Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: Greeen εναλλακτικός παροχος ηλ.ενεργειας

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν ιδιωτες που πουλανε ρευμα στη ΔΕΗ με καυσιμο βιοαεριο αλλα ειναι σχετικα μικρης ισχυος, π.χ. στα Μεγαρα υπαρχει μια μοναδα 500kw.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    lepouras, δεν έχω άμεση επαφή με τον κλάδο αλλά από αυτά που ξέρω και ενημερώνομαι, οι εταιρίες αγοράζουν το ρεύμα το δίκτυο και το μεταπωλούν αλλά ως ένα ποσοστό παράγουν και το δικό τους ρεύμα με τους εξής τρόπους: ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά και ηλεκτροπαραγωγές μηχανές. Το διοχετεύουν συνήθως στο δίκτυο της ΔΕΗ (που πλέον το διαχειρίζεται ιδιώτης) και στο τέλος κάνουν συμψηφισμό.

    Όσον αφορά τις ανεμογεννήτριες τώρα, για να μπορέσουν να διοχετεύσουν ρεύμα στο δίκτυο, πρέπει πρώτα να αποκτήσουν έναν πολύ συγκεκριμένο ρυθμό περιστροφής, γιαυτό υπάρχει ένας ηλεκτροκινητήρας που τις γυρνάει μέχρι να αποκτήσουν αυτή την ταχύτητα και μετά συμπλέκεται με την γεννήτρια για να παράγει ρεύμα. Κάτι που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι το ρεύμα που καταναλώνει η ανεμογεννήτρια για να εκκινήσει το αγοράζουν σε πολύ χαμηλή τιμή από την ΔΕΗ ενώ το ρεύμα που παράγει η ανεμογεννήτρια το πουλάνε σε υψηλή τιμή στην ΔΕΗ.

    Οι ηλεκτροπαραγωγές μηχανές είναι κινητήρες εσωτερικής καύσης μεγάλοι σαν των καραβιών, που καίνε ορυκτά καύσιμα, αέριο μέχρι και σκουπίδια. Αυτό με τα σκουπίδια είπαν κάποια στιγμή να το κάνουν στην Θεσσαλονίκη στο Τιταν, στην Ιταλία λειτουργούν τέτοιες μηχανές που καίνε τα παλιά λάδια μηχανών αφού πρώτα τα 'καθαρίσουν' περνώντας από ένα σύστημα φυγοκέντρισης. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπάρχει κάτι ανάλογο, σίγουρα όμως λειτουργούν μηχανές με αέριο.

    EDIT: Άκη το ντοκυμαντέρ του Σκαι το έχω δεί αλλά κράτησα και κάποιες επιφυλάξεις με το σκεπτικό ότι ο μεγαλομέτοχος του σταθμού είναι από αυτούς που έκανα κρούση να αγοράσουν μονάδες και ορυχεία τις ΔΕΗ. Τουλάχιστον αυτό ειπώθηκε στα ΜΜΕ.
    δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν μοτερ για να την φέρει σε αριθμό στροφών. ξέρω ότι έχουν μοτερ για την περιστροφή του πύργου στην φορά του ανέμου και μοτέρ για την περιστροφή των πτερυγίων για να αποκτήσουν την κατάλληλη κόντρα στον άνεμο ανάλογα με την ταχύτητα που υπολογίζει το ανεμόμετρο που έχουν απάνω τους. εφόσον έχουν αυτά τα δύο συστήματα γιατί να βάλουν μοτερ να την περιστρέψει την φτερωτή εφόσον με την κατάλληλη κλήση των πτερυγίων στον άνεμο θα αρχίσουν να περιστρέφονται μόνα τους? αν το σύστημα του υπολογιστή είναι και αρκετά έξυπνο μπορεί στην εκκίνηση να δόση μεγαλύτερη κλήση (όπως θα ήταν σε μικρότερο άνεμο από τον υπάρχον) ώστε να ξεκινήσουν ποιο γρήγορα και μετά να τα ρύθμιση στην κατάλληλη με τον άνεμο.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Γιάννη υπάρχουν τα συστήματα που αναφέρεις αλλά και το μοτέρ για την εκκίνηση διότι η εκκίνηση από το μηδέν είναι δυσκολότερη από το να διατηρήσεις τον ρυθμό περιστροφής σταθερό μετά το πέρας της εκκίνησης. Έτσι πετυχαίνουν λειτουργία με χαμηλότερο άνεμο. Βέβαια η τεχνολογία αλλάζει και μπορεί να έχει υπάρξει βελτίωση την τελευταία 5ετία που απέχω λίγο και ίσως κάτι να άλλαξε.

    Άκη αυτό δεν είναι αλήθεια, ότι οι συνταξιούχοι της δεή έχουν δωρεάν ρεύμα. Αλλά ακόμα και αν ήταν αλήθεια, δεν αποτελεί (κατ εμέ) κριτήριο για το ποιον πάροχο να επιλέξω για το σπίτι μου. Είναι σαν να λέμε ότι σταματάω να πηγαίνω στον σουβλατζή της γειτονιάς μου γιατί ξέρω ότι ο υπάλληλος του τρώει σάντουις χωρίς να το πληρώσει, και θα πηγαίνω πλέον στην γερμανική αλυσίδα τύπου McDon@@ds επειδή εκεί οι υπάλληλοι πληρώνουν ότι τρώνε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη υπάρχουν τα συστήματα που αναφέρεις αλλά και το μοτέρ για την εκκίνηση διότι η εκκίνηση από το μηδέν είναι δυσκολότερη από το να διατηρήσεις τον ρυθμό περιστροφής σταθερό μετά το πέρας της εκκίνησης. Έτσι πετυχαίνουν λειτουργία με χαμηλότερο άνεμο. Βέβαια η τεχνολογία αλλάζει και μπορεί να έχει υπάρξει βελτίωση την τελευταία 5ετία που απέχω λίγο και ίσως κάτι να άλλαξε.

    Άκη αυτό δεν είναι αλήθεια, ότι οι συνταξιούχοι της δεή έχουν δωρεάν ρεύμα. Αλλά ακόμα και αν ήταν αλήθεια, δεν αποτελεί (κατ εμέ) κριτήριο για το ποιον πάροχο να επιλέξω για το σπίτι μου. Είναι σαν να λέμε ότι σταματάω να πηγαίνω στον σουβλατζή της γειτονιάς μου γιατί ξέρω ότι ο υπάλληλος του τρώει σάντουις χωρίς να το πληρώσει, και θα πηγαίνω πλέον στην γερμανική αλυσίδα τύπου McDon@@ds επειδή εκεί οι υπάλληλοι πληρώνουν ότι τρώνε...
    Αυτό δεν το εχω 'διαβασει 'σε κανενα σχετικο αρθρο.Εχεις να παραθεσεις κατι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ο μέγας ΜΛΚΣ ο Γεωργάκης , για κάποιο λόγο που μονο αυτός ξέρει και οι οικολόγοι.... στα χρόνια του μνημουνείου υπέγραψε η ελλάδα να εναρμονιστεί 10 χρόνια νωρίτερα
    με τα αέρια του θερμοκυπίου . Αυτά ειναι τα παραπάνω κέρατα που πληρώνουμε.
    Συν όλα αυτά έβαλε επιδότησε φωτοβολταϊκά μέσω των καταναλωτών , δηλαδή η δεή πουλάει 10 λεπτά αλλά αγοράζει 50 και τη διαφορά τη πληρώνει ο ΜΛΚΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 10000Ε να βάλει φωτοβολταϊκά .
    Ολα τα παραπάνω λέγονται πράσινη ανάπτυξη ή πράσινη μλκ καλύτερα....
    Τα παραπάνω έγιναν με τον Ν.3468/2006 επί κυβέρνησης ΝΔ / Κ. Καραμανλή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη υπάρχουν τα συστήματα που αναφέρεις αλλά και το μοτέρ για την εκκίνηση διότι η εκκίνηση από το μηδέν είναι δυσκολότερη από το να διατηρήσεις τον ρυθμό περιστροφής σταθερό μετά το πέρας της εκκίνησης. Έτσι πετυχαίνουν λειτουργία με χαμηλότερο άνεμο. Βέβαια η τεχνολογία αλλάζει και μπορεί να έχει υπάρξει βελτίωση την τελευταία 5ετία που απέχω λίγο και ίσως κάτι να άλλαξε....
    Εννοείται ότι ΔΕΝ υπάρχει αυτό. Η ταχύτητα περιστροφής εξαρτάται από την κινητική ενέργεια που έχει ο άνεμος κάθε στιγμή και βελτιστοποιείται από το σύστημα ελέγχου της ανεμογεννήτριας το οποίο "διορθώνει" συνεχώς την διεύθυνση, το βήμα των πτερύγων και την "απορρόφηση" ενέργειας από το alternator, έτσι ώστε να επιτυγχάνεται συνεχώς η μέγιστη ισχύ για τις συγκεκριμένες συνθήκες ανέμου.

    Επίσης, η αγορά "χονδρικής" πώλησης της ενέργειας είναι ένας εξαιρετικά περίπλοκος μηχανισμός. Η τιμή πώλησης / αγοράς της ενέργειας σε αυτό το επίπεδο διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες όπως την ποσότητα, το αν πρόκειται για ζήτηση ή για προσφορά, την χρονική περίοδο του χρόνου ή / και της ημέρας που προσφέρεται ή ζητείται και πολλούς άλλους παράγοντες που δεν είναι εύκολο να γνωρίζει κανείς αν δεν ασχοληθεί συγκεκριμένα.
    Οι νέοι πάροχοι ηλ. ενέργειας προσφέρουν καλύτερες τιμές κάνοντας καλύτερη και αποτελεσματικότερη διαχείριση των πόρων τους γενικώς... "Παραγωγικότητα" ονομάζεται και μέχρι πρότινος ήταν άγνωστη λέξη (αν όχι απαγορευμένη) για επιχειρήσεις / οργανισμούς του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Υπαρχει καποια εταιρεια απο αυτες που να δραστηριοποιειται εκτος Αττικης ή εμεις της επαρχιας ειμαστε παντα σε δευτερη μοιρα?

    Η νησιωτικη Ελλαδα στηριζει τους Ελληνες τις δυσκολες στιγμες που ζουμε,,.....
    Η παραπανω συζητηση μου θυμιζει λιγακι την ταινια "ανεμοδαρμενα υψη"

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρητες ενεργειας
    By mathios in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-19, 00:48
  2. Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-12, 09:19
  3. χρηση ρυθμιστη φορτισης απο solar panel για αδιαλειπτη παροχη ενεργειας.
    By jimacid in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 09:48
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-11, 23:27
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-05, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας