Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Ρελέ Διαρροής

  1. #1
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή Ρελέ Διαρροής

    Μου είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος του εργολάβου έναν ρελέ "μάρκα μ'έκαψες" και μετά από 5 χρόνια σε τύχαίο έλεγχο που έκανα αφού κάηκε η αντίσταση του boiler (πάτησα το κουμπι τεστ, τίποτα, βραχυκύκλωσα πρίζα με λάμπα φάση - γείωση και αυτό μήτε και δεν συγκινήθηκε) διαπίστωσα ότι πάπαλα, δεν δουλέυει. Έχει διακοσμητικό ρόλο. Τώρα που θα τον αλλάξω ζητάω γνώμες ως προς το αξιοπιστότερο. Έχουμε και λέμε τι Ρελέ διαρροής 4P 40A;
    LEGRAND

    HAGER

    SCHNEIDER-ELECTRIC

    Ακούω γνώμες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    και οι τρεις θεωρητικά είναι αξιόπιστες μάρκες.
    την legrand δεν την έχω σε πολύ υπόληψη λόγο διάφορων προβλημάτων που είχα αντιμετωπίσει (τουλάχιστον ποιο παλιά ) και δεν ξανά ασχολήθηκα μαζί της
    στα hager δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα εκτός από ένα που ήταν όμως από κατασκευής προβληματικό(δεν δούλευε καθόλου ούτε με το τεστ) και αντικαταστάθηκε άμεσα. αυτό ήταν πριν αρκετά χρόνια.
    η Σναιντερ είναι σχετικά καινούργια και δεν έχει δείξει προβλήματα μέχρι στιγμής.
    οπότε κλείνω στις δύο τελευταίες.

    φυσικά υπάρχει και η ΑΒΒ πολύ καλή και αξιόπιστη.
    μιζενς δεν επιλέγω από άποψη (και όχι μόνο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος του εργολάβου έναν ρελέ "μάρκα μ'έκαψες" και μετά από 5 χρόνια σε τύχαίο έλεγχο που έκανα αφού κάηκε η αντίσταση του boiler (πάτησα το κουμπι τεστ, τίποτα, βραχυκύκλωσα πρίζα με λάμπα φάση - γείωση και αυτό μήτε και δεν συγκινήθηκε) διαπίστωσα ότι πάπαλα, δεν δουλέυει. Έχει διακοσμητικό ρόλο. Τώρα π...
    Είναι Συνδεδεμένο ή το έβαλε ο ηλεκτρολόγος για να πάρει τα χρήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #4
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι Συνδεδεμένο ή το έβαλε ο ηλεκτρολόγος για να πάρει τα χρήματα.
    Όχι εντάξη, συνδεδεμένο είναι και σωστά και μέχρι πρότινος δούλευε και το τεστ. Η μάρκα του είναι GEWISS. Όλο τα ραγουλικό του πίνακα με αυτήν την μάρκα τα έχει τοποθετήσει. Την ξέρει κανέις; Εγώ πρώτη φορά την είδα στον πινακά μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 13-11-17 στις 11:33

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.698

    Προεπιλογή

    Για να μην παρουμε και το κεφαλι του ηλεκτρολογου, ειπες πως το ρελε καηκε μετα απο τον θανατο της αντιστασης του boiler.
    Εχει τυχει αρκετες φορες να "φυγει" ρελε (30mA / 40A), ειδικα απο βραχυκυκλωμα φαση-γη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι εντάξη, συνδεδεμένο είναι και σωστά και μέχρι πρότινος δούλευε και το τεστ. Η μάρκα του είναι GEWISS. Όλο τα ραγουλικό του πίνακα με αυτήν την μάρκα τα έχει τοποθετήσει. Την ξέρει κανέις; Εγώ πρώτη φορά την είδα στον πινακά μου
    Πολύ καλή εταιρεία (U.K.) σε βιομηχανικά προιόντα όπως 3φ πρίζες πολυεστερικοί στεγανοί πίνακες βαρέως τύπου υλικό για χρήση σε ναυπηγεία.
    Την έχω δουλέψει από το 2000 σε κατασκευές σε ναυπηγείο. Σε ραγουλικό χαμηλής τάσης δεν γνωρίζω την ποιότητά της καθώς και ΔΔΕ. Προφανώς είναι καλή και σε αυτά. Αυτή την εντύπωση μου δίνει.
    http://apps.gewiss.com/CATALOGO/IN/P...Power_2016.pdf

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 13-11-17 στις 11:45
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (13-11-17)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Πριν αγοράσεις άλλο θα σου πρότεινα να κάνεις έλεγχο- με τη λάμπα και βεβαίως να ανάβει- σε όλες τις πρίζες, επίσης να τσεκάρεις αν στην είσοδο του ρελέ πάνε και οι τρις φάσεις, αυτό το λέω γιατί το θεωρώ απίθανο μετά από βραχυκύκλωμα να καταστραφεί το κύκλωμα πτώσης (*) του ρελέ
    (*) Έχει αντίσταση προστασίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #8
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν αγοράσεις άλλο θα σου πρότεινα να κάνεις έλεγχο- με τη λάμπα και βεβαίως να ανάβει- σε όλες τις πρίζες, επίσης να τσεκάρεις αν στην είσοδο του ρελέ πάνε και οι τρις φάσεις, αυτό το λέω γιατί το θεωρώ απίθανο μετά από βραχυκύκλωμα να καταστραφεί το κύκλωμα πτώσης (*) του ρελέ
    (*) Έχει αντίσταση προστασίας
    Ο ΕΛΕΓΧΟΣ είπα έγινε μετά αφού μου καήκε η αντίσταση. Ο ρελέ είναι άγνωστο αν δεν λειτουργούσε από τότε ή καιρο πριν. Απλά όταν σήκωσα τον διπολικό του Boiler και έπεφτε η ασφάλεια, τσέκαρα μετά με πολύμετρο την αντίσταση και είδα ότι είχε καεί. Μετά όμως αναρωτήθηκα πως και δεν έπεφτε το ρελέ, πάτησα το τεστ όπως είπα και τίποτα. Και βραχυκύκλωσα ΦΑΣΗ (όχι ουδέτερο) με γείωση, η λάμπα λέμε άναβε κανονικά για όση ώρα ήθελα με την γείωση! Και ο ρελές τίποτες. Η συνδεσμολογία είναι σωστή, τσεκαρισμένο. Είναι σίγουρο ότι ο ΔΔΡ δεν δουλεύει, δεν είναι σίγουρο ότι φταίει το boiler που χάλασε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Συνημμένο Αρχείο 71220

    Σας βάζω και μια φωτογραφία για να δείτε την συνδεσμολογία αλλά και την δουλειά του ηλεκτρολόγου. Όλα μέσα στον ίδιο πίνακα, τηλέφωνα, θυροτηλέφωνα, γραμμές συναγερμού κ.α., όλα τα καλώδια με τάξη κοκ Πολύ καλή δουλεία, επαγγελματική και κυρίως πιστοποιημένη

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το γιατί και αν καταστράφηκε λόγω του θερμοσίφωνα, δεν έχει καμία σημασία. Μπορεί να ήταν χαλασμένο και μετά από ένα μήνα από την εγκατάσταση του.
    Για αυτό ο ποιητής έβαλε το μπουτόν "τεστ" και λέει ότι πρέπει να δοκιμάζεται σε τακτά διαστήματα (όχι με λάμπες, χέρια, γλώσσες η άλλα γιατροσόφια).

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (13-11-17)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ups και ρελέ διαρροής
    By sat3x1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 04:53
  2. Ρεύμα διαρροής στο HSpice
    By free86 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 13:22
  3. Πίνακας / Ρελέ Διαρροής / Γεν. Ασφάλειες
    By trabant in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 20:29
  4. Δεύτερος Διακόπτης Διαρροής ??
    By ΣΙΣΚΟΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-09, 11:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας