Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 113

Θέμα: ΑΜΠΕΡ ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΡΟΗΣ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αυτό κατάλαβες η θέλεις εφαρμογή στο Excel να υπολογίσεις τι συρματάκι να βάλεις;
    Μιας και δεν είμαι του αθλήματος, ας αναλάβουν οι ηλεκτρολόγοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    δεν μπορω να καταλαβω το νοημα της συζητησης.
    Αφου παραθεσε πινακακι οπου αναφέρονται σχετικα,ποσο ρευμα αντεχει αγωγος μεσα σε τοιχο,με ένα ενεργο αγωγο ,με τρεις,πολλους κλπ.Αν είναι στον αερα,στο νερο,στον τοιχο.
    Ο συγκεκριμενος αγωγος είναι στον αερα,δεν ακουμπάει πουθενα και δεν εχει διπλα του(σε αποσταση οσο το Φ του) αλλον αγωγο.
    Το 1,5 μμ αντεχει 25 Α αν είναι υπο αυτές τις συνθήκες που συζητάμε.
    αυτά περι σφιξίματος ότι αγωγο και να βαλει αν είναι λασκα και σπινθιριζει θα καει ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    υπαρχουν ενα σωρω calculators που σου βγαζουν την πτωση τασης, αλλα ειλικρινα δεν καταλαβαινω τη λογικη της ερωτησης αυτου του θεματος... το προβλημα ειναι να γλυτωσεις τη "φασαρια" 5-10 ποντων που βαζεις 10ρι? η απλα το ψαχνεις εγκυκλοπαιδικα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Η απορια μου ξεκινησε απο το γεγονος οτι τα ρελε 40Α με αναγραφομενη προτεινομενη ασφαλεια 63Α εχουν μεσα καλωδιο 4mm2 το οποιο συμφωνα με τους πινακες του alpha_uk αντεχει max μεχρι 41Α. Καποιοι δωσαν ως εξηγηση το μηκος καποιοι αλλοι οτι το καλωδιο αντεχει, ο κατασκευαστης ξερει. Η καθε εξηγηση ειναι φυσικο να γενναει αυτοματα και αλλα ερωτηματα. Θεωρω πολυ θετικοτερο να υφιστατε ενα ερωτημα και να ψαχνεται καποιος εγκυκλοπεδικα (εννοειται) και εν μερη λογικες αλλά ανεπαρκείςτις εξηγησεις περι μηκος κλπ (και οι ασφάλεις τήξεως μικρό μήκος έχουμε αλλά λόγω μικρότερης διατομής από τα καλώδια "καίγονται"). Οι απαντησεις ομως του τυπου, « ωχ αδελφε» «τι το ψαχνεις» « σιγα το πραγμα» «βαλε κει ενα καλωδιο παλιο τσιγκουνη» κοκ εκτος οτι δεν προσφερουν τιποτα δειχνουν εκτος απο αγνοια και ελειψη υπευθυνοτητας και επαγγελματισμου. Το πρόβλημα θα ελεγα δεν είναι γιατι εγώ έχω απορία πως ένα καλώδιο 4mm2 αντέχει ρεύμα 63 A αλλα οτι κάποιοι δεν εχουν απορια καν...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-11-17 στις 11:31

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Αυτοι που δεν εχουν απορια πολυ απλα εχουν καταλαβει το πως και το γιατι αντεχει .Εσυ που εχεις απορια σου εδωσαν πινακες για να καταλαβεις τι συμβαινει στην καθε περιπτωση..Δεν σου ειπε κανενας "τι το ψαχνεις" και "σιγα το πραγμα" χωρις αιτιολογηση..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #26
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι που δεν εχουν απορια πολυ απλα εχουν καταλαβει το πως και το γιατι αντεχει .Εσυ που εχεις απορια σου εδωσαν πινακες για να καταλαβεις τι συμβαινει στην καθε περιπτωση..Δεν σου ειπε κανενας "τι το ψαχνεις" και "σιγα το πραγμα" χωρις αιτιολογηση..
    Οι πίνακες λένε 41Α max για το 4mm2 και το ρελέ με αυτής της διατομής καλώδια που έχει ζητάει ασφάλεια 63Α Συνημμένο Αρχείο 71268. Σίγουρα έχεις καταλάβει; Να το ξαναπώ. Σύμφωνα με τους πίνακες που μου δώσατε ΤΟ 4mm2 ΚΑΛΩΔΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ 63Α...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-11-17 στις 12:20

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απορια μου ξεκινησε απο το γεγονος οτι τα ρελε 40Α με αναγραφομενη προτεινομενη ασφαλεια 63Α εχουν μεσα καλωδιο 4mm2 το οποιο συμφωνα με τους πινακες του alpha_uk αντεχει max μεχρι 41Α.
    και ΟΛΟΙ σου απαντησαν για τον παραγοντα ΜΗΚΟΣ ΑΓΩΓΟΥ (δεν αναφερθηκε και το υλικο αγωγου το οποιο επισεις παιζει σημαντικοτατο ρολο)
    το χεις κανει και μαθημα φανταζομαι.
    Απο το να σου πεταξει καποιος ενα σωρο τυπους και να μη τους χρησιμοποιεις ειναι καλυτερα να σου δωσουν το μπουσουλα ενος πινακα.

    Καποιοι δωσαν ως εξηγηση το μηκος καποιοι αλλοι οτι το καλωδιο αντεχει, ο κατασκευαστης ξερει. Η καθε εξηγηση ειναι φυσικο να γενναει αυτοματα και αλλα ερωτηματα.
    Κοιτα, δεν ειναι κανενα μεταφυσικο φαινομενο, εχει να κανει με το θεμα μηκους και πτωσης τασης. Ο κατασκευαστης δεν εχει ουτε κερατα ουτε φτερα, ανθρωπος ειναι και εμαθε αυτα που -θεωρητικα- μαθαμε ολοι.
    Θεωρω πολυ θετικοτερο να υφιστατε ενα ερωτημα και να ψαχνεται καποιος εγκυκλοπεδικα (εννοειται) και εν μερη λογικες αλλά ανεπαρκείςτις εξηγησεις περι μηκος κλπ
    ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ?????
    ΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ, αν τις βλεπεις ανεπαρκεις οσο και να στο εξηγησουν δε θα το καταλαβαινεις και θα το θεωρεις ανεπαρκες.
    Κι επειδη πολοι ανθρωποι προφανως δεν ενδιαφερονται για το θεωρητικο υποβαθρο του αντικειμενου τους -χωρις να θελω να σε προσβαλω σε καμια περιπτωση, μπορει στο πρακτικο μερος να σαι ο καλυτερος- καλως και βγαινουν καποιοι πινακες και κανονισμοι.
    (και οι ασφάλεις τήξεως μικρό μήκος έχουμε αλλά λόγω μικρότερης διατομής από τα καλώδια "καίγονται").
    Οι ασφαλειες τηξεως ΔΕΝ ειναι απο χαλκο, περιεχουν ειδικα υλικα αναλογα με το ζητουμενο χρονο τηξεως.

    Οι απαντησεις ομως του τυπου, « ωχ αδελφε» «τι το ψαχνεις» « σιγα το πραγμα» «βαλε κει ενα καλωδιο παλιο τσιγκουνη» κοκ εκτος οτι δεν προσφερουν τιποτα δειχνουν εκτος απο αγνοια και ελειψη υπευθυνοτητας και επαγγελματισμου.
    Κανεις δε σου εδωσε τετοιου ειδους απαντηση, αλλα εχεις παρει την απαντηση εκλαικευμενα και κατανοητα απο τα πρωτα κι ολας μυνηματα. Αν δε μπορεις να την κατανοησεις λογο ελειψης καποιων βασεων δεν πειραζει, μπορει οι συγκεκριμενες βασεις να μη χρειαζονται καν γι αυτο που κανεις οποτε τι αλλο να σου πει κανεις απο το "ακολουθα τον κανονισμο"?

    Το πρόβλημα θα ελεγα δεν είναι γιατι εγώ έχω απορία πως ένα καλώδιο 4mm2 αντέχει ρεύμα 63 A αλλα οτι κάποιοι δεν εχουν απορια καν...
    φιλε μου το οτι δεν εχουν αυτη την απορια ειναι επειδη το γνωριζουν.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου το οτι δεν εχουν αυτη την απορια ειναι επειδη το γνωριζουν.
    ΑΥΤΟ!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #29
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    "Επειδή ΝΟΜΊΖΟΥΝ ότι το γνωρίζουν" θα θέλετε να πείτε. Μου δίνετε πίνακες που λένε ακριβώς ότι το 4άρη καλωδιο δεν αντέχει επουδενί τα 63Α (και πολύ παραπάνω για να ζητάει 63Α ασφάλεια) και λέτε ότι το γνωρίζετε; Κουίζ: Πόσο είναι η διατομή των καλωδίων ενός ρελέ 63Α; Προλαβάινετε να διαλύσετε έναν να μάθετε
    ΥΓ: "εν οίδα, ότι ουδέν οίδα"

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Μπραβο δεν μπορουμε να πουμε τιποτα μετα απο αυτο..Αν δεν σου απαντησει καποιος θα ειναι επειδη δεν μπορει να σε αντικρουσει οχι επειδη δεν θελει να ασχοληθει αλλο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αμπεροτσιμπιδα ρευματων διαρροης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 07:22
  2. Ρελε διαρροης
    By watt in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 10:56
  3. ρελε διαρροης πεφτει μονο του..!!!
    By UNICARS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 02:10
  4. Λιωμενη επαφη σε ρελε διαρροης
    By pheilippe in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 21:37
  5. Ρελε διαρροης
    By jeik in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-10, 15:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας