Σελίδα 1 από 12 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 113

Θέμα: ΑΜΠΕΡ ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΡΟΗΣ

  1. #1
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή ΑΜΠΕΡ ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΡΟΗΣ

    Κατά την προσφιλή μου συνήθεια διέλυσα ένα ρελέ διαφυγής 40Α 4P που άλλαξα επειδή είχε χαλάσει και διαπίστωσα ότι τα καλώδια που έχει μέσα είναι 4mm2. Λεπτοπολύκλωνα βέβαια. Συνημμένο Αρχείο 71231Και αναρωτιέμαι. Εμείς πριν και μετά από ρελέ 40Α, βάζουμε 10mm2 καλώδια και ασφάλεια 32Α. Βλέποντας τα 4mm2 καλώδια που έχει μέσα ο ρελές ή 1. τα λεπτοπολύκλωνα 4mm2 είναι ισοδύναμα σε αμπέρ με τα 10mm2 που έχει πριν και μετά ο ρελές, ή 2. τσάμπα βάζουμε τα 10mm2 και πετάμε τα λεφτά μας αφού ο ρελές θα καταστραφεί στα 30Α ή 3.κάτι μου διαφεύγει... ΥΓ: Η ποιότητα κατασκευής του ρελέ μάρκας GEWISS χωρίς να είμαι ειδικός μου φάνηκε κάτω του μετρίου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 14-11-17 στις 19:22

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Το 4αρι αντεχει εως 45Α ως μονοπολικο που το βρηκες μεσα στο ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 4αρι αντεχει εως 45Α ως μονοπολικο που το βρηκες μεσα στο ρελε.
    Και τότε γιατί πριν και μετά τον ρελέ βάζουμε 10mm2 καλώδια με 32Α ασφάλεια και δεν βάζουμε 4άρι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Να το θέσω και αλλιώς το ερώτημα. Γιατί χρησιμοποιούμε καλώδια μεγέθους όπως το μάυρο αφού τελικά μέσα στον ρελέ, από όπου θα περάσει το ρεύμα, έχει καλώδια πολύ μικρότερα σαν το κίτρινο; Συνημμένο Αρχείο 71232

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 14-11-17 στις 19:05

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τότε γιατί πριν και μετά τον ρελέ βάζουμε 10mm2 καλώδια με 32Α ασφάλεια και δεν βάζουμε 4άρι;
    Γιατι ακολουθουμε τα προτυπα και τους κανονισμους και οχι τους πινακες των εταιρειων κατασκευης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thomastropo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  7. #6
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ακολουθουμε τα προτυπα και τους κανονισμους και οχι τους πινακες των εταιρειων κατασκευης
    Λέει κάπου ότι το 4mm2 καλώδιο αντέχει 45Α; Και αν αυτό ισχύει τότε εφόσον ο κανονισμός με υποχρεώνει να έχω 4 σκάλες μεγαλύτερης διατομής καλώδια θα πρέπει να έχει κάποια λογική εξήγηση. Ότι το λέει ο κανονισμός χωρίς να ξέρω λογική και ηλεκτρολογική εξήγηση δεν μου λέει τίποτα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 14-11-17 στις 19:19

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Χοντρικα τα πραγματα εχουν ως εξης:Ο κανονισμος βγαινει ωστε να δινει εναν ¨μπουσουλα¨ τον οποιο να μπορει να ακολουθησει καποιος χωρις ιδιαιτερες γνωσεις (αδειουχος ομως ετσι; ) δηλ που δεν μπορει να κατσει και να πει οτι εδω εχω μικρη αποσταση αρα αντι για 10αρι μπορω να βαλω 6αρι η ακομη και 4αρι χωρις προβλημα.Ετσι υποχρεωτικα βαζεις 10 σε παροχη 40 αμπερ ακομη και εχεις αποσταση ενα μετρο( οπως σε ενα εργοταξιακο ας πουμε).Η ΔΕΗ(και ο κανονισμος κατ'επεκταση) μ'αυτο τον τροπο ειναι σιγουρη οτι οτι καποιος που ειδε να βαζουν 6αρι στο εργοταξιακο δεν θα το βαλει σε μια παροχη 30-40 μετρων γιατι εκει θα εχει μεγαλη πτωση τασης αρα προβλημα.
    Η εταιρια ομως που εφτιαξε τον ΔΔΕ ξερει οτι στους 20 ποντους καλωδιο που εβαλε τα 40 Α περνανε χωρις προβλημα απο το 4αρι αρα σωστα τα χρησιμοποιησε.
    Επισης οι κανονισμοι που αναφερεσαι ειναι εσωτερικων ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων , στο εσωτερικο των διαφορων συσκευων,ασφαλιστικων εξαρτηματων κλπ ισχυουν αλλοι κανονισμοι αρα ακομη και τυπικα αν το ψαξεις δεν υπαρχει προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (14-11-17)

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Tα καλώδια τοποθετούνται εφαπαξ και αν χρειαστεί αλλάζουν ο ρελές διαφυγής αλλάζει σε 2 λεπτά και κάθε χ χρόνια σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Το μήκος του καλωδίου που αναφέρεις είναι αμελητέο σε σχέση με την δομημένη εγκατάσταση. Η διατομή που υπάρχει μεσα στον ρελε ακολουθεί προδιαγραφές και δεν είναι τυχαία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Πάντως και για την ένωση ασφάλεια- είσοδο ρελέ & έξοδο ρελέ-φορτία δεν χρησιμοποιούμε πάνω από 10cm καλώδιο. Άρα αφού είναι μικρό το μήκος με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να βάλουμε και εκεί ένα 6άρακι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει κάπου ότι το 4mm2 καλώδιο αντέχει 45Α; Και αν αυτό ισχύει τότε εφόσον ο κανονισμός με υποχρεώνει να έχω 4 σκάλες μεγαλύτερης διατομής καλώδια θα πρέπει να έχει κάποια λογική εξήγηση. Ότι το λέει ο κανονισμός χωρίς να ξέρω λογική και ηλεκτρολογική εξήγηση δεν μου λέει τίποτα...
    Ομαδα ΙΙΙ


    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thomastropo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (14-11-17)

Σελίδα 1 από 12 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αμπεροτσιμπιδα ρευματων διαρροης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 07:22
  2. Ρελε διαρροης
    By watt in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 10:56
  3. ρελε διαρροης πεφτει μονο του..!!!
    By UNICARS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 02:10
  4. Λιωμενη επαφη σε ρελε διαρροης
    By pheilippe in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 21:37
  5. Ρελε διαρροης
    By jeik in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-10, 15:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας