Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Κατηγορία "εισαγωγικού επιπέδου",φορητός πομποδέκτης vhf/uhf, PMR και απορίες.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Κατηγορία "εισαγωγικού επιπέδου",φορητός πομποδέκτης vhf/uhf, PMR και απορίες.

    Καλημέρα φίλοι. Παντα με συνάρπαζε η ακρόαση στα βραχέα και στα μεσαία, και γενικότερα η ιδέα λήψης μακρινών σταθμών. Μη έχοντας μεγαλη εμεπειρία στα vhf/uhf, αποφασισα να διαβάσω στον ελεύθερο χρόνο μου για να κατανοήσω βασικές αρχές, ωστε να μπορέσω κάποια στιγμή να δώσω εξετάσεις για να αποκτήσω ραδιοερασιτεχνική άδεια. Απόκτησα πρόσφατα δύο φορητούς πομποδέκτες (Baofeng uv5r και έναν Recent rs-589 http://www.meimaris.com/product.asp?...MaAjOFEALw_wcB ).
    Πριν την αγορά, δεν γνώριζα οτι πρέπει να έχεις άδεια για να τους έχεις στην κατοχή σου. Βλέποντας τις διαφημίσεις στα websites των καταστημάτων θεώρησα οτι είναι οκ να αγοράσω. Δεν αναφερόταν πουθενά κάποιος περιορισμός. Μια ανω τελεία εδώ....αν υποθέσουμε οτι φευγοντας απο το κατάστημα οπου αγοράστηκαν οι πομποδέκτες, στο δρόμο για το σπίτι, με σταματούσαν για έλεγχο, θα είχα χοντρά μπλεξίματα. Αυτό είναι κάτι που οφείλει σαφώς, να το γνωρίζει ο καθένας απο εμας πριν την οποιαδήποτε αντίστοιχη αγορά, καθώς και οι πωλητές να ενημερώνουν τον καθε αγοραστή (εμενα δηλαδή). Μην μπορώντας να χαρώ λοιπόν την νέα μου αγορά, ούτε καν για ακρόαση (επειδή έχει ο διαολος πολλά ποδάρια), τα έχωσα σε ένα ντουλάπι και σκέφτηκα να παραγγείλω δύο pmr/lpd Μidland G7 για να παρηγορήσω τον εαυτό μου και να μπορώ να μιλάω με μια φίλη μου η οποια μένει κοντά και εχει κι εκείνη ενα pmr. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
    1) Ποιοί είναι οι περιορισμοί που έχει ένας αδειούχος στην κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου, ως προς τον σταθμό του και τις κεραίες του.
    2) Πότε είναι οι επόμενες εξετασεις περίπου?
    3) Το Midland G7 είναι καλό pmr για να καλύψει τις ανάγκες σε μια απόσταση 3-4χλμ οπου υπάρχει οπτική επαφή? Αν προσπαθήσουμε πχ να επικοινωνήσουμε απο αποσταση 2-3 χλμ αλλα δεν υπάρχει οπτική επαφή είναι αδύνατον?
    4) Για ποιό λόγο έχουν και αυτά υποτόνους (ctcss)? Σε τι θα ωφελούσε να μιλάω με την φίλη μου στα pmr με υποτόνο?
    και τέλος, 5) Για τον recent rs-589 δεν έχω βρεί τίποτα στο youtube (εστω καποιο review ή εντυπώσεις) Μήπως τον έχει κανεις υπ' όψιν του? Φαίνεται στιβαρό μηχανάκι.
    Αυτά! Ελπίζω να μην σας κούρασα. Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω στο φορουμ και ελπίζω όχι το τελευταίο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rousunny : 09-11-17 στις 11:01

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Post

    Σχετικά με τις εξετάσεις, συνήθως κάθε 6 μήνες, μόλις δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για Αθήνα:

    Προκήρυξη: 24-11-2017



    .

    0 Not allowed! Not allowed!


  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σωκράτης
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    1) Σου παραθέτω τον πίνακα με τους περιορισμούς σε συχνότητες/ισχύ από το ΦΕΚ 648Β-2013. Όσον αφορά τις κεραίες δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός για την "μικρή" κατηγορία
    Screenshot_4.jpg
    2) Σου απάντησε π Dragonborn. Οι εξετάσεις είναι περίπου ανά εξάμηνο (Μάιο/Ιούνιο και Νοέμβριο/Δεκέμβριο)

    4) Οι υποτόνοι είναι περισσότερο για να μην ακούς άλλους που χρησιμοποιούν το ίδιο κανάλι. Δεν προσφέρουν κάποια ιδιοτηκότητα. Ουσιαστικά ανοίγει το squelch όταν το σήμα έχει τον ίδιο τόνο.
    5) Δεν έχω ιδέα άλλα τον βρίσκω μόνο σε ελληνικά site. Το πιο πιθανό είναι rebrand κάποιου κινέζικου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2hzs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τις κεραίες δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός για την "μικρή" κατηγορία
    Δυστυχώς, υπάρχει περιορισμός και αναφέρεται στο ΦΕΚ 1969 2/9/2011 στο άρθρο 21 παράγραφος 3:
    3. Στους ραδιοερασιτέχνες κάτοχους άδειας «κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου», δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραιών με μέγιστο κέρδος μεγαλύτερο των τριών (3) dbi.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σωκράτης
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, υπάρχει περιορισμός και αναφέρεται στο ΦΕΚ 1969 2/9/2011 στο άρθρο 21 παράγραφος 3:
    3. Στους ραδιοερασιτέχνες κάτοχους άδειας «κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου», δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραιών με μέγιστο κέρδος μεγαλύτερο των τριών (3) dbi.
    Ενδιαφέρον. Δεν το γνώριζα αυτό. Έδωσα κατευθείαν για κατηγορία 1 και δεν έψαξα τους περιορισμούς του εισαγωγικού επιπέδου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Καλά, στο 99,5% των περιπτώσεων κανείς δεν τηρεί αυτόν τον περιορισμό. Η μόνη περίπτωση να "ενεργοποιηθεί" είναι αν κάποιος "κακός γείτονας" κάνει κάποια καταγγελία στις αρχές και στείλουν την ΕΕΤΤ για αυτοψία.

    0 Not allowed! Not allowed!


  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μεχρι 3dbi κέρδος οι SY λοιπόν. Οπότε η λογική λέει οτι αν εχεις ενα απλό διπολάκι με ευλογο κερδος, ακόμα και 2.5dbi πχ, θα μπορείς να το χρησιμοποιείς μόνο στα 2m μιας και στα uhf υπάρχει περίπτωση να ξεπερνάει τα 3, οπότε είσαι αντίθετος με το νόμο. Με άλλα λόγια, σιέρα Γιάνκι φορητός))

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Άραγε ενας SY με ισχύ εξόδου 10w στα vhf και με κέρδος 3dbi στην κεραία, τι μεση εμβέλεια μπορεί να έχει στην καλύτερη περίπτωση (τοποθεσία, κεραίες κοντά κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rousunny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άραγε ενας SY με ισχύ εξόδου 10w στα vhf και με κέρδος 3dbi στην κεραία, τι μεση εμβέλεια μπορεί να έχει στην καλύτερη περίπτωση (τοποθεσία, κεραίες κοντά κτλ)
    1991 με ένα FT-73 είμαι Πάρνηθα και μιλάω με Ηράκλειο Κρήτης (σε σταθερό σταθμό), με LOW Power δηλαδή ~0.8W!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Έχω κάνει κι εγώ μερικές αντίστοιχες μακρινές επαφές από Πήλιο με χρήση PMR (500mW)

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα κατηγορία "Συλλεκτικά και Ρετρό"
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-17, 23:37
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 23:26
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 14:43
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας