Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Greeen εναλλακτικός παροχος ηλ.ενεργειας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    MacGyverαυτο μου ξεφυγε δειχνει αρκετα λογικο.

    rama τα ιδια οπως σε ολο το δημοσιο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ, μην μπλέκεις τους δημόσιους υπάλληλους με τα τομάρια τους συνδικαληστές, που όλως τυχαίως ανήκουν πάντα σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο.
    Προσωπικά θεωρώ ότι έπρεπε να τους εκτελέσουν όλους, μαζί με τα παιδιά τους. Να θυμίσω στους παλαιότερους την αλητεία με τις απεργίες και τις 8ωρες διακοπές - εκβιασμούς, για να μην πάθει ζημία το σύστημα όπως λέγανε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Φοβάμαι ότι είστε γελασμένοι αν νομίζετε ότι οι ιδιώτες πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας είναι ανταγωνιστές τις ΔΕΗ και ότι ο ανταγωνισμός θα ρίξει τις τιμές. Συγκεκριμένα, οι ιδιώτες πάροχοι είναι πελάτες της ΔΕΗ διότι αγοράζουν (κατά το συντριπτικό ποσοστό) την ηλεκτρική ενέργεια από την ΔΕΗ σε χαμηλότερη τιμή για να την μεταπωλούν σε εμάς, επίσης αγοράζουν καταναλωτές (πελάτες) από την ΔΕΗ. Έτσι λοιπόν, λόγω της χαμηλής τιμής διάθεσης (από την ΔΕΗ) της ηλεκτρικής ενέργειας προς τους μεσάζοντες, όταν η ζήτηση των μεσαζόντων γίνει μεγάλη θα υποχρεωθεί να αναπροσαρμόσει τα τιμολόγια για να καλύπτει το κόστος παραγωγής.
    Όσον αφορά στην σύγκριση του βιομηχανικού ρεύματος στην Ευρώπη, όπως αναφέρουν τα άρθρα που παραθέσατε, δεν είδα πουθενά να αναφέρουν ότι στην ευρώπη η KWh για τον μικρό καταναλωτή είναι ακριβότερη. Θέλετε λοιπόν να ακριβαίνει η KWh για όλους εμάς και να μειωθεί 50% στην χαλυβουργία ώστε να γίνουμε σαν την Ιταλία και την Γαλλία?

    Anyway το θέμα είναι πολύπλευρο και φοβάμαι ότι θα ξεφυγουμε από το αρχικό θέμα,

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ, μην μπλέκεις τους δημόσιους υπάλληλους με τα τομάρια τους συνδικαληστές, που όλως τυχαίως ανήκουν πάντα σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο.
    Προσωπικά θεωρώ ότι έπρεπε να τους εκτελέσουν όλους, μαζί με τα παιδιά τους. Να θυμίσω στους παλαιότερους την αλητεία με τις απεργίες και τις 8ωρες διακοπές - εκβιασμούς, για να μην πάθει ζημία το σύστημα όπως λέγανε.
    Εγω παντως εχω γνωρισει συνδικαλιστες από ολους τους χωρους.Ο συγκεκριμενος απλα κανει τις βρωμοδουλειες και φαινεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι ότι είστε γελασμένοι αν νομίζετε ότι οι ιδιώτες πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας είναι ανταγωνιστές τις ΔΕΗ και ότι ο ανταγωνισμός θα ρίξει τις τιμές. Συγκεκριμένα, οι ιδιώτες πάροχοι είναι πελάτες της ΔΕΗ διότι αγοράζουν (κατά το συντριπτικό ποσοστό) την ηλεκτρική ενέργεια από την ΔΕΗ σε χαμηλότερη τιμή για να την μεταπωλούν σε εμάς, επίσης αγοράζουν καταναλωτές (πελάτες) από την ΔΕΗ. Έτσι λοιπόν, λόγω της χαμηλής τιμής διάθεσης (από την ΔΕΗ) της ηλεκτρικής ενέργειας προς τους μεσάζοντες, όταν η ζήτηση των μεσαζόντων γίνει μεγάλη θα υποχρεωθεί να αναπροσαρμόσει τα τιμολόγια για να καλύπτει το κόστος παραγωγής.
    Όσον αφορά στην σύγκριση του βιομηχανικού ρεύματος στην Ευρώπη, όπως αναφέρουν τα άρθρα που παραθέσατε, δεν είδα πουθενά να αναφέρουν ότι στην ευρώπη η KWh για τον μικρό καταναλωτή είναι ακριβότερη. Θέλετε λοιπόν να ακριβαίνει η KWh για όλους εμάς και να μειωθεί 50% στην χαλυβουργία ώστε να γίνουμε σαν την Ιταλία και την Γαλλία?

    Anyway το θέμα είναι πολύπλευρο και φοβάμαι ότι θα ξεφυγουμε από το αρχικό θέμα,
    Υπαρχουν αρκετοι παραγωγοι ηλεκ ενεργειας πλεον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE
    Φοβάμαι ότι είστε γελασμένοι αν νομίζετε ότι οι ιδιώτες πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας είναι ανταγωνιστές τις ΔΕΗ και ότι ο ανταγωνισμός θα ρίξει τις τιμές. Συγκεκριμένα, οι ιδιώτες πάροχοι είναι πελάτες της ΔΕΗ διότι αγοράζουν (κατά το συντριπτικό ποσοστό) την ηλεκτρική ενέργεια από την ΔΕΗ σε χαμηλότερη τιμή για να την μεταπωλούν σε εμάς, επίσης αγοράζουν καταναλωτές (πελάτες) από την ΔΕΗ. Έτσι λοιπόν, λόγω της χαμηλής τιμής διάθεσης (από την ΔΕΗ) της ηλεκτρικής ενέργειας προς τους μεσάζοντες, όταν η ζήτηση των μεσαζόντων γίνει μεγάλη θα υποχρεωθεί να αναπροσαρμόσει τα τιμολόγια για να καλύπτει το κόστος παραγωγής.
    Όσον αφορά στην σύγκριση του βιομηχανικού ρεύματος στην Ευρώπη, όπως αναφέρουν τα άρθρα που παραθέσατε, δεν είδα πουθενά να αναφέρουν ότι στην ευρώπη η KWh για τον μικρό καταναλωτή είναι ακριβότερη. Θέλετε λοιπόν να ακριβαίνει η KWh για όλους εμάς και να μειωθεί 50% στην χαλυβουργία ώστε να γίνουμε σαν την Ιταλία και την Γαλλία?

    Anyway το θέμα είναι πολύπλευρο και φοβάμαι ότι θα ξεφυγουμε από το αρχικό θέμα,
    Δημήτρη, όπως έγραψε και ο vasilimertzani, πολλοί ιδιώτες πάροχοι έχουν πλέον δικούς τους σταθμούς παραγωγής. Πουλάνε τη δική τους παραγωγή, την οποία καταφέρνουν να τη βγάζουν σε χαμηλότερη τιμή από τη ΔΕΗ, με τα δωρεάν υδροϋλεκτρικά και το τζάμπα λιγνίτη. Κάτι πάει στραβά λοιπόν στο κόστος της ΔΕΗ αφού οι ιδιώτες είναι φτηνότεροι και βγάζουν και κέρδος!
    Επίσης, άλλοι πάροχοι κάνουν διασυνοριακό εμπόριο, εισάγοντας τις ώρες που βρίσκουν φτηνότερη ενέργεια και εξάγοντας όταν τους συμφέρει να την μεταπωλήσουν.
    Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και όλα να είναι τόσο ύποπτα και συνωμοτικά όπως πολλοί καταναλωτές υποψιάζονται, με τους ιδιώτες να είναι μέρος ενός σατανικού σχεδίου να φάνε τη ΔΕΗ, ας εκμεταλλευτούν τις συνθήκες για να γλυτώνουν κάποια λεφτά από το λογαριασμό τους όσο έχουν την ευκαιρία. Enjoy it while it lasts, που λέν' και στο χωριό 'μ.
    Μην συγχέετε την απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας με την αγορά τηλεππικοινωνιών, που έγινε ο κακός χαμός. Εδώ έχουμε ένα πολύ συγκεκριμένο προϊόν που διατίθεται μέσα από ένα ανεξάρτητο δίκτυο με εγγύηση της τροφοδοσίας. Ούτε χαμηλή ταχύτητα έχει, ούτε διακοπές, ούτε κρυφές χρεώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  6. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Το πόστ μου είναι λίγο άσχετο σαν απάντηση στην ερώτηση του thread, αλλά
    σχετικό με το θέμα των παρόχων.
    -----------------------------------------

    Παιδιά τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά ...
    Η ΔΕΗ αυτή την στιγμή έχει τιμή KWh:

    0.094€/KWh Ημέρα
    0.066€/KWh Νύχτα


    Έκπτωση στους καλοπληρωτές (-15%)
    0.080€/KWh Ημέρα
    0.052€/KWh Νύχτα

    Σωστά μέχρι εδώ ?.

    Προσωπικά εγώ κάνω περίπου (Εκ. 4Μηνο):
    1500-1600KWh (Καλοκαιρινή Περίοδο)
    1800-2000KWh (Χειμερινή Περίοδο) !!.
    Απο αυτές τις KWh, περίπου 80-90% είναι ημέρας.


    Οπότε:
    Εγώ έκανα/έβαλα πρίν περίπου 10 μέρες ΗΡΩΝ
    με 0,066€/KWH 24ωρο, ίδια χρέωση για 2 χρόνια.

    Καλύτερη προσφορά είχε η Elpedison, αλλά με άφηνε φλου μετά το 12μηνο, και λεω
    ... άστο. Στην ΗΡΩΝ μου είπαν οτι αν αλλάξει η τιμή της KWh μπορώ να φύγω χωρίς
    ποινή
    (το γράφει το συμβόλαιο).

    Τώρα αν έκανα καλά ή οχι θα το δώ στην πορεία. Είχε γίνει το κεφάλι μου ... καζάνι.
    Το θέμα είναι οτι και να βάλεις απο τους γνωστούς τουλάχιστον παρόχους, θα είναι
    ελαφρώς
    φθηνότεροι απο την ΔΕΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Γρηγόρη, όσο πιό μεγάλο είναι το ποσοστό της κατανάλωσης στο "ημερήσιο" τιμολόγιο, τόσο μεγαλύτερο το όφελος.
    Στους υπολογισμούς σου για το τι γλυτώνεις, βάλε και το ΦΠΑ επί της διαφοράς στην αξία της ενέργειας.
    Δεν θα μετανοιώσεις την αλλαγή παρόχου, και θα το διαπιστώσεις άμεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moutoulos (13-11-17)

  9. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Εντάξει Άγγελε τώρα υπολογισμούς άστο ... κεφάλι καζάνι είπαμε .

    Απλά πηγαίνοντας εδώ https://allazorevma.gr/compare/current υποτίθεται
    (θα) πληρώνω λιγότερα. Τώρα θα δούμε ...

    Και κάτι που ξέχασα. Θα πάρω πίσω 97€ απο την επιστροφή της εγγύησης
    της ΔΕΗ που είχα. Όλα αυτά εφόσον δέχτηκα να πληρώνω με πάγια εντολή
    εξόφλησης το νεο μου λογαριασμό στην ΗΡΩΝ.



    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει Άγγελε τώρα υπολογισμούς άστο ... κεφάλι καζάνι είπαμε .

    Απλά πηγαίνοντας εδώ https://allazorevma.gr/compare/current υποτίθεται
    (θα) πληρώνω λιγότερα. Τώρα θα δούμε ...

    Και κάτι που ξέχασα. Θα πάρω πίσω 97€ απο την επιστροφή της εγγύησης
    της ΔΕΗ που είχα. Όλα αυτά εφόσον δέχτηκα να πληρώνω με πάγια εντολή
    εξόφλησης το νεο μου λογαριασμό στην ΗΡΩΝ.


    Λιγο ασχετο αλλα θελω την αποψη σας αν ειναι νομιμο και αν το εχει παθει κανεις αλλος. Μιας και αναφερθηκε το θεμα της εγγυησης στη δεη. 10 χρονια πριν εκοψα το ρευμα σαν φοιτητης με το που πηρα πτυχιο. Το ρευμα ηταν κανονικα στο ονομα μου, και το ειχα ενεργοποιησει εγω πληρωνοντας την εγγυηση καπου 50 ευρω το 2002...Στο λογαριασμο δεν υπηρχε κανενα χρεος και παντα πληρωνοταν στην ωρα του. Οταν πηγα για να ληξω τη συνδεση η σπιτονυκοκυρα μου θυμησε να παρω πισω την εγγυηση την οποια και ειχα ξεχασει. Στη ΔΕΗ μου ειπαν το εξης οταν ζητησα την εγγυηση. θα τη λαβω λεει οταν καποια αλλη στιγμη κανω νεα συνδεση ρευματος στο ονομα μου με πιστωτικο στον 1ο λογαριασμο. Και ετσι μαλλον μου φαγανε την εγγυηση...Δεν εχω καμια ελπιδα ΦΥΣΙΚΑ οτι αν τωρα κανω νεα συνδεση ρευματος θα θυμαται η δεη οτι καποια στιγμη σε καποιον στα Χανια δεν επεστρεψε την εγγυηση
    Αν εχει καποιος αντιστοιχη εμπειρια ας απαντησει και σε πμ να μην λερωνουμε εξαιτιας μου το παρον θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 13-11-17 στις 13:25

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Θεωρητικα πιστωνεται στο ΑΦΜ σου..Οποτε οταν ξαναπαρουσιαστεις με το ιδιο ΑΦΜ και κανεις νεα συνδεση θα αφαιρεθει..
    Τωρα αν ισχυει στην πραγματικοτητα..τι να σου πω..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρητες ενεργειας
    By mathios in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-19, 00:48
  2. Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-12, 09:19
  3. χρηση ρυθμιστη φορτισης απο solar panel για αδιαλειπτη παροχη ενεργειας.
    By jimacid in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 09:48
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-11, 23:27
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-05, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας