Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Μοτέρ ανεμογενήτριας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή Ευχαριστώ παιδιά

    Θα έχω 1 μπαταρία 200-300 αμπέρ. Απο την ανεμογεννήτρια θα θα οδηγήτε σε μετατροπέα DC απο εκεί σε ένα ρυθμιστή 16βολτ για να φορτιζει την μπαταρια 12βολτ. και μετα θα συνδεσω την μπαταρια στον inverter 2000watt. και thats all. Αυτό δεν γίνεται; Πόσα αμπερ πρέπει να βγάζει το μοτερ τησ αννεμογενητριας. Αυτό ζητάω και πόσα βολτ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Θα έχω 1 μπαταρία 200-300 αμπέρ. Απο την ανεμογεννήτρια θα θα οδηγήτε σε μετατροπέα DC απο εκεί σε ένα ρυθμιστή 16βολτ για να φορτιζει την μπαταρια 12βολτ. και μετα θα συνδεσω την μπαταρια στον inverter 2000watt. και thats all. Αυτό δεν γίνεται; Πόσα αμπερ πρέπει να βγάζει το μοτερ τησ αννεμογενητριας. Αυτό ζητάω και πόσα βολτ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχω 1 μπαταρία 200-300 αμπέρ. Απο την ανεμογεννήτρια θα θα οδηγήτε σε μετατροπέα DC απο εκεί σε ένα ρυθμιστή 16βολτ για να φορτιζει την μπαταρια 12βολτ. και μετα θα συνδεσω την μπαταρια στον inverter 2000watt. και thats all. Αυτό δεν γίνεται; Πόσα αμπερ πρέπει να βγάζει το μοτερ τησ αννεμογενητριας. Αυτό ζητάω και πόσα βολτ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    γινεται ,πως δεν γινεται.
    Το θεμα ειναι καθε ποτε βαζεις πλυντηριο?καθε μερα?καθε εβδομαδα?καθε μηνα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    και μοτερ απο διαδρομο γυμναστικής κάνει...ayta ta moter einai 230 vDC μονίμου μαγνήτη με καρβουνάκια..ειναι απο 1.5 μεχρι 2,5 kw περιπου...δεν ξερω ομως τι αποδοση θα εχει γιατι δεν εχω ασχοληθει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    και μετα θα συνδεσω την μπαταρια στον inverter 2000watt.
    Αν θεωρήσουμε ότι μόνο η αντίσταση πλυντηρίου για την θέρμανση νερού αγγίζει περισσότερα από 2000W . Τότε θα ψάχνεις για ασφάλειες του inverter. Θα πρέπει για να είσαι ωραίος τα σχετικά με την θέρμανση νερού να μην περνάνε από την μπαταρία , αλλά μόνο για την κίνηση και τον προγραμματισμό .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παιδια η αποδοση σε αυτα τα μοτερ που λετε ειναι σχετικη.
    Εαν φτιαχτει ο καταλληλος ελικας ωστε να το γυρναει μενει αλλος ενας ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟΣ παραγοντας ,ο αερας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια η αποδοση σε αυτα τα μοτερ που λετε ειναι σχετικη.
    Εαν φτιαχτει ο καταλληλος ελικας ωστε να το γυρναει μενει αλλος ενας ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟΣ παραγοντας ,ο αερας.
    Σημαντικοί παράγοντες είναι και άλλα πολλά . Μου έκανε εντύπωση μια αναφορά που έλεγε ότι για να είναι κατάλληλο ένα μοτέρ για ανεμογεννήτρια , θα πρέπει να διαιρέσουμε τον αριθμό στροφών με την ονομαστική τάση , και ο συντελεστής που θα προκύψει να είναι το 20.
    Με την έννοια με αυτόν τον τρόπο να πετύχουμε να μην σταματούν τα πτερύγια σε καμιά περίπτωση (σε αντιστοιχία με το φορτίο) "μεταφράζοντας" το αυτό θα έλεγα ότι είναι σαν να δοκιμάζουμε να βραχυκυκλώνουμε την περιέλιξη που λειτουργεί σαν φρένο . Το ίδιο θα ισχύει και σε ανάλογο φορτίο. (π.χ. μπορεί να φορτίσει μια μικρή μπαταρία , αλλά όχι μπαταρίες που καλύπτουν 2 δωμάτια ). Μέγα η επιστήμη των ανεμογεννητριών.
    Εδώ ένα μοτέρ πλυντηρίου που δείχνει εντυπωσιακό στην απόδοση , αλλά δυστυχώς δεν πλησιάζει τον συντελεστή 20 .
    https://www.youtube.com/watch?v=fkD_DFrO0-c

    Και εδώ έχουμε ένα φουρφούρι
    https://www.youtube.com/watch?v=k7-sMmONwZk
    Με 20 μαγνήτες και 1 πηνίο ανάβει ένα σποτ με 21 Led , προσπαθώντας να μεταφράσουμε τον συντελεστή 20 .
    Θα δούμε ότι με 1 πηνίο γυρίζει άνετα το φουρφούρι χωρίς εμπόδια
    Αν σκεφτείς να βάλεις 20 πηνία και 20 σποτ led , τότε δεν θα μπορεί να γυρίσει . Πρέπει και το φορτίο που κουβαλάει να είναι μετριασμένο .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 11-11-17 στις 11:06

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Για ανεμογεννητρια κάθετου άξονα τι λέτε; Είναι ποιο έυκολη στην κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντικοί παράγοντες είναι και άλλα πολλά . Μου έκανε εντύπωση μια αναφορά που έλεγε ότι για να είναι κατάλληλο ένα μοτέρ για ανεμογεννήτρια , θα πρέπει να διαιρέσουμε τον αριθμό στροφών με την ονομαστική τάση , και ο συντελεστής που θα προκύψει να είναι το 20.
    Με την έννοια με αυτόν τον τρόπο να πετύχουμε να μην σταματούν τα πτερύγια σε καμιά περίπτωση (σε αντιστοιχία με το φορτίο) "μεταφράζοντας" το αυτό θα έλεγα ότι είναι σαν να δοκιμάζουμε να βραχυκυκλώνουμε την περιέλιξη που λειτουργεί σαν φρένο . Το ίδιο θα ισχύει και σε ανάλογο φορτίο. (π.χ. μπορεί να φορτίσει μια μικρή μπαταρία , αλλά όχι μπαταρίες που καλύπτουν 2 δωμάτια ). Μέγα η επιστήμη των ανεμογεννητριών.
    Εδώ ένα μοτέρ πλυντηρίου που δείχνει εντυπωσιακό στην απόδοση , αλλά δυστυχώς δεν πλησιάζει τον συντελεστή 20 .
    https://www.youtube.com/watch?v=fkD_DFrO0-c

    Και εδώ έχουμε ένα φουρφούρι
    https://www.youtube.com/watch?v=k7-sMmONwZk
    Με 20 μαγνήτες και 1 πηνίο ανάβει ένα σποτ με 21 Led , προσπαθώντας να μεταφράσουμε τον συντελεστή 20 .
    Θα δούμε ότι με 1 πηνίο γυρίζει άνετα το φουρφούρι χωρίς εμπόδια
    Αν σκεφτείς να βάλεις 20 πηνία και 20 σποτ led , τότε δεν θα μπορεί να γυρίσει . Πρέπει και το φορτίο που κουβαλάει να είναι μετριασμένο .
    Επειδή ξέρω ότι τρώγεσαι με αυτά, κάντε υπομονή κανένα μήνα. Θα έχω νέα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Οι κάθετου άξονα έχουν πάρα πολλά μηχανικά και κατασκευαστικά πλεονεκτήματα, αλλά ένα βασικό τους μειονέκτημα είναι ότι δεν εκμεταλλεύονται το πλήρες αιολικό δυναμικό που υπάρχει σε ύψος λίγων έστω δεκάδων μέτρων από το έδαφος. Δουλεύουν δηλαδή με χαμηλότερη ταχύτητα ανέμου και στροβιλισμούς από το ανάγλυφο που μπορεί και να αλληλοεξουδετερώνονται μερικώς. Αν πάντως δεν σε ενδιαφέρει η super απόδοση, αλλά θέλεις κάτι απλό, στιβαρό και διακριτικό, μια χαρά είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορά μοτέρ
    By gkirle in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-15, 09:50
  2. dc μοτέρ - απορία!
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-14, 13:03
  3. Μοτέρ υαλοκαθαριστήρων
    By themis7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-14, 13:06
  4. μοτέρ γκαραζοπορτας
    By tao in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 15:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας