Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: αντικατάσταση θερμοστάτη Siemens RDH10

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή αντικατάσταση θερμοστάτη Siemens RDH10

    Έχω έναν θερμοστάτη Siemens RDH10 αλλά δεν με καλύπτει ο τρόπος που δουλεύει. Χρησιμοποιείται σε λέβητα πετρελαίου.
    Για να σβήσει πρέπει η θερμοκρασία να ανέβει 1°C πάνω από την επιθυμητή.
    Δίνει εντολή να ανάψει όταν η θερμοκρασία πέσει 1°C κάτω από την επιθυμητή με αποτέλεσμα να έχουν πέσει 2°C από τη στιγμή που σταμάτησε να δουλεύει ο λέβητας και να έχουν κρυώσει πολύ τα σώματα.

    Υπάρχει τρόπος να μπω σε κάποιο διαγνωστικό μενού και να αλλάξω αυτή τη συμπεριφορά; Αντί δηλαδή για ±1˚C να δουλεύει με ±0.5˚C.

    Έχω δει διάφορους θερμοστάτες στην Κινέζικη αγορά (ebay, Ali κτλ). Έχει δοκιμάσει κανείς; Είδα στο manual ενός τον τρόπο για πρόσβαση στα system settings και αναφέρει sensor hysteresis 0.5~4˚. Νομίζω πως είναι αυτό που ψάχνω. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον θερμοστάτη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Τον Olympia Electronics BS-812 με ρυθμιζόμενο θερμοδιαφορικό χρονοπρόγραμμα κλπ κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Στο υπάρχον φαίνεται να είναι fix 1 βαθμός. Έχω βάλει παλαιότερα αυτόν αλλά και πάλι νοιώθω κρύο η ζέστη ακόμα και τώρα που έχω το differential 0.2 C°. Το σώμα συνηθίζει και ζητάει περισσότερο.
    Παίζουν ρόλο και η μέγιστη θερμοκρασία που κόβει ο καυστήρας, η θερμοκρασία που παίρνει μπροστά ο κυκλοφορητής αλλά και αν ο κυκλοφορητής σταματάει η όχι μετά την εντολή OFF ( μόνο σε ατομικούς καυστήρες, στα κοινά σταματάει), και το μέγεθος των σωμάτων κλπ.
    Ακόμα και η θέση του θερμοστάτη, η οποία προσδίδει αδράνεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (14-11-17)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ισως ειναι καλύτερα να ρυθμιστει ο καυστήρας σε πιο χαμηλή ισχύ και να καιει περισσότερες ώρες.
    Τα ανοιγοκλεισίματα τότε θα είναι πιο απαλά , και δεν θα καίγεσαι με το που ξεκινάει ... αφού θα προλαβαίνει ο θερμοστάτης να καταλάβει τι γίνεται στον χώρο .
    Αμα εχεις τελεια μόνωση το ιδανικό ειναι το καλοριφέρ να λειτουργεί συνέχεια , υπάρχει αυτο που λέμε θερμική άνεση , δεν υπάρχουν ανεβοκατεβάσματα στην θερμοκρασία
    Στην πράξη επειδη τα περισσότερα ελληνικά σπίτια ειναι ενεργειακά σουρωτήρια , οσες περισσότερες ωρες λειτουργει τοσες περισσότερες απωλειες εχεις ...

    Παιζει ρόλο και η θέση του θερμοστάτη , να μην ειναι κοντα στο σωμα του καλοριφέρ .

    Για καλύτερα απο απλο ON OFF θερμοστάτη πας στην ακριβότερη κατηγορία με PID

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 14-11-17 στις 10:46

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Αν ρυθμιστεί ο καυστήρας σε χαμηλότερη ισχύ δεν θα κάνει περισσότερη ώρα να ζεσταθεί το σπίτι;
    Δεν νομίζω πως αργεί να καταλάβει ο θερμοστάτης τις αλλαγές θερμοκρασίας, απλά αφού έχει ζεσταθεί το σπίτι αργεί να πέσει η θερμοκρασία και δεν μου αρέσει που πρέπει να πέσει 2° για να ξαναπάρει μπρος.
    Αυτό που λες μπορεί να ισχύει αν η θερμοκρασία φτάνει το +1° και μέχρι να το καταλάβει ο θερμοστάτης ζεσταίνεται ακόμη περισσότερο το σπίτι, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
    Ο θερμοστάτης είναι σε σωστή θέση.
    Η μόνη επαφή που έχω με PID είναι σε 3d printers και κάποια άλλα μικρά projects. Πώς δουλεύει ο θερμοστάτης pid στο σπίτι; Προσαρμόζονται αυτόματα οι παράμετροι με τη χρήση που γίνεται; Δεν κάνει περισσότερα on/off ο λέβητας με PID;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ioanniskar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (14-11-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοστάτη siemens RDH10
    By spyroskam in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-20, 17:54
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 09:08
  3. Αντικατάσταση παλαιού θερμοστάτη χώρου
    By marsele in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 16:13
  4. θερμοστατης Siemens rdh10
    By spiros24ath in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-15, 19:08
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 11:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας