Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36

Θέμα: Greeen εναλλακτικός παροχος ηλ.ενεργειας

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο ασχετο αλλα θελω την αποψη σας αν ειναι νομιμο και αν το εχει παθει κανεις αλλος. Μιας και αναφερθηκε το θεμα της εγγυησης στη δεη. 10 χρονια πριν εκοψα το ρευμα σαν φοιτητης με το που πηρα πτυχιο. Το ρευμα ηταν κανονικα στο ονομα μου, και το ειχα ενεργοποιησει εγω πληρωνοντας την εγγυηση καπου 50 ευρω το 2002...Στο λογαριασμο δεν υπηρχε κανενα χρεος και παντα πληρωνοταν στην ωρα του. Οταν πηγα για να ληξω τη συνδεση η σπιτονυκοκυρα μου θυμησε να παρω πισω την εγγυηση την οποια και ειχα ξεχασει. Στη ΔΕΗ μου ειπαν το εξης οταν ζητησα την εγγυηση. θα τη λαβω λεει οταν καποια αλλη στιγμη κανω νεα συνδεση ρευματος στο ονομα μου με πιστωτικο στον 1ο λογαριασμο. Και ετσι μαλλον μου φαγανε την εγγυηση...Δεν εχω καμια ελπιδα ΦΥΣΙΚΑ οτι αν τωρα κανω νεα συνδεση ρευματος θα θυμαται η δεη οτι καποια στιγμη σε καποιον στα Χανια δεν επεστρεψε την εγγυηση
    Αν εχει καποιος αντιστοιχη εμπειρια ας απαντησει και σε πμ να μην λερωνουμε εξαιτιας μου το παρον θεμα.
    Η ΔΕΗ δέν θυμάται τίποτα
    Εχει όμως έμα πολύ ωραίο σύστημα mainframe που εκε`ι ε`ιναι καταγεγραμ`ενα `ολα και δ`εν ξεφε`υγει τ`ιποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Εγώ ξέρω ότι διαβάζω 4 σελίδες σχόλια και απόψεις, εκ των οποίων μόνο του Γρηγόρη (moutoulos) ήταν στοιχειοθετημένο, άρα χρήσιμο και βοηθάει. (και μάλλον θα κάτω το ίδιο μόλις βρω χρόνο και καλύτερες προσφορές)
    Κατά τα άλλα, όταν μυρίσει ψόφιο, έρχονται τα κοράκια....
    Όλοι μάγκες και νεο-φιλελέδες που εν έτη 2017 (σχεδόν 201, είπαν το πρωτόγνωρο ότι το δημόσιο (ΔΕΗ) φταίει για όλα τα κακά του κόσμου!
    Ούτε ποσοστά παίρνω από την ΔΕΗ, ούτε κάποιος από την οικογένειά μου δουλεύει εκεί, αυτό που ξέρω όμως είναι πως ο κόσμος - λαός είναι άξιος της τύχης του και τα θέλει ο ποπός του....


    Για εμένα τα πράγματα τουλάχιστον για το οικιακό τιμολόγιο είναι όπως τα είπε ο Γρηγόρης, "ελαφρώς" φτηνότεροι οι εναλλακτικοί πάροχοι.
    Άρα προς το παρόν για εμένα με ένα λογαριασμό διμήνου των 80-120€ δεν αξίζει να αλλάξω πάροχο.
    Άρα τελικά οι τόσο άξιοι εναλλακτικοί πάροχοι όπως τα λέτε, είναι πανάκριβοι, γιατί προτιμώ να πληρώνω ελαφρώς ακριβότερα και να ζούνε και οι υπάλληλοι αξιοπρεπώς.
    Άρα τελικά η ΔΕΗ δεν είναι τόσο απαρχαιωμένη όσο λέτε, μιας που οι τιμές δεν το δικαιολογούν.

    Ελπίζω κι εύχομαι ολοι αυτοί οι φιλελεδες ηλεκτρολογάρες να βρεθούν εργαζόμενοι των παρόχων με αμοιβή 3€ μικτά ανά σύνδεση όπως γίνεται και στην υπέροχη τηλεφωνία.
    Ελπίζω κι εύχομαι όλοι οι χρόνιοι πελάτες/εργοδότες όσων έχουν τέτοιες απόψεις, να πάνε με το καλημέρα στην πρώτη του εναλλακτική επιλογή γιατί τους πρότεινε χρεώσεις ελαφρώς φτηνότερες.

    Να ψοφήσει ο γάιδαρος του δίπλα

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Googlis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    giokil (15-11-17), moutoulos (15-11-17), NOE (15-11-17)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο ασχετο αλλα θελω την αποψη σας αν ειναι νομιμο και αν το εχει παθει κανεις αλλος. Μιας και αναφερθηκε το θεμα της εγγυησης στη δεη. 10 χρονια πριν εκοψα το ρευμα σαν φοιτητης με το που πηρα πτυχιο. Το ρευμα ηταν κανονικα στο ονομα μου, και το ειχα ενεργοποιησει εγω πληρωνοντας την εγγυηση καπου 50 ευρω το 2002...Στο λογαριασμο δεν υπηρχε κανενα χρεος και παντα πληρωνοταν στην ωρα του. Οταν πηγα για να ληξω τη συνδεση η σπιτονυκοκυρα μου θυμησε να παρω πισω την εγγυηση την οποια και ειχα ξεχασει. Στη ΔΕΗ μου ειπαν το εξης οταν ζητησα την εγγυηση. θα τη λαβω λεει οταν καποια αλλη στιγμη κανω νεα συνδεση ρευματος στο ονομα μου με πιστωτικο στον 1ο λογαριασμο. Και ετσι μαλλον μου φαγανε την εγγυηση...Δεν εχω καμια ελπιδα ΦΥΣΙΚΑ οτι αν τωρα κανω νεα συνδεση ρευματος θα θυμαται η δεη οτι καποια στιγμη σε καποιον στα Χανια δεν επεστρεψε την εγγυηση
    Αν εχει καποιος αντιστοιχη εμπειρια ας απαντησει και σε πμ να μην λερωνουμε εξαιτιας μου το παρον θεμα.
    Εγώ όταν έκανα την διακοπή του ρεύματος στο σπίτι που νοίκιαζα ως φοιτητής μου αφαίρεσαν από τον τελικό το ποσό, και επειδή υπήρχε κάποια διαφορά μου τα δώσαν στο χέρι στο ταμείο. Πρώτη φορά ακούω αυτό που έγινε σε σένα, μιας κι απ' όσους φίλους συμφοιτητές είχα το ίδιο άκουσα.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ειχες λογαριασμο στο ονομα σου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Ας μην ξεχνάμε και υποθέσεις τύπου Energa – Hellas Power, τα φέσια σε ελληνικό δημόσιο και σε ΔΕΗ, οι φυγόδικοι και οι γερμανικές αρχές που τους δίνουν άσυλο (γιατί άραγε ? μήπως ήταν γερμανικών συμφερόντων?). Δεν το αναλύω γιατί είναι τεράστιο θέμα και θα ξεφύγουμε, το αναφέρω όμως για να καταλήξω ότι δεν πρέπει να έχουμε κοντή μνήμη, να είμαστε προσεκτικοί και να μην ξαναγίνουν ίδια λάθη. Διότι τα φέσια πάλι εμείς τα πληρώσαμε.

    ¨Όσον αφορά στο θέμα της εγγύησης, Πριν δύο χρόνια που ξενοίκιασα το σπίτι στο οποίο έμενα 5 χρόνια, πήγα στην ΔΕΗ και έκανα αίτηση διακοπής. Εκεί μου εξήγησαν ότι θα έρθει ο εργολάβος να διακόψει την σύνδεση μου (από την χελώνα) εντός 10 ημερών και ότι ο τελευταίος μου λογαριασμός θα εκδοθεί κανονικά μετά το πέρας του διμήνου. Μου ζήτησαν επίσης την νέα μου διεύθυνση για να στείλουν τον τελευταίο λογαριασμό. Σε αυτόν τον τελευταίο λογαριασμό έγινε συμψηφισμός
    με την εγγύηση που είχα δώσει εξαρχής και προέκυψε ότι είχα επιστροφή γύρω στα 50Ε τα οποία πήγα και τ πήρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μιας και αναφέρθηκε για την παραγωγή ρεύματος που έχουν όλοι αυτοί οι ιδιώτες. από τη είναι? από πετρέλαιο? ανεμογεννήτριες? φωτοβολταϊκά? και αν είναι ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά και υδροηλεκτρικά (πολλά μικρά έχουν εμφανιστεί) το ρεύμα το δίνουν καθαρά στο δίκτυο και ότι πουλήσουν? ή το πουλάνε στην ΔΕΗ με το ανάλογο υψηλό κόμιστρο και μετά αγοράζουν χοντρική πολύ φθηνότερα και ξανά πουλάνε ακριβότερα (αλλά ελαφρός φθηνότερα από την ΔΕΗ) και τα οικονομάν από δύο μπάντες? γιατί αν είναι έτσι μην παραμυθιάζουν τον κόσμο ότι πουλάνε την παραγωγή τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχες λογαριασμο στο ονομα σου;
    Στο ονομα μου το εχω ηδη αναφέρει. Εγω εκανα την αιτηση συνδεσης, το επομενο πρωι ηρθαν μου συνδεσαν το ηδη υπαρχον ρολοι και εγω εκανα τη διακοπη μερικα χρονια μετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Γιαννη αν δεν εχουν κανει καμια κομπινα(γιατι ολα ειναι πιθανα) η τιμη πωλησης εχει πεσει παρα πολυ σε σημειο να ψαχνουν τους δικους τους πελατες

    από φωτοβολταϊκά πάρκα στην Ελλάδα ήταν 29,3 λεπτά, τώρα έχει πέσει στα 8,5 λεπτά του ευρώ. Μιλάμε για τη μέση τιμή, υπάρχουν έργα με τιμή 8 λεπτά», σημειώνει ο κ. Ψωμάς. (πηγη: http://www.kathimerini.gr/891695/article/epikairothta/perivallon/f8hnoterh-to-2016--h-paragwgh-reymatos-apo-fwtovoltaika )
    η παραγωγη της ενεργειας λοιπον γινεται απο ΑΠΕ απο φυσικο αεριο (http://www.heron.gr/index.php?option...id=196&lang=gr) .
    Εγω να κανω μια ερωτηση σε οσους συμφωνησαν με το ποστ 22.Η δεη την πρωτη υλη απο ποιον την αγοραζει? διαβαστε σχετικα εδω http://www.kathimerini.gr/427199/art...tzampa-lignith
    και μετα ξανασυζηταμε αν αξζει εμεις οι ταλαιπωροι να δινουμε 1€ παραπανω για να τρωνε καποιοι με 10 μασελες..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    υπαρχει ενα ντοκιμαντερ στο σκαι για τη δεη και το λιγνιτη,

    αυτο που ειπαν είναι ότι έγινε μια κακοδιαχείρηση με το λιγνήτη που ηταν τσάμπα για δεκαετίες, ενώ έπρεπε (επειδή ήταν τσαμπα) να υπάρχει συνετή χρήση

    πολλά εργοστάσια θα κλείσουν πλέον γιατί είναι ασύμφορα, έχουν καταστραφεί και δεν τηρούν τις προδιαγραφές

    ο μέγας ΜΛΚΣ ο Γεωργάκης , για κάποιο λόγο που μονο αυτός ξέρει και οι οικολόγοι.... στα χρόνια του μνημουνείου υπέγραψε η ελλάδα να εναρμονιστεί 10 χρόνια νωρίτερα
    με τα αέρια του θερμοκυπίου . Αυτά ειναι τα παραπάνω κέρατα που πληρώνουμε.
    Συν όλα αυτά έβαλε επιδότησε φωτοβολταϊκά μέσω των καταναλωτών , δηλαδή η δεή πουλάει 10 λεπτά αλλά αγοράζει 50 και τη διαφορά τη πληρώνει ο ΜΛΚΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 10000Ε να βάλει φωτοβολταϊκά .
    Ολα τα παραπάνω λέγονται πράσινη ανάπτυξη ή πράσινη μλκ καλύτερα.

    Η δεή πλέον υποχρεούται να πουλάει σε άλλους παραγωγούς σε τιμές χώμα κιλοβατόρες.
    Αγοράζει ο ΗΡΩΝ πχ 3 λεπτά τη κιλοβατόρα απο τη δεή και τη πουλάει 7

    απο την άλλη γεμάτη κοπρόσκυλα η δεή και μάλιστα μέχρι και οι συνταξιούχοι της με 2χιλιάρικα σύνταξη , είχαν και έχουν δωρεάν ρεύμα! δηλαδή στην ελλάδα δεν ειχε ο φτωχός δωρεάν ρεύμα αλλά είχε ο συνταξιούχος της δεη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 16-11-17 στις 00:11

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    lepouras, δεν έχω άμεση επαφή με τον κλάδο αλλά από αυτά που ξέρω και ενημερώνομαι, οι εταιρίες αγοράζουν το ρεύμα το δίκτυο και το μεταπωλούν αλλά ως ένα ποσοστό παράγουν και το δικό τους ρεύμα με τους εξής τρόπους: ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά και ηλεκτροπαραγωγές μηχανές. Το διοχετεύουν συνήθως στο δίκτυο της ΔΕΗ (που πλέον το διαχειρίζεται ιδιώτης) και στο τέλος κάνουν συμψηφισμό.

    Όσον αφορά τις ανεμογεννήτριες τώρα, για να μπορέσουν να διοχετεύσουν ρεύμα στο δίκτυο, πρέπει πρώτα να αποκτήσουν έναν πολύ συγκεκριμένο ρυθμό περιστροφής, γιαυτό υπάρχει ένας ηλεκτροκινητήρας που τις γυρνάει μέχρι να αποκτήσουν αυτή την ταχύτητα και μετά συμπλέκεται με την γεννήτρια για να παράγει ρεύμα. Κάτι που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι το ρεύμα που καταναλώνει η ανεμογεννήτρια για να εκκινήσει το αγοράζουν σε πολύ χαμηλή τιμή από την ΔΕΗ ενώ το ρεύμα που παράγει η ανεμογεννήτρια το πουλάνε σε υψηλή τιμή στην ΔΕΗ.

    Οι ηλεκτροπαραγωγές μηχανές είναι κινητήρες εσωτερικής καύσης μεγάλοι σαν των καραβιών, που καίνε ορυκτά καύσιμα, αέριο μέχρι και σκουπίδια. Αυτό με τα σκουπίδια είπαν κάποια στιγμή να το κάνουν στην Θεσσαλονίκη στο Τιταν, στην Ιταλία λειτουργούν τέτοιες μηχανές που καίνε τα παλιά λάδια μηχανών αφού πρώτα τα 'καθαρίσουν' περνώντας από ένα σύστημα φυγοκέντρισης. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπάρχει κάτι ανάλογο, σίγουρα όμως λειτουργούν μηχανές με αέριο.

    EDIT: Άκη το ντοκυμαντέρ του Σκαι το έχω δεί αλλά κράτησα και κάποιες επιφυλάξεις με το σκεπτικό ότι ο μεγαλομέτοχος του σταθμού είναι από αυτούς που έκανα κρούση να αγοράσουν μονάδες και ορυχεία τις ΔΕΗ. Τουλάχιστον αυτό ειπώθηκε στα ΜΜΕ. ( για να μην παρεξηγηθώ, επειδή ειπώθηκαν ονόματα, δεν λέω ότι βρήκα κάτι μεμπτό στο ντοκυμαντέρ αλλά προσπαθώ η ενημέρωση μου να είναι πολύπλευρη )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NOE : 16-11-17 στις 00:31

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρητες ενεργειας
    By mathios in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-19, 00:48
  2. Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-12, 09:19
  3. χρηση ρυθμιστη φορτισης απο solar panel για αδιαλειπτη παροχη ενεργειας.
    By jimacid in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 09:48
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-11, 23:27
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-05, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας