω από 10€ και στις 2 περιπτώσεις τα ανταλλακτικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Νίκο , επειδή απαγορεύονται οι διαφημίσεις στο forum , σου στέλνω ( σε προσωπικό μήνυμα ) τα στοιχεία από ένα εξειδικευμένο εργαστήριο επισκευής ηλεκτρονικών ισχύος , περιοχή Κολωνός

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 09-11-17 στις 12:25

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Σε ένα τέτοιο σύστημα, τι είδους μπαταρία θεωρείτε καταλληλότερη, λαμβάνοντας υπόψη και τις μεγάλες διαφορές κόστους μεταξύ τους?
    Σχεδόν 100% της διάρκειας ζωής της θα την περάσει υπό φόρτιση συντήρησης, μπορεί να κληθεί να δουλέψει καθόλου έως ελάχιστες φορές στη ζωή της, αλλά αν το κάνει θα πρέπει με αξιοπιστία να δώσει απότομα αρκετές δεκάδες amperes.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στήριξη ιστού
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-17, 16:50
  2. Ασφαλειοδιακόπτης Αντλίας Θερμότητος
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-14, 19:04
  3. Υπολογισμός λίτρων αντλίας
    By VirusX2 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 22:00
  4. στήριξη Φ/Β
    By george1 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 17:07
  5. Κινητήρας Αντλίας.
    By alex kris kris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 13:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας