Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Κατηγορία "εισαγωγικού επιπέδου",φορητός πομποδέκτης vhf/uhf, PMR και απορίες.

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    1991 με ένα FT-73 είμαι Πάρνηθα και μιλάω με Ηράκλειο Κρήτης (σε σταθερό σταθμό), με LOW Power δηλαδή ~0.8W!
    Με 800mW simplex? Η μορφολογία του εδάφους ήταν καθοριστικη υποθέτω. Συγγνώμη αν κάνω ανόητες ερωτήσεις, αλλά ήταν simplex η επικοινωνία? Καθοριστικό ρόλο στην εμβέλεια έπαιξαν η μορφολογία εδάφους μεταξύ των σταθμων σας? Ήσουν ψηλά και δεν είχες εμπόδια? Η μπάντα που μιλούσατε έπαιξε ρόλο?
    Εμείς εδώ κάνουμε κατι δοκιμές με τα pmr. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι όταν το ένα pmr έφυγε απο το σπίτι, στη διαδρομή για τον Υμηττό, μέχρι και 5 οικοδομικά τετράγωνα μακρυα, o χειριστής ακουγόταν καθαρά. Απο ένα σημείο και πέρα, και όντας ακόμη μέσα δρόμους και στενά δεν μπορούσμε να επικοινωνήσουμε. Όταν όμως ανέβηκε στο βουνό, και η απόσταση που μας χώριζε πλέον ήταν σαφώς μεγαλύτερη, η επικοινωνία ήταν καθαρή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τις εξετάσεις, συνήθως κάθε 6 μήνες, μόλις δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για Αθήνα:

    Προκήρυξη: 24-11-2017



    .
    Dragonborn σε ευχαριστώ πολύ για αυτή την πληροφορία. Μαζεύοντας τα δικαιολογητικά κτλ. κατάλαβα πως προκήρυξη που πόσταρες αφορά στον μόνο δυτικό τομέα περιφερειας Αττικής και στους κατοίκους εκείνης της ζώνης. Ακολούθησαν τις επομενες μέρες οι προκηρύξεις του κεντρικού και του νότιου τομέα περιφερειας Αττικής. Ο τομέας που με αφορά είναι ο βόρειος και ακόμα δεν εχει αναρτήσει την σχετική προκήρυξη. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως στις επόμενες ημέρες θα αναρτηθεί. Πιθανές ημέρες εξετάσεων στον βόρειο τομέα είναι 10 ή 12 Δεκεμβρίου.
    Παραθέτω κι εγώ με τη σειρά μου λοιπόν τις προκηρύξεις των άλλων δύο περιφερειών.
    Προκήρυξη - Νότιος τομέας
    Προκήρυξη - Κεντρικός Τομέας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    σήμερα βρήκα και την προκήρυξη του Βόρειου τομέα
    ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ : ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ/ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ-ΒΟΡΕΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ :12/12/17
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας, με βοήθησαν πολύ.
    Ελπίζω να τα ξαναπούμε και να έχω και διακριτικό

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα κατηγορία "Συλλεκτικά και Ρετρό"
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-17, 23:37
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 23:26
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 14:43
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας